Největší hvězdou BBC je sprostý moderátor v miniautě. Seznamte se: Jeremy Clarkson

aktualizováno 
Zvládl urazit premiéra, vysmívá se ekologickým organizacím a prohání se v nejrychlejších autech planety. Jeremy Clarkson, duchovní otec nejsledovanější motoristické show Top Gear, prožívá zlaté časy. V neděli 11. dubna oslavil padesátku, na své kritiky však pořád kašle s arogancí adolescenta.

Jeremy Clarkson | foto: Profimedia.cz

Když ve Velké Británii zjišťovali, kdo má podle veřejnosti nejlepší práci na světě, objevil se na prvním místě právě Clarkson. Může se někdo divit?

Top Gear je pro tohoto milovníka motorů splněným snem. Se svými parťáky Richardem Hammondem a Jamesem Mayem testuje nejlepší auta, cestuje po světě a jeho show navštěvují legendární jezdci Formule 1.

Ale hlavně v pořadu uplatní svou neposednou fantazii. Nezničitelnou Toyotu Hilux nechá zasypat při demolici mnohapatrového domu, vyjede si s tankem do Iráku, v nadupaných autech závodí s rychlovlakem i s letadlem, jako první člověk na světě dokonce dojel autem na severní pól. Jednou se diváci možná dočkají i speciálu, v němž se bude Clarkson prohánět s lunárním vozítkem na Měsíci.

S kritikou si Jeremy Clarkson hlavu nelámeS penězi BBC a britským humorem je možné snad úplně všechno, přidá-li se k tomu osobitý styl a charisma svérázné novinářské osobnosti. Clarkson přitom ví, jak si svůj "kult" užít. Zatímco většina jeho kolegů zpracovává ve stresu světové zpravodajství, on se projíždí po budově tiskové agentury ve svém miniautě Peel P50 micro-car. Řídí z něj pracovní porady a neopouští ho ani ve výtahu, když peprně komentuje velikost bříšek svých kolegyň.

Ostrý jazyk

Nabroušený jazyk je ostatně jedním z jeho základních poznávacích znamení. Některé jeho komentáře musí seriózní stanice BBC vypípávat, někdy to dělá rovnou Clarkson sám. Když se proháněl po Francii s Bugatti Veyron, končila jeho dvouminutová recenze slovy: "Je to píp-píp a jede jako píp. Nebesa spadla na zem."

Top Gear jej katapultoval mezi televizní celebrity prvního stupně, dvoumetrový neotesanec si ale kvůli tomu hlavu s vystupováním na veřejnosti rozhodně lámat nezačal. Obyvatele hrabství Norfolk nazval "burany", cyklisté jsou podle něj "obyčejní nacisté oblečení v lycře". Personálu letadla britských aerolinií vynadal do homosexuálů, řidiče kamiónů označil za zabijáky prostitutek.

Top Gear na projížďce s tankem ulicemi Londýna


Není divu, že potrefení protestují. Kamioňákům se musel veřejně omluvit poté, co do BBC přišlo na pět set stížností. V roce 1998 ho napadla automobilka Hyundai, protože na adresu jejích zaměstnanců vyslal nesnášenlivé urážky a mluvil o nich jako o pojídačích psů.

"Rover sucks"

Největší spor Jeremyho s výrobcem automobilů se ale konal doma na britských ostrovech. Když tamní automobilka MG Rover ohlásila v roce 2005 svůj zánik, Jeremy, který se jejím autům vždy vysmíval, s radostí okomentoval konec britské legendy v článku "Sbohem, Rovere, já slzu neuroním" slovy: "Chápu obavy všech lidí, kteří si nedávno koupili Rover a teď přišli o záruční servis. Ale to je vaše chyba, když si kupujete tak debilní auto. Jen těžko můžu litovat někoho, kdo ignoruje dobře míněné rady expertů a koupí si Rover jen proto, že je britský."

Fanoušci automobilky a propuštění zaměstnanci byli v šoku a anti-clarksonovská kampaň získala na síle. Někteří z nich se dokonce na serverech svých fanklubů domlouvali, že si ke Clarksonovi zajedou a zakroutí mu krkem.

Tu plivne na premiéra, tu na všechny Američany

Když ho britský tisk později žádal, aby konečně převzal zodpovědnost za veřejný vliv, který jako novinář má, odpověděl: "Víte, když sem řekl, že Ford Orion bylo vůbec nejhorší auto na světě, okamžitě se začalo dobře prodávat. Nejsem vlivný člověk."

Bývalý policista Ray Egan má Clarksona plné zuby


Jeho kritici si ale myslí něco jiného. To, co je pro Jeremyho pouze zábavou, je pro spousty lidí zlým snem. Designéři, výrobci automobilů, bojovníci za bezpečnost silničního provozu, ekologické organizace, ti všichni trnou, co zase provede. Podle některých odborníků prý ostatně za pád Roveru mohly právě jeho komentáře.

Clarkson však nezasahuje jen do automobilového průmyslu. Jeho uštěpačné poznámky nabourávají i diplomatické vztahy a míří do nejvyšších pater politiky. Ve svém pravidelném sloupku v The Sun vyvolal skandál se Spojenými státy, když napsal, že "většina Američanů má mozek sotva na to, aby chodili po dvou nohách".

Členy parlamentu a ekologické organizace pak popudil svými výroky o globálním oteplování: "Co je na něm špatného? Možná ztratíme Holandsko, ale jsou i jiné země, kam se dá jet na dovolenou!"

A nezastavil se ani před nejmocnějším mužem britského impéria, když ministerského předsedu Gorgona Browna označil za jednookého skotského idiota, na což reagovali jak skotští politici, kteří požadovali jeho okamžité stažení z vysílání BBC, tak Národní královský ústav pro nevidomé.

Velmi dobře placená zábava

O to větší zděšení vyvolalo u jeho kritiků v roce 2008 zveřejnění platů zaměstnanců BBC. U jména hubatého moderátora byla totiž suma dva milióny liber. Ve veřejnoprávní BBC se na jeho plat musí skládat téměř 15 tisíc poplatníků a bere desetkrát víc než ministerský předseda.

Top Gear je hlavně o zábavě


Dvoumiliónová částka však nebyla konečná. Jeremy totiž vlastní i podíl ve firmě Bedder 6, která pro BBC pořad Top Gear zpracovává a od níž dostal dalších 317 tisíc liber jako bonus za marketingový profit.

Přesto má vedení BBC pocit, že si svůj plat zaslouží. Top Gear totiž prodává do více než 50 zemí světa, jeho sledovanost se vyšroubovala na neuvěřitelných 350 miliónů diváků a Clarkson je mužem, který se na tom podepsal nejvíc.

Jemu samotnému kritika nedělá vrásky na čele ani v nejmenším. "Žijeme v nudném světě a náš pořad je vítanou změnou. Top Gear je hlavně o zábavě," hlásá Jeremy Charles Robert Clarkson.

Jeremy Clarkson

Narodil se 11. dubna 1960, s manželkou Frances Cain má tři děti. Je autorem 12 knižních titulů, miluje italské vozy, nesnášel Rover a nemá rád Vauxhall (Opel).

Je známým euroskeptikem a kritikem byrokracie, britská vláda by podle něj měla "maximálně stavět lavičky v parku". Na vyhlašování prestižních British Press Awards dal pár pohlavků novináři Piersu Morganovi za to, že zveřejnil fotografie, na nichž se Clarkson líbá se svou kolegyní Elaine Bedellovou.

Jeho oblíbenou kapelou jsou Genesis.


Autoři: ,

Nejčtenější

Kalendář Pirelli 2019 se představil. Ženy v něm odhalují své sny

Fotografie Laetitie Casta se Sergejem Poluninem jsou nabité intimitou, vášní. A...

Žijí svými touhami, ambicemi, vášněmi. Mají sny, pracují na jejich naplnění. Jsou individualitami. Fotograf Albert...

Vlastnosti, které vám zajistí sex: věda odhalila, čím oslovíte ženy

Jak souvisejí osobnostní rysy a frekvence sexuálního života? Vědci nalezly...

Je to vůbec největší studie, která zkoumá vztah mezi osobnostními vlastnostmi a mírou sexu a počtem potomků. Tvrdí, že...

Líbání, sexy esemesky: muži a ženy se neshodnou, kde začíná nevěra

Příliš důvěrné polibky na večírku s cizí ženou? Pro polovinu mužů to není...

Dopustit se opilého líbání s někým cizím na večírku. Z nudy flirtovat na seznamovací aplikaci. Dopřát si intimní...

VIDEO: Svůdná těla, intimní hračky. Prahu navštívil erotický veletrh

V Praze se konal další ročník Erotického veletrhu

Erotické pomůcky, spodní prádlo, ale též šperky, afrodiziaka, moderní aplikace, které spojují erotiku s technologií....

Slunce je proti nám: americké miny zneškodnila solární bouře

Miny, které nevybuchly, byly ničeny při operaci End Sweep v roce 1973.

Američané ve vietnamské válce strategicky zablokovali přístavy protivníka námořními minami. Nepočítali však s tím, že...

Další z rubriky

VIDEO: Rafinovaná nahota. Dva kontroverzní tvůrci spojili síly

Modelka se sexy tělem oblepená lepící páskou

Oba mají renomé tvůrců, kteří prozkoumávají vztah umění a erotiky. A balancují na hraně. Jejich nápady jsou...

Zkáza Franklinovy výpravy: mráz, beznaděj a kanibalismus

Někteří členové výpravy se rozhodli vydat pěšky na jih. Po prvních úmrtích se...

Měla to být výjimečná výprava plná objevů. Jenže britská Franklinova námořní expedice mířící do země arktického ledu...

Líbání, sexy esemesky: muži a ženy se neshodnou, kde začíná nevěra

Příliš důvěrné polibky na večírku s cizí ženou? Pro polovinu mužů to není...

Dopustit se opilého líbání s někým cizím na večírku. Z nudy flirtovat na seznamovací aplikaci. Dopřát si intimní...

Najdete na iDNES.cz