Pět NEJ pojistných podvodů: šrot místo cenností či obří požár v Torontu

aktualizováno  16:33
Fiktivní smrt fiktivních dětí. Sedm set padesát zbytečných operací zcela zdravých lidí. Potopení lodi, v níž byl místo cenného nákladu šrot. Přečtěte si, které pojistné podvody skutečně stály za to.

Pojistné podvody představují patnáct procent všech nahlášených pojistných událostí na světě. | foto: Profimedia.cz

Pojistné podvody byly vždy výnosným byznysem a jejich počet rok od roku narůstá. Světové statistiky uvádějí, že podvody tvoří patnáct procent všech nahlášených událostí, které pojišťovny řeší.

Nejčastěji se lidé snaží vydělávat na pojištění majetku a aut, ale v módě jsou i podvody s úrazovým a cestovním pojištěním. Schválně nabourané auto nebo zapálený dům jsou ale jen bezvýznamnou a nudnou malicherností proti pojistným událostem, které zahýbaly celým světem.

Ministrova sebevražda

Zahájíme případem, který začal smrtí. Své obchodní a finanční problémy, stejně jako problémy s paragrafy, se totiž britský poslanec a ministr John Stonehouse rozhodl vyřešit jednou provždy tím, že 20. listopadu 1974 spáchal sebevraždu. Tak to vlastně alespoň vypadalo, když se na pláži v Miami našly jeho šaty. Ačkoli jeho tělo policie neobjevila, byl prohlášen za mrtvého a vyšlo o něm několik dojemných nekrologů.

Ve skutečnosti ale politik odjel se svou milenkou a bývalou sekretářkou Sheilou Buckleyovou do Austrálie, aby tam pod falešnou identitou začal nový život. V podstatě náhodou ho po měsíci zatkla tamní policie a za pojišťovací podvod byl odsouzen na sedm let do vězení. Nelegální hrátky s pojistným a fingovaná sebevražda nebyly jedinými položkami na seznamu hříchů vykutáleného politika. Byl také jediným ministrem v britské historii, který byl odhalen jako špion ve službách Sovětského svazu.

Výbuch lodi

V roce 1977 se odehrál pojistný podvod, který poslal ke dnu nejen jistou obchodní loď, ale i předsedu rakouského parlamentu Leopolda Gratze a ministra vnitra Karla Blechu. Na lodi Lucona, která se v té době plavila v Indickém oceánu, došlo k výbuchu, při němž zemřelo šest námořníků.

Její majitel Udo Proksch ji nedlouho předtím pojistil na 212 milionů šilinků (v té době asi 550 milionů korun) a navíc uváděl, že byla naložena drahými přístroji. Celý podvod byl odhalen až 12 let poté. Vyšlo najevo, že Lucona vezla pouze šrot a výbuch byl dílem časované bomby. Kvůli křivým výpovědím a spoluúčasti na podvodu odstoupili přední představitelé rakouské politiky, sám Udo Proksch byl v roce 1991 odsouzen k dvaceti letům vězení.

Jiskra přeskočila trochu víc

Večer před Štědrým dnem v roce 2001 zachvátil Toronto jeden z největších požárů v historii města. Ve sváteční ráno bylo z vilové čtvrti evakuováno víc než padesát rodin a s požárem bojovaly téměř dvě stovky hasičů.

Následné vyšetřování však odhalilo, že to, co vypadalo zpočátku jako nešťastná náhoda, bylo pečlivě a dlouho plánováno. John Magno, majitel počítačové firmy, si najal dva muže, kteří měli založit v sídle firmy požár, aby mohl inkasovat pojistku. Požár se jim ale vymkl z rukou, jeden z nich při něm uhořel a druhý strávil v kómatu několik měsíců. Sám Magno dva měsíce před "nehodou" zvýšil svou pojistku na tři a půl milionu dolarů, které se okamžitě po požáru pokusil vybrat.

True

Na těžko uvěřitelný způsob, jak si vylepšit rozpočet, přišel Gaylan Sweet z kalifornského San Diega. Pracoval jako likvidátor pojišťovny a zinscenoval událost, v níž si dva lidé nechali vyplatit téměř milion dolarů za údajnou smrt dítěte, které jim srazil opilý řidič, jenž měl z místa nehody ujet.

Mrtvé dítě i údajný viník nehody byli ovšem fiktivní. Celý podvod byl mistrnou kombinací reálných lékařů, vymyšlených jmen policistů, kteří údajnou nehodu vyšetřovali, a několika zaplacených svědků, kteří ji dosvědčili.

To ale není vše. Své věčné místo v pomyslné Síni nejslavnějších pojistných podvodů si Sweet vysloužil tím, že celou věc za deset let zopakoval. Klec spadla až v roce 2002, kdy byl odsouzen na pět let vězení.

750 zbytečných operací

Obvykle se lékaři snaží přistupovat k operaci pouze v případech, kdy jim nic jiného nezbývá. To však neplatilo pro lékaře působícího v Chicago´s Edgewater Medical Center. Kardiolog Andrew Cubria za roky svého působení odoperoval víc než sedm set padesát zcela zdravých lidí.

Navštěvoval zejména chudobince, domovy důchodců a azylové domy. Většině vyšetřovaných bezdomovců, narkomanů, seniorů a chudých po provedených testech sdělil, že trpí onemocněním srdce a musí bezodkladně podstoupit operaci. Operativní výkony na naprosto zdravých lidech si nechával samozřejmě proplácet.

Finální součet z roku 2002 činil dva mrtvé, škodu několik milionů dolarů a dvanáct a půl roku pro povedeného doktora.

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Vyzkoušeli jsme první český nevěstinec se silikonovými pannami

Rebecca má mírně vyděšený výraz.

Netradiční nevěstinec otevřeli začátkem listopadu v centru Prahy. Na toho, kdo si přijde užít, čekají místo živých žen...

Sexuální závislost se šíří jako epidemie, varuje výzkum

O závislosti na sexu se vedou vědecké pře.

Jsou v téměř nepřetržitém souboji s myšlenkami na sex, vynakládají enormní množství energie na to, aby svůj sexuální...

VIDEO: Takový je osud plastu ze žlutých popelnic. Půlka končí na skládce

Díky třídicí lince a jejím pracovnicím dokážeme plasty recyklovat. I když ne...

Když vyhodíme plastový výrobek do třídicího kontejneru, máme dobrý pocit. Reportér iDNES.tv Matěj Smlsal vyrazil do...

Prodávám v sexshopu a baví mě to, říká MOgirl Lucka

MOgirl Lucka miluje tetování a sama ráda kreslí.

Původem je holka z vesnice, po zastavení v Praze však skončila v Liberci. A zamilovala si ho. Plánuje vysokoškolské...

Hon na tygra: jak britský technik ulovil Hitlerův smrtící tank

Tiger měl renomé nezničitelného tanku.

Mezi spojeneckými vojáky vzbuzoval paniku. Oprávněně. Nacistický tank Tiger, šedesátitunové monstrum, se zdál...

Další z rubriky

Extrémní gastronomie: Králík ze střechy. Kočky jsme jedli ještě nedávno

Kočku známe jako parťáka v kuchyni, který čeká na své sousto. V jiných zemích...

Je pro nás nepředstavitelná, má nádech krutosti, v mnoha zemích není navíc legální. Přesto není konzumace koček věcí...

Vysoká cena za lék: vědec infikoval mentálně postižené děti žloutenkou

Na oficiální propagaci vypadalo zařízení úhledně, ve skutečnosti se v něm však...

Přinesl světu vakcínu proti hepatitidě, nemoci však obětoval mentálně hendikepované děti. Dům hrůzy, v němž byly drženy...

Sexuální závislost se šíří jako epidemie, varuje výzkum

O závislosti na sexu se vedou vědecké pře.

Jsou v téměř nepřetržitém souboji s myšlenkami na sex, vynakládají enormní množství energie na to, aby svůj sexuální...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz