Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Největší ztracené poklady světa: zlatý důl i jantarová komnata

aktualizováno 
Truhly plné diamantů, zlaté cihly, stříbrné pruty, překrásné šperky. O nalezení pokladu sní snad každý malý kluk. Některým z nich tyto touhy vydrží celý život a hledání ztracených pokladů zasvětí dlouhé roky. Limský poklad, ztracený zlatý důl, poklad kapitána Kidda či jantarová komnata patří k jejich největším cílům.

Ani s dnešními nejmodernějšími technologiemi nedokážeme přijít některým záhadám na kloub | foto: Profimedia.cz

Bájný limský poklad

Dvě stovky truhel se šperky, 113 náboženských sošek ze zlata, tři sta zdobených mečů, tisíc diamantů, stovky zlatých kalichů a cihel a především dva metry vysoká socha Panny Marie z ryzího zlata. To všechno by měl obnášet bájný poklad, který údajně před dvěma sty lety odvezli Španělé z Limy v Peru.

Pohádkový poklad převážela loď pod vedením kapitána Williama Thompsona. Ten však během cesty nechal zabít všechny španělské důstojníky a pokladu se zmocnil sám. Kam ho odvezl a ukryl, zůstává předmětem dohadů a neustále to jitří fantazii hledačů pokladů. Za nejpravděpodobnější lokaci zakopaného pokladu se považuje Kostarika, respektive Kokosový ostrov, který k ní náleží. Za posledních sto let se sem vypravilo téměř tři sta expedic, neuspěla ale ani jedna.

Ztracený zlatý důl

Má být největším zlatým dolem na světě a ukrývá se údajně kdesi v arizonském pohoří Superstition Mountain. Aspoň podle legendy. Nikdo ho totiž ještě neviděl – kromě německého prospektora Jacoba Waltze, který ho měl objevit a po němž získal jméno Lost Dutchman´s Gold Mine ("Dutchman" je americkým slangovým výrazem pro Němce, odvozeným ze slova "Deutsch").

Ztracený zlatý důl Jacoba Waltze se má ukrývat v Superstition Mountain v Arizoně

Jacob Waltz údajně při svých průzkumech v 60. letech devatenáctého století v Arizoně objevil neuvěřitelné množství zlata. V dole jej mělo být tolik, že ho člověk mohl seškrabovat pouhým nožem. Tyto domněnky živil sám Waltz, který se prý do hor vracel každým rokem a pokaždé si odtud odnesl obrovské množství zlata. Za zlaté nugety vysoké kvality potom ve městě pořádal divoké pitky.

I když se po jeho stopách vypravily tisíce lidí chtivých jeho tajemství vypátrat, žádný z nich neměl úspěch a ztracený zlatý důl tak stále čeká na své objevení. Podle některých verzí příběhu měl Waltz ještě parťáka, který o úžasném bohatství skrytém kdesi v horách referoval těsně před svou smrtí.

Poklad kapitána Kidda

Legenda o pokladu kapitána Kidda inspirovala v roce 1883 Roberta Louise Stevensona k napsání knihy Ostrov pokladů (i když zde byl přejmenovaný na poklad kapitána Flinta). O jeho nalezení se snaží hledači pokladů už více než tři sta let, ale zatím neměl nikdo úspěch. I když se čas od času vynoří nové a "zaručeně pravé" mapy, které mají polohu zakopaného pokladu určovat.

William Kidd žil v sedmnáctém století a svou pověst krvelačného piráta získal víceméně omylem. V roce 1695 totiž podepsal v Londýně korzárskou smlouvu, podle níž se mohl zmocnit kterékoli pirátské nebo francouzské lodi. Problém byl v tom, že o tři roky později přepadl loď Quedagh Merchant, vrchovatě naloženou zlatem a drahými kameny. Loď sice měla francouzský průvodní list, ale ve skutečnosti patřila vlivným arménským kupcům, kteří si stěžovali až u indického panovníka.

Po Kiddově smrti se vyrojily desítky map s lokací jeho bájného pokladu. Tu pravou prý získal londýnský advokát a sběratel starožitností  Hubert Palmer

Z pirátské loupeže se tak stal skandál, který ohrožoval obchodní zájmy Angličanů v Indii, a William Kidd byl proto postaven mimo zákon a v roce 1701 pověšen. Ještě předtím však stihl svou pohádkovou kořist někde zakopat (soudcům při procesu neúspěšně sliboval, že pokud ho nechají naživu, ukáže jim, kde je zakopáno "tolik zlata, že s ním můžete zasypat Londýn").

Jedna z verzí tvrdí, že poklad byl zakopán na ostrůvku v Čínském moři a údajně už ho našla japonská expedice. Odpůrci tohoto příběhu však tvrdí, že Kidd se v těchto končinách nikdy neplavil a poklad prý ukryl někde poblíž Madagaskaru. Další verze hledačů pokladů umisťuje lup na některý z ostrovů v Karibském moři.

Jantarová komnata

Čtyři a půl tuny vzácného jantaru údajně padly na výrobu jantarové komnaty, které se přezdívá osmý div světa. Na zakázku si ji prý nechal zhotovit pruský král Fridrich I. a v roce 1716 ji daroval ruskému caru Petru Velikému. Skoro dvě stě let pak zdobila Kateřinský palác v Petrohradu.

Původní jantarová komnata v Kateřinském paláci

Za druhé světové války však měli jantarovou komnatu za méně než dva dny rozebrat nacisté a odvézt ji do Královce. Jenže odtud poté zmizela neznámo kam a od té doby je celoživotním snem mnoha dobrodruhů. Většina z nich předpokládá, že se jantarová komnata nachází buď v Německu (například v saské vesničce Duetschneudorf), nebo v Čechách (ve hře je například zaniklá Mikulášská štola v Hoře Svaté Kateřiny), anebo v Litvě.

Podle odborníků ale může být legendární komnata prakticky kdekoli v Evropě. Nebo mohla být zničena či ještě odpočívá na dně moře ve vraku lodi Wilhelm Gustloff. Z původní jantarové komnaty (roku 2003 byl totiž vytvořen i duplikát) se na umělecké aukci objevila jen jedna deska a jedna menší komoda.

Autoři: ,


Nejčtenější

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...

Monogamie není nadřazená. Ke spokojenosti vedou i otevřené vztahy

Vědecké studie čas od času vystaví otevřeným vztahům dobrozdání.

Otevřené vztahy jsou reakcí na to, že máme od svazků stále větší očekávání, která jeden partner naplní jen těžko....Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Extrémní gastronomie: Rybí hobliny katsuobushi vám zatancují na talíři

Příprava katsuobushi vyžaduje trpělivost a um.

Ryby dokážou plavat a některé i létat, ale jen tuňák pruhovaný vám zatancuje. Jen to chce trochu trpělivosti. Rybí...

VIDEO: Budujeme funkční sílu, která si rozumí se zdravím, říká instruktor

Pavel Macek je prvním certifikovaným instruktorem systému StrongFirst v Česku.

Sílu neodděluje od správného pohybu a fyzickou kondici od dlouhodobého zdraví. „Fitness by mělo znamenat, že vše je...

Další z rubriky

Extrémní gastronomie: brouci jumiles se vám snaží utéct z placky

Jumiles se rekrutují například z čeledi kněžicovitých.

Svěží chuť, vynikající aroma a doslova hemživá konzistence charakterizuje regionální mexickou lahůdku jumiles. Viděno...

Monogamie není nadřazená. Ke spokojenosti vedou i otevřené vztahy

Vědecké studie čas od času vystaví otevřeným vztahům dobrozdání.

Otevřené vztahy jsou reakcí na to, že máme od svazků stále větší očekávání, která jeden partner naplní jen těžko....

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Najdete na iDNES.cz