Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Největší ztracené poklady světa: zlatý důl i jantarová komnata

aktualizováno 
Truhly plné diamantů, zlaté cihly, stříbrné pruty, překrásné šperky. O nalezení pokladu sní snad každý malý kluk. Některým z nich tyto touhy vydrží celý život a hledání ztracených pokladů zasvětí dlouhé roky. Limský poklad, ztracený zlatý důl, poklad kapitána Kidda či jantarová komnata patří k jejich největším cílům.

Ani s dnešními nejmodernějšími technologiemi nedokážeme přijít některým záhadám na kloub | foto: Profimedia.cz

Bájný limský poklad

Dvě stovky truhel se šperky, 113 náboženských sošek ze zlata, tři sta zdobených mečů, tisíc diamantů, stovky zlatých kalichů a cihel a především dva metry vysoká socha Panny Marie z ryzího zlata. To všechno by měl obnášet bájný poklad, který údajně před dvěma sty lety odvezli Španělé z Limy v Peru.

Pohádkový poklad převážela loď pod vedením kapitána Williama Thompsona. Ten však během cesty nechal zabít všechny španělské důstojníky a pokladu se zmocnil sám. Kam ho odvezl a ukryl, zůstává předmětem dohadů a neustále to jitří fantazii hledačů pokladů. Za nejpravděpodobnější lokaci zakopaného pokladu se považuje Kostarika, respektive Kokosový ostrov, který k ní náleží. Za posledních sto let se sem vypravilo téměř tři sta expedic, neuspěla ale ani jedna.

Ztracený zlatý důl

Má být největším zlatým dolem na světě a ukrývá se údajně kdesi v arizonském pohoří Superstition Mountain. Aspoň podle legendy. Nikdo ho totiž ještě neviděl – kromě německého prospektora Jacoba Waltze, který ho měl objevit a po němž získal jméno Lost Dutchman´s Gold Mine ("Dutchman" je americkým slangovým výrazem pro Němce, odvozeným ze slova "Deutsch").

Ztracený zlatý důl Jacoba Waltze se má ukrývat v Superstition Mountain v Arizoně

Jacob Waltz údajně při svých průzkumech v 60. letech devatenáctého století v Arizoně objevil neuvěřitelné množství zlata. V dole jej mělo být tolik, že ho člověk mohl seškrabovat pouhým nožem. Tyto domněnky živil sám Waltz, který se prý do hor vracel každým rokem a pokaždé si odtud odnesl obrovské množství zlata. Za zlaté nugety vysoké kvality potom ve městě pořádal divoké pitky.

I když se po jeho stopách vypravily tisíce lidí chtivých jeho tajemství vypátrat, žádný z nich neměl úspěch a ztracený zlatý důl tak stále čeká na své objevení. Podle některých verzí příběhu měl Waltz ještě parťáka, který o úžasném bohatství skrytém kdesi v horách referoval těsně před svou smrtí.

Poklad kapitána Kidda

Legenda o pokladu kapitána Kidda inspirovala v roce 1883 Roberta Louise Stevensona k napsání knihy Ostrov pokladů (i když zde byl přejmenovaný na poklad kapitána Flinta). O jeho nalezení se snaží hledači pokladů už více než tři sta let, ale zatím neměl nikdo úspěch. I když se čas od času vynoří nové a "zaručeně pravé" mapy, které mají polohu zakopaného pokladu určovat.

William Kidd žil v sedmnáctém století a svou pověst krvelačného piráta získal víceméně omylem. V roce 1695 totiž podepsal v Londýně korzárskou smlouvu, podle níž se mohl zmocnit kterékoli pirátské nebo francouzské lodi. Problém byl v tom, že o tři roky později přepadl loď Quedagh Merchant, vrchovatě naloženou zlatem a drahými kameny. Loď sice měla francouzský průvodní list, ale ve skutečnosti patřila vlivným arménským kupcům, kteří si stěžovali až u indického panovníka.

Po Kiddově smrti se vyrojily desítky map s lokací jeho bájného pokladu. Tu pravou prý získal londýnský advokát a sběratel starožitností  Hubert Palmer

Z pirátské loupeže se tak stal skandál, který ohrožoval obchodní zájmy Angličanů v Indii, a William Kidd byl proto postaven mimo zákon a v roce 1701 pověšen. Ještě předtím však stihl svou pohádkovou kořist někde zakopat (soudcům při procesu neúspěšně sliboval, že pokud ho nechají naživu, ukáže jim, kde je zakopáno "tolik zlata, že s ním můžete zasypat Londýn").

Jedna z verzí tvrdí, že poklad byl zakopán na ostrůvku v Čínském moři a údajně už ho našla japonská expedice. Odpůrci tohoto příběhu však tvrdí, že Kidd se v těchto končinách nikdy neplavil a poklad prý ukryl někde poblíž Madagaskaru. Další verze hledačů pokladů umisťuje lup na některý z ostrovů v Karibském moři.

Jantarová komnata

Čtyři a půl tuny vzácného jantaru údajně padly na výrobu jantarové komnaty, které se přezdívá osmý div světa. Na zakázku si ji prý nechal zhotovit pruský král Fridrich I. a v roce 1716 ji daroval ruskému caru Petru Velikému. Skoro dvě stě let pak zdobila Kateřinský palác v Petrohradu.

Původní jantarová komnata v Kateřinském paláci

Za druhé světové války však měli jantarovou komnatu za méně než dva dny rozebrat nacisté a odvézt ji do Královce. Jenže odtud poté zmizela neznámo kam a od té doby je celoživotním snem mnoha dobrodruhů. Většina z nich předpokládá, že se jantarová komnata nachází buď v Německu (například v saské vesničce Duetschneudorf), nebo v Čechách (ve hře je například zaniklá Mikulášská štola v Hoře Svaté Kateřiny), anebo v Litvě.

Podle odborníků ale může být legendární komnata prakticky kdekoli v Evropě. Nebo mohla být zničena či ještě odpočívá na dně moře ve vraku lodi Wilhelm Gustloff. Z původní jantarové komnaty (roku 2003 byl totiž vytvořen i duplikát) se na umělecké aukci objevila jen jedna deska a jedna menší komoda.

Autoři: ,Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Další z rubriky

Extrémní gastronomie: drůbeží pařátky se v Indonésii jedí jako sušenky

Ne, pařátky se v Indonésii rozhodně nevyhazují. Tamní kuchaři je připravují...

V Indonésii se dojídá a zbytky se nenechávají. I zdánlivě nechutné části drůbeže se tu setkají s nadšením strávníků. K...

Čech prodal Eiffelovu věž. Viktor Lustig inovoval klasický podvodný trik

„Nejslizčí fixlař, který kdy žil.“ Tak popsali tajní agenti českého podvodníka...

Na začátku se králík v pytli měnil v kočku, později se prodávaly falešné zlaté cihly nebo housle od Stradivariho. Onen...

Extrémní gastronomie: bosintang je opravdu silný psí vývar

Mnozí Korejci se bosintangu nechtějí vzdát.

Jen v samotném Soulu se kvůli masu zabijí dva miliony psů ročně. Je to především kvůli pokrmu bosintang, psímu vývaru....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz