Nejvíc šokující seriálové momenty posledních deseti let

aktualizováno 
V dnešní hektické době a pestré nabídce seriálů je těžké udržet diváka u obrazovky. Scenáristé se proto snaží překvapovat a šokovat mnohem častěji a důmyslněji. Přečtěte si, co se jim povedlo nejvíc za posledních deset let. Pozor, vyzradíme přitom obsah klíčových scén.

Práce agenta chystá Jackovi Bauerovi jedno překvapení za druhým. | foto: 24jackbauer4ever.blogspot

1. Hranice nemožného: tady a tam

Nástupce slavného seriálu Akta X je prošpikován všemožnými překvapeními a momenty, které dokáží zaskočit. Diváky hodně zamrazilo, když se v posledním záběru první série kamera začne postupně vzdalovat od hlavní hrdinky Olivie Dunhamové. Zjistíme, že se nachází v jednom z neporušených dvojčat Světového obchodního centra. Objevila se v alternativním vesmíru, existujícím paralelně s tím naším. Jak se tam ale dostala? Tím se fanoušci museli trápit přes půl roku.

2. Policejní odznak: kudy ven?

V seriálu o nejhorším policejním okresku v L. A., kde neplatí hranice mezi dobrem a zlem, se do paměti zaryl nejsilněji úplný závěr. Jeden z hlavních hrdinů Shane je na hraně. Buď by šel za mříže, nebo skončil mrtvý, protože je na seznamu smrti zkorumpovaných policistů. Do vězení má navíc namířeno i jeho žena a nikdo by se nemohl postarat o syna Jacksona. Když do jeho domu vtrhnou kolegové ze zásahové jednotky, páchá před jejich zraky Shane sebevraždu. Další šok připravil spolupracovníkům v ložnici. Na posteli leží mrtvá manželka i syn.

3. Útěk z vězení: speciální zásilka

Vzkaz s hlavou v krabici proslavil kultovní snímek Sedm. Na seriálovém poli již s tímto nápadem operoval Jack Bauer nebo Tony Soprano. Akčnímu seriálovému trháku z prostředí vězení se však povedlo tímto recyklovaným nápadem šokovat opět.

Když nechali zemřít hlavní ženskou postavu, zaskočili scénáristé Útěku z vězení

Když nechali zemřít hlavní ženskou postavu, zaskočili scenáristé Útěku z vězení doslova každého.

Uvnitř doručené krabice se totiž naprosto nečekaně skrývala hlava hlavní ženské postavy Sáry, kterou se hledaní bratři pokoušeli dlouho osvobodit. Diváci zírali stejně nevěřícně jako adresát vzkazu Lincoln.

4. One Tree Hill: povedený bratr

Nástupce bezduchých teenagerovských hitů Beverly Hills, Melrose Place či O. C. nepochybně ukázal, že jde udělat populární seriál o mladých pro mladé, který má hloubku, svižnost, překvapení a poselství. Jedna z nejvíce ceněných epizod, skvěle mapující citlivé téma střelby na středních školách, byla zakončena absolutně nečekaným zvratem.

Jedné z hlavních postav Keithovi se nepodaří přemluvit mladíka, který vyvolal střelbu, a ten páchá sebevraždu. Zbraň ze země sebere jeho bratr starosta Dan a svého rodinného příslušníka nekompromisně bez důvodu zastřelí. Vina je svalena na mrtvého středoškoláka.

5. Chirurgové: krvavá pomsta

Moderní jednička mezi nemocničními seriály, povětšinou poklidněji vysvětlující vzájemnou chemii mezi jednotlivými hlavními hrdiny, tvrdě zasáhla diváka ve dvouhodinovém finále šesté série. Přeměnila se totiž bez varování v mrazivou noční můru. Manžel pacientky, která v jednom z dílů šesté řady zemřela, si přišel do nemocnice pro pomstu. Jeho střelecké běsnění mířené proti hlavním postavám, následky šílenství a celková atmosféra je bráno jako jeden z nejepičtějších televizních momentů všech dob.

6. Rodina Sopránů: žádné komplikace

O finále úspěšného mafiánského příběhu se hodně diskutovalo a spekulovalo. Jenže takový finiš nečekal vůbec nikdo. Zbylí členové rodiny, kteří přežili mafiánskou válku, se poflakují v bistru a jí cibulové kroužky. Tony Soprano trochu nervózně sleduje dění okolo. Před bistrem se snaží zaparkovat jeho dcera Meadow. Poté, co vběhne dovnitř za svou rodinou, se Tony podívá a obrazovka v půlce záběru zčerná. Nevidíme žádné titulky, nic. Takový konec diváky vskutku zaskočil.

7. 24 hodin: nekompromisní čistka

Deset minut úvodního dílu páté řady se nesmazatelně zarylo do paměti všech fanoušků 24 hodin po celém světě. Na bývalého prezidenta Davida Palmera, po Bauerovi druhé hlavní postavě seriálu, je spáchán úspěšně atentát odstřelovačem. Než se divák stačí z šoku vzpamatovat, exploduje nálož v autě další z důležitých postav Michelle Desslerové. Když ji její manžel, v pořadí třetí nejdůležitější hrdina seriálu, drží mrtvou v náručích, detonuje další bomba a posílá ho do kritického stavu. Tento díl je v seriálových kuloárech považován za nejvíce šokující zahájení nové seriálové sezony všech dob.

8. Dexter: zabijácké šachy

Když si hraje na kočku a myš jeden sériový vrah s druhým, nedopadne to dobře. O tom se přesvědčil hlavní hrdina Dexter Morgan. Poté, co na jeho stole smrti skončí po lítém boji sériový zabiják Trinity, to vypadá na uspokojující závěr sezony.

Myslel si, že ho dostal, jenže sériový vrah Trinity připravil Dexterovi

Myslel si, že ho dostal, jenže sériový vrah Trinity připravil Dexterovi překvapení, které divákům vyrazilo dech.

Jenže po návratu domů Dexter objeví již odvedenou práci své oběti. Ve vaně nachází mrtvou manželku Ritu, zabitou stejným způsobem jako ostatní Trinityho oběti, a v jezeru krve sedícího svého malého syna.

9. Ztraceni: včera, dnes a zítra

Ztraceni dokázali pošimrat mozkové závity nejednoho diváka. Záhady a odbočky v podobě výjevů z minulosti (flashbacky) se objevovaly už od prvního dílu. V posledním díle třetí řady přijde nečekaný zvrat. Divák si celou epizodu myslí, že sleduje další z flashbacků, ale v poslední scéně se na letišti potkají dvě hlavní postavy Kate a Jack, kteří se ale údajně střetly až po osudném pádu letadla na tajemném ostrově. Zmatenému divákovi je vše jasné po posledních slovech Jacka: "Musíme se tam vrátit." Celou dobu totiž sledoval příběh z budoucnosti.

10. 24 hodin: hodně špatný den

Diváckou obec stejně jako samotnou hlavní postavu Jacka Bauera nejvíce zasáhly události posledních vteřin první série. Poté, co je hrozba v podobě zrádce ve vlastních řadách protiteroristického útvaru zažehnána, spěchá Bauer za svou těhotnou manželkou, která během dne zažila hodně krušné chvilky včetně únosu či znásilnění, ale už by měla být v bezpečí centrály manželovy práce.

Jack ji však nachází mrtvou s prostřeleným břichem. Vše končí vzlykáním a slzami Jacka Bauera, držícího mrtvé tělo své manželky. Diváky tento moment otřásl a je považován za vzácný televizní okamžik, který dokázal velmi vydatně šokovat a zároveň být hluboce srdcervoucí.

Autoři:


Nejčtenější

Kruté metody poprav: ušlapání slonem a řezání zaživa

Lyngchi bylo jedním z nejnehumánnějších způsobů poprav, které historie přinesla.

Trest smrti je z principu definitivní záležitost. V leckterých společnostech se však nezdál dostatečně uspokojivý....

Studie o intimním životě mužů: první sex mají v průměru v 18 letech

První se si muži dopřávají v průměru v osmnácti letech, tvrdí výzkum.

Trvala po dva roky a vědci při ní vyzpovídali přes 12 tisíc mužů. Zajímal je jejich vstup do sexuálního života, jejich...Agentka Fifi: kráska sváděla britské agenty, aby je prověřila

Byla krásná a provokativní. Marie Christine Chilverová byla pro roli svůdné...

V Británii je vyškolili, naučili šifrovat a slídit. Po technické stránce byli špioni vybaveni na výtečnou, až při...

VIDEO: Různé tváře orgasmu. Jinak vypadá v Evropě a jinak v Asii

Zřetelné výrazy obličeje interpretují bolest i potěšení napříč kulturami.

Bolest se do našich tváří vpisuje docela stejně, bez ohledu na to, z které části planety jsme. Orgasmus však nikoli. My...

Extrémní gastronomie: syrový mořský červ připomíná neklidný penis

Na pohled je to podivný tvor, způsob jeho konzumace bývá ještě bizarnější,...

Při procházce jihokorejským tržištěm je nepřehlédnete. Kádě s jejich bledě růžovými tělíčky přitahují pozornost. Na...

Další z rubriky

KVÍZ: Nepřehlédnutelní muži a ženy Česka: nakolik je znáte?

Jak dobře znáte osobnosti Česka? Do naší ankety patří i (zleva z horní řady)...

Bádali, psali knihy. Dělali politiku, podnikali. Byli nezdolní, bojovali. V dějinách českého státu za sebou nechali...

OBRAZEM: Těla jako plátna. V Londýně se konal festival tetování

Někteří měli na těle víc inkoustových ploch než míst nedotčených tetováním....

Někteří měli na těle víc inkoustových ploch než míst nedotčených tetováním. Mnozí další ho doplnili modifikacemi...

Šlofík není lenošení. Dopřávejte si ho, pomáhá rozhodování

Šlofík pomáhá výkonnosti, tvrdí věda.

Není to lenost, není to pohodlnost. Schrupnout si po obědě je velmi racionální, zdravé, pragmatické rozhodnutí. Šlofík...

Máte doma nebezpečné hračky?
Máte doma nebezpečné hračky?

Nebezpečné hračky jsou zrádné především tím, že nejsou poznat na první pohled a újmy se projeví klidně až za dlouho. Přitom jsme jen chtěli udělat svým dětem radost.Najdete na iDNES.cz