Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nejzpackanější bankovní loupeže světa

aktualizováno 
Vyloupení zavřené banky, zapomenuté doklady na místě činu nebo omylem odhozený lup. I to obsahuje hitparáda největších smolařů v dějinách bankovních přepadení.

Peníze, nebo život! Leckdy ale bývají lupiči víc zmatení než přepadení. | foto: Profimedia.cz

Loupeže s identifikací

Nic nenaštve tak jako podařená loupež, po které zjistíte, že jste si na místě zapomněli doklady nebo mobilní telefon. Podobnou zkušenost má lupič, který se loni rozhodl vyloupit banku v New Yorku. Při útěku mu ale ještě v bance vypadl z kapsy mobil, takže úředníkům jen stačilo předat ho policii.

Podobně na sebe může být naštvaný i zloděj, který v roce 2008 vykradl banku v Chicagu. Čtyřicetiletý Thomas Infante nechtěl, aby ho někdo ze zaměstnanců mohl identifikovat podle hlasu, takže svůj požadavek napsal na kus papíru: "Rychle! Dejte mi hotovost, nebo vás zastřelím." Ke své smůle ho ale napsal na zadní stranu osobního šeku, který navíc ztratil, když prchal s lupem v hodnotě čtyř set dolarů. K jeho dopadení samozřejmě nebylo zapotřebí žádné zvláštní invence; byl odsouzen na dvacet let.

Čeští bankovní lupiči za sebou doklady sice nenechávají, ale tutéž chybu udělal před dvěma lety zloděj kovů v Jablonci-Rýnovicích. Poté, co ho vyrušil kolemjdoucí muž, nechal na místě nejen jízdní kolo, ale i tašku s doklady.

Psí odpoledne

Když v roce 1972 vstoupil John Wojtowicz do Chase Manhattan bank v Brooklynu, myslel na to, jak si jeho kámoš nechá konečně změnit pohlaví za peníze, které se chystal se svým transsexuálním přítelem Salem Naturilem uloupit. Jenže celá loupež byla značně uspěchaná a nedomyšlená.

Wojtowicz měl sice nějaké zkušenosti s bankovním systémem z doby, kdy v bance pracoval jako úředník, ale valnou část plánu prostě okopíroval z filmu Kmotr. Při přepadení se spustil poplašný systém a z plánované několikaminutové bleskové loupeže se stalo čtrnáctihodinové drama, při němž sedmadvacetiletý Wojtowitz a osmnáctiletý Naturile zadržovali sedm rukojmí z řad zaměstnanců banky.

Neúspěšný lupič John Wojtowicz prodal práva na svůj příbeh za sedm a půl tisíce dolarů filmařům. Nakonec ho ztvárnil Al Pacino

Po nekonečných vyjednáváních se duo zlodějů dostalo na letiště, kde se strhla přestřelka, při níž byl Sal Naturile zabit. John Wojtowitz byl zatčen a odsouzen ke dvaceti letům vězení. Jeho příběh ale tak zaujal hollywoodské filmaře, že se rozhodli odkoupit od něj za sedm a půl tisíce dolarů práva a natočili podle něj film Psí odpoledne s Al Pacinem v hlavní roli.

Ztracený lup

Skutečně neopakovatelný kousek se loni podařil lupiči, který přepadl Central Bank v Kansas City. Clifton D. Taylor přistoupil 12. března k přepážce a ukázal úřednici list papíru s požadavkem na vydání tří tisíc dolarů v hotovosti. Úřednice mu okamžitě vydala 2 700 dolarů. Jakmile lupič opustil banku, vrátili se z oběda dva její kolegové, kterým vylíčila, co se stalo.

Oba muži okamžitě sedli do auta a začali Taylora, který šel pěšky, sledovat. Lupič zapadl do postranní uličky a tam ve snaze změnit vzhled odhodil bundu a klobouk na zadní sedadlo dodávky, která tam stála. Poté zašel do obchodu s mobilními telefony, vzdáleného jen dva bloky od vyloupené banky, a chtěl si koupit nový mobil. Když však sáhl do kapsy, aby ho zaplatil, zjistil, že celý lup nechal v kapse bundy, které se tak prozíravě zbavil. Policie ho dopadla sedm minut po loupeži. Klobouk, bundu a veškerou hotovost v ní později odevzdal poctivý majitel dodávky na policii.

Přísná úřednice

Cenu za nejdebilnější zločin století by si měl odnést lupič v San Francisku, který se rozhodl vyloupit pobočku Bank of America. U stolku napsal na výběrový lístek pár slov plných pravopisných chyb: "Toto je loupeš. Hned my dejte všecky peníze do týhle tašky."

Pak ale zpanikařil, že ho někdo mohl vidět při psaní lístku, a zavolal policisty ještě dřív, než stačil požadavek předat pokladní. Přešel proto ulici a předložil svůj lístek úřednici v bance Wells Fargo, ta mu ale rázně vysvětlila, že na základě výběrového lístku jiné banky mu peníze nemůže vydat a že se má vrátit zpátky do Bank of America. Lupič jen rezignovaně pokrčil rameny, pravil "OK" a odešel. Za několik minut si ho policie vyzvedla, zatímco trpělivě čekal ve frontě před přepážkou Bank of America.

Zrádné peníze

Předposlední prosincový den roku 2009 vtrhli Timothy Rucker, Phillip Griffen a Brandon Barnes do pobočky TCF Bank v Chicagu, namířili na úředníka pistole a dožadovali se vydání veškeré hotovosti. Získali tak nejen plnou tašku bankovek, ale i mezi nimi ukrytý GPS lokalizátor. Ten dovedl policii až do domu rodičů jednoho z lupičů. Trvalo jí to necelou hodinu.

Vyloupení zavřené banky

Naprosto špatné načasování zvolil pro přepadení osmadvacetiletý Christopher Allen Koch. V roce 2008 se pokusil vyloupit pobočku Citizens & Northern Bank v Pensylvánii. Dvacet minut trpělivě čekal před vchodem banky v autě, až uvnitř nebudou žádní zákazníci. Když se konečně dočkal, nasadil si lyžařskou kuklu, rukavice, vzal si pistoli a začal jednat.

Bohužel zjistil, že zákazníci nejsou vevnitř proto, že už je několik minut zavřeno. Svou výstrojí však vzbudil patřičnou pozornost zaměstnanců banky, kteří budovu ještě neopustili. Opsat si poznávací značku jeho auta bylo otázkou pár vteřin a zatknout ho trvalo jen pár minut.

Autor:


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Sebevědomý lev jsem proto, že makám a nepodvádím, říká Terminátor Karlos

Karlose „Terminátora“ Vémolu zpovídal Jakub „Buba“ Ouvín pro pořed televize...

Lvi žerou první, zní jeho heslo, má ho ostatně vytetované na ruce. A není pochyb, že on sám se mezi lvy počítá....

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Další z rubriky

Extrémní gastronomie: Rybí hobliny katsuobushi vám zatancují na talíři

Příprava katsuobushi vyžaduje trpělivost a um.

Ryby dokážou plavat a některé i létat, ale jen tuňák pruhovaný vám zatancuje. Jen to chce trochu trpělivosti. Rybí...

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...

VIDEO: Žena uřízla manželovi penis. Kvůli nevěře

Žárlivá žena uřízla manželovi penis

Když zjistila, že ji muž podvádí s mnoha ženami, zuřila. A nezvládla se uklidnit. Proto vymyslela plán pomsty. Vykonala...

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na iDNES.cz