Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nejzpackanější bankovní loupeže světa

aktualizováno 
Vyloupení zavřené banky, zapomenuté doklady na místě činu nebo omylem odhozený lup. I to obsahuje hitparáda největších smolařů v dějinách bankovních přepadení.

Peníze, nebo život! Leckdy ale bývají lupiči víc zmatení než přepadení. | foto: Profimedia.cz

Loupeže s identifikací

Nic nenaštve tak jako podařená loupež, po které zjistíte, že jste si na místě zapomněli doklady nebo mobilní telefon. Podobnou zkušenost má lupič, který se loni rozhodl vyloupit banku v New Yorku. Při útěku mu ale ještě v bance vypadl z kapsy mobil, takže úředníkům jen stačilo předat ho policii.

Podobně na sebe může být naštvaný i zloděj, který v roce 2008 vykradl banku v Chicagu. Čtyřicetiletý Thomas Infante nechtěl, aby ho někdo ze zaměstnanců mohl identifikovat podle hlasu, takže svůj požadavek napsal na kus papíru: "Rychle! Dejte mi hotovost, nebo vás zastřelím." Ke své smůle ho ale napsal na zadní stranu osobního šeku, který navíc ztratil, když prchal s lupem v hodnotě čtyř set dolarů. K jeho dopadení samozřejmě nebylo zapotřebí žádné zvláštní invence; byl odsouzen na dvacet let.

Čeští bankovní lupiči za sebou doklady sice nenechávají, ale tutéž chybu udělal před dvěma lety zloděj kovů v Jablonci-Rýnovicích. Poté, co ho vyrušil kolemjdoucí muž, nechal na místě nejen jízdní kolo, ale i tašku s doklady.

Psí odpoledne

Když v roce 1972 vstoupil John Wojtowicz do Chase Manhattan bank v Brooklynu, myslel na to, jak si jeho kámoš nechá konečně změnit pohlaví za peníze, které se chystal se svým transsexuálním přítelem Salem Naturilem uloupit. Jenže celá loupež byla značně uspěchaná a nedomyšlená.

Wojtowicz měl sice nějaké zkušenosti s bankovním systémem z doby, kdy v bance pracoval jako úředník, ale valnou část plánu prostě okopíroval z filmu Kmotr. Při přepadení se spustil poplašný systém a z plánované několikaminutové bleskové loupeže se stalo čtrnáctihodinové drama, při němž sedmadvacetiletý Wojtowitz a osmnáctiletý Naturile zadržovali sedm rukojmí z řad zaměstnanců banky.

Neúspěšný lupič John Wojtowicz prodal práva na svůj příbeh za sedm a půl tisíce dolarů filmařům. Nakonec ho ztvárnil Al Pacino

Po nekonečných vyjednáváních se duo zlodějů dostalo na letiště, kde se strhla přestřelka, při níž byl Sal Naturile zabit. John Wojtowitz byl zatčen a odsouzen ke dvaceti letům vězení. Jeho příběh ale tak zaujal hollywoodské filmaře, že se rozhodli odkoupit od něj za sedm a půl tisíce dolarů práva a natočili podle něj film Psí odpoledne s Al Pacinem v hlavní roli.

Ztracený lup

Skutečně neopakovatelný kousek se loni podařil lupiči, který přepadl Central Bank v Kansas City. Clifton D. Taylor přistoupil 12. března k přepážce a ukázal úřednici list papíru s požadavkem na vydání tří tisíc dolarů v hotovosti. Úřednice mu okamžitě vydala 2 700 dolarů. Jakmile lupič opustil banku, vrátili se z oběda dva její kolegové, kterým vylíčila, co se stalo.

Oba muži okamžitě sedli do auta a začali Taylora, který šel pěšky, sledovat. Lupič zapadl do postranní uličky a tam ve snaze změnit vzhled odhodil bundu a klobouk na zadní sedadlo dodávky, která tam stála. Poté zašel do obchodu s mobilními telefony, vzdáleného jen dva bloky od vyloupené banky, a chtěl si koupit nový mobil. Když však sáhl do kapsy, aby ho zaplatil, zjistil, že celý lup nechal v kapse bundy, které se tak prozíravě zbavil. Policie ho dopadla sedm minut po loupeži. Klobouk, bundu a veškerou hotovost v ní později odevzdal poctivý majitel dodávky na policii.

Přísná úřednice

Cenu za nejdebilnější zločin století by si měl odnést lupič v San Francisku, který se rozhodl vyloupit pobočku Bank of America. U stolku napsal na výběrový lístek pár slov plných pravopisných chyb: "Toto je loupeš. Hned my dejte všecky peníze do týhle tašky."

Pak ale zpanikařil, že ho někdo mohl vidět při psaní lístku, a zavolal policisty ještě dřív, než stačil požadavek předat pokladní. Přešel proto ulici a předložil svůj lístek úřednici v bance Wells Fargo, ta mu ale rázně vysvětlila, že na základě výběrového lístku jiné banky mu peníze nemůže vydat a že se má vrátit zpátky do Bank of America. Lupič jen rezignovaně pokrčil rameny, pravil "OK" a odešel. Za několik minut si ho policie vyzvedla, zatímco trpělivě čekal ve frontě před přepážkou Bank of America.

Zrádné peníze

Předposlední prosincový den roku 2009 vtrhli Timothy Rucker, Phillip Griffen a Brandon Barnes do pobočky TCF Bank v Chicagu, namířili na úředníka pistole a dožadovali se vydání veškeré hotovosti. Získali tak nejen plnou tašku bankovek, ale i mezi nimi ukrytý GPS lokalizátor. Ten dovedl policii až do domu rodičů jednoho z lupičů. Trvalo jí to necelou hodinu.

Vyloupení zavřené banky

Naprosto špatné načasování zvolil pro přepadení osmadvacetiletý Christopher Allen Koch. V roce 2008 se pokusil vyloupit pobočku Citizens & Northern Bank v Pensylvánii. Dvacet minut trpělivě čekal před vchodem banky v autě, až uvnitř nebudou žádní zákazníci. Když se konečně dočkal, nasadil si lyžařskou kuklu, rukavice, vzal si pistoli a začal jednat.

Bohužel zjistil, že zákazníci nejsou vevnitř proto, že už je několik minut zavřeno. Svou výstrojí však vzbudil patřičnou pozornost zaměstnanců banky, kteří budovu ještě neopustili. Opsat si poznávací značku jeho auta bylo otázkou pár vteřin a zatknout ho trvalo jen pár minut.

Autor:Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

OBRAZEM: Nahá jóga vás zbaví stresu a zlepší sex, věří její učitelka

Jejím studiem už prošly stovky žen. Nedopřává se jim v něm však jógy v...

Jejím studiem už prošly stovky žen. Nedopřává se jim v něm však jógy v tradičním balení, před lekcí se totiž svlékají....

Další z rubriky

VIDEO: Sedí mi sexy, dominantní role, říká tanečnice burlesky Angelina

Burleska má i usměvavou tvář.

Burleska ji zlákala zdůrazněním ženskosti, fantazií. „Líbí se mi, že jejím ideálem je sebevědomá žena, která má šmrnc a...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...

CIA v Himálaji: američtí špioni na střeše světa ztratili plutonium

Zvládneme to také! Čínští technici a dělníci oslavují úspěšný jaderný test....

Aby mohla sledovat první čínské krůčky na poli jaderného zbrojení, spustila CIA v polovině šedesátých neobvyklou...

Najdete na iDNES.cz