Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Někdy mě pacient kousne záměrně, říká stomatolog

aktualizováno 
Pracují ve strnulé poloze, uši jim ničí vrtačky a občas je kousnou pacienti. "Někdy vyloženě naschvál a zákeřně," popisuje úskalí zubařské profese stomatolog Vojtěch Slezáček.

Na komunikaci s pacienty klade velký důraz. "Nikdy se ale nenechám přesvědčit k zákroku, o němž vím, že nebude funkční," říká stomatolog Vojtěch Slezáček. | foto: Jiří ŠvorcXman.cz

Proč se člověk rozhodne být zubařem?
Už jako dítě jsem chodil do ordinace svého otce, líbilo se mi tam. A jelikož jablko nepadá daleko od stromu, rozhodl jsem se vystudovat stomatologii. Své volby jsem nikdy nelitoval. Moje práce mě skutečně baví a naplňuje. Skvělé je, že při ní vidím výsledek, který mi roste hned pod rukama.

Co je na stomatologii nejobtížnější?
Komunikace s lidmi, jako v medicíně obecně. Stomatolog má představu o tom, co chce udělat, pak však musí přesvědčit pacienta a svůj postoj obhájit. To není vždy snadný úkol. Pokud tvoří většinu dne konzultace s klienty, bývá to mnohdy víc vyčerpávající, než kdybych strávil tutéž dobu zákroky.

Zabrat dostávají záda, uši i oči

Vyžaduje si zubařská profese nějaké tělesné předpoklady? Třeba fyzickou sílu?
I když se to možná nezdá, stomatologie je poměrně fyzicky náročná. Při provádění výkonů jsem ve statické poloze. Oproti chirurgům mám výhodu, že pracuji vsedě a mám co nejergonomičtější polohu, ale i tak je velmi těžké sedět třeba tři hodiny rovně, operovat a nehýbat se. Záda se snažím mít rovná, přesto je to někdy dřina. Ostatně, jistá fyzická síla je potřeba i k tomu, aby člověk dokázal vytrhnout zub. Podstatnou roli tady ale hraje i technika extrakce, která může výkon ulehčit.

Při zákrocích dostávají zabrat záda.

Při zákrocích dostávají zabrat záda. "Pár kolegů muselo kvůli problémům s páteří dráhu stomatologa předčasně ukončit," říká Vojtěch Slezáček.

Lidé si zubařskou ordinaci spojují se zvukem vrtačky. To je něco, co vám dělá společnost osm hodin denně.
Taky už teď hůř slyším. Pracujeme v hlučném prostředí, které poškozuje sluch lékaře natolik, že vypadávají některé frekvence. Moje okolí si již zvyklo, že se pořád ptám: "Prosím?" Stejně tak trpí i oči, které se musejí vyrovnávat s velkými světelnými kontrasty, způsobenými ostrým světlem operační lampy a světlem normální zářivky. Nejvíc se však moje práce podepisuje na zádech. Proto se snažím co nejvíce sportovat. Znám ale řadu kolegů, kteří skončili se svou prací předčasně právě kvůli problémům s páteří.

Leckoho by na vaší profesi odrazoval zápach z úst pacientů.
To je častý problém, který nejčastěji způsobují zubní kazy, zánět dásní a parodontóza. Nepříjemný je samozřejmě zápach u kuřáků. Tuhle věc je nutno pacientovi diplomaticky sdělit a odeslat ho na ošetření k hygienistce. Často pomůže, když se plak na zubech nafotí a pacientovi se ukážou zvětšené snímky. Pokud jde o zápach samotný, výrazně ho tlumí rouška, kterou má lékař na obličeji. S výskytem zápachu však musím počítat, je to zkrátka součást našeho povolání.

VOJTĚCH SLEZÁČEK

Vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci a již od roku 1999 se úzce specializuje především na obor parodontologie, implantologie a protetika. Pracuje na klinice Dental Office H33 v Praze na Pankráci, rovněž však působí jako odborný konzultant na soukromých klinikách nejen v Praze, ale po celé České republice. Ve svém volném čase se věnuje rybaření a rád sportuje.

Kousne vás někdy pacient?
U dětí to je relativně časté. Bývá to především obranná reakce, některá kousnutí jsou ale vyloženě zákeřná a plánovaná. Několikrát mě kousl i dospělý pacient, domnívám se ale, že to bylo spíše náhodné.

Mění se postupem času očekávání a požadavky pacientů?
Jsou čím dál informovanější a náročnější. A je to tak v pořádku. Protože se do stomatologie zavedla značná finanční spoluúčast, vyžaduje zákazník precizně provedené zákroky. Často se však též dostávám do situace, kdy pacient prosazuje postup, který si vytržený z kontextu nastudoval z internetu. To je přirozeně jeho právo, ne vždy je to ale produktivní diskuse.

Setkáváte se s požadavky, které jsou zkrátka neproveditelné?
Ano. Je třeba si uvědomit, že ne vždy je možné vrátit stav chrupu do doby před dvaceti třiceti lety. Stomatologie dokáže spoustu věcí, zázraky ale ne. Má-li někdo zničenou čelist po třicetileté parodontóze, zuby mu do původního stavu nevrátíme, ani kdyby obětoval hodně peněz.

Autor:


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Sebevědomý lev jsem proto, že makám a nepodvádím, říká Terminátor Karlos

Karlose „Terminátora“ Vémolu zpovídal Jakub „Buba“ Ouvín pro pořed televize...

Lvi žerou první, zní jeho heslo, má ho ostatně vytetované na ruce. A není pochyb, že on sám se mezi lvy počítá....

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Další z rubriky

Monogamie není nadřazená. Ke spokojenosti vedou i otevřené vztahy

Vědecké studie čas od času vystaví otevřeným vztahům dobrozdání.

Otevřené vztahy jsou reakcí na to, že máme od svazků stále větší očekávání, která jeden partner naplní jen těžko....

Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Extrémní gastronomie: Rybí hobliny katsuobushi vám zatancují na talíři

Příprava katsuobushi vyžaduje trpělivost a um.

Ryby dokážou plavat a některé i létat, ale jen tuňák pruhovaný vám zatancuje. Jen to chce trochu trpělivosti. Rybí...

Najdete na iDNES.cz