Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Někdy mě pacient kousne záměrně, říká stomatolog

aktualizováno 
Pracují ve strnulé poloze, uši jim ničí vrtačky a občas je kousnou pacienti. "Někdy vyloženě naschvál a zákeřně," popisuje úskalí zubařské profese stomatolog Vojtěch Slezáček.

Na komunikaci s pacienty klade velký důraz. "Nikdy se ale nenechám přesvědčit k zákroku, o němž vím, že nebude funkční," říká stomatolog Vojtěch Slezáček. | foto: Jiří ŠvorcXman.cz

Proč se člověk rozhodne být zubařem?
Už jako dítě jsem chodil do ordinace svého otce, líbilo se mi tam. A jelikož jablko nepadá daleko od stromu, rozhodl jsem se vystudovat stomatologii. Své volby jsem nikdy nelitoval. Moje práce mě skutečně baví a naplňuje. Skvělé je, že při ní vidím výsledek, který mi roste hned pod rukama.

Co je na stomatologii nejobtížnější?
Komunikace s lidmi, jako v medicíně obecně. Stomatolog má představu o tom, co chce udělat, pak však musí přesvědčit pacienta a svůj postoj obhájit. To není vždy snadný úkol. Pokud tvoří většinu dne konzultace s klienty, bývá to mnohdy víc vyčerpávající, než kdybych strávil tutéž dobu zákroky.

Zabrat dostávají záda, uši i oči

Vyžaduje si zubařská profese nějaké tělesné předpoklady? Třeba fyzickou sílu?
I když se to možná nezdá, stomatologie je poměrně fyzicky náročná. Při provádění výkonů jsem ve statické poloze. Oproti chirurgům mám výhodu, že pracuji vsedě a mám co nejergonomičtější polohu, ale i tak je velmi těžké sedět třeba tři hodiny rovně, operovat a nehýbat se. Záda se snažím mít rovná, přesto je to někdy dřina. Ostatně, jistá fyzická síla je potřeba i k tomu, aby člověk dokázal vytrhnout zub. Podstatnou roli tady ale hraje i technika extrakce, která může výkon ulehčit.

Při zákrocích dostávají zabrat záda.

Při zákrocích dostávají zabrat záda. "Pár kolegů muselo kvůli problémům s páteří dráhu stomatologa předčasně ukončit," říká Vojtěch Slezáček.

Lidé si zubařskou ordinaci spojují se zvukem vrtačky. To je něco, co vám dělá společnost osm hodin denně.
Taky už teď hůř slyším. Pracujeme v hlučném prostředí, které poškozuje sluch lékaře natolik, že vypadávají některé frekvence. Moje okolí si již zvyklo, že se pořád ptám: "Prosím?" Stejně tak trpí i oči, které se musejí vyrovnávat s velkými světelnými kontrasty, způsobenými ostrým světlem operační lampy a světlem normální zářivky. Nejvíc se však moje práce podepisuje na zádech. Proto se snažím co nejvíce sportovat. Znám ale řadu kolegů, kteří skončili se svou prací předčasně právě kvůli problémům s páteří.

Leckoho by na vaší profesi odrazoval zápach z úst pacientů.
To je častý problém, který nejčastěji způsobují zubní kazy, zánět dásní a parodontóza. Nepříjemný je samozřejmě zápach u kuřáků. Tuhle věc je nutno pacientovi diplomaticky sdělit a odeslat ho na ošetření k hygienistce. Často pomůže, když se plak na zubech nafotí a pacientovi se ukážou zvětšené snímky. Pokud jde o zápach samotný, výrazně ho tlumí rouška, kterou má lékař na obličeji. S výskytem zápachu však musím počítat, je to zkrátka součást našeho povolání.

VOJTĚCH SLEZÁČEK

Vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci a již od roku 1999 se úzce specializuje především na obor parodontologie, implantologie a protetika. Pracuje na klinice Dental Office H33 v Praze na Pankráci, rovněž však působí jako odborný konzultant na soukromých klinikách nejen v Praze, ale po celé České republice. Ve svém volném čase se věnuje rybaření a rád sportuje.

Kousne vás někdy pacient?
U dětí to je relativně časté. Bývá to především obranná reakce, některá kousnutí jsou ale vyloženě zákeřná a plánovaná. Několikrát mě kousl i dospělý pacient, domnívám se ale, že to bylo spíše náhodné.

Mění se postupem času očekávání a požadavky pacientů?
Jsou čím dál informovanější a náročnější. A je to tak v pořádku. Protože se do stomatologie zavedla značná finanční spoluúčast, vyžaduje zákazník precizně provedené zákroky. Často se však též dostávám do situace, kdy pacient prosazuje postup, který si vytržený z kontextu nastudoval z internetu. To je přirozeně jeho právo, ne vždy je to ale produktivní diskuse.

Setkáváte se s požadavky, které jsou zkrátka neproveditelné?
Ano. Je třeba si uvědomit, že ne vždy je možné vrátit stav chrupu do doby před dvaceti třiceti lety. Stomatologie dokáže spoustu věcí, zázraky ale ne. Má-li někdo zničenou čelist po třicetileté parodontóze, zuby mu do původního stavu nevrátíme, ani kdyby obětoval hodně peněz.

Autor:Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

OBRAZEM: Nahá jóga vás zbaví stresu a zlepší sex, věří její učitelka

Jejím studiem už prošly stovky žen. Nedopřává se jim v něm však jógy v...

Jejím studiem už prošly stovky žen. Nedopřává se jim v něm však jógy v tradičním balení, před lekcí se totiž svlékají....

Další z rubriky

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...

Extrémní gastronomie: drůbeží pařátky se v Indonésii jedí jako sušenky

Ne, pařátky se v Indonésii rozhodně nevyhazují. Tamní kuchaři je připravují...

V Indonésii se dojídá a zbytky se nenechávají. I zdánlivě nechutné části drůbeže se tu setkají s nadšením strávníků. K...

Extrémní gastronomie: rybí sperma je explozí krémové chuti

Labužníci nedají na shirako dopustit.

Je to svěží zákusek plný života. Opravdu, v každém mililitru japonského dezertu širako čeká na vaši vidličku dvacet...

Najdete na iDNES.cz