Dna na sebe obvykle upozorní nateklým palcem na noze.

Dna na sebe obvykle upozorní nateklým palcem na noze. | foto: Profimedia.cz

Nemoc králů: co se děje s vaším tělem, když máte dnu

  • 15
Možná dnu považujete za nemoc důchodců, jenže nastoupit může už kolem čtyřicítky a dokáže vám velmi znepříjemnit život, dokonce znehybnit klouby.

Jste zdraví, plní sil i relativně mladí. Když vám proto zničehonic zčervená a oteče palec na noze, začnete logicky přemýšlet, kde jste do čeho kopli. Palec je sytě červený, napuchlý a nemůžete si na něj ani sáhnout, natož abyste s ním hýbali. Jediné, co úplně neodpovídá nakopnutému prstu, je napnutá a lesklá kůže, která ho pokrývá. Na druhou stranu, kdo by chodil s bolavým prstem na noze k doktorovi? Takže několik dnů trpíte a čekáte, kdy bolest poleví. A skutečně za necelé dva týdny potíže pomalu odezní, takže celou záležitost pustíte z hlavy.

Jenže za několik týdnů se problémy s palcem znovu opakují. A stejně jako v předchozím případě to za pár dnů samo odezní. Opět to tedy neřešíte. Jenže pak vás začnou podobným způsobem bolet prsty na rukou a dost možná i rameno. A období klidu mezi jednotlivými „záchvaty“ bolesti se stále zkracují. Když se k návštěvě doktora konečně odhodláte, dozvíte se, že trpíte dnou, tedy nemocí, kterou jste dosud považovali za výsadu shrbených starců.

Rizikové maso

I když se většina lidí domnívá, že dna se týká pouze starých lidí, ve skutečnosti se čím dál tím častěji objevuje už kolem čtyřicátého roku. Pravděpodobnost, že se vyskytne i u vás, zvyšuje skutečnost, že jste muž, protože právě muže postihuje dříve a mnohem častěji než ženy. Jestliže navíc patříte mezi ty, kteří se neobejdou bez bůčku a piva, má ve vašem případě dna další bod k dobru. Nejčastěji jsou totiž postiženi náruživí konzumenti masa, alkoholu a ti, kteří mají nadváhu a nedostatečný pohybový režim. Právě kvůli těmto rizikovým faktorům se dně v minulosti přezdívalo „nemoc králů“, protože si nadbytku masa i alkoholických nápojů mohli dopřávat jen bohatí lidé.

Špatnou zprávou však je, že stoprocentní jistotu, že se u vás dna nerozvine, nebudete mít, ani když budete dodržovat všechny zásady zdravého životního stylu, protože při jejím rozvoji se uplatňuje například i dědičnost.

Trýznivé krystalky

K porozumění tomu, co se při dně děje ve vašem těle, je potřeba začít od takzvaných purinů. To jsou dusíkaté sloučeniny, které přijímáme v potravě, část se jich také tvoří v našich játrech. Potřebujeme je ke správnému fungování organismu a za normálních okolností nám nijak neškodí, protože jejich případný mírný přebytek je přeměněn na kyselinu močovou, která je spolu s močí z těla vyloučena. Problém nastává v okamžiku, kdy některá ze složek podílejících se na rovnováze tohoto procesu přestane fungovat.

Dejme tomu, že posnídáte chleba se salámem, ke svačině si dáte čokoládu, k obědu vepřová játra s pivem a večer vyrazíte na pečené koleno, které zazdíte několika slivovicemi. Potom jste svůj organismus puriny doslova zavalili a je potřeba je nějak odbourat (zejména když podobný jídelníček praktikujete pravidelně). Přemění se tedy v kyselinu močovou. Jenže dostat kyselinu močovou z těla není jen tak. Je totiž jen velmi obtížně rozpustitelná ve vodě a k tomu, aby mohla být vyloučena spolu s močí, je potřeba enzym urikáza. Možná máte kromě nezdravého životního stylu ještě tu smůlu, že vaše produkce urikázy není nijak světoborná (například z geneticky daných příčin). Tělo se tedy není schopno kyseliny močové zbavit a ta se v něm hromadí.

Co nejíst, když máte dnu

Nejrizikovější potraviny z hlediska obsahu purinů:

  • maso (a pozor, rizikové jsou i jinak zdravé ryby jako například sardinky)
  • uzeniny
  • vnitřnosti (játra mají například dvojnásobnou hodnotu oproti vepřovému masu)
  • alkohol
  • čokoláda, kakao
  • tučné sýry
  • sójová omáčka
  • luštěniny
  • cereálie
  • mořské plody
  • houby

Postupně krystalizuje, vede k vytváření krystalků s velmi ostrými hroty. Právě tyto malé jehličky se usazují v nejméně prokrvených místech, kterými jsou klouby, do nichž se zabodávají. Kromě mechanických obtíží a bolesti, kterou ostré krystalky v kloubu způsobují, jejich přítomnost zalarmuje imunitní systém, který na místo vyšle bílé krvinky. To je potom zdrojem vzniku bolestivého zánětu a otoku, který je pro záchvat dny typický.

Nefunkční klouby

Když navštívíte lékaře, odebere vám krev, z níž zjistí hladinu kyseliny močové a možná vás odešle i na rentgen. Pokud se podezření na dnu potvrdí, můžete dostat protizánětlivé léky, ale ty nejsou samospasitelné a k tomu, aby se průběh onemocnění zmírnil, je potřeba především zásadních změn v životním stylu. Budete muset výrazným způsobem upravit jídelníček, dodržovat pohybový i kvalitní pitný režim. Jen tak můžete předejít hromadění kyseliny močové v těle.

Jestliže dnu nezačnete včas řešit, může přejít v chronickou formu, kdy se v kloubní chrupavce vytváří celá ložiska krystalků kyseliny močové (říká se jim tofy) a dochází k degeneraci kloubu. Nejčastěji jsou zasaženy prsty na nohou či rukou, ale dna se může objevit i na kolenou, zápěstí, patách či ramenním kloubu. Ještě vážnější komplikaci však představuje poškození ledvin, k němuž může dojít v důsledku zanedbání dny, respektive následkem ukládání krystalů kyseliny močové.