Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nevěru muži odpouštějí. Pokud ji ale partnerka spáchá se ženou

aktualizováno 
Nevěru snáze odpustíme, když se jí partnerka dopustila se ženou. Ona ale naopak přimhouří oko, spíš když ji podvedeme v heterosexuálním stylu, než když se vyspíme s mužem. Může za to prý evoluce.

Homosexuální nevěru partnerky jsou prý muži ochotní tolerovat i kvůli tomu, že ji považují za dosvědčení jejího sexuálního apetitu | foto: Profimedia.cz

Tvrdí to vědci z univerzity v americkém Austinu, kteří se ptali více než sedmi stovek vysokoškolských studentů a studentek, jaké by byly jejich reakce na různé scénáře podvádění.

Zjistili, že padesát procent mužských respondentů by nemělo problém pokračovat ve vztahu navzdory partnerčině nevěře, ovšem jen tehdy, pokud by ji spáchala se ženou. Pokud by se dopustila heterosexuálního "úletu", scvrkla by se tolerance na pouhých 22 procent.

Ženy byly naopak trochu tolerantnější k románku svého partnera se ženou. Heterosexuální nevěru by prominulo 28 procent žen, zatímco homosexuální o sedm procent méně.

Vedoucí výzkumu Jaime Conferová upozorňuje, že zjištění jsou pozoruhodnější tím spíše, že jiné průzkumy ukazují, že muži mívají zápornější postoje k homosexualitě než ženy a jsou menšími přívrženci občanských práv párů stejného pohlaví.

A proč tedy hraje při nevěře takovou roli, kdo je jejím spoluviníkem? Podle Conferové nabízí odpověď evoluční psychologie. "Mechanismus žárlivosti aktivují u mužů a u žen jiné typy podnětů. U mužů jsou to ty, které ohrožují otcovství, u žen ty, které ohrožují vztah," tvrdí psycholožka. Homosexuální styk svého partnera tak ženy mohou vnímat ne jako pouhý "úlet", ale jako známku nespokojenosti se současným vztahem a možnou předehru k jeho opuštění.

Muži by podle ní byli k homosexuálnímu záletu své partnerky tolerantnější proto, že by nemohl skončit jejím otěhotněním. Ale nejen to. Někteří považují lesbické milování za vzrušující, další mají za to, že když se žena miluje s jinou ženou, znamená to, že má větší sex-appeal. A v dalších může lesbický sex dokonce vyvolávat naděje, že se jim dostane intimního zážitku se dvěma ženami.

Autoři studie poznamenávají, že její účastníci neměli s homosexuálními scénáři v drtivé většině žádnou zkušenost a že se jednalo jen o jejich reakce na představy. Když se jich ptali na jejich reálné zkušenosti s nevěrou ve vztahu, ukázali se muži jako mnohem netolerantnější.

Autoři: ,


Nejčtenější

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...

Monogamie není nadřazená. Ke spokojenosti vedou i otevřené vztahy

Vědecké studie čas od času vystaví otevřeným vztahům dobrozdání.

Otevřené vztahy jsou reakcí na to, že máme od svazků stále větší očekávání, která jeden partner naplní jen těžko....Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Extrémní gastronomie: Rybí hobliny katsuobushi vám zatancují na talíři

Příprava katsuobushi vyžaduje trpělivost a um.

Ryby dokážou plavat a některé i létat, ale jen tuňák pruhovaný vám zatancuje. Jen to chce trochu trpělivosti. Rybí...

VIDEO: Budujeme funkční sílu, která si rozumí se zdravím, říká instruktor

Pavel Macek je prvním certifikovaným instruktorem systému StrongFirst v Česku.

Sílu neodděluje od správného pohybu a fyzickou kondici od dlouhodobého zdraví. „Fitness by mělo znamenat, že vše je...

Další z rubriky

VIDEO: Žena uřízla manželovi penis. Kvůli nevěře

Žárlivá žena uřízla manželovi penis

Když zjistila, že ji muž podvádí s mnoha ženami, zuřila. A nezvládla se uklidnit. Proto vymyslela plán pomsty. Vykonala...

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Monogamie není nadřazená. Ke spokojenosti vedou i otevřené vztahy

Vědecké studie čas od času vystaví otevřeným vztahům dobrozdání.

Otevřené vztahy jsou reakcí na to, že máme od svazků stále větší očekávání, která jeden partner naplní jen těžko....

Najdete na iDNES.cz