Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nevolte ho, nosí ženský korzet aneb podlé předvolební kampaně

aktualizováno 
Během zápolení o poslanecká křesla u nás létala vajíčka i silná slova, přesto ale zachovejme chladnou hlavu. Předvolební kampaně otevírají stavidla hanebností všude na světě a rozhodně to není nemoc moderní doby. Špinavá předvolební propaganda má dlouhou historii.

William Jennings Bryan měl politiky právem dost | foto: Profimedia.cz

Jednou z nejvulgárnějších předvolebních kampaní v dějinách Spojených států byl podle historika Josepha Cumminse souboj o prezidentské křeslo v roce 1800. John Adams, který úřad obhajoval, byl v tisku napadán například jako muž "odporně hermafroditní osobnosti". Těmito slovy, ať znamenají cokoli, ho přitom počastoval pisálek, jehož si potají na černou práci nenajal nikdo jiný než ctihodný Thomas Jefferson.

Později v devatenáctém století zase americký politik Davy Crockett prohlásil o svém konkurentovi Martinu Van Burenovi, že nosí ženský korzet (a navíc prý těsnější, než má většina dam). A odpůrci Jamese Buchanana využívali toho, že má kvůli vrozené vadě hlavu na stranu, a plivali kolem sebe smyšlenku, že za to může jeho neúspěšný pokus o sebevraždu oběšením.

V roce 1896 pak přichystal magazín Times stojící na straně Williama McKinleyho výheň přímo psychiatrickou pro jeho soka Williama Bryana. V celé sérii článků na jeho stránkách diskutovali se vší vážností lékaři o tom, zda je Bryan normální. "Nemyslím si, že je bláznivý běžným způsobem… vyšetřoval bych ho jako degenerovaného zvrhlíka," napsal jeden z nich.

Lepší to nebylo ani ve století dvacátém. V roce 1912 Theodor Roosevelt o svém konkurentovi Williamovi Taftovi prohlásil, že je to "krysa v koutě". Nebylo to naposledy, co se při politickém duelu v Americe odkazovalo do říše hlodavců. V roce 1936 označil Franklin Delano Roosevelt svého oponenta Alfa Landona za "bílou myšku, které se zachtělo žít v Bílém domě".

Šlohneme mu ta jeho lejstra

S pestrou paletou špinavostí v ruce maloval v roce 1964 svou volební kampaň prezident Lyndon Johnson. Aby byla porážka jeho rivala, republikána Barryho Goldwatera co nejjistější a největší, zapojil do hry skupinu šestnácti lidí, kteří měli vést anti-kampaň a dostat do lidové kultury negativní obrázek Goldwatera. Vydali o něm knihu vtipů, jinou publikaci pak zacílili na děti voličů. Na hravých, žertovných barevných obrázcích Goldwater pobíhal v hábitu Ku Klux Klanu.

Agent CIA E. Howard Hunt nakonec skončil před soudem kvůli aféře Watergate

Johnsonovi chlapi na špinavou práci psali dopisy do tisku, v nichž se vydávali za občany znepokojené případným Goldwaterovým vítězstvím, a manipulovali s médii. O nich neměl jejich šéf valné mínění. "Reportéři jsou loutky," byl si Johnson jistý.

Vrcholný úspěch se jeho tajné skupině povedl, když poslala agenta CIA do Goldwaterova volebního štábu. Nastoupil tam jako dobrovolník a podařilo se mu získat kopie Goldwaterových projevů. Od té doby se republikán nestačil divit, jak snadno ho Johnson ve všem přetrumfnul.

Lump, pokrytec a satanisti

"Vyřiďte viceprezidentovi, že je lump," řekl západním novinářům nigerijský úřadující prezident Olusegun Obasanjo v roce 2007. Důvod? Jeho vlastní podřízený byl zároveň jeho soupeřem v kampani o prezidentský úřad pro další období. Atiku Abubakar pak zaúkoloval novináře jako kurýry podruhé a poslal je zpátky. "Vzkažte prezidentovi, že nemohu zaručit, že to budou nenásilné volby."

Stoupenec Umara YarAdua, který se nakonec stal nigerijským prezidentem

Obasanjo před nimi nakonec změnil taktiku a začal podporovat guvernéra státu Katsina. A Umaru Musa YarDua byl skutečně zvolen.
Pravda, nebylo to fér. Policie podle magazínu Foreign Policy například "laskavě asistovala" lidem ve volebních místnostech při výběru lístků.

Volby to tedy rozhodně nebyly perfektní, ale jak tak trochu filozoficky dodává spokojený Obasanjo, za perfektní nelze, než se dostaneme k Bohu a věčnosti, označit žádný lidský stav věcí. Velmi hlubokomyslné. A praktické.

Abubakar a jeho lidé ale ví, jací zaprodanci ďáblovi se Bohu protiví. Jedním z "nejsilnějších" momentů nigerijské předvolební kampaně bylo totiž vydání knihy, v jejímž názvu nechtěli autoři opominout snad vůbec nic. Jmenovala se Proč musí Alhaji Umaru YarAdua (tedy patologický lhář, pokrytec a samozvanec) a stalinistická a zkorumpovaná Lidová demokratická strana odejít.

Blázen. Sejmout

Pakliže v Americe v devatenáctém století potřebovala zaujatá média ke stanovení psychiatrického profilu kandidáta z opačného tábora odborníky, šéf ruských xenofobních nacionalistů Žirinovskij si vystačí sám.

Vyhraju-li, bude vodka zadarmo. Ruský nacinalista Zirinovskij slíbí cokoli

"Je to lotr. Podívejte se mu do tváře! Je duševně nemocný. Typický schizoid! Každý psychiatr vám řekne, že ten chlap je duševně mimo,” vystavil před dvěma lety anamnézu manažerovi kampaně jednoho ze svých soků liberála Andreje Bogdanova.

A nejen to. Oznámil mu, že mu "rozmázne hlavu”, a nakonec ho odstrkal z televizního studia pryč a nařídil svému bodyguardovi, aby "toho kreténa zastřelil”.

Populista Žirinovskij má za sebou samozřejmě mnoho kampaní s bizarními momenty. V roce 1991 prohlásil, že pokud bude zvolen, bude v Rusku pro všechny vodka zadarmo, jindy voličům zase slíbil bezplatnou distribuci spodního prádla.

Autoři: ,


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Sebevědomý lev jsem proto, že makám a nepodvádím, říká Terminátor Karlos

Karlose „Terminátora“ Vémolu zpovídal Jakub „Buba“ Ouvín pro pořed televize...

Lvi žerou první, zní jeho heslo, má ho ostatně vytetované na ruce. A není pochyb, že on sám se mezi lvy počítá....

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Další z rubriky

Monogamie není nadřazená. Ke spokojenosti vedou i otevřené vztahy

Vědecké studie čas od času vystaví otevřeným vztahům dobrozdání.

Otevřené vztahy jsou reakcí na to, že máme od svazků stále větší očekávání, která jeden partner naplní jen těžko....

Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Extrémní gastronomie: Rybí hobliny katsuobushi vám zatancují na talíři

Příprava katsuobushi vyžaduje trpělivost a um.

Ryby dokážou plavat a některé i létat, ale jen tuňák pruhovaný vám zatancuje. Jen to chce trochu trpělivosti. Rybí...

Najdete na iDNES.cz