Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Noriega: diktátor, který spolupracoval se CIA i drogovými barony

  13:00aktualizováno  13:00
Vše, co jsem dělal, jsem dělal pro americkou CIA. Tak zněla obhajoba někdejšího panamského vládce Manuela Noriegy, když byl konečně pohnán za část svých zločinů před soud. Drogový obchodník a diktátor, který si nedělal hlavu s lidskými právy, tam byl odsouzen ke čtyřiceti letům právě před devatenácti lety.

Manuel Noriega se narodil v únoru 1934, v letech 1983 až 1989 byl vojenským vládcem Panamy. | foto: Profimedia.cz

Ambicióznímu vojákovi Manuelovi Noriegovi se dařilo od samého startu jeho kariéry. Vyučil se práci tajné služby v School of Americas, americké instituci často kritizované za podíl na porušování lidských práv v Latinské Americe, a koncem padesátých let začal pracovat pro CIA. Na účtu mu pravidelně přistávaly dolary a doma v Panamě s jistotou stoupal po kariérním vojenském žebříčku.

V roce 1968 nosil na ramenou ještě frčky poručíka, o rok později byl už ale podplukovníkem a šéfem vojenské výzvědné služby. A se stále vyššími posty se samozřejmě upevňovaly i jeho vztahy se CIA. Navíc si ho oblíbil Omar Torrijos, který v letech 1968 až 1981 Panamu neomezeně ovládal.

Když jeho ochránce zahynul 31. července 1981 v troskách letadla, využil Noriega svou šanci beze zbytku a stal se nejmocnějším mužem v zemi. Ostatně, ozývaly se i hlasy, podle nichž se letadlo poroučelo k zemi kvůli bombě a Noriega byl tím, kdo ji do letounu nechal umístit. V každém případě bylo zřejmé, že s nekompromisním vojákem v čele to Panama nebude mít snadné. Zvlášť když se v roce 1983 Noriega jmenoval generálem, čímž se stal vrchním velitelem panamské armády a neomezeným vládcem země.

A rozehrál ďábelskou hru do mnoha stran.

Narkobyznys, nad nímž CIA přivírala obě oči

Spolu s Američany jde po krku levicovým silám v oblasti, spolupracuje se CIA, škrtí Panamu diktátorskou rukou a začíná se orientovat v místním drogovém byznysu. Brzy v něm nachází partnera, spolupracuje se samotným Medelínským drogovým kartelem narkobarona Pabla Escobara a peníze pere v Bank of Credit and Commerce International – v jedné z nejbizarnějších institucí, které dějiny bankovnictví znají, skrze niž posílala CIA peníze afghánským mudžahedínům a mezi jejíž klienty patřili kromě Noriegy i jiní diktátoři jako Saddám Husajn.

Noriega vybudoval první narko-kleptokracii na západní polokouli, konstatoval v prosinci 1988 samotný americký Kongres. Spojeným státům to ale nevadilo, politika přece bývá špinavá.

Američtí přátelé se nepozastavili ani nad tím, když nechal v říjnu 1984 Noriega "přepočítat" hlasy při prezidentských volbách, aby se po revizi opravdu ukázalo, že napoprvé došlo k chybě, a do úřadu se dostal kandidát nakloněný Noriegovi. Prezidentská funkce však byla tak jako tak ryze formální, faktickým vládcem Panamy byl generál s obchodnickým talentem. A s mocnými přáteli, kteří dokázali zavřít obě oči.

Snad víte, co se dělá se vzteklým psem

Lékař a sandinistický aktivista Hugo Spadafora však slepý být nechtěl a v zahraničí říkal nahlas to, co si lidé v Panamě jen mysleli. Jakmile v září 1985 vstoupil na panamskou půdu, byl Noriegovými muži okamžitě zajat a zmizel v katakombách represivních sil.

Po vraždě aktivisty Spadafory prohlásl v opozičním deníku někdejší vlivný

Po vraždě aktivisty Spadafory prohlásil v opozičním deníku někdejší vlivný Noriegův stoupenec, že v ní má prsty právě Noriega. Podobně jako v mnoha jiných vraždách a zmizeních.

Jeho tělo se známkami nepředstavitelně krutého mučení bylo nalezeno o několik dní později. Podle knihy Temná aliance nositele Pulitzerovy ceny Garyho Webba mu mučitelé nařezali stehenní svaly, takže nemohl ohýbat nohy. Do konečníku mu zasunuli neznámý objekt, který mu roztrhal střeva, měl neskutečně oteklá varlata a zpřelámaná žebra. Hlavu mu zaživa odřezali řeznickým nožem.

Noriega byl v době zavraždění kritika svého režimu v Paříži, podle knihy V době tyranů: Panama 1968–1990 Guillerma Sáncheze se však dochoval záznam konverzace mezi diktátorem a jedním z jeho velitelů. "Máme vzteklého psa," hlásil mu podřízený. "A co se dělá se vzteklým psem?" návodně opáčil Noriega.

Panamský prezident Nicolás Barletta, který byl zrovna na návštěvě v USA, sice americkému tisku slíbil důkladné prošetření, to bylo také ale poslední gesto, jehož se v prezidentské funkci dopustil. Po návratu do Panamy byl povolán na kobereček ke skutečnému vládci země, aby následně poslušně ohlásil rezignaci.

Tím ale Noriega spáchal přešlap, Američané si totiž panamského prezidenta považovali, brali jej za svého muže v Panamě a jeho vyhození vedlo k značnému ochlazení americké podpory.

Konec jednoho partnerství

Poslední kapitola diktátorova příběhu se začala psát po anulovaných volbách v roce 1989. Někdejší americký prezident a pozorovatel panamských voleb Jimmy Carter označil volby za ukradené, Noriega naopak obvinil Spojené státy z toho, že se do nich vměšovaly.

Manuel Noriega v dobré náladě. Zle se mu ale nevedlo ani v americkém vězení,

Manuel Noriega v dobré náladě. Zle se mu ale nevedlo ani v americkém vězení, jeho cele se přezdívalo "prezidentská" a byla plná elektroniky a strojů na posilování.

V září 1989 přerušily USA s Panamou diplomatické styky, aby o tři měsíce později přišly do Panamy na ryze nediplomatickou návštěvu americké jednotky. Noriega ještě stihl USA vyhlásit válku, a pak se ukryl na vatikánské ambasádě, kde se 3. ledna 1990 vzdal, aby byl deportován do USA.

Z vězení do vězení

Po dlouhých letech, během nichž si Manuel Noriega dělal za souhlasu Spojených státu amerických v Panamě, co chtěl, byl v Americe obviněn z pašování drog, vydírání a finančních podvodů. Jenže pro Spojené státy představoval tak trochu problém. Bývalý diktátor totiž vyšetřovatelům tvrdil, že se všech skutků, které mu byly dávány za vinu, dopustil... ano, v rámci své práce pro CIA. Jak prosté.

Americká vláda namítala, že pokud by během procesu vyplavaly utajované věci na povrch, šlo by to proti americkým státním zájmům a tvrdila, že Noriega od CIA nedostal víc než 320 tisíc dolarů. Noriega oponoval, že se částka vyšplhala až na 10 milionů dolarů. Soud nakonec rozhodl, že jeho práce pro CIA nemá s obžalobou nic společného a porotu by jen mátla. Někdejší spojenec dostal 16. září 1992 čtyřicet let, později byl trest zmírněn na třicet. Po sedmnácti letech za mřížemi byl nakonec za dobré chování v září 2007 propuštěn, ovšem jen proto, aby byl v dubnu vydán do Francie, kde dostal za praní špinavých peněz sedm let vězení. Navíc mu soud sebral 2,3 milionu eur z jeho účtů ve francouzských bankách.

Tím však Noriegovo putování po vězeních nejspíš nekončí. Francie již prohlásila, že po uplynutí trestu pošle bývalého diktátora domů do Panamy, kde byl v roce 1995 v nepřítomnosti odsouzen za porušování lidských práv na 20 let.

Autoři:Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Další z rubriky

Čech prodal Eiffelovu věž. Viktor Lustig inovoval klasický podvodný trik

„Nejslizčí fixlař, který kdy žil.“ Tak popsali tajní agenti českého podvodníka...

Na začátku se králík v pytli měnil v kočku, později se prodávaly falešné zlaté cihly nebo housle od Stradivariho. Onen...

Pokud je pro vás jazz příliš, možná máte moc testosteronu, říká studie

Neoslovil vás například jazzman Lionel Hampton? Možná za to mohou hormony.

Pro někoho rajská hudba, plná fantazie, pro jiného chaos a cesta do deprese. Naše vnímání hudby, jako je jazz,...

VIDEO: Sedí mi sexy, dominantní role, říká tanečnice burlesky Angelina

Burleska má i usměvavou tvář.

Burleska ji zlákala zdůrazněním ženskosti, fantazií. „Líbí se mi, že jejím ideálem je sebevědomá žena, která má šmrnc a...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz