Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nováčci ve vzduchu někdy kopou jako koně, říká instruktor volného pádu

aktualizováno 
Když skáče se žákem ze čtyřkilometrové výšky, má na hlavě přilbu s krytem přes celý obličej. „Někteří žáci kolem sebe při prvním seskoku kopou a mlátí jako koně,“ vysvětluje Michal Vidímský, instruktor zrychleného výcviku volných pádů. „Nejlepší je přitom uvolnit se a usmát se,“ radí jim.

A nemyslí to z legrace. Tělo se vám pak prý skoro samo vytvaruje do prohnuté prsní polohy, v níž se dá bezpečně otevřít padák. Hodně lidí ale zejména při úplně prvním seskoku z letadla "vytuhne". Těm pak pomůžou dva chlapi, zkušení instruktoři zrychleného výcviku volného pádu (Accelerated Free Fall - AFF).

Dril na zemi, pomoc ve vzduchu

Se svými studenty Michal nejprve hodiny a hodiny driluje správné prohnutí se a pohyby na zemi. Teprve poté je nechá vlézt do letadla. Má jistotu, že i když jim mozek strachy vypne, dokážou při výskoku zaujmout potřebnou polohu automaticky.

Accelerated Free Fall

Zrychlený výcvik volného pádu je efektivní, rychlá a bezpečná metoda výuky skydivingu, kdy od prvního skoku zažívá student volný pád ze čtyř tisíc metrů, učí se základní poloze a dalším potřebným úkonům, vše za asistence zkušených instruktorů.

"Ale už se třeba zapomenou podívat na výškoměr nebo si otevřít padák," popisuje instruktor další povinné úkony během seskoku. Všichni studenti kurzu AFF začínají proto skákat hned se dvěma instruktory najednou, kteří je během volného pádu drží mezi sebou a se vším jim v případě nutnosti pomáhají. Když třeba student "zmrzne" úplně, takže s ním nehnou ani naučené signály, ani cloumání, musí za něj instruktoři i otevřít padák.

Instruktor musí být i psychologem

Poznat, kdo ztuhne a kdo bude mít věci pod kontrolou, se ale dopředu moc nedá.V okamžiku, když dojde na to, ustrojit se v letadle na první seskok, má chuť vypařit se i sebevětší suverén. "V letadle je pak na žákovi vidět, jak se snaží sám sebe přesvědčit, že když nevyskočí, nikdo se mu smát nebude," popisuje časté reakce začátečníků Michal.

Při prvních seskocích pomáhají studentům skydivingu dva instruktoři

I v téhle chvíli se ukážou skutečné kvality instruktora. Měl by dokázat vystrašeného člověka psychicky podpořit a uklidnit. Během stoupání si tak instruktor často se studentem povídá, vtipkuje či ho zkouší nějak jinak zabavit a uvolnit. "S jednou holčinou, která předtím několikrát nevyskočila, jsme v letadle i tancovali," vzpomíná Michal. Po tanečku prý opustila letadlo s úsměvem a dnes je z ní schopná parašutistka.

Když se studentům daří, nabíjí mě to

Bezprostředně po prvním skoku si většina lidí prý neumí ani pořádně vybavit, co se za volného pádu dělo. Přesto jsou naprosto šťastní, nejradši by radostí brečeli a takřka každý prohlásí, že skákání je lepší než sex. "Zhruba tak po deseti skocích ovšem většina zase obrátí a začne připouštět, že i na sexu něco je," směje se Michal.

Největší odměnou za práci se studenty jsou pro něj povedené skoky a pokroky. "Nabíjí mě to," tvrdí instruktor a chlubí se jedním ze svých studentů, který začal skákat předloni a loni už byl mistrem republiky v začátečnících ve formacích za volného pádu. "Ze začátku se přitom, jak jsem ho pustil, začal hned kroutit jak v mixéru," vzpomíná Michal.

Zábava, adrenalin a tíha zodpovědnosti

Spíš než práce je ale pro Michala výuka skydivingu zábavou. Dokonce prý nesrovnatelně lepší, než když skáče sám. Jenže kromě toho leží na něm a druhém instruktorovi i veškerá zodpovědnost za bezpečnost studenta.

Pravděpodobně největší noční můrou instruktora AFF je, že mu student uletí v nekontrolovaném pádu a on už ho nechytí. Přestože v takový okamžik dobře vycvičenému studentovi teoreticky nic nehrozí, protože je i na tuto situaci připraven a navíc má v padáku zabezpečovací přístroj, který mu v případě nutnosti automaticky otevře záložní padák, nemělo by se to instruktorovi stát.

Při prvních seskocích pomáhají studentům skydivingu dva instruktoři

"Jednou se mi při posledním skoku výcviku do té doby celkem pohodový student zničehonic otočil na záda a začal se točit," vzpomíná Michal na nejproblémovější situaci, kterou zažil. Dokázal ji ovšem rychle vyřešit. Ve chvíli, kdy se student přestal s rotacemi prát a uvolnil se, ho chytil a otočil zpět na břicho. "Otevřel si pak už v pohodě sám," dodává.

Musíte si vypěstovat reflex

Michalova reakce nebyla v tu chvíli nic jiného než reflex. Provedl jen automaticky naučený úkon, který si zafixoval hluboko do podvědomí během kurzu na instruktora AFF. Kdyby musel nejprve přemýšlet, co udělá, stálo by ho to cenné sekundy, během nichž by on i student ztratili stovky výškových metrů.

instruktor AFF

V České republice je v současnosti 18 instruktorů AFF. Můžete se jím stát, pokud:
- je vám více než 21 let;
- máte za sebou minimálně 600 seskoků s minimálně 420 minutami volného pádu;
- jste držitelem parašutistické licence H-instruktor;
- absolvujete úspěšně kurz na instruktora AFF.

Stejně jako driluje své studenty, musel i on sám na kurzu AFF natrénovat každou myslitelnou situaci, která může ve vzduchu se studentem nastat. Neposlušné žáky mu přitom hráli ostřílení parašutisté examineři, kteří titul instruktor AFF nakonec udělí jen těm skutečně nejlepším profesionálům.

"Cvičili jsme hlavně otáčení ze zad nebo chytání roztočeného člověka, který kolem sebe hází končetinami jak mlátička," vzpomíná dnes už s úsměvem Michal, jenž si od té doby do vzduchu bere vždy pořádnou full-face přilbu, aby mu student případným kopnutím nezlomil čelist.

Jednou zašel examiner prý až tak daleko, že Michalovi vytrhl ve dveřích letadla uvolňovač odhozu, takže by mu po otevření jeho hlavní padák jednoduše odlétl. "Čekal, že se leknu a pustím ho. V tu chvíli by mi vyskočil a měl bych nesplněno," vypráví. Musel tedy examinera v roli studenta nejprve vtáhnout zase dovnitř letadla, upravit si postroj a teprve pak s ním vyskočit.

Po čtyřiceti tréninkových skocích, před nimiž trénoval půl roku sám a létal v tunelu, nakonec Michal kurz úspěšně složil.

Michal Vidímský (37)

Pochází z České Lípy a přes týden pracuje jako instruktor v autoškole. Ve svých třiceti okusil poprvé volný pád a od té doby je skákání jeho největší koníček. Už několik let skáče v závodním čtyřčlenném týmu All 41 a učí lidi volnému pádu jako instruktor AFF se základnou na letišti Most. Má za sebou přes 1100 skoků. Jeho dalším velkým koníčkem je motorka.

Autoři: ,


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Sebevědomý lev jsem proto, že makám a nepodvádím, říká Terminátor Karlos

Karlose „Terminátora“ Vémolu zpovídal Jakub „Buba“ Ouvín pro pořed televize...

Lvi žerou první, zní jeho heslo, má ho ostatně vytetované na ruce. A není pochyb, že on sám se mezi lvy počítá....

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Další z rubriky

Mám za sebou asi dvacet zlomenin, říká biker Maroši

Zlomenin a úrazů měl Michal Maroši nepočítaně. K jeho řemeslu patří.

Léčí si vážnou zlomeninu, letos oslavil čtyřicítku, děti mu rostou jak z vody a veškerou energii teď věnuje přípravám...

VIDEO: „Hlavu mi opřeš o rameno.“ Takto se skáče v tandemu z letadla

Reportér rádia Impuls vyzkoušel tandemový seskok

Vypadá to bezpracně, ale i při tandemovém seskoku je třeba vědět, co dělat. Reportér radia Impuls Aleš Růžička musel...

VIDEO: Na prkně stokilometrovou rychlostí. Česko čeká drsný závod

IDF KOZAKOV CHALLENGE

Místy naberou až stokilometrovou rychlost, serpentiny pak prověří jejich technickou zdatnost. Do závodů navíc jezdci na...

Najdete na iDNES.cz