Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nováčci ve vzduchu někdy kopou jako koně, říká instruktor volného pádu

aktualizováno 
Když skáče se žákem ze čtyřkilometrové výšky, má na hlavě přilbu s krytem přes celý obličej. „Někteří žáci kolem sebe při prvním seskoku kopou a mlátí jako koně,“ vysvětluje Michal Vidímský, instruktor zrychleného výcviku volných pádů. „Nejlepší je přitom uvolnit se a usmát se,“ radí jim.

A nemyslí to z legrace. Tělo se vám pak prý skoro samo vytvaruje do prohnuté prsní polohy, v níž se dá bezpečně otevřít padák. Hodně lidí ale zejména při úplně prvním seskoku z letadla "vytuhne". Těm pak pomůžou dva chlapi, zkušení instruktoři zrychleného výcviku volného pádu (Accelerated Free Fall - AFF).

Dril na zemi, pomoc ve vzduchu

Se svými studenty Michal nejprve hodiny a hodiny driluje správné prohnutí se a pohyby na zemi. Teprve poté je nechá vlézt do letadla. Má jistotu, že i když jim mozek strachy vypne, dokážou při výskoku zaujmout potřebnou polohu automaticky.

Accelerated Free Fall

Zrychlený výcvik volného pádu je efektivní, rychlá a bezpečná metoda výuky skydivingu, kdy od prvního skoku zažívá student volný pád ze čtyř tisíc metrů, učí se základní poloze a dalším potřebným úkonům, vše za asistence zkušených instruktorů.

"Ale už se třeba zapomenou podívat na výškoměr nebo si otevřít padák," popisuje instruktor další povinné úkony během seskoku. Všichni studenti kurzu AFF začínají proto skákat hned se dvěma instruktory najednou, kteří je během volného pádu drží mezi sebou a se vším jim v případě nutnosti pomáhají. Když třeba student "zmrzne" úplně, takže s ním nehnou ani naučené signály, ani cloumání, musí za něj instruktoři i otevřít padák.

Instruktor musí být i psychologem

Poznat, kdo ztuhne a kdo bude mít věci pod kontrolou, se ale dopředu moc nedá.V okamžiku, když dojde na to, ustrojit se v letadle na první seskok, má chuť vypařit se i sebevětší suverén. "V letadle je pak na žákovi vidět, jak se snaží sám sebe přesvědčit, že když nevyskočí, nikdo se mu smát nebude," popisuje časté reakce začátečníků Michal.

Při prvních seskocích pomáhají studentům skydivingu dva instruktoři

I v téhle chvíli se ukážou skutečné kvality instruktora. Měl by dokázat vystrašeného člověka psychicky podpořit a uklidnit. Během stoupání si tak instruktor často se studentem povídá, vtipkuje či ho zkouší nějak jinak zabavit a uvolnit. "S jednou holčinou, která předtím několikrát nevyskočila, jsme v letadle i tancovali," vzpomíná Michal. Po tanečku prý opustila letadlo s úsměvem a dnes je z ní schopná parašutistka.

Když se studentům daří, nabíjí mě to

Bezprostředně po prvním skoku si většina lidí prý neumí ani pořádně vybavit, co se za volného pádu dělo. Přesto jsou naprosto šťastní, nejradši by radostí brečeli a takřka každý prohlásí, že skákání je lepší než sex. "Zhruba tak po deseti skocích ovšem většina zase obrátí a začne připouštět, že i na sexu něco je," směje se Michal.

Největší odměnou za práci se studenty jsou pro něj povedené skoky a pokroky. "Nabíjí mě to," tvrdí instruktor a chlubí se jedním ze svých studentů, který začal skákat předloni a loni už byl mistrem republiky v začátečnících ve formacích za volného pádu. "Ze začátku se přitom, jak jsem ho pustil, začal hned kroutit jak v mixéru," vzpomíná Michal.

Zábava, adrenalin a tíha zodpovědnosti

Spíš než práce je ale pro Michala výuka skydivingu zábavou. Dokonce prý nesrovnatelně lepší, než když skáče sám. Jenže kromě toho leží na něm a druhém instruktorovi i veškerá zodpovědnost za bezpečnost studenta.

Pravděpodobně největší noční můrou instruktora AFF je, že mu student uletí v nekontrolovaném pádu a on už ho nechytí. Přestože v takový okamžik dobře vycvičenému studentovi teoreticky nic nehrozí, protože je i na tuto situaci připraven a navíc má v padáku zabezpečovací přístroj, který mu v případě nutnosti automaticky otevře záložní padák, nemělo by se to instruktorovi stát.

Při prvních seskocích pomáhají studentům skydivingu dva instruktoři

"Jednou se mi při posledním skoku výcviku do té doby celkem pohodový student zničehonic otočil na záda a začal se točit," vzpomíná Michal na nejproblémovější situaci, kterou zažil. Dokázal ji ovšem rychle vyřešit. Ve chvíli, kdy se student přestal s rotacemi prát a uvolnil se, ho chytil a otočil zpět na břicho. "Otevřel si pak už v pohodě sám," dodává.

Musíte si vypěstovat reflex

Michalova reakce nebyla v tu chvíli nic jiného než reflex. Provedl jen automaticky naučený úkon, který si zafixoval hluboko do podvědomí během kurzu na instruktora AFF. Kdyby musel nejprve přemýšlet, co udělá, stálo by ho to cenné sekundy, během nichž by on i student ztratili stovky výškových metrů.

instruktor AFF

V České republice je v současnosti 18 instruktorů AFF. Můžete se jím stát, pokud:
- je vám více než 21 let;
- máte za sebou minimálně 600 seskoků s minimálně 420 minutami volného pádu;
- jste držitelem parašutistické licence H-instruktor;
- absolvujete úspěšně kurz na instruktora AFF.

Stejně jako driluje své studenty, musel i on sám na kurzu AFF natrénovat každou myslitelnou situaci, která může ve vzduchu se studentem nastat. Neposlušné žáky mu přitom hráli ostřílení parašutisté examineři, kteří titul instruktor AFF nakonec udělí jen těm skutečně nejlepším profesionálům.

"Cvičili jsme hlavně otáčení ze zad nebo chytání roztočeného člověka, který kolem sebe hází končetinami jak mlátička," vzpomíná dnes už s úsměvem Michal, jenž si od té doby do vzduchu bere vždy pořádnou full-face přilbu, aby mu student případným kopnutím nezlomil čelist.

Jednou zašel examiner prý až tak daleko, že Michalovi vytrhl ve dveřích letadla uvolňovač odhozu, takže by mu po otevření jeho hlavní padák jednoduše odlétl. "Čekal, že se leknu a pustím ho. V tu chvíli by mi vyskočil a měl bych nesplněno," vypráví. Musel tedy examinera v roli studenta nejprve vtáhnout zase dovnitř letadla, upravit si postroj a teprve pak s ním vyskočit.

Po čtyřiceti tréninkových skocích, před nimiž trénoval půl roku sám a létal v tunelu, nakonec Michal kurz úspěšně složil.

Michal Vidímský (37)

Pochází z České Lípy a přes týden pracuje jako instruktor v autoškole. Ve svých třiceti okusil poprvé volný pád a od té doby je skákání jeho největší koníček. Už několik let skáče v závodním čtyřčlenném týmu All 41 a učí lidi volnému pádu jako instruktor AFF se základnou na letišti Most. Má za sebou přes 1100 skoků. Jeho dalším velkým koníčkem je motorka.

Autoři: ,


Nejčtenější

Poklad! Zlato a stříbro z vraku musel Alex Storm osm měsíců tajit

Alex Storm, hledač pokladů z potopených lodí

Tisíce zlatých a stříbrných mincí vynášeli z oceánského dna dvacet dní. Byl to poklad jako z pohádky. Následujících osm...

Chci karavan a zběsilé jízdy po světě, říká MOgirl Dreya

Jsem sarkastická a tvrdohlavá, říká MOgirl Dreya.

Sarkastická, tolerantní a empatická, ale též tvrdohlavá a zbrklá. Tak se vidí MOgirl Dreya.VIDEO: Lukáš ze sebe dělá Bílou i Vondráčkovou. Podoba je neskutečná

Lukáš ze sebe umí udělat dokonalou Lucii Bílou. I její pohyby a grimasy má...

Už skoro čtvrt století se živí jako travesti umělec. Téměř denně vystupuje po celém Česku a proměňuje se ve známé...

Stelete si postel? Máte víc sexu i přátel, tvrdí výzkum

Naše ranní ložnicové návyky o nás prozradí víc, než myslíme, tvrdí studie.

Jako by ostrým řezem dělil společnost na dvě opravdu odlišné skupiny. Jako by to nebyl jen pouhý ranní návyk. S tím,...

Siláci tahali kamion, zvedali auta. Českým mistrem se stal Jiří Tkadlčík

Je to jednoručka, ale jiná, než jakou znáte z fitka.

Má četné mezinárodní úspěchy, je legendou českých strongmanů, proto byl favoritem. Oprávněně. Jiří Tkadlčík první český...

Další z rubriky

Neznámé sporty: buzkaši v Afghánistánu zakázal Tálibán

Mnoho mladých jezdců při buzkaši neuvidíte. Hráč musí vyzrát.

Vypadá impozantně, divoce, nespoutaně. A drsně. Na bojišti zápolí až stovky jezdců na speciálně vycvičených koních. O...

VIDEO: Úžas, řev i pády z výšek. Reportér zkoušel létat nad Vltavou

Reportér iDNES.tv Matěj Smlsal si vyzkoušel létat nad vodou. Na flyboardu i...

Stále více věcí se dá dělat na vodní hladině. Díky moderním vodním sportům, jako je flyboard, hoverboard či jetpack,...

Neznámé sporty: trojstranný fotbal zaměstná i mozek

Momentka z deptfordské ligy, rok 2012

Je fúzí fotbalu, šachů a pokeru. Strategickou hrou vytváření a rozbíjení aliancí s prvkem blafování. Nejsou v něm...

Najdete na iDNES.cz