Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Odvrácená strana svobody aneb když začnou singles „dospívat“

aktualizováno 
Tak dlouho si užívají života svobodných mládenců, až jim ujede vlak. Životní styl singles je dětsky bezstarostný, může se z něho ale snadno stát vězení, z něhož není lehké uniknout.

Užívají si života a s nikým se o něj nedělí. O to obtížnější je pro ně soužití ve dvou. | foto: Profimedia.cz

Mají dobré vzdělání, chytili se v dravé, prosperující firmě a kariéře obětují všechno. A dokážou si to bohatě kompenzovat: firemní večírky, party, diskotéky, adrenalinové sporty, výlety do Himálaje.

O svůj život se s nikým nedělí. Stálá partnerka by pro ně byla koulí na noze. Nechtějí se nikomu zpovídat, hrají jen sami za sebe. čtěte Vztah by mi zničil život, bojí se muži samotáři

"Užívají si vlastně prodlouženého dětství, jen dětské hračky vyměnili za hračky pro velké," vysvětluje psycholog Lucian Kantor. "Vztahu se vyhýbají. Vstoupit do partnerství totiž znamená vzdát se části své svobody. A dítě se svých hraček vzdát nechce."

Jsou vlastně produktem doby, která vyznává kult věčné mladosti. Zatímco dříve se ctila moudrost a vyzrálost stáří, dnes vládne diktát průbojného a "našláplého" mládí.

Čas však singles nakonec přece jen dohoní.

Najednou zjistí, že jim je třicet nebo pětatřicet, do firmy mezitím nastoupili mladší, a ti teprve mají elán! Začnou tušit, že jim ujíždí vlak, i co se týče nalezení potenciální partnerky.

"Pokud se po dlouhé době k navázání vztahu odhodlají, mají tendence najít si partnerku o hodně mladší. Potíž ale je, že i tady zjistí, že stejně jako ve firmě mají kolem sebe spoustu mladších konkurentů… A ti mají též peníze a sociální moc. Ale navíc ještě daleko větší mladický ´drajv´."

Fenomén singles dorazil zkraje devadesátých let i do Česka

Je to svého druhu recyklace uvnitř komunity, mladší singles vytlačují ty starší. A postupem času potenciálních partnerek ubývá.

Já jsem středem světa

Svobodné třicátníky ale nedožene jen čas, doplatí i na návyky a postoje, které si během svých bezstarostných let vytvořili. "Problémem singles je, že se s druhým pohlavím setkávají jen v jistém kontextu a zakoření se v nich představa, že opačné pohlaví takhle funguje pořád."

Žena je pro ně především objektem namlouvání, kterého si za svou "kariéru" užili dosyta. "Namlouvání je přitom jedinou situací, kdy mužský a ženský princip funguje opačně. Žena naslouchá a muž ji ´ukecává´," upozornil Kantor. "Jenže po zbytek života to bude jinak. Žena bude tou, kdo mluví, a muž bude spíš naslouchat."

Jenže svobodný donchuán má ze svých milostných vztahů na jednu noc zakódováno, že on je středem světa, tím, kdo srší vtipem a poutá na sebe pozornost.

A když se poté pokusí o dlouhodobý vztah, je problém. Vrátí se z adrenalinové túry domů a chce líčit své výkony a být obdivován, jeho partnerka ale nesedí a s úžasem ve tváři neposlouchá bez dechu hrdinské epopeje partnera. Naopak, povídat chce ona.

Jak opustit samotu

Nejdůležitější je hned první krok: přestat si namlouvat, že je vše v pořádku, a přiznat si, že chci-li změnu, bude "nový" život prostě jiný. Vzdám se části své nezávislosti, ale získám vztah a oporu, kterou mi žádná krátkodobá milenka nedá, ta si chce přece též jen užít.

Singles si užívají prodlouženého dětství, následná cesta k dlouhodobému vztahu ale nemusí být lehká

"Je potřeba přeskupit hodnotový žebříček. Uvědomit si, že pracovní nasazení má své hranice. Trávím-li v práci dvanáct hodin, na hledání partnerky mi moc času zřejmě nezbude," dodává psycholog.

Načase je i změnit teritorium a komunitu. Trávím-li volný čas odvázanou zábavou na diskotékách a firemních party, kde se pohybují singles v ženském vydání, partnerku pro dlouhodobý vztah tam asi nenajdu. "Dobré je obrátit se na širší okruh přátel, vyměnit partu," doporučuje Kantor.

Nejtěžším oříškem je pro singles smířit se s tím, že vztah je založený na toleranci a kooperaci: chci-li něco já, musím též investovat. Chci-li, aby byla doma pohoda, musím ji vnášet i já.

"To je pro singles velkou výzvou. Je třeba si navyknout na to, že zatímco byl můj soukromý život mým výlučným královstvím, bude se v něm pohybovat i někdo jiný. A aspoň zpočátku mi můj prostor bude trochu ´narušovat´."

Autoři: ,


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...

Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Další z rubriky

Na návštěvě v palírně whisky: nejvíc si tu cení měděných sudů

Milovník whisky se tu cítí jako v ráji, ano.

Přízvisko hlavní město skotské whisky mu sluší, v Dufftownu najdeme hned sedm velkých palíren. Navštívili jsme tu...

Extrémní gastronomie: brouci jumiles se vám snaží utéct z placky

Jumiles se rekrutují například z čeledi kněžicovitých.

Svěží chuť, vynikající aroma a doslova hemživá konzistence charakterizuje regionální mexickou lahůdku jumiles. Viděno...

Extrémní gastronomie: Rybí hobliny katsuobushi vám zatancují na talíři

Příprava katsuobushi vyžaduje trpělivost a um.

Ryby dokážou plavat a některé i létat, ale jen tuňák pruhovaný vám zatancuje. Jen to chce trochu trpělivosti. Rybí...

Najdete na iDNES.cz