Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Operátor jaderného reaktoru: Dělám to, co Homer Simpson. Jen lépe

aktualizováno 
Rukama mu protékají milióny kilowatthodin elektrické energie. Je cvičen na nejhorší možné havárie. Pokud by udělal chybu, bude to stát stovky tisíc až miliony korun. Jadernou bezpečnost však prý operátor reaktoru v Temelíně Tomáš Hubálek vážněji ohrozit nemůže. Systém nedává lidské chybě šanci.

Homer Simpson se ve "své" jaderné elektrárně nudí, Tomáš Hubálek rozhodně ne | foto: Jiří ŠvorcXman.cz

V temelínské blokové dozorně, odkud se řídí chod jaderného reaktoru, je klid. Ticho ruší jen hukot počítačů zpracovávajících desetitisíce údajů o teplotě, tlaku, průtocích a nejrůznějších radiačních veličinách. Vtom se rozezní hlasitý, uširvoucí alarm a rozsvítí se poplašná světla.

"Roztrhlo se primární potrubí. Za pár sekund vyteče všechna voda," hlásí závažnou havárii operátor primárního okruhu. Ještě než to dořekne, země se pod ním zachvěje. Nejsilnější zemětřesení, které kdy jižní Čechy zažily, zanechává elektrárnu navíc bez elektrického napájení z vnější sítě.

Pro jistotu trojnásobná záloha

Zhruba tak nějak vypadá nejhorší havarijní situace, která může operátora dvacet metrů vysokého reaktoru potkat. Na simulátoru. V havarijních postupech se přitom všichni operátoři procvičují minimálně desetkrát ročně, aby si uměli za všech možných okolností stoprocentně poradit. A to přesně podle daných postupů. Bez improvizace.

Ke zvládnutí kritického momentu pomáhají operátorovi důmyslné bezpečnostní systémy, které při výše popsané situaci automaticky spustí diesel generátory a začnou do reaktoru pouštět vodu záložním potrubím. A když i tohle praskne, je tu ještě jedno jištění. A pro jistotu ještě jedno. "Všechny bezpečnostní systémy jsou v Temelíně vybudovány hned třikrát," vysvětluje dvaatřicetiletý operátor reaktoru Tomáš Hubálek, který tu pracuje už devět let.

Na simulátoru musí operátor stoprocentně obstát

Jeho počínání na simulátoru a u ústních zkoušek jednou za dva roky bedlivě sleduje přísná komise složená ze zástupců Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, zaměstnanců ČEZ i profesorů technických vysokých škol. Pokud by cvičnou situaci nezvládl správně, nevyletěla by tak do povětří elektrárna, ale nejspíš by z továrny letěl on.

Tomáš Hubálek zatím však vždy obstál na výbornou. A prošel skvěle i přes všechna znalostní přezkoušení i přes náročné psychologické, zdravotní i bezpečnostní prověrky, které ostatně čekají každého zájemce o tuto práci.

Režim skoro jako na vojně

"Vládne tu takový polovojenský režim," líčí s nepatrnou nadsázkou. Veškerá činnost v jaderné elektrárně probíhá na základě předem popsaných postupů vyžadovaných jadernou legislativou. Pro jeho pozici je prý předpisů snad nejvíc.

"Třeba při každoroční pravidelné odstávce reaktoru máme celkem devět tisíc údržbářských prací, pro jejichž bezpečné provedení musíme na bloku vytvořit podmínky. Každou činnost je třeba zdokladovat, což po nás vyžadují ostatní útvary elektrárny i Státní úřad pro jadernou bezpečnost, " popisuje. A nedává najevo nechuť k náročné administrativě. Je mu jasné, že díky několikanásobné kontrole je chod elektrárny co nejbezpečnější.

Neproklouzne ani myška

Nekompromisní režim panuje i při pohybu po temelínském areálu.Než se pan Hubálek dostane na své pracoviště, projde přes bezpečnostní kontrolu s rentgenem, je identifikován na základě geometrie ruky, dále ho čeká detektor radioaktivity a pak už jen několik zamřížovaných turniketů, které se otočí jen při vložení správné karty a pinu. To vše pod neustálým dohledem kamer.

A do samotné blokové dozorny, místnosti bez oken, kde tráví Tomáš Hubálek celou svou osmihodinovou směnu, vedou mimo jiné ještě dvoje mohutné železobetonové dveře, kterými nepronikne ani oheň, ani žádný jiný živel.

True

Uvnitř blokové dozorny dohlíží na chod jednoho ze dvou bloků elektrárny čtyřčlenná směna. Kromě operátora reaktoru tu sedí ještě operátor sekundárního nejaderného okruhu, vedoucí blokové dozorny a vedoucí celého bloku. "Je to jedna z nejmodernějších blokových dozoren v jaderném průmyslu na světě," hlásí hrdě Hubálek před ovládacími panely starými přes deset let. To prý ovšem pro tyto přístroje není žádný věk. Jejich průmyslový design je navržen tak, aby vydržely fungovat bezchybně dokonce několik desítek let a odolaly i havarijním podmínkám.

jak to funguje

Řízeným štěpením uranu se v jaderném reaktoru uvolňuje tepelná energie, která ohřívá vodu. Voda dopraví teplo do parogenerátoru (tepelného výměníku), kde vzniká pára. Ta následně prouděním roztáčí turbínu pohánějící generátor, v němž se mechanická rotace přeměňuje na elektrickou energii. Z turbíny proudí použitá pára do kondenzátoru, kde ji voda z chladících věží přemění na vodu, a pak opět putuje do parogenerátoru. Vše přitom probíhá v několika uzavřených okruzích a radiací je kontaminovaný jen ten první.


Primární okruh (jaderný): jeho srdcem je jaderný reaktor, v němž vzniká tepelná energie
Sekundární okruh (nejaderný): jeho nejdůležitějším zařízením je turbogenerátor, který vyrábí elektrickou energii

A co tu vlastně operátor reaktoru dělá? "Bohužel to není tak, že bych nic nedělal jako Homer Simpson," směje se Hubálek, který přes stovky schémat na monitoru dohlíží na provoz celého jaderného okruhu. Nejvíce práce má ve dvouměsíčním období odstávky pro výměnu paliva, kdy musí různá zařízení elektrárny odstavit, aby na nich mohla proběhnout kontrola či oprava, a poté je znovu spustit. Jinak jede elektrárna většinou na normálním výkonu a reaktor se "jen" sleduje.

Ale i tak je prý pořád co dělat. "Automat to sám opravdu neuřídí," tvrdí operátor a dodává, že podle přesného denního plánu provádí spoustu činností, například zkoušky provozuschopnosti důležitých zařízení.

Domek pod chladicími věžemi

"Hrajeme sice takovou počítačovou hru, ale musíme za tím vidět ty tuny železa a chovat se k zařízení s respektem," líčí své pocity při práci operátor. Tahle práce se rozhodně nedá dělat v neustálém stresu, že se něco stane nebo pokazí. "Ze svého panelu jsem například schopný rozbít čerpadlo, pokud mu nedodám mazací olej," vysvětluje Hubálek s tím, že jeho chyba bude stát hlavně peníze, nikoli životy. Samotný jaderný reaktor je totiž prý vymyšlený tak, aby ho lidská chyba nemohla nijak ohrozit.

"Je to úžasný pocit, vidět za sebou vyrobenou elektřinu," obdivuje Hubálek s hrdostí naši největší elektrárnu. Práce v ní ho uspokojuje i proto, že si dokonale rozumí s kolegy.

"Máme tu všichni podobný psychologický profil," podotýká. Na své kolegy se tak prý může stoprocentně spolehnout. Vždy udělají, co mají, a celá směna funguje jako jeden organismus. Možná i proto si pan Hubálek začal stavět i vlastní domek na dohled od chladících věží elektrárny. "Když vidím, že jde pára z chladicích věží, vím, že je vše v pořádku," neodpustí si ani doma neustálý monitoring reaktoru.

elitní místo

Operátor primárního okruhu v Temelíně provozuje, odstavuje a najíždí veškerá zařízení primární části bloku a řídí štěpnou jadernou reakci v reaktoru. Pracuje na třísměnný provoz, v průměru pět dní v týdnu po osmi hodinách, při odstávce častěji. Navíc absolvuje pravidelná školení a prověrky.

Výši platu zaměstnavatel nezveřejňuje, ale operátor k němu má nad rámec zaměstnaneckých benefitů (přípěvek na elektřinu, stravování či dovolenou) zajištěnu nadstandardní zdravotní péči zaměřenou na kardiovaskulární a onkologickou prevenci a příspěvky například na relaxaci při sportovních aktivitách.

Požadavky na pozici:

- VŠ technického zaměření,

- psychologický profil: zodpovědný, spolehlivý, schopný vysoké a dlouhodobé koncentrace, odolnost vůči zátěži, psychická stabilita, schopnost rychlé reakce,

- výborný zdravotní stav,

- trestní bezúhonnost.

Pokud kandidát splní základní požadavky, čeká jej dvouleté studium ve školicím středisku v Brně, kam nastupuje zhruba pět adeptů ročně. Po složení státních zkoušek pracuje nejprve pod dohledem služebně staršího kolegy na sekundárním nejaderném okruhu (turbína, generátor), teprve po několika letech samostatné práce se může začít připravovat na operátora primárního okruhu.

Fakta o temelínu

Loni oba bloky elektrárny Temelín dohromady vyrobily 13,8 miliard kWh elektrické energie. To by na 13 let stačilo pokrývat spotřebu pražských domácností.

Od zahájení provozu v prosinci 2000 elektrárna Temelín vyrobila 107 miliard kWh elektrické energie. Společně s jadernou elektrárnou Dukovany pokrývá Temelín třetinu elektrické spotřeby ČR.

Pracuje zde 1 048 zaměstnanců, z toho operátoři primárního okruhu tvoří necelá dvě procenta. Není mezi nimi v současnosti ani jedna žena.

Pravděpodobnost těžké havárie s únikem radioaktivity ohrožující životy lidí je v Temelíně  podle ČEZ 1:100 000 000, tzn., že stát se to může jednou za desítky milionů let. Vzhledem k použité technologii však v Temelíně nehrozí výbuch, k jakému došlo například v Černobylu.

Autor:Nejčtenější

Nebezpečná masturbace: v Německu stojí život sto lidí ročně

Cesta za orgasmem může být i velmi nebezpečná.

V lékařských záznamech za sebou nechávají zápis „úmrtí kvůli autoerotice“. Ano, i touha po co nejintenzivnějším...

VIDEO: Splašky v puse, červi a tuk. Omdléval jsem při čištění kanálů

Nejužší stoky mají 60 na 110 centimetrů, musíte se v nich plazit a přitom ještě...

Nejen splašky, ale i červi, kameny nebo hroudy tuku. To všechno plave v pražské kanalizaci. Každý den proto vstupuje do...Rapeři v ringu. Marpo vyslyšel Rytmusovu výzvu a utká se s ním

Velký zápas. Duel mezi Marpem a Rytmusem znamená velké peníze a velkou...

„Takže Marpo, vyzývám tě na boxerský zápas,“ zaznělo z jednoho rohu pomyslného ringu. „Přijímám – a začni trénovat,...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

VIDEO: Sedí mi sexy, dominantní role, říká tanečnice burlesky Angelina

Burleska má i usměvavou tvář.

Burleska ji zlákala zdůrazněním ženskosti, fantazií. „Líbí se mi, že jejím ideálem je sebevědomá žena, která má šmrnc a...

Další z rubriky

Extrémní gastronomie: „škvarky“ z vybíjených delfínů mají příchuť rtuti

Postoj úřadů k zabíjení delfínů je v Peru vlažný. I proto tam delfíní maso...

Sytě červené a tučné maso „chancho marino“, které vám nabídnou v přímořských rybích restauracích Peru jako předkrm,...

VIDEO: Park plný penisů. Korejská atrakce oslavuje sexualitu a plodnost

V parku Haesindang jsou penisy mnohých barev i velikostí. O samotě, nebo ve...

Padesát soch ve tvaru penisu je unikátem. Mají podobu totemů, laviček, lamp, zvonů, v některých jsou vyřezaná znamení...

CIA v Himálaji: američtí špioni na střeše světa ztratili plutonium

Zvládneme to také! Čínští technici a dělníci oslavují úspěšný jaderný test....

Aby mohla sledovat první čínské krůčky na poli jaderného zbrojení, spustila CIA v polovině šedesátých neobvyklou...

Najdete na iDNES.cz