Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Orgasmus na Lipně aneb jak jsem přišel o „snowkitové panictví“

aktualizováno 
Čerstvý sníh, zamrzlé Lipno, sluníčko a příjemný vítr. Takhle vypadaly kulisy mého prvního setkání s netradiční zimní radovánkou, která si i u nás zaslouženě zjednává stále větší popularitu. Lepší podmínky by si začínající snowkiter mohl stěží přát.

Naučíte-li se mít draka pod kontrolou, je čas na skoky a triky | foto: Kitesport.cz

Snowkiting je jedním z velké rodiny progresivních "kitingových" sportů, tedy těch, které využívají sílu větru.

Jaké to je, nechat se vléct drakem, do něhož se obouvá vítr, jsem v předpremiéře otestoval v letní verzi na pekelně větrné Rujáně. Několik nekontrolovaných letů typu voda - voda s docela slušnou délkou mi dopřálo takovou porci adrenalinu, že jsem kitingu beznadějně propadl.

Tentokrát jsem se vydal pokořit snowkiting. Vyrazil jsem společně s partou z Kitesportu na Lipno do Jestřábí u Černé v Pošumaví. Pro jistotu už v pátek večer, abych se stihl seznámit s místní kulturou v podobě útulné hospůdky.

Dávám si jedno pivko na vítr, druhé na sluníčko atd. Společně se mnou je tu tým ostřílených instruktorů a několik nováčků, které čeká první seznámení s kitem. Místní mě ujišťují, že led je tlustý, že by po něm mohl projet traktor. Začínám být klidnější a věřím, že koupat se opravdu nebudu.

Posezení se neprotáhlo, takže vstávám bez problémů. Pro jistotu oblékám veškeré brnění, které mám ve výbavičce: helmu, páteřák, vycpané trenky i chrániče kolen.

Slunce probleskující mezi mraky, drak nad hlavou a prašan pod snowboardem. Takhle vypadá snowkitová idylka.

Je krásně, na Lipně příjemně fouká, takže rovnou do akce. Se snowboardem jsme po letech strávených na horách staří kamarádi, draka jsem už v ruce taky držel, ale stejně mě před startem dostane lehká tréma.

Draka si k vodicím šňůrám navazuji už sám a adrenalin stoupá. "Snad jsem nic nezmotal," doufám. Ale to už posílám draka do vzduchu jako neřízenou střelu. Hlavou mi běží všechna ta strašidelná videa a historky o tom, co vše se při kitingu může stát.

Obavy jsou ale celkem zbytečné.

Nefouká žádný uragán jako na Rujaně, takže kite je velmi klidný. Po chvíli se už upomínám na to, co jsem se na Rujaně naučil. Parkuji draka na dvanácté nad hlavu a v klidu si hraji s hrazdou. Vyzkouším pár osmiček a říkám si, že je na čase obout snowboard. Brzdím draka a posílám ho na zem, nazouvám se do prkna.

Hák trapézu zaháknu za chicken loop, úvazek s bezpečnostními prvky, vypouštím draka a prakticky ihned se rozjíždím. Po chvíli už brázdím zasněžené Lipno a zjišťuji, že to jde úplně samo. Ani otočení a jízda na switch, tedy vepředu s druhou nohou než běžně, mi nedělá problémy.

Je vidět, že kurz na Rujáně mě připravil na výbornou, ale mám též štěstí, že dnešní podmínky jsou ideální. Po chvíli se rozfouká trochu víc a dostavuje se pocit, který máte snad jen při úžasně panenském freeridu. Prkno se zakusuje hranou do čerstvého prašánku, visím v trapézu a projíždím si svou čistou stopu po prakticky liduprázdném Lipně.

Je hodně těžké se po několika stovkách metrů přesvědčit, že je potřeba to otočit a vrátit se.

Dračí monstrum vás prožene po sněhu rychlostí, kterou byste nečekali

Jezdím, co to dá, a v pauzách pozoruju nováčky. Ti se nejprve seznamují s řízením menších draků a odpoledne už fasují letošní komorové kity Pegas Chimera. Tenhle český výrobek je již několik let nejpopulárnějším drakem v našich končinách.

Později odpoledne už jezdí prakticky všichni sami a druhý den se už vesele prohánějí po Lipně i oni. Jak snadné!

Neděle nás vítá opět krásným počasím a o trochu silnějším větrem. Frajersky odkládám část "brnění", neboť jsem téměř nepadal a skoky zatím testuji jen minimálně.

Pocit naprosté euforie se dostavuje velmi rychle. Brázdím Lipno, dokud mě nohy nesou.

Víkend byl neskutečný a domů odjíždím úplně nadšený. Jedno už vím zcela jistě. Drápek je zaseknut a já jsem chycený. Ten pocit jízdy s drakem nad hlavou už mi nedá spát a je úplně jedno, jestli to bude na sněhu nebo na vodě. Venku fouká...

Co potřebujete na snowkiting aneb jak začít

Rozhodně je třeba ctít základní doporučení: hrátky s tímto sportem byste měli začít kurzem v etablované a prověřené kite škole.

Kite: Máte na výběr mezi komorovým a nafukovacím kitem. V začátcích si určitě pořiďte komorový. Nepoužijete ho sice v létě na vodě, neboť byste ho utopili, ale odstartujete ho sami. Je daleko odolnější a také levnější. Ideální variantou pro české podmínky je nový model léty prověřeného kitu Chimera ve velikosti 8,5 m2 od firmy Pegas, která má s vývojem více než 20 let zkušeností.

Hrazda a šňůry: K ovládání draka potřebujete kvalitní šňůry a hrazdu. Důležité jsou i bezpečnostní prvky, které byste měli nejenom na hrazdě mít, ale hlavně je i znát a umět použít. Obojí si můžete pořídit již v kompletu s drakem.

Hlavní je mít draka pod kontrolou

Trapéz: Ulehčí především vašim rukám a umožní vám řídit draka pohodlně jednou rukou. K trapézu potřebujete ještě hák, který zaháknete do chicken loop "úvazku" na hrazdě. Volit můžete mezi bederním a sedacím trapézem.

Ochranné pomůcky: Kvalitní helma je naprostou nutností. Lyžařské nebo sluneční brýle rozhodně nejsou jen pro parádu, což zjistíte, jakmile budete chvíli sledovat draka za slunečného počasí. Neztratí se ani chránič páteře, vycpané trenky, chrániče kolen, případně další vychytávky, které zná většina freestylistů na lyžích nebo snowboardu.

Oblečení: Zcela postačí kvalitní oblečení, jaké používáte na zimní sporty. Důležitá je prodyšnost, ochrana proti větru a zimě. Mokro a zima dokážou otrávit každý sport.

Na čem se budete vozit: Záleží jen na tom, zda vám jsou bližší lyže, nebo snowboard. Zcela postačí to, co máte doma. U snowboardu možná budete muset udělat lehkou úpravu úhlů vázání, pokud nemáte standardně nastaveného freestyle "kačera" s minusovým úhlem u zadní nohy. Jezdit totiž budete oběma nohama dopředu.

Autoři:


Nejčtenější

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...

Monogamie není nadřazená. Ke spokojenosti vedou i otevřené vztahy

Vědecké studie čas od času vystaví otevřeným vztahům dobrozdání.

Otevřené vztahy jsou reakcí na to, že máme od svazků stále větší očekávání, která jeden partner naplní jen těžko....Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Extrémní gastronomie: Rybí hobliny katsuobushi vám zatancují na talíři

Příprava katsuobushi vyžaduje trpělivost a um.

Ryby dokážou plavat a některé i létat, ale jen tuňák pruhovaný vám zatancuje. Jen to chce trochu trpělivosti. Rybí...

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Další z rubriky

VIDEO: Zápasy v kleci se v Praze představí s famózní sestavou

Petr „Monster“ Kníže je legendou českého MMA. Nebude scházet ani na jedenáctém...

Největšímu taháky bude jistě Sandra Mašková, policista Jaroslav Pokorný a Ivan Buchinger, který se utkal s Conorem...

VIDEO: Mistři světa vzali na raft reportéra. Začal se topit

Reporér iDNES.tv usedl do raftu s mistry světa. Skončilo to dramaticky.

Říkají o sobě, že nejsou profesionálové. Rafting mají členové RK Troja jako koníček. Přesto dokázali vyhrát mistrovství...

Mám za sebou asi dvacet zlomenin, říká biker Maroši

Zlomenin a úrazů měl Michal Maroši nepočítaně. K jeho řemeslu patří.

Léčí si vážnou zlomeninu, letos oslavil čtyřicítku, děti mu rostou jak z vody a veškerou energii teď věnuje přípravám...

Najdete na iDNES.cz