Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Osobní ochránce zraje jako víno, říká český top bodyguard

aktualizováno 
Chránil Baracka Obamu i papeže Benedikta XVI. O práci osobního strážce ale mluví bez stopy vychloubání se. „Jednou jste vybrán jako bodyguard nejvyšších státníků světa, jindy ale třeba jen hlídáte dveře na letišti,“ říká David Endršt. Chlapecký sen ho přivedl do služby osobního ochránce u policie už před osmnácti lety.

Osobní strážce v akci: návštěva Baracka Obamy v Praze | foto: Xman.cz

Odhaduji ho na takových 190 centimetrů a 90 kilo. Široká ramena a silné, šlachovité prsty prozrazují, že je v posilovně jako doma. "Před příjezdem prince Charlese jsem se právě vrátil z týdenního výcviku v lese, takže jsem se nestihl připravit," vysvětluje, proč nedávnou návštěvu nechránil tak natěsno jako předchozí. "Plnil jsem jiné povinnosti," odpovídá na otázku, jak byl do ochrany prince zapojen.

Osobní strážce je profese, která evokuje střílečky, akční scény. Je to tak jen ve filmech?
Odpověděl jste si sám. Naším nejdůležitějším úkolem je, aby k něčemu takovému vůbec nedocházelo. Pokud se útočník dostane až k chráněné osobě, muselo předtím selhat několik bezpečnostních opatření, a to už je hodně špatně.

Neříkejte ale, že nádech dobrodružství pro vás vaše práce nemá.
Ale ano, je ho však třeba korigovat. Stále se musíte maximálně ovládat. Setkáváte se s novými lidmi v novém prostředí, musíte umět komunikovat s lidmi všech sociálních úrovní, musíte umět v krizové situaci zapojit hlavu. Střelba, sebeobrana a všechny akční momenty jsou opravdu až to poslední, co musí osobní ochránce použít.

Zkusím to ještě jednou. Chránil jste z těsné blízkosti mnohé světové osobnosti. Máte pocit výjimečnosti?
Pro mě je práce ochránce jako každá jiná. Ostatně, u nás to chodí tak, že jednou jste vybrán jako bodyguard nejvyšších státníků světa, jindy ale třeba jen hlídáte dveře na letišti. Velkých akcí je pochopitelně ročně jen několik. Především jsem navíc vždy součástí týmu. Bez něj moc neznamenám, proto není k pocitu výjimečnosti žádný důvod.

Osobní strážce v akci: návštěva papeže Benedikta XVI.

Zájemci procházejí extrémními testy

Jak se vlastně policista tělesným strážcem stane?
Nejdřív musí projít psychologickými, fyzickými a střeleckými testy, podmínkou je přitom aspoň bakalářské vzdělání. Druhým kolem je týdenní soustředění. Rozhodně to není lehké. Spousta uchazečů se vrátí na svá původní místa u policie a řady ochránců nerozšíří.

Kolik zájemců obvykle uspěje?
Za půl roku projdou sítem třeba jen dva lidé. Jindy jsou ale kluci i úspěšnější.

Ženy u vás šanci nemají?
Přihlásit se mohou. Doposud to ale žádná nezkusila.

Co je na přijímacím testu nejnáročnější?
Týdenní extrémní psychická zátěž. Při plném nasazení spí uchazeč třeba jen dvě tři hodiny denně. Musíme poznat do detailu jeho nitro.

Jaké dominantní vlastnosti musí bodyguard mít?
Potřebujeme hlavně týmové hráče. Ve stresových situacích se musí umět rozhodovat rychle a správně. Musí být cílevědomý a kreativní. Musí na sobě chtít dál pracovat, a to nejen na střelbě či sebeobraně. Stále si musí rozšiřovat i právní vědomí a vzdělání.

Osobní strážci v akci: návštěva papeže Benedikta XVI.

Jaký typ člověka u vás nemá vůbec šanci?
Nesmí to být introvert ani individualista. Nesmí mít agresivní ani depresivní sklony, zejména v těžkých momentech. Zkratové jednání ve stresových situacích je naprosto vyloučené. To vše odhalí psychotesty.

Existuje věkové omezení?
Ne. Osobní ochránce zraje jako víno. Každá situace, místo, chráněná osoba i kritický moment, to vše není nikdy stejné a čím více máte zkušeností, tím lépe. Proto tuto práci mohou dělat lidé i po padesátce. Každý rok se ale dělají prověrky.

Musíte se vžít do role útočníka

Co je při vaší práci s chráněncem neuralgickým bodem?
Rozhodně výstup a nástup do auta.

Všiml jsem si, že strážci v akci často nechávají otevřené dveře od vozu...
Ano, je to totiž další možný únikový prostor.

Osobní strážce v akci: návštěva papeže Benedikta XVI.

Přehráváte si v hlavě možné kritické situace a přemýšlíte, jak je řešit?
Je jasné, že se nikdo nevydrží absolutně soustředit 15 nebo i 18 hodin. Proto je velmi důležité důkladně si ráno promyslet celý pracovní plán. Připravit se psychicky a vědět, kdy musím jet na sto procent a kdy se mohu šetřit. Vžívat se do role útočníka. Přemýšlet nad možnostmi útoku nebo naopak úniku je ale součástí celého pracovního dne.

Musí vás v krajních situacích ten, koho chráníte, poslouchat?
Ve svém vlastním zájmu by měl. Je s tím srozuměn.

Zachránil jste již někomu život?
Neřekl bych přímo život, ale zdraví určitě. Nevzpomenu si ale, kdy a kde přesně. Nejčastěji bývají takové situace před volbami.

Přítelkyně se raději neptá

Vztah mezi osobním strážcem a chráněnou osobou je dalším oblíbeným filmovým motivem. Jak to je ve skutečnosti, komunikujete spolu?
Není výjimkou, že s chráněncem trávím dvacet hodin denně. Pochopitelně si za tu dobu pár zdvořilostních frází vyměníme. Rozhodně tam ale není prostor, abych někomu přirostl k srdci, narážíte-li na tohle.

Opravdu se vám chce obětovat svůj život za někoho, kdo je vám cizí a třeba i nesympatický?
Své pocity musím umět potlačit. Může se stát, že si ochránce s chráněnou osobou lidsky nesednou. V takovém případě může jeden či druhý požádat o výměnu. Pokud jde o rizika, není úmrtnost bodyguardů naštěstí vysoká, právě díky naprosté sehranosti perfektního týmu. Riziko tu ale přesto je a musím ho umět unést.

Jak se s tím, co děláte, vyrovnali vaši blízcí?
Má přítelkyně samozřejmě ví, o co jde. Dělal jsem tuhle práci už v době, kdy jsme se seznámili, takže ví, že s tím nic nenadělá. Raději se na nic nevyptává. Mou práci řeší hlavně ohledně praktických věcí, kdy přijdu domů a kdo vyzvedne syna ze školky.

Osobní strážce o popularitu nestojí

Povolání: osobní strážce

David Endršt dělá osobního strážce u policie již osmnáctým rokem, má na starosti též taktickou přípravu bodyguardů. "Připravuji chlapy třeba na to, jak reagovat na útoky, jak zabránit chaosu. Vše ostatní si domyslíte z akčních filmů," říká.

Mezi jeho záliby patří posilovna, atletické sporty, volejbal, střelba z krátkých zbraní, volný čas rád tráví s tříletým synkem.

Riskovali byste život kvůli politikovi?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 14. dubna 2010. Anketa je uzavřena.

Ne 1972
Ano 177
Autoři:Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Další z rubriky

OBRAZEM: Nahá jóga vás zbaví stresu a zlepší sex, věří její učitelka

Jejím studiem už prošly stovky žen. Nedopřává se jim v něm však jógy v...

Jejím studiem už prošly stovky žen. Nedopřává se jim v něm však jógy v tradičním balení, před lekcí se totiž svlékají....

VIDEO: Sedí mi sexy, dominantní role, říká tanečnice burlesky Angelina

Burleska má i usměvavou tvář.

Burleska ji zlákala zdůrazněním ženskosti, fantazií. „Líbí se mi, že jejím ideálem je sebevědomá žena, která má šmrnc a...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...

Najdete na iDNES.cz