Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ženy z ostrova Sprogo: provinily se sexualitou a společnost je ztrestala

Tato instituce byla něčím mezi vězením a nemocnicí. A též výrazem touhy udržet dánskou populaci čistou. Na ostrově Sprogo byly internovány ženy, které ji kazily údajnou promiskuitou a nízkým intelektem. Bylo třeba je napravit, kontrolovat, mnohdy sterilizovat. Ostrov Sprogo jim vypálil cejch, který se jich držel celý život.

Zařízení Christiana Kellera nepotřebovalo mříže, z ostrova se kvůli nebezpečnému moři nedalo uniknout. | foto: Shutterstock

Dochované ústavní záznamy dávají tušit, na co se tamní lékaři zaměřovali nejpečlivěji. Caroline byla podle dokumentace „velmi prostopášná“, Sorin „sexuálně neovladatelná“. Ada měla „touhu a nutkání přicházet do styku s muži“, Asta zase „psala mužům sexuálně vzrušené dopisy“ a „byla velmi závislá na pohlavním styku“.

Ano, nejostražitější byli lékaři k sexualitě svých svěřenkyň. „Považovali ji za patologii,“ shrnuje Birgit Kirkebaeková, která o ostrovním ústavu napsala knihu.

Ostrov, který střeží čistotu národa

Zařízení založil v roce 1923 Christian Keller, výrazná postava dánského lékařství. Než dostal ostrov k dispozici, musel za svou koncepci dlouho politicky lobbovat, nakonec to však vyšlo. Jeho idea se ostatně trefila do společenských i vědeckých diskuzí doby. Se vší vášnivostí je vedli politici i právníci, státní úředníci i lékaři a jejich rámcem byla modernistická víra, že společnost může sama sebe institucionálně chránit před všemi zly pečlivým dohledem, trestáním a izolování svých nečistých elementů.

Složka 64

Ústavem na ostrově Sprogo se nechal inspirovat film Složka 64, natočený podle literární předlohy, bestselleru Jussiho Adler-Olsena.

Právě takové poslání vdechl Keller ostrovu Sprogo. Stal se domovem žen, které se provinily defektním životem všeho druhu, propadly alkoholu, živily se prostitucí, nakazily se pohlavní nemocí. Jiným však stačila k internaci jen chudoba nebo menší přestupek. A samozřejmě též obvinění z promiskuitního života, z volných mravů. Z frivolnosti. Z „erotomanie“ a „hypersexuality“, jak zní diagnózy z kart pacientů. Některé ženy byly dřívější obětí incestního styku, což soud lékařů o jejich nadměrné sexualitě podtrhlo, důkaz spočíval právě v tom, že se jim povedlo svést příbuzného.

Smutné zařízení na ostrově Sprogo bylo ztělesněním víry v eugeniku. Tamní ženy bylo třeba izolovat od společnosti, aby neuváděly v pokušení bohabojné muže, nešířily pohlavní choroby a neprodukovaly mentálně i sociálně nekvalitní potomky, kteří pro společnost budou pouhým ekonomickým břemenem.

V instituci doktora Kellera čekal na „děvčata“, jak jim personál říkal, přísný režim. Práce na farmě, díky níž byl ústav naprosto soběstačný, práce v domácnosti, poklízení, vaření, praní. Ale též nápravné lekce, které jim vysvětlovaly, jaká je úloha žen. Především byly objektem nepřetržitého dohledu, sledování a hlášení. To, co měly jejich dohlížitelky za úkol sledovat nejpozorněji, přitom byly „sexuální impulzy“ chovankyň. Nemluví o erotice? Nesnaží se kontaktovat místní rybáře? Nepraktikují snad dokonce intimnosti?

Sexualita hrála při diagnostikování chovankyň zásadní roli. A deviací bylo už jen to, že s ní ženy zacházely aktivně, protože to příslušelo pouze mužům. A pozor, sexualitě se na ostrově Sprogo neporučníkovalo jen v rámci nějakého krátkého experimentu. Instituce založená doktorem Kellerem na ostrově sídlila až do roku 1963. „Když byla uzavřena, nebylo to kvůli zpochybnění diagnózy, ale kvůli debatám o užitečnosti terapeutického přístupu,“ zdůrazňuje Birgit Kirkebaeková.

Cejch na celý život

Pěti stovkám žen, které ostrovem prošly, přitom Sprogo vrhlo stín doslova na celý život. Pobyt byl plný pravidel, předpisů, zákazů. Jediným rozptýlením bylo jednou měsíčně filmové promítání. Největší odměnou, na kterou však dosáhlo jen pár nejukázněnějších chovankyň, byly „prázdniny“ v chatce mimo ústav. Nesla název „Svoboda“, i ona se však nacházela na ostrově. „Děvčata“ byla jeho zajatkyněmi.

Magdaleniny prádelny: církevní peklo pro ženy, které byly příliš jiné

Dlouholeté tabu. Týrání a otrocká práce se dostaly na oči veřejnosti až v roce

Pro třicet tisíc dívek a žen, které jimi prošly, byly noční můrou. Byly v nich trýzněny, ponižovány, zotročovány. Prádelny provozované křesťanskými církvemi v Irsku opravdu odkládaly nebe až po smrti. To, co nabízely tady, bylo peklo.

Režim znal přirozeně i tresty, za sváry a hádky, za pokusy o útěk, za kouření cigaret a pití alkoholu se rušila promítání celému kolektivu, posílalo se na samotku v podkroví. Když „nápravný“ režim nad nějakým děvčetem zlomil hůl, dopřál mu krátký „výlet“ mimo ostrov: na jeho konci čekala na ženu nedobrovolná sterilizace. Ne, nebyla trestem. Jen konstatováním systému, že vyhlídky na její převýchovu jsou marné a v rámci eugenických principů je nutné zamezit, aby její geny společnost špinily.

Sterilizace ostatně čekala na každou ženu, které se mělo dostat výsady ostrov opustit díky uzavření manželství. Z onoho privilegia se však těšilo jen velmi málo chovankyň, i když podle bádání Kirkebaekové snily ženy ze Sprogo mnohem více o maloměšťáckém rodinném životě než o sexuálních orgiích, toužily víc po milujícím muži než rozkoši. 

Potenciální svazek totiž musel schválit vedoucí lékař. Kritérií byla celá řada. Je dotyčný muž spořádaný občan? Nebyl někdy odkázaný na sociální podporu? Má dostatečný příjem? Pokud sítem prošel, musela žena splnit podmínku pro umožnění manželství: byla jí právě sterilizace. Sprogo jí vypálilo cejch, který měla nosit do konce života. Společnost její děti nechtěla.

I když se chovankyním povedlo ostrov opustit, například do rodinné péče nebo po úspěšné nápravě do služby u bohatých lidí, Sprogo se jim připomínalo po celý jejich život. Zdravotní systém je ze svého sevření nikdy nepustil. V jejich nových domovech a působištích je na návštěvách jezdila kontrolovat vrchní sestra ze Sproga. 

„Pořád byly považovány za patologické případy, na které bylo třeba dohlížet a hlídat,“ shrnuje Birgit Kirkebaeková. Kvůli internaci s nimi systém jednal do jejich posledních dní jako s dětmi. A za pochybení se na ostrov mohly kdykoli vrátit.

Autoři: ,
Témata: Lékař, Věznice, Irsko
  • Nejčtenější

Když muži ztrácejí půdu pod nohama. Proč dnes přestávají mít rádi ženy

21. dubna 2024  12:10

Premium Mladíkům lezou ženy na nervy. Nemají je rádi. Ve srovnání s předešlými generacemi se s nimi méně...

Jak zlepšit sex v dlouhodobém vztahu. Vášeň má zajistit prostý plán

22. dubna 2024

Potkává to i šťastné svazky. Navzdory vzájemné náklonnosti, respektu a lásce po letech vyhasne...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cvičit ráno, nebo večer? Při obezitě hraje načasování roli, říká studie

19. dubna 2024

Přínosná je fyzická aktivita v jakoukoli dobu, pomáhá duševnímu i tělesnému zdraví, vyplatí se....

Chlapy ničí poměřování pindíků. Pak jdou za mnou, říká trenér a mentor

21. dubna 2024

Jeho klienti netouží po obřích svalech, mají spíše už dost neustálého „poměřování pindíků“. Tlaku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vidí lidi jako démony. Vzácná choroba deformuje pohled na tváře ostatních

18. dubna 2024

Jako by se jednoho dne probudili do světa, v němž žijí démoni. Lidi kolem sebe vidí s ústy...

V plaveckém bazénu v Řepích utonul muž, nejspíš měl zdravotní problém

25. dubna 2024  16:09

Ve veřejném plaveckém bazénu v pražských Řepích ve čtvrtek utonul přibližně sedmdesátiletý muž....

Zpívá o kancelářských svorkách i majonéze. Génius se živí hudebním spamem

25. dubna 2024

Premium Zpívá o věcech. Od toaletní mísy po pracovní nástroje. O jídle, o mrtvých zvířatech,...

OBRAZEM: Porno a sedmdesátky. Projděte si plakáty z pikantní Ameriky

24. dubna 2024

Vstoupilo do kin, dostávalo se mu pochvalných recenzí seriózního tisku. A především uhranulo...

Ztroskotali, ale nechovali se tak. Kurážní Angličané zamotali Španělům hlavy

23. dubna 2024

Premium Přišel o loď, skončil se svou posádkou na ostrově. Jenže se nechoval jako muž v potížích. Kapitán...

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...