Trénink. Jenže pozor, podle jednoho průzkumu otcové, kteří navštěvovali

Trénink. Jenže pozor, podle jednoho průzkumu otcové, kteří navštěvovali spořádaně předporodní kurzy, naostro víc trpěli než absentéři. | foto: Profimedia.cz

Otec u porodu: společenská nutnost, nebo svobodná volba?

  • 288
Muž, který dnes nestojí vedle své rodící ženy, jako by nebyl. Je to fenomén posledních let, který nemá v historii obdoby. Přítomnost otce u porodu upevní vztah a může snížit stres rodičky, na sál by ale měl muž jít jen po oboustranné dohodě. A když si troufne.

Poprvé byl otec u porodu v (tehdy ještě) Československu přítomný v roce 1984. Od té doby počet porodů za přítomnosti otce rapidně vzrostl. I když přesná statistika není k dispozici, odhaduje se, že spolu se svým partnerem rodí přibližně padesát procent žen. (Mimochodem, v USA je to dokonce devadesát procent.)

Pro i proti

"Mám čtyři děti a nikdy jsem nechtěla, aby u porodu některého z nich asistoval můj manžel. Porod byl odjakživa ženskou intimní záležitostí a poslední, po čem toužím, je, aby mě můj manžel viděl zakrvácenou, zvracející a hekající. Trend otců u porodu absolutně neuznávám a podle mě jde jen o výmysl posledních let, který zase časem vyšumí," energicky tvrdí šestatřicetiletá Ilona. 

Zcela opačný názor má devětadvacetiletá Beáta, matka jednoho dítěte: "Měla jsem velmi těžký porod a jediné, co mě v jeho průběhu drželo nad vodou, byla přítomnost Pavla. Příliš jsem nevnímala, co mi říká, a některé pasáže si nepamatuju vůbec, ale jenom to vědomí, že je vedle mě, mi hrozně pomáhalo. Rozhodně budu chtít, aby byl i u dalšího porodu."

Porod byl v průběhu historie vnímán převážně jako ženská záležitost, které se zúčastnila kromě rodičky už jen porodní bába. Mužům bývaly svěřovány spíše okrajové úkoly, jako například vaření vody a podobně. Ostatně, tato praxe je stále běžná u většiny přírodních národů, kdy probíhá porod v ústraní, za přítomnosti starších a zkušenějších žen.

Sociologové předpokládají, že zájem žen o to, aby byl porodu přítomen i jejich partner, souvisí se stále větším zaměřením společnosti na rodinu a zároveň se zúžením původně široké rodiny na její jádro. Jinak řečeno, zatímco ještě před několika desítkami let žil manželský pár pohromadě nejen se svými dětmi, ale i rodiči, případně prarodiči a množstvím dalších příbuzných, v současné době je rodina většinou zúžena na společné soužití partnerů a jejich dětí.

Sociologové tvrdí, že právě proto došlo k zesílení vztahu mezi partnery a jakési izolaci oproti ostatním příbuzným. Z toho, mimo jiné, vyplynula i touha žen, aby jim byl partner na blízku i při tak intimních záležitostech, jako je porod.

Věc oboustranné dohody

Problém je v tom, že řada mužů vnímá požadavek, aby asistovali u porodu, jako nepříjemný tlak. "Přijde mi, že chlap, který dneska nechodí na předporodní kurzy a není u porodu, je skoro méněcenný. Přítomnost u porodu už mi připadá jako společenská nutnost. Skoro jsem se bál manželce říct, že bych raději tento zážitek oželel. Naštěstí mě pochopila a nenaléhala, jinak si nejsem jistý, jak by to dopadlo," vzpomíná Tomáš.

"Přítomnost otce u porodu rozhodně není povinnost, i když obliba tohoto aktu stále stoupá," říká psycholožka Marcela Vojířová. "Rozhodně to není věc, kterou může podstoupit každý. S přítomností otce u porodu může mít problémy rodička i samotný otec. Rozhodně je nutné promluvit si o tomto tématu včas a upřímně. Ani jeden z partnerů by na toho druhého neměl tlačit a přemlouvat ho. Jde o vysoce intimní akt, který by měl být dobrovolnou volbou obou partnerů."

Pokud se necítíte na to, abyste se porodu zúčastnili, nebojte se to své partnerce říci

Zintenzivnění vztahu i konec sexu

Přítomnost otce u porodu má zajisté spoustu kladů. Vyzdvihuje se zejména psychický přínos pro ženu, která není v cizím prostředí a ve stresové situaci sama. Psychologové zdůrazňují skutečnost, že v minulosti rodily ženy v domácím prostředí, zatímco v současné době se rodí ve sterilním a odosobněném prostředí porodnic. Tím, že je porodu přítomen otec, dochází údajně k zesílení vazeb mezi partnery i mezi otcem a dítětem.

Výsledky některých výzkumů tvrdí, že přítomnost muže při porodu zmírňuje obavy matky z porodu, snižuje její hladinu stresu a porod potom probíhá rychleji a bezproblémověji.

Výzkumy také ukazují, že otcové, kteří se zúčastnili porodu, jsou v budoucnu aktivnější v péči o dítě a též se víc zapojují do domácích prací. To ovšem samozřejmě neznamená, že pokud se nezúčastníte porodu vašeho dítěte, vaše žena nedokáže zvládnout porod bez problémů nebo bude váš vztah s dítětem narušený.

"Pokud jsou s přítomností otce u porodu srozuměni oba partneři a je to jejich svobodná volba, jde určitě o velmi stmelující zážitek. Řadě žen velmi pomáhá už jen vědomí, že je v takto obtížné situaci jejich partner s nimi. Mají pocit, že po jejich boku stojí někdo, kdo bude za každé situace hájit jejich zájmy," říká psycholožka. "A psychická stránka je samozřejmě u porodu maximálně důležitá. Čím víc je rodička v klidu, tím hladší průběh porodu lze očekávat."

Oproti tomu výzkum z roku 2007 ukázal, že otcové, kteří před porodem absolvovali předporodní kurz, popisovali zážitek porodu výrazně negativněji než ostatní. Autoři výzkumu se domnívají, že je tomu tak proto, že jsou tito otcové víc informovaní a bolest s partnerkou víc prožívají.

V roce 2009 se zase vědci dotazovali třiatřiceti párů, u nichž byl otec u porodu, na jejich zkušenost. Ukázalo se, že většina matek očekávala od svých partnerů při porodu větší aktivitu a nebyla s rolí otce při porodu příliš spokojená. Autoři výzkumu však zdůrazňují, že vzorek byl příliš malý na to, aby z něj bylo možné vyvozovat všeobecně platné závěry.

A pak je tu samozřejmě takzvaný madonin komplex. Jde v podstatě o to, že po porodu přestanete vnímat svou partnerku jako sexuální objekt, ale začnete o ní přemýšlet pouze jako o matce svého dítěte. Tím pádem váš sexuální život klesne pod bod mrazu. Na druhou stranu zatím žádný výzkum spolehlivě nepotvrdil, že by se pravděpodobnost madonina komplexu zvyšovala tím, že se zúčastníte porodu. Klíčové jsou velmi pravděpodobně psychické predispozice.

U porodu jsem:

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 31. května 2012. Anketa je uzavřena.

byl/chci být
byl/chci být 1557
nebyl/nechci být
nebyl/nechci být 1529