Po více než třicet let nesl Gäetan Dugas znamení „toho prvního“. Prvním...

Po více než třicet let nesl Gäetan Dugas znamení „toho prvního“. Prvním šiřitelem HIV však rozhodně nebyl. | foto: Creative Commons

Pacient Nula. Gaetan Dugas dostal cejch prvního šiřitele HIV neprávem

  • 9
Jméno Gäetan Dugas už dnes lidem mnoho neřekne. Známým se ostatně stal spíše jako Patient Zero, Pacient Nula. Právě on měl být prvním šiřitelem HIV, nástrojem a vykonavatelem smrtícího zla. Nebyla to však pravda.

Byl to sympaťák, elegán, uměl se oblékat i vystupovat. V jeho cestovním pase byla uvedena kanadská státní příslušnost, při rozhovoru s ním se však rozhodně nezapřeli francouzští předkové. Na cizí řeči byl prý talent od přírody. Narodil se a vyrůstal v Quebecu, později tu také nalezl zaměstnání jako stevard mezinárodního letového provozu. Ve smíšeném pracovním kolektivu byl oblíbený, jak pro svůj smysl pro humor, tak kvůli dvornému vystupování vůči kolegyním letuškám. Vysokého blonďáka s knírkem však ženy příliš nezajímaly, jako by byl proti jejich kouzlu imunní.

Dugas byl gay, ale z pochopitelných důvodů to tajil. Kanada sice nikdy nebyla vyloženě konzervativní zemí, ale přiznat veřejně v sedmdesátých letech odlišnou sexuální orientaci znamenalo vystavit se dnes stěží představitelné ostrakizaci. Pokud se společnost dozvěděla o homosexuální orientaci, čekal vás osamělý život plný strachu a depresí.

Cesty za dobrodružstvím

Dugas měl však při tom všem o něco víc štěstí, díky svému zaměstnání cestoval po celém světě a mohl využívat azylu vzdálených destinací k seznamování se. Domácí Quebec, v němž tehdy žilo jen 350 tisíc obyvatel, anonymitu nezaručoval, jiná města však ano. Například hlučný New York, hříšné město andělů Los Angeles nebo duhové a volnou láskou přeplněné San Francisco! Otevřenou náručí ho ale vítala i zaoceánská města, evropské metropole nebo velkoměsta jihovýchodní Asie. Tam si mohl člověk ze západu s dolary v kapse snadno realizovat jakékoliv odvážné přání. A tady všude si Dugas také vydatně užíval, než zkraje osmdesátých let pozdě pochopil, že už s ním není něco v pořádku.

Pacient 057 promlouvá

I když byl Gäetan Dugas považován po více než třicet let za bezectného padoucha, který má na svědomí rozšíření viru HIV do celého světa, ve skutečnosti pomáhal epidemiologům z CDC ze všech sil. I když dokázal ze svých 750 sexuálních partnerů konkrétně jmenovat jen 72, jeho švihácký vzhled, chování i atypické jméno pomáhalo dohledávat jeho partnery v New Yorku i Los Angeles. Všichni si jej totiž pamatovali. „Dugas poskytl vůbec nejobsáhlejší seznam jmen potenciálně nakažených, a tak výrazně přispěl ke zmapování šíření HIV ve Spojených státech,“ prohlásil Richard McKay.

Herpes, kapavka, syfilis nebo žloutenka, tyto choroby přijímal jako riziko svých četných dobrodružství. Jenže lékařský test vynesl mnohem vážnější ortel. Zjistil totiž, že trpí virem lidské imunitní nedostatečnosti (HIV), který byl velmi, velmi novou hrozbou. Odpovědět na to, jak k němu Gäetan Dugas přišel, bylo snadné. Nechráněným análním a orálním stykem. Jenže kdy a kde? Za poslední tři léta vystřídal přinejmenším 750 sexuálních partnerů. A v losangeleském Centru pro kontrolu chorob (CDC) začalo být epidemiologům pořádně horko.

Milenců byly stovky

Každý z těchto homosexuálních či bisexuálních mužů se mohl stát právě tak nakaženým, jako dalším šiřitelem. Vzhledem k míře promiskuity narůstala hrozba do katastrofálních parametrů. Epidemiologové z Centra si ale dobře uvědomovali, že Dugas zdaleka není prvním přenašečem HIV. Ve skutečnosti už evidují pacienty, kteří si virus přivezli z Karibiku v roce 1967. V New Yorku byl první případ zaznamenán v roce 1971 a v San Francisku pak v roce 1976.

Pětasedmdesát procent oněch obětí přitom přiznávalo, že za poslední rok před vypuknutím nemoci vystřídalo více než padesátku sexuálních partnerů. A pokud jde o součty partnerů za celý život, šla rekordní čísla až k tisícovce.

Takto zachytili část sexuální historie Gäetana Dugase epidemiologové losangelského Centra pro kontrolu chorob.

Role pacienta číslo nula, nenáviděného šiřitele zabijáckého viru, však připadla právě Gäetanu Dugasovi.

Zrození Pacienta Nula

Jeho zdravotní karta v archivu CDC totiž nesla pořadové číslo 057, s poznámkou „patient O“. Písmeno „O“ je zkratkou označující pacienta Outside-Of-California, tedy žijícího mimo Kalifornii. Tímto způsobem si epidemiologové v Los Angeles označovali shluky vzájemně provázaných případů. Například označení „NY1“ znamenalo u daného infikovaného muže příslušnost k jiným podobným případům, které souvisejí s jedním konkrétním klubem v New Yorku. Shluky jako NY3, LA1 či SF5 pak vytvářely jednotlivá epicentra šíření viru ve velkých amerických městech. Nepříliš překvapivě to byly většinou bary, kde se scházeli osamělí muži hledající společnost, vyhlášené toalety v metru nebo diskrétní motely zařízené pro zvláštní klientelu. A Dugas? Toho potopil novinář Randy Shilts v roce 1987, když se propracoval k důvěrným záznamům z CDC.

Nesprávně interpretoval písmeno „O“ a zaměnil ho za číslovku. Z Gäetana Dugase, jednoho z desítek dosud známých nakažených a tisícovek infikovaných, se tak stal Pacient Nula. Prvopočátek všeho zla, který zamořil Spojené státy americké smrtícím virem. Dugas v roce 1984 zemřel na AIDS, takže se mohutné mediální štvanice nedožil.

Posedlost Randyho Shiltse

Úpornost, s níž se novinář Randy Shilts snažil dohledat prvního šiřitele HIV, měla podle mnohých osobní rovinu. Žurnalista se totiž ve svých dvaceti letech veřejně přihlásil k homosexualitě. Zatímco Gäetan Dugas svou sexuální orientaci před společností tajil, Shilts nesl společenské následky svého doznání. Shilts se také všemožně snažil o legalizaci života sanfranciské gay komunity, která jej za to mnohdy nenáviděla, protože odhaloval na světlo veřejnosti intimní podrobnosti z jejího utajeného života, zatímco Dugas s přehledem fungoval v „utajení“ a na cestách upouštěl ventil svých tužeb nezřízeným sexem. Právě Shilts přitom tepal rizikové, promiskuitní chování i nechráněný sex. Kromě sexuální orientace měli tito tolik odlišní muži ještě jednu věc společnou. Oba zemřeli na AIDS.

Jistého posmrtného zadostiučinění se mu dostalo až nyní. Genetikové z Cambridgeské univerzity se totiž pustili do testování vzorků krevních sér prvních pacientů s HIV. Nové laboratorní metody totiž dokážou odlišit původnější vzorky nepozměněného viru HIV-1 a vývojově odvozenější mutace. A podle nich Dugas nebyl ani zdaleka první a původní šiřitel, dokonce ani nositel prvního virového kmene. Byl spíše jen jedním z prvních stovek pacientů v USA. Jak tvrdí genetik Michael Worobey, který se na rozboru krevních vzorků pacientů z období 1978 a 1979 osobně podílel: „Z hlediska fylogenetického větvení příbuznosti jednotlivých větví viru HIV stojí Dugas někde uprostřed subtypu B, nikoliv na jeho začátku. Tvrzení, že byl Pacientem Nula, nemá vědecký základ.“

Na prvním už nesejde

„Přesto je Gäetan Dugas jedním z nejvíce démonizovaných pacientů v lidské historii,“ říká Richard McKay, který sérii testů vyhodnocoval z faktografického hlediska. „A pořád je jedním z dlouhé řady jedinců či skupin, kteří jsou ostatními proklínáni za to, že nastartovali epidemii s vlastními zhoubnými záměry.“

McKay nevidí příčiny mediální štvanice jen v prosté záměně písmena za číslo. Zdůrazňuje, že hlavní roli hrála posedlost novináře deníku San Francisco Chronicle Randyho Shiltse, jeho urputná snaha „polidštit nemoc a dát jí konkrétní tvář“. „Pro Shiltse se Pacient Nula, Dugas a virus stali jedním,“ říká McKay.

Podle genetiků je vzhledem ke skrytému charakteru symptomů HIV a dlouhým měsícům před vlastními projevy AIDS jen velmi nepravděpodobné, že by se někdy podařilo přesně dopátrat skutečně prvního nakaženého.