Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Panictví je spíše prokletí než výhra, tvrdí vědci

aktualizováno 
Panici to nemají jednoduché. Zatímco panenství u žen je považováno za symbol čistoty a zdrženlivosti, s panictvím tak pozitivní charakteristiky spojovány nejsou.

Panictví není v kurzu. Alespoň to tvrdí průzkumy. | foto: Profimedia.cz

Anketa, kterou jsme provedli mezi ženami "z ulice", nedopadla pro neposkvrněné muže příliš pozitivně. Ze čtrnácti oslovených žen ve věku od dvaadvaceti do šestatřiceti let se nenašla jediná, která by po milování s panicem toužila. "Panictví je možná roztomilé v pubertě, když máte nulové zkušenosti a oba experimentujete, ale potom už je to spíš smutné," říká dvaatřicetiletá Soňa. "Chlap, kterému je nad dvacet a ještě s nikým nic neměl, je jednoduše řečeno divnej. A řekla bych, že skoro vždycky je to důkaz, že s ním není něco v pořádku," souhlasí pětadvacetiletá Tereza.

Z našeho miniprůzkumu vyplynul příkrý závěr, že dospělí panicové jsou pro ženy podezřelí a nejsou příliš žádaní. Dotázané dámy často zmiňovaly, že by se s panicem bály mít sex, protože by šlo o příliš velký závazek. "Kdybych se vyspala s klukem, pro kterého je to poprvé, a potom nám to neklapalo, rozchod by byl hodně těžký," tvrdí sedmadvacetiletá Renata. Častou námitkou byl také nedostatek zkušeností. "Ve svém věku si chci sex užít a ne někoho zaučovat," shrnula výtky většiny dotázaných žen třicetiletá Žaneta.

Dysfunkční panicové

Jak se ale k této otázce staví odborníci? Podle výzkumu z roku 2008 vede ztráta panictví v pozdějším věku k řadě problémů. Vědci zjistili, že ti muži, kteří začali s pohlavním životem mezi jednadvacátým a třiadvacátým rokem, trpí mnohem častěji sexuálními dysfunkcemi, hůře se vzrušují a s většími obtížemi dosahují orgasmu. Jen tak mimochodem, nepomůžete si, ani když sexuální život zahájíte příliš brzo, tedy před šestnáctým rokem. Podle vědců totiž trpí muži, kteří začali pohlavně žít velmi brzo, mnohem častěji pohlavními chorobami.

Méně překvapivé závěry přinesl výzkum z letošního roku. Připomíná, že váš pozdější sexuální život formuje to, jakým způsobem o panictví přijdete. Pokud byla vaše první sexuální zkušenost pozitivní a máte na ni hezké vzpomínky, v budoucnu budete v sexu údajně spokojenější, sebevědomější a dokážete si ho lépe užít. Naopak negativní vzpomínky na první sex jsou, podle autorů výzkumu, spojené s menší spokojeností a se sexuálními dysfunkcemi v budoucnu.

Výzkum z roku 2007 zase zjistil, že ztráta panictví souvisí s vaším IQ. Páni, kteří mají IQ nižší než sedmdesát nebo naopak vyšší než sto deset, mají podle něj významně vyšší pravděpodobnost, že zůstanou neposkvrněni sexuálními zkušenostmi.

Sex vám zvedne sebevědomí

I přes nevalné charakteristiky, s nimiž je panictví spojeno, počet paniců narůstá. Podle údajů National Center for Health Statistics v posledních letech vzrostl počet paniců ve věku od patnácti do čtyřiadvaceti let o sedmadvacet procent. Mladí lidé čekají se zahájením sexuálního života údajně stále častěji na okamžik, kdy potkají někoho, o kom se domnívají, že jsou do něj skutečně zamilovaní.

Na druhou stranu podle výzkumu z roku 2011 nepovzbudí mužské sebevědomí nic tak dokonale, jako právě ztráta panictví. Zajímavé je, že zatímco muži jsou po prvním sexu mnohem spokojenější se svým vzhledem a připadají si přitažlivější, u žen je to právě naopak. Podle autorů výzkumu si ženy navíc vybírají partnera, s nimiž do říše sexu vstoupí, mnohem pečlivěji, muži jsou při výběru ženy pro první milostné hrátky nenáročnější. První sex potom muži vnímají jako potvrzení své vlastní hodnoty.

Kdy jste přišli o panictví vy?

celkem hlasů: 7997

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 14. dubna 2013. Anketa je uzavřena.

Mezi šestnáctým a jednadvacátým rokem 4409
Později 2886
Před šestnáctým rokem 702
Autor:Nejčtenější

Nebezpečná masturbace: v Německu stojí život sto lidí ročně

Cesta za orgasmem může být i velmi nebezpečná.

V lékařských záznamech za sebou nechávají zápis „úmrtí kvůli autoerotice“. Ano, i touha po co nejintenzivnějším...

Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...VIDEO: Splašky v puse, červi a tuk. Omdléval jsem při čištění kanálů

Nejužší stoky mají 60 na 110 centimetrů, musíte se v nich plazit a přitom ještě...

Nejen splašky, ale i červi, kameny nebo hroudy tuku. To všechno plave v pražské kanalizaci. Každý den proto vstupuje do...

Rapeři v ringu. Marpo vyslyšel Rytmusovu výzvu a utká se s ním

Velký zápas. Duel mezi Marpem a Rytmusem znamená velké peníze a velkou...

„Takže Marpo, vyzývám tě na boxerský zápas,“ zaznělo z jednoho rohu pomyslného ringu. „Přijímám – a začni trénovat,...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Další z rubriky

Hlavním městem orgasmu je Norsko. Seveřané si ho dopřávají nejčastěji

Sever není vůbec studený. Norsko je podle průzkumu nejštědřejší zemí na orgasmy.

Nejčastější, nejhlasitější, nejintenzivnější. Tyto kategorie si vytyčil výrobce erotických hraček Lelo pro svůj...

Nebezpečná masturbace: v Německu stojí život sto lidí ročně

Cesta za orgasmem může být i velmi nebezpečná.

V lékařských záznamech za sebou nechávají zápis „úmrtí kvůli autoerotice“. Ano, i touha po co nejintenzivnějším...

Masáž i orální hrátky: kde začíná sex pro gaye a lesby

Lesbické pojetí hranic, u nichž začíná sex, je mnohem pružnější než jejich...

Sex je dnes plastičtější kategorií s nejasnější definicí než dříve. I díky tomu, že heterosexualita přestává být...

Najdete na iDNES.cz