Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pánové, pozor. Blíží se náš konec?

aktualizováno 
Rok 2050. Po ulicích se procházejí jen samé ženy, porodnice nahradily laboratoře a děvčata se o tom, že kdysi existovali na světě nějací muži, učí v dějepise. Takové vize zatím můžeme nechat sci-fi filmům v čele s kultovní Sexmisí. Smířit se ale musíme s tím, že postavení mužů v moderním světě doznává změn.

Zaberou postavení, které měli dosud ve společnosti muži, ženy? | foto: Profimedia.cz

Na první pohled to dokonce vypadá mnohem tragičtěji. Jako kdyby étos "chlapáctví" mizel ze společnosti a vyklízel v pole ve prospěch metrosexuálů s jejich přecitlivělostí a činčáním se. Přiznejme si to otevřeně: Mnozí z nás sice neumí zatlouct hřebík, zato ví, co je to depilace a rádi chodí nakupovat do obchodů se značkovým oblečením. Za to by nás naši pravěcí předci nejspíš přetáhli mamutí kostí přes hlavu.

Ale nejen to. Adorace metrosexuálů se někomu může zdát spíše úsměvným folklórem, úbytek našich spermií je ale smutnou realitou. Čísla na stránce NasePorodnice.cz mluví jasnou řečí. Norma obsahu spermií v jednom mililitru ejakulátu nutná pro oplodnění se neustále snižuje, aby se do ní vešla většina populace. Zatímco ve čtyřicátých a padesátých letech minulého století byla její spodní hranice 110 milionů spermií v jednom mililitru ejakulátu, v dalších obdobích neustále klesala, aby dnes činila pouhých 20 milionů spermií.

Zkrátka je jasné, že se něco děje. "Tento trend skutečně existuje. V případech, kdy musíme přikročit k mimotělnímu oplodnění, je dnes už ze čtyřiceti procent chyba na straně muže," říká Milan Mrázek z centra asistované reprodukce Iscare.

A bude hůř. Mnohým mužům se vůbec nemusí líbit loňská studie, kterou na univerzitě v New Yorku zpracovali sociologové Timothy Biblarz a Judith Staceyová. Zkoumali role rodičů ve výchově dítěte a zjistili, že pár otec a matka není o nic kvalitnějším rodičovským modelem než páry homosexuální. "Myšlenka, že dítě potřebuje oba rodiče mužského i ženského pohlaví je v nás tak zakořeněná, že ji lidé nekriticky přijímají," uvedla Staceyová.

Netvrdí, že děti vychovávané dvěma ženami či muži nevykazují rozdíly oproti těm, které vyrůstají v tradiční rodině. Spolu se svým kolegou ale tyto rozdíly vítá jako něco, co společnost obohacuje.

A to muže zneklidňuje. Mnozí chlapáčtí diskutéři, ale i ženské ctitelky konzervativních hodnot si na blozích a webových fórech ostatně výsledky studie přebrali zkratkovitě po svém: Vědátoři nám teda říkají, že tátové jsou zbyteční!

Český mužský šovinista Josef Hausmann paniku sdílí. "Muži skutečně mizí ze světa. Proč? Protože být mužem se dnes nevyplatí! Je to kvůli sdělovacím prostředkům, které vzývají homosexuály, metrosexuály, ale už padesát let nepředstavily mužský vzor, posledním byl Vinnetou. Na vině jsou tedy média," zná viníka.

Socioložka Hana Havelková, vedoucí katedry gender studií na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy, však horké hlavy uklidňuje. "Je to téma, které patří spíše do bulvárních časopisů. Je to klišé. Pro slušné muže je tu prostor úplně stejný, jako vždy byl," míní Havelková. Dodává ale, že v poslední době můžeme mluvit o takzvané pluralitě mužských modelů.

"Něco takového skutečně existuje, vynořily se modely, které zde předtím nebyly, například aktivně pečující otec. Ale i s tím bych byla opatrná. Znám totiž spoustu mužů, kteří se už za komunismu starali o děti, zatímco jejich ženy vydělávaly," říká socioložka, podle níž bychom měli brát katastrofické bití na poplach kvůli tomu, že jsou muži na ústupu, raději s rezervou.

Velký rozhovor na téma Konec mužů? s Terezou Kynčlovou z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy čtěte na Xman.cz ve čtvrtek 4. listopadu.

Autoři:


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Sebevědomý lev jsem proto, že makám a nepodvádím, říká Terminátor Karlos

Karlose „Terminátora“ Vémolu zpovídal Jakub „Buba“ Ouvín pro pořed televize...

Lvi žerou první, zní jeho heslo, má ho ostatně vytetované na ruce. A není pochyb, že on sám se mezi lvy počítá....

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Další z rubriky

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Hlasitá hudba svádí k nezdravým jídlům, tvrdí věda

Hamburger? Asi se v restauraci hrálo hodně nahlas.

Zvuková hudební kulisa v restauracích má velký vliv na to, co si objednáte. Ta hlasitá vám napovídá, abyste místo...

Jak šíříme paniku: zlé události vnímáme zásadněji, proto je nafukujeme

Svět není tak špatný, společnost však má tendenci negativní informace zesilovat.

Negativním informacím přikládáme větší význam, proto je zdůrazňujeme, zveličujeme. Realitu nakonec překrucujeme k...

Najdete na iDNES.cz