Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pánové, pozor. Blíží se náš konec?

aktualizováno 
Rok 2050. Po ulicích se procházejí jen samé ženy, porodnice nahradily laboratoře a děvčata se o tom, že kdysi existovali na světě nějací muži, učí v dějepise. Takové vize zatím můžeme nechat sci-fi filmům v čele s kultovní Sexmisí. Smířit se ale musíme s tím, že postavení mužů v moderním světě doznává změn.

Zaberou postavení, které měli dosud ve společnosti muži, ženy? | foto: Profimedia.cz

Na první pohled to dokonce vypadá mnohem tragičtěji. Jako kdyby étos "chlapáctví" mizel ze společnosti a vyklízel v pole ve prospěch metrosexuálů s jejich přecitlivělostí a činčáním se. Přiznejme si to otevřeně: Mnozí z nás sice neumí zatlouct hřebík, zato ví, co je to depilace a rádi chodí nakupovat do obchodů se značkovým oblečením. Za to by nás naši pravěcí předci nejspíš přetáhli mamutí kostí přes hlavu.

Ale nejen to. Adorace metrosexuálů se někomu může zdát spíše úsměvným folklórem, úbytek našich spermií je ale smutnou realitou. Čísla na stránce NasePorodnice.cz mluví jasnou řečí. Norma obsahu spermií v jednom mililitru ejakulátu nutná pro oplodnění se neustále snižuje, aby se do ní vešla většina populace. Zatímco ve čtyřicátých a padesátých letech minulého století byla její spodní hranice 110 milionů spermií v jednom mililitru ejakulátu, v dalších obdobích neustále klesala, aby dnes činila pouhých 20 milionů spermií.

Zkrátka je jasné, že se něco děje. "Tento trend skutečně existuje. V případech, kdy musíme přikročit k mimotělnímu oplodnění, je dnes už ze čtyřiceti procent chyba na straně muže," říká Milan Mrázek z centra asistované reprodukce Iscare.

A bude hůř. Mnohým mužům se vůbec nemusí líbit loňská studie, kterou na univerzitě v New Yorku zpracovali sociologové Timothy Biblarz a Judith Staceyová. Zkoumali role rodičů ve výchově dítěte a zjistili, že pár otec a matka není o nic kvalitnějším rodičovským modelem než páry homosexuální. "Myšlenka, že dítě potřebuje oba rodiče mužského i ženského pohlaví je v nás tak zakořeněná, že ji lidé nekriticky přijímají," uvedla Staceyová.

Netvrdí, že děti vychovávané dvěma ženami či muži nevykazují rozdíly oproti těm, které vyrůstají v tradiční rodině. Spolu se svým kolegou ale tyto rozdíly vítá jako něco, co společnost obohacuje.

A to muže zneklidňuje. Mnozí chlapáčtí diskutéři, ale i ženské ctitelky konzervativních hodnot si na blozích a webových fórech ostatně výsledky studie přebrali zkratkovitě po svém: Vědátoři nám teda říkají, že tátové jsou zbyteční!

Český mužský šovinista Josef Hausmann paniku sdílí. "Muži skutečně mizí ze světa. Proč? Protože být mužem se dnes nevyplatí! Je to kvůli sdělovacím prostředkům, které vzývají homosexuály, metrosexuály, ale už padesát let nepředstavily mužský vzor, posledním byl Vinnetou. Na vině jsou tedy média," zná viníka.

Socioložka Hana Havelková, vedoucí katedry gender studií na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy, však horké hlavy uklidňuje. "Je to téma, které patří spíše do bulvárních časopisů. Je to klišé. Pro slušné muže je tu prostor úplně stejný, jako vždy byl," míní Havelková. Dodává ale, že v poslední době můžeme mluvit o takzvané pluralitě mužských modelů.

"Něco takového skutečně existuje, vynořily se modely, které zde předtím nebyly, například aktivně pečující otec. Ale i s tím bych byla opatrná. Znám totiž spoustu mužů, kteří se už za komunismu starali o děti, zatímco jejich ženy vydělávaly," říká socioložka, podle níž bychom měli brát katastrofické bití na poplach kvůli tomu, že jsou muži na ústupu, raději s rezervou.

Velký rozhovor na téma Konec mužů? s Terezou Kynčlovou z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy čtěte na Xman.cz ve čtvrtek 4. listopadu.

Autoři:Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

VIDEO: Splašky v puse, červi a tuk. Omdléval jsem při čištění kanálů

Nejužší stoky mají 60 na 110 centimetrů, musíte se v nich plazit a přitom ještě...

Nejen splašky, ale i červi, kameny nebo hroudy tuku. To všechno plave v pražské kanalizaci. Každý den proto vstupuje do...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Další z rubriky

Říkejte mi Rihanna. Honduraské volby provětrala transsexuálka

Krásná žena se šmrncem, kterou prozradí hluboký hlas.

Chce změnit konzervativní, odmítavý postoj obyvatel středoamerického Hondurasu vůči sexuálním menšinám, i proto se...

Extrémní gastronomie: drůbeží pařátky se v Indonésii jedí jako sušenky

Ne, pařátky se v Indonésii rozhodně nevyhazují. Tamní kuchaři je připravují...

V Indonésii se dojídá a zbytky se nenechávají. I zdánlivě nechutné části drůbeže se tu setkají s nadšením strávníků. K...

Čech prodal Eiffelovu věž. Viktor Lustig inovoval klasický podvodný trik

„Nejslizčí fixlař, který kdy žil.“ Tak popsali tajní agenti českého podvodníka...

Na začátku se králík v pytli měnil v kočku, později se prodávaly falešné zlaté cihly nebo housle od Stradivariho. Onen...

Najdete na iDNES.cz