Pánové, pozor. Blíží se náš konec?

aktualizováno 
Rok 2050. Po ulicích se procházejí jen samé ženy, porodnice nahradily laboratoře a děvčata se o tom, že kdysi existovali na světě nějací muži, učí v dějepise. Takové vize zatím můžeme nechat sci-fi filmům v čele s kultovní Sexmisí. Smířit se ale musíme s tím, že postavení mužů v moderním světě doznává změn.

Zaberou postavení, které měli dosud ve společnosti muži, ženy? | foto: Profimedia.cz

Na první pohled to dokonce vypadá mnohem tragičtěji. Jako kdyby étos "chlapáctví" mizel ze společnosti a vyklízel v pole ve prospěch metrosexuálů s jejich přecitlivělostí a činčáním se. Přiznejme si to otevřeně: Mnozí z nás sice neumí zatlouct hřebík, zato ví, co je to depilace a rádi chodí nakupovat do obchodů se značkovým oblečením. Za to by nás naši pravěcí předci nejspíš přetáhli mamutí kostí přes hlavu.

Ale nejen to. Adorace metrosexuálů se někomu může zdát spíše úsměvným folklórem, úbytek našich spermií je ale smutnou realitou. Čísla na stránce NasePorodnice.cz mluví jasnou řečí. Norma obsahu spermií v jednom mililitru ejakulátu nutná pro oplodnění se neustále snižuje, aby se do ní vešla většina populace. Zatímco ve čtyřicátých a padesátých letech minulého století byla její spodní hranice 110 milionů spermií v jednom mililitru ejakulátu, v dalších obdobích neustále klesala, aby dnes činila pouhých 20 milionů spermií.

Zkrátka je jasné, že se něco děje. "Tento trend skutečně existuje. V případech, kdy musíme přikročit k mimotělnímu oplodnění, je dnes už ze čtyřiceti procent chyba na straně muže," říká Milan Mrázek z centra asistované reprodukce Iscare.

A bude hůř. Mnohým mužům se vůbec nemusí líbit loňská studie, kterou na univerzitě v New Yorku zpracovali sociologové Timothy Biblarz a Judith Staceyová. Zkoumali role rodičů ve výchově dítěte a zjistili, že pár otec a matka není o nic kvalitnějším rodičovským modelem než páry homosexuální. "Myšlenka, že dítě potřebuje oba rodiče mužského i ženského pohlaví je v nás tak zakořeněná, že ji lidé nekriticky přijímají," uvedla Staceyová.

Netvrdí, že děti vychovávané dvěma ženami či muži nevykazují rozdíly oproti těm, které vyrůstají v tradiční rodině. Spolu se svým kolegou ale tyto rozdíly vítá jako něco, co společnost obohacuje.

A to muže zneklidňuje. Mnozí chlapáčtí diskutéři, ale i ženské ctitelky konzervativních hodnot si na blozích a webových fórech ostatně výsledky studie přebrali zkratkovitě po svém: Vědátoři nám teda říkají, že tátové jsou zbyteční!

Český mužský šovinista Josef Hausmann paniku sdílí. "Muži skutečně mizí ze světa. Proč? Protože být mužem se dnes nevyplatí! Je to kvůli sdělovacím prostředkům, které vzývají homosexuály, metrosexuály, ale už padesát let nepředstavily mužský vzor, posledním byl Vinnetou. Na vině jsou tedy média," zná viníka.

Socioložka Hana Havelková, vedoucí katedry gender studií na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy, však horké hlavy uklidňuje. "Je to téma, které patří spíše do bulvárních časopisů. Je to klišé. Pro slušné muže je tu prostor úplně stejný, jako vždy byl," míní Havelková. Dodává ale, že v poslední době můžeme mluvit o takzvané pluralitě mužských modelů.

"Něco takového skutečně existuje, vynořily se modely, které zde předtím nebyly, například aktivně pečující otec. Ale i s tím bych byla opatrná. Znám totiž spoustu mužů, kteří se už za komunismu starali o děti, zatímco jejich ženy vydělávaly," říká socioložka, podle níž bychom měli brát katastrofické bití na poplach kvůli tomu, že jsou muži na ústupu, raději s rezervou.

Velký rozhovor na téma Konec mužů? s Terezou Kynčlovou z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy čtěte na Xman.cz ve čtvrtek 4. listopadu.

Autoři:

Nejčtenější

Kalendář Pirelli 2019 se představil. Ženy v něm odhalují své sny

Fotografie Laetitie Casta se Sergejem Poluninem jsou nabité intimitou, vášní. A...

Žijí svými touhami, ambicemi, vášněmi. Mají sny, pracují na jejich naplnění. Jsou individualitami. Fotograf Albert...

Líbání, sexy esemesky: muži a ženy se neshodnou, kde začíná nevěra

Příliš důvěrné polibky na večírku s cizí ženou? Pro polovinu mužů to není...

Dopustit se opilého líbání s někým cizím na večírku. Z nudy flirtovat na seznamovací aplikaci. Dopřát si intimní...

VIDEO: Svůdná těla, intimní hračky. Prahu navštívil erotický veletrh

V Praze se konal další ročník Erotického veletrhu

Erotické pomůcky, spodní prádlo, ale též šperky, afrodiziaka, moderní aplikace, které spojují erotiku s technologií....

Zkáza Franklinovy výpravy: mráz, beznaděj a kanibalismus

Někteří členové výpravy se rozhodli vydat pěšky na jih. Po prvních úmrtích se...

Měla to být výjimečná výprava plná objevů. Jenže britská Franklinova námořní expedice mířící do země arktického ledu...

Slunce je proti nám: americké miny zneškodnila solární bouře

Miny, které nevybuchly, byly ničeny při operaci End Sweep v roce 1973.

Američané ve vietnamské válce strategicky zablokovali přístavy protivníka námořními minami. Nepočítali však s tím, že...

Další z rubriky

Odtržená klepeta krabům dorostou, tvrdí na Floridě. Vědci to zpochybňují

Kdo sní pětadvacet krabů co nejrychleji? Účastníci soutěže Keys Fisheries Stone...

Stát Florida propaguje praxi udržitelné krabí sklizně. Idea, že odlomená klepeta budou krabům bez obtíží dorůstat, však...

Další ochutnávka z kalendáře Pirelli: dražte ho 19. prosince

Postava zosobněná topmodelkou Gigi Hadidovou čtenářům připomíná, že ne každý...

Je intimní, ale ne lacině. Oslavuje krásu žen, ale i sílu jejich osobností. Kalendář Pirelli pro rok 2019 vypráví čtyři...

Hmyz ve zbrani: šestinozí spojenci válek a terorismu

Zatím jen umělecká fantazie. Takto by mohli vypadat hmyzí válečníci vylepšení...

Jeho produkce je levná, nasazení jednoduché a následky velmi efektivní. Ničivé a smrtící. Hmyz ve válečných nebo...

Najdete na iDNES.cz