Pánové, pozor. Blíží se náš konec?

aktualizováno 
Rok 2050. Po ulicích se procházejí jen samé ženy, porodnice nahradily laboratoře a děvčata se o tom, že kdysi existovali na světě nějací muži, učí v dějepise. Takové vize zatím můžeme nechat sci-fi filmům v čele s kultovní Sexmisí. Smířit se ale musíme s tím, že postavení mužů v moderním světě doznává změn.

Zaberou postavení, které měli dosud ve společnosti muži, ženy? | foto: Profimedia.cz

Na první pohled to dokonce vypadá mnohem tragičtěji. Jako kdyby étos "chlapáctví" mizel ze společnosti a vyklízel v pole ve prospěch metrosexuálů s jejich přecitlivělostí a činčáním se. Přiznejme si to otevřeně: Mnozí z nás sice neumí zatlouct hřebík, zato ví, co je to depilace a rádi chodí nakupovat do obchodů se značkovým oblečením. Za to by nás naši pravěcí předci nejspíš přetáhli mamutí kostí přes hlavu.

Ale nejen to. Adorace metrosexuálů se někomu může zdát spíše úsměvným folklórem, úbytek našich spermií je ale smutnou realitou. Čísla na stránce NasePorodnice.cz mluví jasnou řečí. Norma obsahu spermií v jednom mililitru ejakulátu nutná pro oplodnění se neustále snižuje, aby se do ní vešla většina populace. Zatímco ve čtyřicátých a padesátých letech minulého století byla její spodní hranice 110 milionů spermií v jednom mililitru ejakulátu, v dalších obdobích neustále klesala, aby dnes činila pouhých 20 milionů spermií.

Zkrátka je jasné, že se něco děje. "Tento trend skutečně existuje. V případech, kdy musíme přikročit k mimotělnímu oplodnění, je dnes už ze čtyřiceti procent chyba na straně muže," říká Milan Mrázek z centra asistované reprodukce Iscare.

A bude hůř. Mnohým mužům se vůbec nemusí líbit loňská studie, kterou na univerzitě v New Yorku zpracovali sociologové Timothy Biblarz a Judith Staceyová. Zkoumali role rodičů ve výchově dítěte a zjistili, že pár otec a matka není o nic kvalitnějším rodičovským modelem než páry homosexuální. "Myšlenka, že dítě potřebuje oba rodiče mužského i ženského pohlaví je v nás tak zakořeněná, že ji lidé nekriticky přijímají," uvedla Staceyová.

Netvrdí, že děti vychovávané dvěma ženami či muži nevykazují rozdíly oproti těm, které vyrůstají v tradiční rodině. Spolu se svým kolegou ale tyto rozdíly vítá jako něco, co společnost obohacuje.

A to muže zneklidňuje. Mnozí chlapáčtí diskutéři, ale i ženské ctitelky konzervativních hodnot si na blozích a webových fórech ostatně výsledky studie přebrali zkratkovitě po svém: Vědátoři nám teda říkají, že tátové jsou zbyteční!

Český mužský šovinista Josef Hausmann paniku sdílí. "Muži skutečně mizí ze světa. Proč? Protože být mužem se dnes nevyplatí! Je to kvůli sdělovacím prostředkům, které vzývají homosexuály, metrosexuály, ale už padesát let nepředstavily mužský vzor, posledním byl Vinnetou. Na vině jsou tedy média," zná viníka.

Socioložka Hana Havelková, vedoucí katedry gender studií na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy, však horké hlavy uklidňuje. "Je to téma, které patří spíše do bulvárních časopisů. Je to klišé. Pro slušné muže je tu prostor úplně stejný, jako vždy byl," míní Havelková. Dodává ale, že v poslední době můžeme mluvit o takzvané pluralitě mužských modelů.

"Něco takového skutečně existuje, vynořily se modely, které zde předtím nebyly, například aktivně pečující otec. Ale i s tím bych byla opatrná. Znám totiž spoustu mužů, kteří se už za komunismu starali o děti, zatímco jejich ženy vydělávaly," říká socioložka, podle níž bychom měli brát katastrofické bití na poplach kvůli tomu, že jsou muži na ústupu, raději s rezervou.

Velký rozhovor na téma Konec mužů? s Terezou Kynčlovou z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy čtěte na Xman.cz ve čtvrtek 4. listopadu.

Autoři:


Nejčtenější

Každý je světec. Než ke mně přijde s kapavkou, říká dermatovenerolog

"Můj obor je vedle plastické korektivní dermatologie či kosmetologie popelkou...

Je to pohyb na tenkém ledu. Diagnóza pohlavně přenosné choroby je velmi intimní verdikt. I proto je většinou reakcí...

Miluji kuře na paprice od mamky a pět knedlíků, říká MOgirl Lenka

Touhy, sny, plány mám, ale žiji současným dnem, říká MOgirl Lenka.

Podle vlastního soudu je neústupná, sebevědomá, energická. A nezastírá, že též tvrdohlavá a sarkastická. „Jsem taková,...VIDEO: Různé tváře orgasmu. Jinak vypadá v Evropě a jinak v Asii

Zřetelné výrazy obličeje interpretují bolest i potěšení napříč kulturami.

Bolest se do našich tváří vpisuje docela stejně, bez ohledu na to, z které části planety jsme. Orgasmus však nikoli. My...

Udělat vibrátor nebo tramvaj je podobné, říká designérka Marešová

Anna Marešová získala za designovou kolekci erotických pomůcek pro ženy hlavní...

Její vibrátory byly oceňované a nepřehlédnutelné. Nemá však pocit, že by její práci přespříliš poznamenaly, že by...

VIDEO: Bez sil. Reportér zkusil práci hasiče, muže nechal ležet v kouři

Reportér iDNES.tv Matěj Smlsal si zkusil výcvik, kterým procházejí letištní...

Je to náročná prověrka fyzičky, ale i orientace v zakouřeném prostředí či zacházení s dýchací technikou. Test na...

Další z rubriky

Kuriózní cesty k Medaili cti: na vlastní žádost i za brutální masakr

Toto je současná podoba medailí cti. Zleva pro pěchotu, námořnictvo a letectvo

Je nejvyšším vojenským vyznamenáním, které může prezident Spojených států amerických jménem Kongresu udělit. Získat ji...

Mafie a citrony. Zločinná síť možná vznikla na Sicílii z pěstování ovoce

Na Sicílii měla samozřejmě kořeny i rodina fiktivního mafiánského kmotra Vita...

Na začátku byli předáci, kteří zajišťovali práci na výnosných sicilských citronových plantážích. Postupně ve svých...

OBRAZEM: Těla jako plátna. V Londýně se konal festival tetování

Někteří měli na těle víc inkoustových ploch než míst nedotčených tetováním....

Někteří měli na těle víc inkoustových ploch než míst nedotčených tetováním. Mnozí další ho doplnili modifikacemi...Najdete na iDNES.cz