Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zamávejte svým zubům na rozloučenou: co se děje při paradontóze

Nejdřív se zdá, jako by se dáseň odkláněla od zubů, pak se objeví mezery mezi zuby a v konečném stádiu o zuby úplně přijdete. Přečtěte si, co se děje s vaším tělem při paradontóze.

Čištění zubů se vyplatí nepodcenit. Bakterie je dokáží ničit velmi rychle. | foto: Profimedia.cz

Stejně jako většina zdravotních problémů a chorob i paradontóza začne poměrně nenápadně. Řekněme, že ústní hygiena nikdy nepatřila mezi vaše silné stránky a používání zubní nitě, jednosvazkového či mezizubního kartáčku považujete za ztrátu času. Hlavu si nelámete ani se správnou technikou čištění zubů. Sice máte už nějakou dobu nejasný dojem, že se lidé při hovoru s vámi snaží stát proti větru, aby je neovanul odér z vašich úst, a všimli jste si, že vaše dásně jsou poněkud zarudlé, ale nepřikládáte tomu větší význam. Občas také cítíte v ústech nepříjemnou pachuť, ale to spraví žvýkačka.

Postupem času se dáseň začne jako by odchlipovat od zubu, takže zuby vypadají větší a delší. Nicméně vzhledem k tomu, že se vidíte denně v zrcadle, si této postupné změny možná ani nevšimnete. Rozhodně však zaregistrujete zvětšující se mezery mezi zuby. Pokud se po celou dobu tohoto procesu neodhodláte ani jednou k návštěvě zubaře, paradontóza dospěje do stádia, kdy svým zubům můžete zamávat na rozloučenou.

Záležitost hodin

Zuby jsou uložené v čelisti, kde jsou ukotvené vazivovými vlákenky (paradontem). Právě tato vlákenka spojují povrch zubu s čelistí a dásní. Spojení zubu s okolní kostí či dásní je skutečně pevné, a to nejen proto, aby se zub "neviklal", ale i proto, aby k povrchu zubu (který v oblasti krčku a kořene už není chráněný sklovinou) nemohly proniknout zbytky jídla a nemohly se zde množit bakterie. Takový je ideální stav zdravých úst.

V případě, že zanedbáváte ústní hygienu nebo ji provádíte nedostatečně, případně máte špatnou techniku čištění zubů či nechodíte na dentální hygienu na odstranění zubního kamene, se začne se na okrajích dáních a povrchu zubů tvořit plak. Respektive nejprve se na povrchu zubů vytvoří vrstvička glykoproteinů ze slin a právě tato vrstva umožňuje dalším bakteriím, aby se na ni "nabalily", uchytily se na zubech a začaly se množit. Jen pro vaši informaci, pokud mají bakterie příhodné prostředí a dostatek živin, dokáží osídlit povrch zubu už během dvou hodin.

Jakmile se bakterie rozmnoží natolik, aby vytvořily souvislou vrstvu, začnou se kupit na sebe. K tomu, aby byly povrch zubů a okraje dásní kolonizovány širokou škálou bakterií, stačí jen čtyřiadvacet hodin v příhodných podmínkách (tudíž bez zásahu důkladné orální hygieny). Aby toho ještě nebylo málo, bakterie dokáží "spolupracovat" a žijí ve vzájemné symbióze, která jim poskytuje větší odolnost proti zásahům zvenčí. Škála bakterií vegetujících v plaku je natolik rozsáhlá, že je prakticky nemožné vyhubit je léky a jediným řešením je pravidelné mechanické odstraňování plaku. Pokud se tak neděje, už za čtyři nebo pět dní se začne rozvíjet zánět dásní.

Viklající se zuby

Bakterie žijící v plaku totiž produkují jedovaté toxiny, které vedou k zánětlivým procesům v dásních. Zdravé dásně jsou pevné a světle růžové, ale zanícené dásně jsou zarudlé, citlivé a při čištění krvácejí. V tomto stádiu máte stále ještě možnost své zuby zachránit víceméně svépomocí. Pokud zlepšíte ústní hygienu, zánětlivé procesy postupem času ustoupí (tedy v případě, že jsou vaše problémy způsobeny nedostatečnou hygienou a nikoli například špatným skusem či nevyhovujícími plombami s ostrými hranami). Stejně tak by vám měl kvalitní lékař pravidelně odstraňovat zubní kámen (nebo vás odeslat na zubní hygienu), který představuje další ideální prostředí pro růst bakterií.

Jestliže ale péči o svá ústa nezměníte, zánět se rozšiřuje, a protože viditelný povrch zubu je chráněn sklovinou, rozšiřuje se směrem dolů, respektive ke kořenu zubu. Dáseň se odchlipuje od zubu a vzniká tak něco, co odborníci poeticky nazývají "parodontální chobot". Jeho přítomnost se projevuje mimo jiné i krvácením při čištění zubů či při žvýkání, což už tak poetické není. Můžete si ho představit jako jakýsi kanálek, který vede kolem okraje zubu, tím mají najednou k povrchu zubu (který byl doposud chráněný dásní, a není tudíž krytý sklovinou) přístup zbytky jídla a vznikají ideální podmínky pro růst dalších bakterií.

Spolu s tím, jak zánět pokračuje, uvolňují se a poškozují ona zmíněná vlákna, která drží zub na svém místě. Zánět napadá a poškozuje i samotnou "jamku" v kosti, v níž je zub umístěn. Zub tak ztrácí své ukotvení, začíná se viklat a je jen otázkou času, kdy o něj přijdete definitivně. A netřeba zřejmě zdůrazňovat, že působení bakterií se neomezí jen na jeden z vašich zubů. Z podstaty onemocnění také vyplývá, že není nijak omezeno věkem, plak se usazuje i na zubech mladých lidí a dokonce i dětí.

Autor:
  • Nejčtenější

Vidí lidi jako démony. Vzácná choroba deformuje pohled na tváře ostatních

18. dubna 2024

Jako by se jednoho dne probudili do světa, v němž žijí démoni. Lidi kolem sebe vidí s ústy...

Vyvrcholení ženy neočekávají. Studie zkoumala příčiny orgasmické nerovnosti

15. dubna 2024

Nemůže za to jen technika, ani pouze přehlíživost, sobeckost některých pánů. Problém orgasmické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Už nakoupili hroby na těla zavražděných. Vaňura nejen o nástupcích Stodolových

18. dubna 2024

Premium Kdysi vsadil na to, že diváky bude bavit pořad o tom, jak policie něco dělá dobře. Teď Mirek Vaňura...

Občas se najde hlupák, který cizincům radí, aby mluvili hezky česky, říká etnolog

15. dubna 2024

Premium Etnolog Leoš Šatava přes půl století putuje za nejrůznějšími etniky, regionálními skupinami a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prodloužené lebky, pilované zuby. Vikingům sloužily modifikace i jako znamení

14. dubna 2024

Dokazovaly absolvování iniciačních rituálů, ale sloužily i jako tajná poznávací znamení, která...

Cvičit ráno, nebo večer? Při obezitě hraje načasování roli, říká studie

19. dubna 2024

Přínosná je fyzická aktivita v jakoukoli dobu, pomáhá duševnímu i tělesnému zdraví, vyplatí se....

Děs z nástrah digitální doby? Možná trpíte neofobií či technostresem

18. dubna 2024

Premium Říkal jsem, že to bude k ničemu. Hele, zase jim to spadlo. My, kteří používáme starou dobrou tužku...

Vidí lidi jako démony. Vzácná choroba deformuje pohled na tváře ostatních

18. dubna 2024

Jako by se jednoho dne probudili do světa, v němž žijí démoni. Lidi kolem sebe vidí s ústy...

Už nakoupili hroby na těla zavražděných. Vaňura nejen o nástupcích Stodolových

18. dubna 2024

Premium Kdysi vsadil na to, že diváky bude bavit pořad o tom, jak policie něco dělá dobře. Teď Mirek Vaňura...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...