Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Paříš hodně? Čeká tě detox

  12:21aktualizováno  12:21
V Jižní Koreji obíhaly eskadry psychologů internetové kavárny, v Nizozemí naopak míří počítačoví pařmeni, jimž PC hrátky přerostly přes hlavu, na odvykací kůru, v USA se lékaři dohadují, zda si nadměrné hraní nezaslouží vlastní psychiatrickou diagnózu. Ač to není fér, zdá se, že závislost na virtuálním světě může být zatraceně reálná.

Počítačoví bojovníci: potřebují pomoct? | foto: Profimedia.cz

Ví to například americký programátor Dave Taylor: u her jako Fallout či Total Annihilation, v nichž se odehrává život jeho nereálných identit, vysedává často 24 hodin denně, nespí, nejí, kroutí se na židli, aby oddálil přestávku na toaletu.

„Vím, je to děsně nezdravý,“ přiznal listu Los Angels Times. Jenže si nemůže pomoci: „Jsem úplně v jiném světě a tak se soustředím na to, čeho chci dosáhnout tam, že je mi to jedno. Být bez hry, vypadnout z ní, to bolí.“

V realitě „Restart Game“ nefunguje

„Že je to nezdravý“ poznal v roce 2005 nakonec i cestovatel virtuálními příběhy v Jižní Koreji. Nadšený hráč se chtěl blikotu hlášky „Game Is Over“ na monitoru vyhnout tak urputně, až ji inkasoval v realitě: zemřel na srdeční selhání způsobené vyčerpáním a dehydratací poté, co na 50 hodin utekl do říše World Of Warcraft. Se svým virtuálním životem zkrátka zacházel nejspíš šikovněji než s tím přízemně reálným.

Mezi monstry je mi líp

Otázku, zda je na místě zařadit závislost na počítačových hrách na seznam duševních nemocí, teď řeší američtí lékaři. Impulsem k tomu byla zpráva projednávaná Americkou lékařskou asociací, která své závěry opírá i o studii z Velké Británie, jež zkoumala dva tisíce hráčů: 12 procent z nich splňovalo kritéria Světové zdravotnické organizace pro návykové chování.

Za hraniční považuje zpráva asociace dvě hodiny hraní her denně, ale marylandský pediatr Martin Wasserman, který na ní pracoval, zdůrazňuje, že návyk lze nejlépe definovat podle toho, jaký má vliv na hráčův život a psychiku.

„Hraním her trávíte nepřiměřeně moc času – a myslíte na ně, i když je nehrajete. A navzdory tomu, že to má negativní dopady na vaše studium či rodinu či že vás to stojí neúměrně moc peněz, děláte to dál. Trávíte méně času s přáteli či sociálním životem obecně.“ Dopady jsou podle něj srovnatelné s gamblerstvím či alkoholismem.

Nejzrádnější jsou přitom podle amerických lékařů interaktivní on-line hry pro více uživatelů, které si v USA oblíbilo devět procent hráčů. Nejdokonaleji imitují realitu a zatímco povzbuzují soutěživost, nabízejí iluzi komunity.
Právě tyto hry přitahují často sociálně upozaděné a osamělé hráče, kteří ve virtuálních vztazích dosahují většího úspěchu než v realitě.

… už ani level!

Ti, kteří nadměrné sezení o PC her za závislost považují, vysvětlují, že léčba se od ostatních terapií odlišuje. Počítače se staly tak neoddělitelnou součástí života, že pacienti nemohou prostě dělat, že je nevidí.

„Je to jako u léčby posedlosti jídlem,“ vysvětluje Kimberley Young z Centra pro závislost na internetu, „musíte se s jídlem naučit žít.“ Podobně si počítače nemohou odepřít ani závislí hráči. Musí se však naučit používat je zodpovědně.

A to znamená – žádné hraní. Snažit se vyléčit závislého tím, že hraní omezí třeba jen na hodinu denně, je asi tak totéž, jako kdyby se alkoholik rozhodl, že od teď už bude pít jen pivo, dodává odborník na závislosti Keith Bakker.

Nebezpečí, nebo panika?

Nestrašme však tak docela… ostatně i Americká lékařská federace na zasedání svou rétoriku změnila. A zatímco předtím chtěla rovnou vyzvat psychiatry, ať závislost na počítačových hrách zařadí mezi oficiální diagnózy, nyní jim jen poslala svou zprávu k posouzení.

Údajů není tolik, aby padl finální verdikt, je třeba dalších šetření, rozhodla.

Dave Taylor by s ní však nesouhlasil, vidí věc ještě jinak.
„Jsem si jistý, že by se to mělo léčit jako gamblerství,“ říká… a rázně dodává: „Já se ale vyléčit nechci.“

Autoři:


Nejčtenější

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Monogamie není nadřazená. Ke spokojenosti vedou i otevřené vztahy

Vědecké studie čas od času vystaví otevřeným vztahům dobrozdání.

Otevřené vztahy jsou reakcí na to, že máme od svazků stále větší očekávání, která jeden partner naplní jen těžko....

VIDEO: Budujeme funkční sílu, která si rozumí se zdravím, říká instruktor

Pavel Macek je prvním certifikovaným instruktorem systému StrongFirst v Česku.

Sílu neodděluje od správného pohybu a fyzickou kondici od dlouhodobého zdraví. „Fitness by mělo znamenat, že vše je...

Další z rubriky

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...

Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Extrémní gastronomie: brouci jumiles se vám snaží utéct z placky

Jumiles se rekrutují například z čeledi kněžicovitých.

Svěží chuť, vynikající aroma a doslova hemživá konzistence charakterizuje regionální mexickou lahůdku jumiles. Viděno...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz