Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Parohy, nemilá změna image

aktualizováno 
Spodní prádlo rozházené po bytě a vrzání postele, ve které ovšem chybí patřičný partner. Nevěra je naším oblíbeným národním sportem, hrozí i vám?

Jste nevěrní? Zrušte kuchyň a vyhoďte nože! | foto: Profimedia.cz

Hned na začátek si udělejte malý test a odpovězte upřímně na dvě otázky: Dokázali byste odpustit nevěru? Dokázali byste být své partnerce nevěrní?

Pokud jste na obě dvě otázky odpověděli ano, gratulujeme. Jste totiž typickým Čechem. Výzkumy jasně ukazují, že své partnery podvádíme tak zručně, jako bychom na to absolvovali hromadné speciální školení. Svou drahou polovičku někdy podvedlo 40% Čechů a téměř třetina našich spoluobčanů zase nosí parohy.

Na druhou stranu nám zase nedělá problémy odpouštět a pro významnou část z nás není nevěra důvodem k ukončení fungujícího vztahu. Máte se tedy nevěry bát a stojí vám vůbec za to?

Pozor na telefon!

"Ačkoli se v poslední době může zdát, že se počet nevěrníků znásobil, není tomu tak. Významně však vzrostl odhalených záletů a to hlavně díky moderním komunikačním technologiím, jako je mail a mobilní telefon," vysvětluje psycholožka Marcela Vojířová.

Sentimentální schovávání důkazů ve formě smyslných mailů a rozvášněných sms už se vymstilo celé řadě záletníků.

Důvodem nemusí být nutně stíhačka, která vám několikrát denně prolustruje všechny složky, ale pouhá náhoda: "Potřebovala jsem odeslat smsku a můj mobil byl vybitý," říká třicetiletá Markéta. "Expřítel se sám nabídl, ať použiju jeho. Jenže když potom přišla odpověď a já otevřela složku s jeho přijatými zprávami, zjistila jsem, že všechny předchozí uložené zprávy jsou od nějaké Jany. A ty už jsem si samozřejmě nevydržela nepřečíst."

Praxe poradenských psychologů ukazuje, že málokterý případ nevěry je odhalen tak, že je nevěrník přistižen přímo při činu. Většina záletů naopak praskne kvůli takovým vedlejším důkazům, jako jsou archivované zprávy a podobně.

City versus sex

Chatujete si v poledních pauzách se sympatickou kočkou? I když to možná vnímáte jen jako nevinný flirt a v podstatě vůbec neplánujete prozkoumat barvu jejích kalhotek, je velmi pravděpodobné, že vaše přítelkyně to bude vnímat poněkud jinak.

Nevěra

"Hranici nevěry mají jinak posunutou ženy a jinak muži," vysvětluje psycholožka. "Ženy jsou víc schopné a ochotné odpustit nevěru fyzického charakteru, ale jakmile vstoupí do hry city, cítí se zrazené a zklamané. V takovém případě nemusí ani dojít přímo k sexu, aby mužův flirt vnímaly jako neodpustitelnou nevěru."

"Muži jsou naopak mnohem citlivější na nevěru fyzického charakteru. Ke své partnerce v tomto případě přistupují v jistém směru více majetnicky. Nezajímá je až tak dalece to, co k dotyčnému cítí, ale těžko se smiřují se skutečností, že se jejich partnerka milovala s někým jiným."

Tomu ostatně odpovídá i fakt, že po zjištěné nevěře chtějí muži obvykle vědět, kde a v jakých polohách k sexu došlo. Podvedená žena se vás úplně nejspíš zeptá, jestli dotyčnou milujete.

Podle etologických teorií to souvisí ještě s prapůvodními pudy, které má každé pohlaví zvnitřněné. Pro ženu není tak velkou tragédií, pokud se muž odreaguje jinde, ale jeho případná zamilovanost ohrožuje nejen ji, ale především její potomky, kteří by tak mohli přijít o živitele.

Agresivní ženy

Pokud už jste podváděli a zároveň jste dopustili, aby jí vaše drahá polovička odhalila, máte se na co těšit. Podle výzkumů psychologů z göttingenské univerzity jsou podvedené ženy mnohem agresivnější a pomstychtivější než muži.

Zatímco téměř sedmdesát procent podvedených žen začne svého partnera (ať už dočasně, nebo definitivně) nenávidět, podobné city chová jen necelá polovina podvedených mužů.

Tím to ale ještě zdaleka nekončí. Celých čtyřicet procent žen by bylo ochotno použít proti nevěrníkovi fyzického násilí, nebo vymýšlí pomstu, která by ho znemožnila. Podobné destruktivní myšlenky má oproti tomu jen lehce přes dvacet procent mužů.

Navíc se psychologové shodují, že ženy jednají ve stresu mnohem impulsivněji: "Ženy například mnohem častěji vraždí v afektu a často tak, že napadnou muže první věcí, kterou mají po ruce. Proto se také, podle statistik, nejvíc vražd ženskou rukou odehraje v kuchyni, kde žena v afektu často sáhne po noži nebo podobném nástroji," říká psycholožka.

Autoři:Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Další z rubriky

Sváteční touhy: křesťanské Vánoce a islámský konec půstu jsou dobou sexu

Pokud by snad Vánoce samy o sobě nestačily, přispěchala se sexy reklamou...

Vánoce lákají k sexu, proto křesťanské země vykazují vrchol v počtu porodů přesně o devět měsíců později. Tvrdí to...

VIDEO: Jak spolu mít sex přes oceán, i to ukáže erotický veletrh v Praze

Technologie vstupuje víc a víc i do říše erotických hraček.

Pornobrýle, nebo třeba umělá vagina a vibrátor, které rozehrají intimní partie muže a ženy synchronizovanými záchvěvy a...

Jak často má muž masturbovat? Jakub Kohák uvádí rady vědců

Jakub Kohák

Je disciplínou pro zdraví a pohodu, tvrdí vědci. A věnují masturbaci setkání ve Všeobecné fakultní nemocnici. O tom,...

Najdete na iDNES.cz