Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Parohy, nemilá změna image

aktualizováno 
Spodní prádlo rozházené po bytě a vrzání postele, ve které ovšem chybí patřičný partner. Nevěra je naším oblíbeným národním sportem, hrozí i vám?

Jste nevěrní? Zrušte kuchyň a vyhoďte nože! | foto: Profimedia.cz

Hned na začátek si udělejte malý test a odpovězte upřímně na dvě otázky: Dokázali byste odpustit nevěru? Dokázali byste být své partnerce nevěrní?

Pokud jste na obě dvě otázky odpověděli ano, gratulujeme. Jste totiž typickým Čechem. Výzkumy jasně ukazují, že své partnery podvádíme tak zručně, jako bychom na to absolvovali hromadné speciální školení. Svou drahou polovičku někdy podvedlo 40% Čechů a téměř třetina našich spoluobčanů zase nosí parohy.

Na druhou stranu nám zase nedělá problémy odpouštět a pro významnou část z nás není nevěra důvodem k ukončení fungujícího vztahu. Máte se tedy nevěry bát a stojí vám vůbec za to?

Pozor na telefon!

"Ačkoli se v poslední době může zdát, že se počet nevěrníků znásobil, není tomu tak. Významně však vzrostl odhalených záletů a to hlavně díky moderním komunikačním technologiím, jako je mail a mobilní telefon," vysvětluje psycholožka Marcela Vojířová.

Sentimentální schovávání důkazů ve formě smyslných mailů a rozvášněných sms už se vymstilo celé řadě záletníků.

Důvodem nemusí být nutně stíhačka, která vám několikrát denně prolustruje všechny složky, ale pouhá náhoda: "Potřebovala jsem odeslat smsku a můj mobil byl vybitý," říká třicetiletá Markéta. "Expřítel se sám nabídl, ať použiju jeho. Jenže když potom přišla odpověď a já otevřela složku s jeho přijatými zprávami, zjistila jsem, že všechny předchozí uložené zprávy jsou od nějaké Jany. A ty už jsem si samozřejmě nevydržela nepřečíst."

Praxe poradenských psychologů ukazuje, že málokterý případ nevěry je odhalen tak, že je nevěrník přistižen přímo při činu. Většina záletů naopak praskne kvůli takovým vedlejším důkazům, jako jsou archivované zprávy a podobně.

City versus sex

Chatujete si v poledních pauzách se sympatickou kočkou? I když to možná vnímáte jen jako nevinný flirt a v podstatě vůbec neplánujete prozkoumat barvu jejích kalhotek, je velmi pravděpodobné, že vaše přítelkyně to bude vnímat poněkud jinak.

Nevěra

"Hranici nevěry mají jinak posunutou ženy a jinak muži," vysvětluje psycholožka. "Ženy jsou víc schopné a ochotné odpustit nevěru fyzického charakteru, ale jakmile vstoupí do hry city, cítí se zrazené a zklamané. V takovém případě nemusí ani dojít přímo k sexu, aby mužův flirt vnímaly jako neodpustitelnou nevěru."

"Muži jsou naopak mnohem citlivější na nevěru fyzického charakteru. Ke své partnerce v tomto případě přistupují v jistém směru více majetnicky. Nezajímá je až tak dalece to, co k dotyčnému cítí, ale těžko se smiřují se skutečností, že se jejich partnerka milovala s někým jiným."

Tomu ostatně odpovídá i fakt, že po zjištěné nevěře chtějí muži obvykle vědět, kde a v jakých polohách k sexu došlo. Podvedená žena se vás úplně nejspíš zeptá, jestli dotyčnou milujete.

Podle etologických teorií to souvisí ještě s prapůvodními pudy, které má každé pohlaví zvnitřněné. Pro ženu není tak velkou tragédií, pokud se muž odreaguje jinde, ale jeho případná zamilovanost ohrožuje nejen ji, ale především její potomky, kteří by tak mohli přijít o živitele.

Agresivní ženy

Pokud už jste podváděli a zároveň jste dopustili, aby jí vaše drahá polovička odhalila, máte se na co těšit. Podle výzkumů psychologů z göttingenské univerzity jsou podvedené ženy mnohem agresivnější a pomstychtivější než muži.

Zatímco téměř sedmdesát procent podvedených žen začne svého partnera (ať už dočasně, nebo definitivně) nenávidět, podobné city chová jen necelá polovina podvedených mužů.

Tím to ale ještě zdaleka nekončí. Celých čtyřicet procent žen by bylo ochotno použít proti nevěrníkovi fyzického násilí, nebo vymýšlí pomstu, která by ho znemožnila. Podobné destruktivní myšlenky má oproti tomu jen lehce přes dvacet procent mužů.

Navíc se psychologové shodují, že ženy jednají ve stresu mnohem impulsivněji: "Ženy například mnohem častěji vraždí v afektu a často tak, že napadnou muže první věcí, kterou mají po ruce. Proto se také, podle statistik, nejvíc vražd ženskou rukou odehraje v kuchyni, kde žena v afektu často sáhne po noži nebo podobném nástroji," říká psycholožka.

Autoři:


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Hodiny jeho práce smyje déšť. Život je taky jen dočasný, říká umělec

Sklad pro Sněhurku, Mogilovo, Bulharsko: Malba vznikla v prostorách vinařství...

Jezdí po světě a maluje na zdi a chodníky. Jeho projekty vedou diváky k úžasu, ale také nutí přemýšlet nad smyslem...

Další z rubriky

Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

OBRAZEM: Sex jako se superhrdinou. Erotické hračky se inspirují Avengers

Šílenství kolem filmové novinky s týmem komiksových superhrdinů Avengers se...

Šílenství kolem filmové novinky s týmem komiksových superhrdinů Avengers se dostalo až do ložnic. Může za to australský...

Víme, jak dlouhý sex ženy chtějí. Uspokojí je 26 minut, tvrdí studie

„Ta správná“ délka sexu neexistuje, výzkumy o tom, jak dlouho se milujeme, však...

Nepočítala se předehra, na to výzkumníci výslovně upozornili. Zajímala je jen délka pohlavního styku. Mezinárodní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz