Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Lidský penis se zmenšuje, do roku 2045 nebudou spermie, varuje vědkyně

Erektilní dysfunkce, méně spermií, ale i docela očividná změna – menší penisy. To jsou podle uznávané epidemioložky následky faktu, že je náš běžný život prostoupený nadužíváním chemikálií. Pokud bude trend pokračovat, budou světu v roce 2045 scházet spermie.

Degenerace, která bude vidět. Zamoření našich životů chemikáliemi se stává očividné, varuje environmentální epidemioložka. Klesá počet spermií, plodnost, zmenšuje se lidský penis. To jsou fakta. | foto: Getty Images

Volá to vlastně pro černočerném, nezastíraném, vyzývavém cynismu ze zoufalství. Sahá po něm například magazín Vice. Všichni víme, že jsme toho udělali dost pro to, abychom „dodrbali“ planetu, píše expresivně. Znečištění, výsledek mnoha lidských činností, ničí životy mnoha bytostí, které ji s námi sdílejí, ale i naše. Do puntíku stejně. Poté, co se prokázalo, že znečištění poškozuje penisy polárních medvědů a vyder, totiž zjistily výzkumy totéž u člověka. Kruh se uzavírá, líčí Vice. Hazardování s přírodou si přišlo i pro lidskou erekci.

Jenže celé je to mnohem vážnější, než aby se to dalo zploštit na informaci o scvrkávajícím se lidském penisu.

Lidstvo jako ohrožený druh

Magazín Vice i články v bezpočtu dalších médií reagují na studii environmentální a reproduktivní epidemioložky Shanny H. Swanové. Ta nejprve zkoumala takzvaný ftalátový syndrom u krys. Zjistila, že když byly plody hlodavců vystaveny působení ftalátů, změkčovadel používaných pro výrobu plastů, přicházely na svět se zakrnělými genitáliemi.

U krys však zůstat nechtěla. Zajímalo ji též, jak se výskyt ftalátů projevuje na lidi. Přirozeně, protože ftaláty jsou všude kolem nás, v hračkách, obalech na potraviny, v kosmetice. Ovlivňují vývoj lidstva. „Miminka dnes vstupují do světa již kontaminovaná chemikáliemi. To proto, že je absorbují v děloze,“ cituje Swanovou server EuroNews.

Lidští předchůdci vyhynuli kvůli klimatické změně, varuje studie

Druh Homo heidelbergensis uměl využívat ohně, budovat přístřešky. Nakonec...

Z šesti lidských druhů přežil pouze ten náš, Homo sapiens. Na otázku, proč nepřežili naši předchůdci, nabízí aktuální studie vysvětlení, které by v dnešní době mělo být slyšet. Na vyhynutí tří z nich se totiž podepsaly klimatické změny. Jim přitom planeta čelí i dnes.

Díky americkému Centru pro kontrolu a prevenci nemocí epidemioložka možnost výzkumu dopadu oněch chemikálií na lidské reprodukční schopnosti dostala. A seznala, že ftalátový syndrom existuje i u lidí.

Chlapci, kteří byli v děloze v kontaktu s ftaláty, mají menší anogenitální vzdálenost, tedy kratší vzdálenost mezi středem konečníku a genitáliemi. „Naše práce ukázala, že chemikálie, včetně bis(2-ethylhexyl)-ftalátu, anogenitální vzdálenost u mužského pohlaví zkracuje,“ sdělila Swanová v rozhovoru pro The Intercept. Onen parametr je přitom podstatný pro mnohé medicínské ohledy, souvisí však též s velikostí penisu, jak podotýká server Sky News.

„Pouze“ o velikost penisů však nejde. Studií v roce 2017, která zahrnovala analýzu předchozích 185 prací pokrývajících 45 tisíc zdravých mužů, Swanová odhalila, že mezi lety 1973 a 2011 klesl průměrný počet spermií o 59 procent. Pokud by trend pokračoval, narazíme v roce 2045 na číslo nula. Lidské spermie na Zemi mizí a zmizí. „Řekněme, že to je přinejmenším trochu znepokojující,“ uvádí epidemioložka v listu The Guardian.

I proto autorka mluví o „existenciální krizi“ lidstva. I proto nese její nová kniha Count Down (tedy „odpočítávání“) velmi popisný a varovný podtitul „Jak moderní svět ohrožuje množství spermií, jak mění pohlavní vývoj mužů a žen a jak ohrožuje budoucnost lidské rasy“.

Její zjištění vyvolala pozornost, přirozeně. „Žádné spermie do roku 2045? To by znamenalo žádná novorozeňata. Žádné rozmnožování. Konec lidstva. Odpusťte, že se tak ptám: Proč na toto téma nesvolávají Spojené národy mimořádné zasedání?“ píše v komentáři v The Guardian Erin Brockovichová. Je to tak, zájem zůstává na mediální rovině.

Akumulace chemikálií v našich tělech

A Brockovichová dodává, že poznatky Swanové nejsou až tak převratné, odkazují vlastně na předchozí varovné výzkumy. Například na studii z roku 2018, která shledala, že chemikálie známé pod zkratkou PFAS, tedy perfluorované látky, poškozují produkci spermií, mužský hormon, souvisejí se snížením kvality spermií, délkou penisu, velikostí varlat. Vlastně matou naše těla, pokud jde o biologické pohlaví.

A jsou nezdolné, nezbavíme se jich. „PFAS jsou známé jako ‚věčné chemikálie‘, protože se nerozpadají ani v okolním prostředí, ani v lidském těle. Jednoduše se jen akumulují a akumulují, a páchají víc a víc škody, minutu po minutě, hodinu po hodině, den po dni. A nyní se zdá, že lidstvo došlo do zlomového momentu,“ uvádí Brockovichová.

Swanová souhlasí. Dodává, že chemikálie se doslova dědí z generace na generaci. „Pokud by na nás nepřecházely z našich rodičů a prarodičů, každá generace by prostě jen začínala znova. Bylo by to špatné, ale dopad by byl alespoň pořád na téže úrovni,“ líčí. Jenže tak to není, neseme si s sebou, přesněji v sobě, problémy předchozích generací.

„Jste-li těhotná, chemikálie z vašeho těla placentou přejdou na plod. Takže zárodečné buňky, které utvoří dítě, jsou již chemikáliemi zasažené. A člověk je jim vystavený sám o sobě, během života. Je to tedy model o dvou úrovních. A pro další generace o třech, čtyřech, pěti úrovních,“ objasňuje. Nezačínáme tedy z nuly, ale ze stále horší a horší výchozí pozice, víc a víc kontaminováni.

Krize přežití jako vědecký fakt

Epidemioložčina kniha šokuje. „V některých částech světa je průměrná žena po dvacítce méně plodná, než byla její matka v pětatřiceti letech,“ líčí. A dnešní mladý muž má o polovinu spermií méně, než měl jeho děd. Látka zvaná bisfenol A poškozuje sexuální touhu u žen.

„Současný stav nemůže pokračovat, aniž by ohrozil přežití lidstva. Je to globální existenční krize,“ píše Swanová a zdůrazňuje: „A to není nadsázka, hyperbola, přehánění. To je pouze věda.“

Něco málo dobrých, rajských zpráv

List Independent přesto připomíná i drobnou pozitivní zprávu, byť je postavena pouze na skromném výzkumu Univerzity v Sheffieldu, který čítal šedesát zdravých mužů mezi devatenácti a třiceti lety. Během dvanáctitýdenního experimentu jeho autoři zjistili, že antioxidant lykopen, který se nachází ve vnější slupce rajčete, pomáhá zlepšovat kondici spermií, jejich tvar a velikost.

„Když jsme dekódovali výsledky, málem jsem spadl ze židle. Zlepšení v morfologii, velikosti a tvaru spermií bylo dramatické,“ přiznával Allan Pacey, který experiment vedl.

Autoři:
Témata: Penis, spermie, Výzkum, trend
  • Nejčtenější

Vidí lidi jako démony. Vzácná choroba deformuje pohled na tváře ostatních

18. dubna 2024

Jako by se jednoho dne probudili do světa, v němž žijí démoni. Lidi kolem sebe vidí s ústy...

Vyvrcholení ženy neočekávají. Studie zkoumala příčiny orgasmické nerovnosti

15. dubna 2024

Nemůže za to jen technika, ani pouze přehlíživost, sobeckost některých pánů. Problém orgasmické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Už nakoupili hroby na těla zavražděných. Vaňura nejen o nástupcích Stodolových

18. dubna 2024

Premium Kdysi vsadil na to, že diváky bude bavit pořad o tom, jak policie něco dělá dobře. Teď Mirek Vaňura...

Občas se najde hlupák, který cizincům radí, aby mluvili hezky česky, říká etnolog

15. dubna 2024

Premium Etnolog Leoš Šatava přes půl století putuje za nejrůznějšími etniky, regionálními skupinami a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prodloužené lebky, pilované zuby. Vikingům sloužily modifikace i jako znamení

14. dubna 2024

Dokazovaly absolvování iniciačních rituálů, ale sloužily i jako tajná poznávací znamení, která...

Děs z nástrah digitální doby? Možná trpíte neofobií či technostresem

18. dubna 2024

Premium Říkal jsem, že to bude k ničemu. Hele, zase jim to spadlo. My, kteří používáme starou dobrou tužku...

Vidí lidi jako démony. Vzácná choroba deformuje pohled na tváře ostatních

18. dubna 2024

Jako by se jednoho dne probudili do světa, v němž žijí démoni. Lidi kolem sebe vidí s ústy...

Už nakoupili hroby na těla zavražděných. Vaňura nejen o nástupcích Stodolových

18. dubna 2024

Premium Kdysi vsadil na to, že diváky bude bavit pořad o tom, jak policie něco dělá dobře. Teď Mirek Vaňura...

OBRAZEM: Bunkr pro celý Kongres. Obří skrýš utajila Amerika tři desetiletí

17. dubna 2024

Veřejné tajemství. Lepší ztělesnění ono úsloví nemůže mít. Bunkr z éry studené války, v němž měl...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...