Pět důvodů, proč vás sex bolí

aktualizováno 
Bolest při sexu je mnohem častější, než si myslíte. Problém může být v antikoncepci, infekci či nadměrné citlivosti penisu.

Sex může i bolet. | foto: Profimedia.cz

Bolestivý sex není zdaleka tak výjimečný, jak si většina lidí myslí. Například studie z roku 2011 zjistila, že s opakovanou bolestí při sexu má zkušenost celá čtvrtina žen. Její autoři také zjistili, že je tento problém pro většinu postižených stále tabu, protože se buď domnívají, že jde o normální stav, nebo se o svých potíží stydí promluvit s odborníkem.

1.problém: hormonální antikoncepce

Je to poněkud paradoxní situace: vaše drahá polovička užívá antikoncepci, aby se nemusela bát otěhotnění a mohla si užívat sexu, ale nakonec si sex neužije právě kvůli antikoncepci. Nejnovější výzkum, jehož výsledky byly zveřejněné před několika dny, dokazuje, že užívání hormonální antikoncepce (konkrétně antikoncepce s nízkým obsahem estrogenu) významně zvyšuje u žen riziko chronické bolesti při sexu. Vědci srovnávali erotické prožitky žen, které hormonální antikoncepci užívají, s těmi, které volí jinou formu ochrany. Výsledky ukázaly, že uživatelky antikoncepce trpí mnohem častěji bolestí při sexu a také při dosažení orgasmu. Pokud si tedy vaše drahá polovička stěžuje na nepříjemné pocity při sexu, zkuste alespoň na čas vyměnit pilulky za jinou formu ochrany.

2.problém: obřízka

Pokud už jste se nechali obřezat, samozřejmě už s tím těžko něco uděláte, ale jestliže o obřízce teprve uvažujete, raději si svůj krok pořádně rozmyslete. Výzkum z roku 2011 ukazuje, že obřezaní muži mají více problémů s dosahováním orgasmu a jejich partnerky pociťují při sexu častěji nepříjemnou bolest. Výzkumu dánských vědců se zúčastnilo pět tisíc respondentů a jeho autoři zjistili, že obřezaní muži mají třikrát větší pravděpodobnost, že budou mít při sexu problémy než jejich neobřezaní kolegové. A aby toho nebylo málo, partnerky obřezaných mužů jsou dvakrát častěji při sexu nespokojené, mají problémy s dosažením vyvrcholení a pociťují při milování bolest. Příčinou je údajně snížení citlivosti obřezaného penisu, v důsledku které obřezaní muži praktikují "tvrdší" sex s hlubším průnikem, který však jejich partnerky často bolí a nevyhovuje jim.

3.problém: psychický blok

Dyspareunie neboli bolestivý sex má velmi často původ v zábranách psychického typu. Podle výzkumu, který citoval magazín Live Science, jde převážně o ženskou záležitost. Problém se tedy nemusí nacházet v klíně vaší partnerky, ale v její hlavě. Odborníci dokázali, že ženy, které prožily při sexu jednu nepříjemnou zkušenost, už často předem očekávají, že při všech dalších sexuálních pokusech se bude tento zážitek opakovat. Navíc předpokládají, že bolest při dalším styku bude větší než ta předchozí (která je mimochodem v jejich vzpomínkách také intenzivnější, než ve skutečnosti byla). Náprava tohoto stavu je, podle odborníků, dlouhodobá a vyžaduje téměř vždy zásah psychologa nebo sexuologa.

4.problém: infekce

Pokud váš sexuální život probíhal doposud uspokojivě a najednou vám potěšení začalo kazit pálení, svědění nebo bolest při sexu, na vině bude nejspíš infekce penisu. Možností, co se s vaším penisem děje, je celá řada - od kvasinkové infekce, přes zánět penisu, alergii až po pohlavní choroby, jako je například herpes nebo kapavka. Ať už je příčina infekce jakákoli, obvykle se projeví i na vzhledu penisu, který skutečně nevypadá příliš ve formě. Žalud je často zarudlý, zduřelý, jakákoli manipulace s ním (tedy i pohlavní styk) je bolestivá a může se objevit i výtok. I když příznaky vypadají poněkud hrůzostrašně, nemusí se nutně jednat o pohlavní chorobu, ale například o alergickou reakci na nový sprchový gel. Každopádně byste se svými problémy měli vyhledat lékaře, který určí příčinu a navrhne léčbu.

5.problém: nadměrná citlivost penisu

Zní to jako ideální situace, po které prahne každý muž, jenže skutečnost je poněkud méně idylická. Citlivý penis může být za jistých okolností výhrou, ale pokud je jeho citlivost nadměrná, budete ho spíše proklínat. Muži s nadměrně citlivým penisem bojují většinou nejen s předčasnou ejakulací, ale také s bolestí při sexu. Pro některé z nich je dokonce sex z tohoto důvodu neuskutečnitelný. Příčin nadměrně citlivého penisu může být celá řada, od zúžené předkožky přes úraz penisu, infekci močového traktu až po problémy s prostatou. Je proto nutné navštívit lékaře.

Autor:


Nejčtenější

Kruté metody poprav: ušlapání slonem a řezání zaživa

Lyngchi bylo jedním z nejnehumánnějších způsobů poprav, které historie přinesla.

Trest smrti je z principu definitivní záležitost. V leckterých společnostech se však nezdál dostatečně uspokojivý....

Studie o intimním životě mužů: první sex mají v průměru v 18 letech

První se si muži dopřávají v průměru v osmnácti letech, tvrdí výzkum.

Trvala po dva roky a vědci při ní vyzpovídali přes 12 tisíc mužů. Zajímal je jejich vstup do sexuálního života, jejich...Agentka Fifi: kráska sváděla britské agenty, aby je prověřila

Byla krásná a provokativní. Marie Christine Chilverová byla pro roli svůdné...

V Británii je vyškolili, naučili šifrovat a slídit. Po technické stránce byli špioni vybaveni na výtečnou, až při...

Neznámé sporty: famfrpál z Harryho Pottera má svou profi ligu

Svůj famrpálový tým má i vídeňská univerzita.

Vyklouzl z pohádkového světa a vkročil do reálného. Ano, sportu kouzelnických adeptů z příběhů Harryho Pottera se...

Extrémní gastronomie: syrový mořský červ připomíná neklidný penis

Na pohled je to podivný tvor, způsob jeho konzumace bývá ještě bizarnější,...

Při procházce jihokorejským tržištěm je nepřehlédnete. Kádě s jejich bledě růžovými tělíčky přitahují pozornost. Na...

Další z rubriky

Co chceme v sexu: trojku, mocenské hrátky, zvláštní místa

Sex ve třech je mezi našimi sexuálními fantaziemi favoritem.

Přišel i na opravdu originální fantazie, ty nejčastější však nepřekvapily. Rozsáhlý výzkum toho, o čem toužíme v sexu,...

OBRAZEM: Sex jako se superhrdinou. Erotické hračky se inspirují Avengers

Šílenství kolem filmové novinky s týmem komiksových superhrdinů Avengers se...

Šílenství kolem filmové novinky s týmem komiksových superhrdinů Avengers se dostalo až do ložnic. Může za to australský...

Upalujeme, abychom nabrali ovečky. Studie vysvětluje čarodějnické procesy

Čarodějnické procesy zasáhly na 80 tisíc žen, polovina z nich za ně zaplatila...

Kdo upálí víc čarodějnic, je lepší ochránce lidí. A bude mít víc věřících. Středověké hony na čarodějnice byly...Najdete na iDNES.cz