Pět důvodů, proč vás sex bolí

aktualizováno 
Bolest při sexu je mnohem častější, než si myslíte. Problém může být v antikoncepci, infekci či nadměrné citlivosti penisu.

Sex může i bolet. | foto: Profimedia.cz

Bolestivý sex není zdaleka tak výjimečný, jak si většina lidí myslí. Například studie z roku 2011 zjistila, že s opakovanou bolestí při sexu má zkušenost celá čtvrtina žen. Její autoři také zjistili, že je tento problém pro většinu postižených stále tabu, protože se buď domnívají, že jde o normální stav, nebo se o svých potíží stydí promluvit s odborníkem.

1.problém: hormonální antikoncepce

Je to poněkud paradoxní situace: vaše drahá polovička užívá antikoncepci, aby se nemusela bát otěhotnění a mohla si užívat sexu, ale nakonec si sex neužije právě kvůli antikoncepci. Nejnovější výzkum, jehož výsledky byly zveřejněné před několika dny, dokazuje, že užívání hormonální antikoncepce (konkrétně antikoncepce s nízkým obsahem estrogenu) významně zvyšuje u žen riziko chronické bolesti při sexu. Vědci srovnávali erotické prožitky žen, které hormonální antikoncepci užívají, s těmi, které volí jinou formu ochrany. Výsledky ukázaly, že uživatelky antikoncepce trpí mnohem častěji bolestí při sexu a také při dosažení orgasmu. Pokud si tedy vaše drahá polovička stěžuje na nepříjemné pocity při sexu, zkuste alespoň na čas vyměnit pilulky za jinou formu ochrany.

2.problém: obřízka

Pokud už jste se nechali obřezat, samozřejmě už s tím těžko něco uděláte, ale jestliže o obřízce teprve uvažujete, raději si svůj krok pořádně rozmyslete. Výzkum z roku 2011 ukazuje, že obřezaní muži mají více problémů s dosahováním orgasmu a jejich partnerky pociťují při sexu častěji nepříjemnou bolest. Výzkumu dánských vědců se zúčastnilo pět tisíc respondentů a jeho autoři zjistili, že obřezaní muži mají třikrát větší pravděpodobnost, že budou mít při sexu problémy než jejich neobřezaní kolegové. A aby toho nebylo málo, partnerky obřezaných mužů jsou dvakrát častěji při sexu nespokojené, mají problémy s dosažením vyvrcholení a pociťují při milování bolest. Příčinou je údajně snížení citlivosti obřezaného penisu, v důsledku které obřezaní muži praktikují "tvrdší" sex s hlubším průnikem, který však jejich partnerky často bolí a nevyhovuje jim.

3.problém: psychický blok

Dyspareunie neboli bolestivý sex má velmi často původ v zábranách psychického typu. Podle výzkumu, který citoval magazín Live Science, jde převážně o ženskou záležitost. Problém se tedy nemusí nacházet v klíně vaší partnerky, ale v její hlavě. Odborníci dokázali, že ženy, které prožily při sexu jednu nepříjemnou zkušenost, už často předem očekávají, že při všech dalších sexuálních pokusech se bude tento zážitek opakovat. Navíc předpokládají, že bolest při dalším styku bude větší než ta předchozí (která je mimochodem v jejich vzpomínkách také intenzivnější, než ve skutečnosti byla). Náprava tohoto stavu je, podle odborníků, dlouhodobá a vyžaduje téměř vždy zásah psychologa nebo sexuologa.

4.problém: infekce

Pokud váš sexuální život probíhal doposud uspokojivě a najednou vám potěšení začalo kazit pálení, svědění nebo bolest při sexu, na vině bude nejspíš infekce penisu. Možností, co se s vaším penisem děje, je celá řada - od kvasinkové infekce, přes zánět penisu, alergii až po pohlavní choroby, jako je například herpes nebo kapavka. Ať už je příčina infekce jakákoli, obvykle se projeví i na vzhledu penisu, který skutečně nevypadá příliš ve formě. Žalud je často zarudlý, zduřelý, jakákoli manipulace s ním (tedy i pohlavní styk) je bolestivá a může se objevit i výtok. I když příznaky vypadají poněkud hrůzostrašně, nemusí se nutně jednat o pohlavní chorobu, ale například o alergickou reakci na nový sprchový gel. Každopádně byste se svými problémy měli vyhledat lékaře, který určí příčinu a navrhne léčbu.

5.problém: nadměrná citlivost penisu

Zní to jako ideální situace, po které prahne každý muž, jenže skutečnost je poněkud méně idylická. Citlivý penis může být za jistých okolností výhrou, ale pokud je jeho citlivost nadměrná, budete ho spíše proklínat. Muži s nadměrně citlivým penisem bojují většinou nejen s předčasnou ejakulací, ale také s bolestí při sexu. Pro některé z nich je dokonce sex z tohoto důvodu neuskutečnitelný. Příčin nadměrně citlivého penisu může být celá řada, od zúžené předkožky přes úraz penisu, infekci močového traktu až po problémy s prostatou. Je proto nutné navštívit lékaře.

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Mirek se vystavil nahý. Užil si se čtyřmi slečnami naráz

Miroslav se ukázal bez oblečení na Výstavě skutečných nahých mužů.

Miluje nahotu, bez oblečení chodí i doma před návštěvami a když se v Praze konala Výstava skutečných nahých mužů,...

Líbání, sexy esemesky: muži a ženy se neshodnou, kde začíná nevěra

Příliš důvěrné polibky na večírku s cizí ženou? Pro polovinu mužů to není...

Dopustit se opilého líbání s někým cizím na večírku. Z nudy flirtovat na seznamovací aplikaci. Dopřát si intimní...

Niño sicario: fenomén dětských vrahů ovládá drogové kartely

Klučina s rukama od krve. Edgar Jimenez Lugo dělal pro kartel tu nejšpinavější...

Jsou mladí, vlastně ještě děti. Přesto už pracují v žoldu drogových kartelů. Nejen jako kurýři nebo pašeráci. Zabíjejí,...

Další ochutnávka z kalendáře Pirelli: dražte ho 19. prosince

Postava zosobněná topmodelkou Gigi Hadidovou čtenářům připomíná, že ne každý...

Je intimní, ale ne lacině. Oslavuje krásu žen, ale i sílu jejich osobností. Kalendář Pirelli pro rok 2019 vypráví čtyři...

Zkáza Franklinovy výpravy: mráz, beznaděj a kanibalismus

Někteří členové výpravy se rozhodli vydat pěšky na jih. Po prvních úmrtích se...

Měla to být výjimečná výprava plná objevů. Jenže britská Franklinova námořní expedice mířící do země arktického ledu...

Další z rubriky

Ohledně sexu se velmi pleteme a nejvíc v tom, kolik ho mají ženy

Muži si myslí, že ženy mají sexu víc, než kolik ho mají v realitě.

Mohou za to naše křehká ega a také to, jak jsou ženy představovány v médiích a kultuře obecně. Následkem jsou...

Sex s vaší ex nemusí být destruktivní. Průkopnická studie boří mýtus

Sex po rozchodu možná není prohřešek, jak se dosud myslelo.

Dlouho se to tradovalo jako železné pravidlo: nespěte se ženou, s níž jste se rozešli. Sex oddálí vyrovnání se s...

Sex podle excelové tabulky. Věda zná recept na šťastný intimní život

Plánovat sex se vyplatí, říká věda.

Romantika, vášeň a spontánnost je fajn. V realitě však vyhrává svědomitost i disciplína. Právě to je klíčem ke...

Najdete na iDNES.cz