Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pět nebezpečných ženských vět

aktualizováno 
Musíme si promluvit. Dělej si, co chceš. Nic se neděje. Nemusí rovnou křičet nebo vyhrožovat, abyste poznali, že je něco v nepořádku. Někdy stačí jediné slovo a víte, že máte průšvih. Na následující věty si musíte dát skutečně pozor.

Někdy se ani křičet nemusí, aby bylo jasné, že něco nehraje | foto: Profimedia.cz

"Musíme si promluvit"

Jakmile vaše partnerka tuhle větu vypustí z úst, je víc než zřejmé, že se na vaši hlavu řítí katastrofa. "Moje manželka se na mě vždycky dlouze zahledí, nebezpečně ztiší hlas a řekne, že si musíme promluvit. To už je úplně jasné, že jsem neudělal něco, co jsem udělat měl, nebo udělal něco, co jsem udělat neměl," souhlasí devětadvacetiletý Radek.

Připravte se na to, že po této větě může následovat v podstatě cokoli včetně oznámení skutečnosti, že už nemá sílu pokračovat ve vztahu s vámi dál.

"Ale nic!"

"Ale nic," "Nic, vůbec nic" a další varianty této věty, jichž se vám dostane jako odpovědi na otázku "Co se děje?", naznačují, že se děje úplně všechno a vy v tom nehrajete kladnou roli.

"Musím říci, že mě vždycky na mojí matce štvalo, když otci odsekávala na otázky tím svým ´nic´. Bohužel zjišťuji, že už to svému příteli začínám dělat také," přiznává třiadvacetiletá Magdaléna. "Zejména v situacích, kdy jsem tak vzteklá, že nemohu ani pořádně mluvit, abych neřekla něco, čeho bych potom litovala. Potom mu často odseknu, že se nic neděje, a začnu o tom mluvit, až když mi trochu vychladne hlava. Už pochopil, že nemá smysl to ze mě páčit a že je pro něj mnohem lepší počkat, až mu to řeknu sama."

"Dělej si, co chceš"

Dočkali jste se téhle věty? Potom jste ji nejspíš přemlouvali k něčemu, do čeho se jí příliš nechtělo, a vytáčeli jste její trpělivost až do červeného.

"Můj manžel píská jako fotbalový rozhodčí. Samozřejmě jde jen o zápasy okresní úrovně, ale i tak mu jeho koníček zabírá dobrou polovinu víkendů. Když jsem čekala naše první dítě, zahájila jsem vyjednávání o tom, do jaké míry by měl svého koníčka omezit. Nebyl ale ochotný ustoupit téměř z ničeho a neustále se tvářil, jako kdybych po něm chtěla, aby spáchal sebevraždu.

Nakonec jsem se zatvrdila a řekla mu, ať si dělá, co chce, že se bez něj obejdu. Jak také jinak vyjednávat s někým, kdo není žádnému kompromisu přístupný? Rychle pochopil, že překročil čáru, a zařadil zpátečku, pak si mě ale musel dlouho udobřovat," říká dvaatřicetiletá Eva.

"Posloucháš mě vůbec?"

"Oblíbenou stížností mojí přítelkyně je, že jí nevěnuji dostatečnou pozornost, málo ji poslouchám a navrch se do ní nedokážu vcítit. Asi nikdy mě nepřestane udivovat, co všechno ji dokáže vytočit. Stačí, když mi něco povídá a já se přitom dívám na monitor počítače. Nedokáže pochopit, že ji můžu poslouchat a zároveň se dívat někam jinam," říká šestadvacetiletý Marek.

Když se psychologové z Queen´s University loňského roku ptali žen, co od mužů očekávají a chtějí, na předních příčkách se umístila potřeba mít muže, který jim dokáže naslouchat a vcítit se do nich. Zřejmě proto tak hystericky reagují, kdykoli mají pocit, že jste myšlenkami jinde než u jejího povídání.

"Samozřejmě, máš pravdu"

Vzdává se snadno a bez boje? Potom čekejte vždy nějakou zradu. "Tuhle větu používám zásadně jen ve třech situacích," říká osmadvacetiletá Irena. "Když jsem příliš unavená a nemám chuť diskutovat nebo když mi předmět sporu za hádku nestojí. Třetí situace nastává, když vím, že budu mít ještě později příležitost říct poslední slovo, protože mám nějaký trumf v rukávu. Když muži hned na začátku odseknu, že má pravdu, vyrazím mu tím z rukou všechny zbraně a je jasné, že hádka nemůže dál pokračovat. To ale neznamená, že jsem mu odpustila a už se k tomu nikdy nevrátíme."

Autoři: ,


Nejčtenější

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

VIDEO: Budujeme funkční sílu, která si rozumí se zdravím, říká instruktor

Pavel Macek je prvním certifikovaným instruktorem systému StrongFirst v Česku.

Sílu neodděluje od správného pohybu a fyzickou kondici od dlouhodobého zdraví. „Fitness by mělo znamenat, že vše je...

Další z rubriky

Extrémní gastronomie: Rybí hobliny katsuobushi vám zatancují na talíři

Příprava katsuobushi vyžaduje trpělivost a um.

Ryby dokážou plavat a některé i létat, ale jen tuňák pruhovaný vám zatancuje. Jen to chce trochu trpělivosti. Rybí...

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...

Monogamie není nadřazená. Ke spokojenosti vedou i otevřené vztahy

Vědecké studie čas od času vystaví otevřeným vztahům dobrozdání.

Otevřené vztahy jsou reakcí na to, že máme od svazků stále větší očekávání, která jeden partner naplní jen těžko....

Najdete na iDNES.cz