Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pět NEJ pojistných podvodů: šrot místo cenností či obří požár v Torontu

aktualizováno  16:33
Fiktivní smrt fiktivních dětí. Sedm set padesát zbytečných operací zcela zdravých lidí. Potopení lodi, v níž byl místo cenného nákladu šrot. Přečtěte si, které pojistné podvody skutečně stály za to.

Pojistné podvody představují patnáct procent všech nahlášených pojistných událostí na světě. | foto: Profimedia.cz

Pojistné podvody byly vždy výnosným byznysem a jejich počet rok od roku narůstá. Světové statistiky uvádějí, že podvody tvoří patnáct procent všech nahlášených událostí, které pojišťovny řeší.

Nejčastěji se lidé snaží vydělávat na pojištění majetku a aut, ale v módě jsou i podvody s úrazovým a cestovním pojištěním. Schválně nabourané auto nebo zapálený dům jsou ale jen bezvýznamnou a nudnou malicherností proti pojistným událostem, které zahýbaly celým světem.

Ministrova sebevražda

Zahájíme případem, který začal smrtí. Své obchodní a finanční problémy, stejně jako problémy s paragrafy, se totiž britský poslanec a ministr John Stonehouse rozhodl vyřešit jednou provždy tím, že 20. listopadu 1974 spáchal sebevraždu. Tak to vlastně alespoň vypadalo, když se na pláži v Miami našly jeho šaty. Ačkoli jeho tělo policie neobjevila, byl prohlášen za mrtvého a vyšlo o něm několik dojemných nekrologů.

Ve skutečnosti ale politik odjel se svou milenkou a bývalou sekretářkou Sheilou Buckleyovou do Austrálie, aby tam pod falešnou identitou začal nový život. V podstatě náhodou ho po měsíci zatkla tamní policie a za pojišťovací podvod byl odsouzen na sedm let do vězení. Nelegální hrátky s pojistným a fingovaná sebevražda nebyly jedinými položkami na seznamu hříchů vykutáleného politika. Byl také jediným ministrem v britské historii, který byl odhalen jako špion ve službách Sovětského svazu.

Výbuch lodi

V roce 1977 se odehrál pojistný podvod, který poslal ke dnu nejen jistou obchodní loď, ale i předsedu rakouského parlamentu Leopolda Gratze a ministra vnitra Karla Blechu. Na lodi Lucona, která se v té době plavila v Indickém oceánu, došlo k výbuchu, při němž zemřelo šest námořníků.

Její majitel Udo Proksch ji nedlouho předtím pojistil na 212 milionů šilinků (v té době asi 550 milionů korun) a navíc uváděl, že byla naložena drahými přístroji. Celý podvod byl odhalen až 12 let poté. Vyšlo najevo, že Lucona vezla pouze šrot a výbuch byl dílem časované bomby. Kvůli křivým výpovědím a spoluúčasti na podvodu odstoupili přední představitelé rakouské politiky, sám Udo Proksch byl v roce 1991 odsouzen k dvaceti letům vězení.

Jiskra přeskočila trochu víc

Večer před Štědrým dnem v roce 2001 zachvátil Toronto jeden z největších požárů v historii města. Ve sváteční ráno bylo z vilové čtvrti evakuováno víc než padesát rodin a s požárem bojovaly téměř dvě stovky hasičů.

Následné vyšetřování však odhalilo, že to, co vypadalo zpočátku jako nešťastná náhoda, bylo pečlivě a dlouho plánováno. John Magno, majitel počítačové firmy, si najal dva muže, kteří měli založit v sídle firmy požár, aby mohl inkasovat pojistku. Požár se jim ale vymkl z rukou, jeden z nich při něm uhořel a druhý strávil v kómatu několik měsíců. Sám Magno dva měsíce před "nehodou" zvýšil svou pojistku na tři a půl milionu dolarů, které se okamžitě po požáru pokusil vybrat.

True

Na těžko uvěřitelný způsob, jak si vylepšit rozpočet, přišel Gaylan Sweet z kalifornského San Diega. Pracoval jako likvidátor pojišťovny a zinscenoval událost, v níž si dva lidé nechali vyplatit téměř milion dolarů za údajnou smrt dítěte, které jim srazil opilý řidič, jenž měl z místa nehody ujet.

Mrtvé dítě i údajný viník nehody byli ovšem fiktivní. Celý podvod byl mistrnou kombinací reálných lékařů, vymyšlených jmen policistů, kteří údajnou nehodu vyšetřovali, a několika zaplacených svědků, kteří ji dosvědčili.

To ale není vše. Své věčné místo v pomyslné Síni nejslavnějších pojistných podvodů si Sweet vysloužil tím, že celou věc za deset let zopakoval. Klec spadla až v roce 2002, kdy byl odsouzen na pět let vězení.

750 zbytečných operací

Obvykle se lékaři snaží přistupovat k operaci pouze v případech, kdy jim nic jiného nezbývá. To však neplatilo pro lékaře působícího v Chicago´s Edgewater Medical Center. Kardiolog Andrew Cubria za roky svého působení odoperoval víc než sedm set padesát zcela zdravých lidí.

Navštěvoval zejména chudobince, domovy důchodců a azylové domy. Většině vyšetřovaných bezdomovců, narkomanů, seniorů a chudých po provedených testech sdělil, že trpí onemocněním srdce a musí bezodkladně podstoupit operaci. Operativní výkony na naprosto zdravých lidech si nechával samozřejmě proplácet.

Finální součet z roku 2002 činil dva mrtvé, škodu několik milionů dolarů a dvanáct a půl roku pro povedeného doktora.

Autor:


Nejčtenější

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Monogamie není nadřazená. Ke spokojenosti vedou i otevřené vztahy

Vědecké studie čas od času vystaví otevřeným vztahům dobrozdání.

Otevřené vztahy jsou reakcí na to, že máme od svazků stále větší očekávání, která jeden partner naplní jen těžko....

VIDEO: Budujeme funkční sílu, která si rozumí se zdravím, říká instruktor

Pavel Macek je prvním certifikovaným instruktorem systému StrongFirst v Česku.

Sílu neodděluje od správného pohybu a fyzickou kondici od dlouhodobého zdraví. „Fitness by mělo znamenat, že vše je...

Další z rubriky

Extrémní gastronomie: brouci jumiles se vám snaží utéct z placky

Jumiles se rekrutují například z čeledi kněžicovitých.

Svěží chuť, vynikající aroma a doslova hemživá konzistence charakterizuje regionální mexickou lahůdku jumiles. Viděno...

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...

Extrémní gastronomie: Rybí hobliny katsuobushi vám zatancují na talíři

Příprava katsuobushi vyžaduje trpělivost a um.

Ryby dokážou plavat a některé i létat, ale jen tuňák pruhovaný vám zatancuje. Jen to chce trochu trpělivosti. Rybí...

Najdete na iDNES.cz