Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pět nejbizarnějších způsobů, jak složit zkoušku dospělosti

  11:00aktualizováno  11:00
Maturita, premiérová ochutnávka sexu, první kocovina? Kafíčko proti tomu, jak si musí vstup do dospělosti zasloužit mladíci v jiných částech zeměkoule. Seznamte se s rituály, kterým se Evropan vyhne. Přinesl je server cracked.com.

Vydat se do dospělosti u Vanuatů není procházka růžovou zahradou. | foto: Profimedia.cz

5. Po hlavě dolů
 
Pokud byste se narodili například jako člen ostrovního národu Vanuatů v Jižním Pacifiku, přišel by váš čas už kolem osmi let. To je ten správný moment na to, podstoupit zkoušku mužnosti.

Vydat se do dospělosti u Vanuatů není procházka růžovou zahradou

A není případnějšího způsobu, než se vysvléct, vylézt na třicet metrů vysokou plošinu – a užít si jakýsi primitivní bungee jumping.
 
A co bude během pádu hlavou dolů tím, co vás bude spojovat se světem živých? Propletené stonky popínavých rostlin. A tím to nekončí, domorodci mají za to, že na bohy udělá váš výkon dojem jedině tehdy, dotkne-li se ve finále vaše lebka země.
 

4. Chcete sex? Tady máte antikoncepci
 
Obřízka není tím nejpříjemnějším zážitkem sama o sobě, ale australští domorodci nalezli způsob, jak bolest ještě znásobit.
 
Zákrok by na vás čekal mezi patnácti a šestnácti lety. Členové kmene by vás odvedli na odlehlé místo, kde by se vás snažili uklidnit několikahodinovou produkcí nápěvů.

Je ale zřejmé, že pokud bystě věděli, co vás čeká, byly by vyhlídky na jakýkoli pozitivní efekt jejich předehry velmi slabé.
 
Poté by dva domorodci na všech čtyřech udělali nanejvýš kvalifikovaně ze svých zad operační stůl a zatímco by další z nich prováděl zákrok, neměl byste dát najevo bolest. (Ne, podání umrtvujících prostředků v dramaturgii skutečně není, jedině stereotypní opakování nápěvů sborem polonahých domorodců.)
 
Samozřejmě, jedině dítě bolí, když se mu uřezává předkožka. Muže ne.
 
A není to navíc vše – obřízkou scénář nekončí.
 
Po týdnu čekání by se vám dostalo skutečného finále. Ve své knize Poslední kanibalové ho popisuje Jens Bjerre, jeden z mála mužů, kteří byli svědky tohoto obřadu.
 
"U kořene byla skrze jeho pohlavní orgán propíchnuta dírka a poté byla do obou jejích konců strčena tříska, aby se zabránilo srůstu otvoru. Cílem bylo způsobit, aby odteď moč a sperma vycházely místo normální cestou skrze tuto malou dírku na jeho pohlavním orgánu.“

A generální cíl? Zajistit, aby chlapci mohli mít, než se dírka zacelí, sex se ženou bez toho, že by ji oplodnili.
 
3. Skákání přes dobytek: test, který nemůže dopadnout vítězstvím
 
Na chlapce etiopského kmene Hamarů kývá dospělost prstem mezi dvanácti a patnácti. Jej prst sice není opřen o střenku nože samozvaného chirurga, ale i tak kyne velmi, velmi výhružně.
 
Co vás čeká tady?
 
Vaším úkolem je vyskočit a přeběhnout, za přihlížení všech členů kmene, přes řadu krav. Čtyřikrát po sobě. A nespadnout. A máte jen jeden pokus.

Etiopie: rituál přebíhání krav

Selžete-li, můžete na dospělost zapomenout, hřímá prst. Nikdo vás nebude respektovat, nepořídíte si rodinu, žádná žena o vás nebude stát.
 
Mimochodem, když už jsme u žen... Projdete-li testem naopak úspěšně, stáváte se způsobilým účastníkem "osvěžujícího“ rituálního bití žen, kterým manželky dosvědčují svou oddanost mužům.
 
Takže sečteno a podtrženo: výhra vás nečeká ani v jednom případě.
 
2. Přinutit mysl, aby zapomněla
 
Návštěvníku parties by se to možná mohlo zdát jako fajn nápad, jenže drogová zkouška dospělosti indiánského kmene Algonquinů měla k ulítlému sobotnímu tripu dost daleko.
 
Na chlapce, který má projít branou do dospělosti, totiž čekal extrémně nebezpečný halucinogen (ano, proslulý durman) a odlehlé místo, často dokonce klec, kde v nepříčetnosti strávil dvacet dní.

Indiáni: durman

Cíl? Vypudit skrze drogové peklo z mysli mladíka jakékoli vzpomínky na dětství.
 
Pokud dal po návratu do vesnice chlapec najevo, že si na svá dětská léta rozpomíná, bylo celé mučení prohlášeno za neúspěšné – a hoch ho podstoupil znovu.
 
1. Jed a zase jed. Mezitím, asi místo masáže, bití
 
Podobně nastavený je i rituál malého brazilského kmene Matisů. Vstoupit do řad jejich lovců zřejmě bude pro tamní mladíky poctou, potěšení však vstupní rituál nepřinese.
 
I tady se hraje s ovlivňováním smyslů a vnímání: v prvním kroku je do chlapcových očí vstříknut jed, který mu má údajně zlepšit zrak a zostřit smysly.

Brazílie: Phyllomedusa bicolor

Poté je uchazeč bit a bičován.
 
Následně mu je vypálen kousek kůže a pomocí dřevěné jehly mu je do těla vpravena jedovatá látka produkovaná žábou Phyllomedusa bicolor. Ta má zvýšit chlapcovu sílu a výdrž.
 
Jisté je, že toxiny obsažené ve výměšcích z kůže žáby způsobí prudké zvracení a halucinace.
 
Jakmile chlapec prokáže, že je schopen tuto zkoušku vydržet, podstupuje ji před každým lovem, kterého se v budoucnu bude účastnit.

Autor:


Nejčtenější

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Další z rubriky

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Na návštěvě v palírně whisky: nejvíc si tu cení měděných sudů

Milovník whisky se tu cítí jako v ráji, ano.

Přízvisko hlavní město skotské whisky mu sluší, v Dufftownu najdeme hned sedm velkých palíren. Navštívili jsme tu...

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...

Najdete na iDNES.cz