Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pět otázek, které si musíte položit, než se stanete otcem

aktualizováno 
Těšíte se na to, až svého syna budete učit jezdit na kole, a malujete si dokonalou rodinnou idylku. Jenže role otce je jednou z nejnáročnějších, které vás v životě potkají. Odpovědi na následující otázky vám pomohou ujasnit si, zda jste na otcovství připraveni.

Otcovství přinese spoustu radostí, ale vyplatí se předem zvážit, zda budete mít i na jeho druhou stránku, kterou je změna životního stylu. | foto: Profimedia.cz

1. Chcete mít dítě se svou partnerkou?

I když to vypadá jako samozřejmost, jde o elementární otázku, kterou si bohužel celá řada lidí prostě zapomene položit.

"Bohužel, mnoho lidí se stále domnívá, že dítětem se jaksi samy od sebe vyřeší problémy a krize vztahu, s nimiž se potýkají," říká psycholožka Zdena Dušková.

"Naplánovat si těhotenství s vidinou, že tak zachráníte rozpadající se vztah, je úvaha na úrovni naivního teenagera."

Ujasněte si tedy, jestli si skutečně dokážete představit svou drahou polovičku jako matku svého dítěte, nebo zda se snažíte jen spasit svůj vztah.

2. Je na to ten správný čas?

Můžete se stokrát navzájem ujišťovat, že tomu malému stvoření v žádném případě nedovolíte, aby změnilo váš životní styl. Jakmile bude na světě, během několika hodin vám bude jasné, že z vašeho předchozího života nezůstane kámen na kameni.

"Mezi časté omyly nezralých rodičů patří přesvědčení, že se na jejich dosavadním životě narozením dítěte prakticky nic nezmění a že jedinou novinkou bude, že budou všechny své dosavadní aktivity absolvovat prostě s dítětem po boku. Realita pro ně potom může být šokem, s nímž se budou vyrovnávat jen obtížně a který se může negativně odrazit na jejich vztahu s dítětem," upozorňuje psycholožka.

Otcovství přinese spoustu radostí, ale vyplatí se předem zvážit, zda budete mít i na jeho druhou stránku, kterou je změna životního stylu.

Chcete podniknout cestu kolem světa? Nedokážete si představit, že byste si měli odřeknout pravidelné sobotní mejdany? Plánujete závratnou kariéru, jejíž budování vám zabere veškerý čas, který strávíte v bdělém stavu?

Potom se nad tím, zda je ten nejlepší čas pořizovat si potomka, znovu zamyslete.

3. Máte na to?

Možná jste nad tím ještě nepřemýšleli nebo jste se zatím soustředili jen na vidinu idylických rodinných akcí, ale dítě je finančně velmi nákladná záležitost. MF DNES spočítala, že jen první rok dítěte vyjde vaši rodinnou pokladnu na sto tisíc korun. Do maturity pak za něj vydáte dva miliony.

Jestliže už teď obracíte každou korunu a na konci měsíce marně přemýšlíte, jak rozmnožit zbylé stokoruny, aby vám vyšlo na nájem, budete mít se zajištěním mimina pravděpodobně značný problém.

4. Jste připraveni se dělit?

Nyní máte svou partnerku sami pro sebe a oba můžete věnovat valnou část své energie budování svého vztahu, to ale s příchodem dítěte skončí.

"Novopečené otce mohou vyděsit vlastní pocity, kdy vůči dítěti cítí jistou žárlivost a těžko se smiřují se ztrátou stoprocentní pozornosti své partnerky," tvrdí Zdena Dušková.

"Jde však o zcela běžné a legitimní pocity, které pramení z velké změny, kterou narození dítěte znamená. I když si muži většinou připadají nepatřičně a mají kvůli tomu výčitky svědomí, neznamená to, že by měli dítě méně rádi nebo to jejich vzájemný vztah nějak poznamenalo."

Otcovství přinese spoustu radostí, ale vyplatí se předem zvážit, zda budete mít i na jeho druhou stránku, kterou je změna životního stylu.

5. Dokážete se učit nové věci?

I když se doposud váš vklad do domácích prací omezoval na vynesení koše jednou týdně, s příchodem dítěte se nejspíš budete muset do domácího dění zapojit aktivně (a to i v případě, že máte velmi shovívavou partnerku).

Jestliže máte už teď předem jasno v tom, že si rozhodně nehodláte špinit ruce s přebalováním, projížďky s kočárkem vás budou nudit a večer chcete mít svůj klid, měli byste to své partnerce sdělit s dostatečným časovým předstihem.

"S narozením dítěte přestávají partneři fungovat jako oddělená individua a musejí se začít chovat jako tým, alespoň v otázkách výchovy a péče o potomka. Právě z nedostatečného rozdělení úkolů mezi oba partnery pramení častý pocit frustrace, s nímž se potýkají ženy na mateřské dovolené," varuje psycholožka.

"Ženy si často stěžují na nedostatečnou pomoc i ocenění ze strany partnera, což je příčinou četných sporů a partnerských problémů. Řešení a zejména prevence jsou přitom velmi jednoduché. Projevujte jí uznání a dejte jí najevo, že její vklad do opatrování a výchovy potomka nepovažujete za automatický."

Autoři:Nejčtenější

Nebezpečná masturbace: v Německu stojí život sto lidí ročně

Cesta za orgasmem může být i velmi nebezpečná.

V lékařských záznamech za sebou nechávají zápis „úmrtí kvůli autoerotice“. Ano, i touha po co nejintenzivnějším...

VIDEO: Splašky v puse, červi a tuk. Omdléval jsem při čištění kanálů

Nejužší stoky mají 60 na 110 centimetrů, musíte se v nich plazit a přitom ještě...

Nejen splašky, ale i červi, kameny nebo hroudy tuku. To všechno plave v pražské kanalizaci. Každý den proto vstupuje do...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Rapeři v ringu. Marpo vyslyšel Rytmusovu výzvu a utká se s ním

Velký zápas. Duel mezi Marpem a Rytmusem znamená velké peníze a velkou...

„Takže Marpo, vyzývám tě na boxerský zápas,“ zaznělo z jednoho rohu pomyslného ringu. „Přijímám – a začni trénovat,...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Další z rubriky

Vosy a Noční čarodějnice. Do války proti nacistům zasáhly i pilotky

Hrdinky. Rufina Gaševová a Natalie Meklinová patřily do bombardovacího...

Sovětské pilotky létaly za druhé světové války bojové mise, jejich americké kolegyně přepravovaly náklady nebo...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Čech prodal Eiffelovu věž. Viktor Lustig inovoval klasický podvodný trik

„Nejslizčí fixlař, který kdy žil.“ Tak popsali tajní agenti českého podvodníka...

Na začátku se králík v pytli měnil v kočku, později se prodávaly falešné zlaté cihly nebo housle od Stradivariho. Onen...

Najdete na iDNES.cz