Pět otázek, které si musíte položit, než se stanete otcem

aktualizováno 
Těšíte se na to, až svého syna budete učit jezdit na kole, a malujete si dokonalou rodinnou idylku. Jenže role otce je jednou z nejnáročnějších, které vás v životě potkají. Odpovědi na následující otázky vám pomohou ujasnit si, zda jste na otcovství připraveni.

Otcovství přinese spoustu radostí, ale vyplatí se předem zvážit, zda budete mít i na jeho druhou stránku, kterou je změna životního stylu. | foto: Profimedia.cz

1. Chcete mít dítě se svou partnerkou?

I když to vypadá jako samozřejmost, jde o elementární otázku, kterou si bohužel celá řada lidí prostě zapomene položit.

"Bohužel, mnoho lidí se stále domnívá, že dítětem se jaksi samy od sebe vyřeší problémy a krize vztahu, s nimiž se potýkají," říká psycholožka Zdena Dušková.

"Naplánovat si těhotenství s vidinou, že tak zachráníte rozpadající se vztah, je úvaha na úrovni naivního teenagera."

Ujasněte si tedy, jestli si skutečně dokážete představit svou drahou polovičku jako matku svého dítěte, nebo zda se snažíte jen spasit svůj vztah.

2. Je na to ten správný čas?

Můžete se stokrát navzájem ujišťovat, že tomu malému stvoření v žádném případě nedovolíte, aby změnilo váš životní styl. Jakmile bude na světě, během několika hodin vám bude jasné, že z vašeho předchozího života nezůstane kámen na kameni.

"Mezi časté omyly nezralých rodičů patří přesvědčení, že se na jejich dosavadním životě narozením dítěte prakticky nic nezmění a že jedinou novinkou bude, že budou všechny své dosavadní aktivity absolvovat prostě s dítětem po boku. Realita pro ně potom může být šokem, s nímž se budou vyrovnávat jen obtížně a který se může negativně odrazit na jejich vztahu s dítětem," upozorňuje psycholožka.

Otcovství přinese spoustu radostí, ale vyplatí se předem zvážit, zda budete mít i na jeho druhou stránku, kterou je změna životního stylu.

Chcete podniknout cestu kolem světa? Nedokážete si představit, že byste si měli odřeknout pravidelné sobotní mejdany? Plánujete závratnou kariéru, jejíž budování vám zabere veškerý čas, který strávíte v bdělém stavu?

Potom se nad tím, zda je ten nejlepší čas pořizovat si potomka, znovu zamyslete.

3. Máte na to?

Možná jste nad tím ještě nepřemýšleli nebo jste se zatím soustředili jen na vidinu idylických rodinných akcí, ale dítě je finančně velmi nákladná záležitost. MF DNES spočítala, že jen první rok dítěte vyjde vaši rodinnou pokladnu na sto tisíc korun. Do maturity pak za něj vydáte dva miliony.

Jestliže už teď obracíte každou korunu a na konci měsíce marně přemýšlíte, jak rozmnožit zbylé stokoruny, aby vám vyšlo na nájem, budete mít se zajištěním mimina pravděpodobně značný problém.

4. Jste připraveni se dělit?

Nyní máte svou partnerku sami pro sebe a oba můžete věnovat valnou část své energie budování svého vztahu, to ale s příchodem dítěte skončí.

"Novopečené otce mohou vyděsit vlastní pocity, kdy vůči dítěti cítí jistou žárlivost a těžko se smiřují se ztrátou stoprocentní pozornosti své partnerky," tvrdí Zdena Dušková.

"Jde však o zcela běžné a legitimní pocity, které pramení z velké změny, kterou narození dítěte znamená. I když si muži většinou připadají nepatřičně a mají kvůli tomu výčitky svědomí, neznamená to, že by měli dítě méně rádi nebo to jejich vzájemný vztah nějak poznamenalo."

Otcovství přinese spoustu radostí, ale vyplatí se předem zvážit, zda budete mít i na jeho druhou stránku, kterou je změna životního stylu.

5. Dokážete se učit nové věci?

I když se doposud váš vklad do domácích prací omezoval na vynesení koše jednou týdně, s příchodem dítěte se nejspíš budete muset do domácího dění zapojit aktivně (a to i v případě, že máte velmi shovívavou partnerku).

Jestliže máte už teď předem jasno v tom, že si rozhodně nehodláte špinit ruce s přebalováním, projížďky s kočárkem vás budou nudit a večer chcete mít svůj klid, měli byste to své partnerce sdělit s dostatečným časovým předstihem.

"S narozením dítěte přestávají partneři fungovat jako oddělená individua a musejí se začít chovat jako tým, alespoň v otázkách výchovy a péče o potomka. Právě z nedostatečného rozdělení úkolů mezi oba partnery pramení častý pocit frustrace, s nímž se potýkají ženy na mateřské dovolené," varuje psycholožka.

"Ženy si často stěžují na nedostatečnou pomoc i ocenění ze strany partnera, což je příčinou četných sporů a partnerských problémů. Řešení a zejména prevence jsou přitom velmi jednoduché. Projevujte jí uznání a dejte jí najevo, že její vklad do opatrování a výchovy potomka nepovažujete za automatický."

Autoři:

Nejčtenější

VIDEO: Vyzkoušeli jsme první český nevěstinec se silikonovými pannami

Rebecca má mírně vyděšený výraz.

Netradiční nevěstinec otevřeli začátkem listopadu v centru Prahy. Na toho, kdo si přijde užít, čekají místo živých žen...

Sexuální závislost se šíří jako epidemie, varuje výzkum

O závislosti na sexu se vedou vědecké pře.

Jsou v téměř nepřetržitém souboji s myšlenkami na sex, vynakládají enormní množství energie na to, aby svůj sexuální...

Společnost nás stresuje požadavky na výkon, tak pijeme, říká terapeut

„Abyste se stali závislými, musíte stejně jako olympijský vítěz intenzivně a...

Narušené vztahy, odcizení, ale též stres z diktátu výkonnosti. Tam leží kořeny závislostí. „Společnost je ráda, když...

I na orální sex je třeba inteligence. Erotické hračce pomohla ta umělá

Brian Sloan a Autoblow AI. Stroj vypadá tak trochu jako varná konvice, dokáže...

Nový orální masturbátor má nabídnout co nejlidštější sex. Vyžádal si spolupráci s vědci, kteří na základě 109 hodin...

OBRAZEM: Nahota, krása, neřest, nevinnost. Česko hostilo burlesku

Dýchá z ní svět zašlé dekadence, ale i komiky, politické angažovanosti a...

Dýchá z ní svět zašlé dekadence, ale i komiky, politické angažovanosti a radikality. A stále víc se zabydluje i v...

Další z rubriky

Je to poslání, říká o své práci sexuální asistentka

Vladana Augstenová pracuje od roku 2016 jako sexuální asistentka pro...

O sexuálních potřebách hendikepovaných lidí nemluvíme, přehlíží je rodiče, popírají sociální i zdravotní pracovnice....

OBRAZEM: Nahota, krása, neřest, nevinnost. Česko hostilo burlesku

Dýchá z ní svět zašlé dekadence, ale i komiky, politické angažovanosti a...

Dýchá z ní svět zašlé dekadence, ale i komiky, politické angažovanosti a radikality. A stále víc se zabydluje i v...

VIDEO: Po ženách svléknu muže, říká organizátor provokativní výstavy

Óčko Drive - Mario Petreje

Návštěvníci si je mohli prohlížet, mohli je komentovat, ale také se jich dotýkat. Ženy na svých výstavách svlékl Mario...

BMW M4 3,0...
BMW M4 3,0...

r.v. 2017, naj. 46 000 km, benzín
1 950 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz