Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pět překvapivých zabijáků vašich spermií

aktualizováno 
Nečekali byste to od nich. Vypadají neškodně, přitom vás mohou připravit o plodnost. Horká vana, pivní pupek, křečové žíly, horečka nebo váš mobil mohou být pro vaše spermie smrtelné.

Kvalita a počet mužských spermií klesá. Ještě v osmdesátých letech měli muži téměř dvojnásobný počet spermií než ti současní. | foto: Profimedia.cz

Horečka

Vysoká tělesná teplota má na spermie podobný vliv jako například těsné slipy nebo vyhřívané sedačky. Potvrdila to mimo jiné i studie z roku 2003, která vyšla v magazínu Oxford Journals. Podle jejích závěrů snižuje nedávno prodělané horečnaté onemocnění koncentraci spermií přibližně o třetinu.

Horká vana

Se zplozením potomka můžete mít problém i v případě, dopřáváte-li si často horkou koupel.

Negativní vliv horké vany na kvalitu spermií dokázala mimo jiné i studie zveřejněná v roce 2007 v magazínu Braz J Urol, který vydává brazilská urologická společnost. Výzkum trval tři roky a potvrdil, že souvislost mezi holdováním horkým koupelím a nízkou kvalitou spermií skutečně existuje.

Téměř epidemie

Z mužské neplodnosti se pomalu stává epidemie. Podle údajů Světové zdravotnické organizace má s početím dítěte problémy patnáct procent párů. Z každých sta párů, které se o dítě pokoušejí, jsou čtyři zcela neplodné a šestnáct má sníženou plodnost. Ve čtyřiceti procentech je přitom chyba na straně muže (v dalších čtyřiceti procentech na straně ženy, přibližně dvacet procent příčin neplodnosti zůstane neobjasněno). Kvalita spermií rapidně klesá, jen devět mužů ze sta vyhovuje požadavkům na takovou kvalitu spermatu, aby se mohli stát jeho potenciálními dárci.

Autoři výzkumu konstatují, že celá řada lidí ví, že spermiím škodí suché teplo, jaké například vzniká v příliš těsných džínách, ale podceňuje právě vliv, který může mít na spermie pobyt v horké vodě.

Výzkum také dokázal, že tento negativní důsledek je vratný a kvalita spermií se postupem času může zase zlepšit. Týká se to však přibližně jen poloviny takto postižených mužů. Když vás příroda vybavila varlaty umístěnými mimo tělo, činila tak jednoduše proto, aby měla o něco menší teplotu než zbytek organismu, a nepočítala s tím, že je budete zahřívat v horké vířivce.

Mobilní telefon

Stal se mobilní telefon v podstatě vaším fetišem a neuděláte bez něj ani krok? Vědci varují, že ti muži, kteří používají mobilní telefony skutečně intenzivně (čtyři a více hodin denně) a hlavně ti, kteří je nosí v kapse, mají výrazně horší kvalitu spermatu než ostatní.

Výzkum provedený na Cleveland Clinic v roce 2008 tvrdí, že mobilní telefon uložený v kapse zvyšuje hladinu volných radikálů a naopak snižuje hladinu antioxidantů. Klesá pohyblivost a životnost spermií a majitelé takto uložených mobilů jsou navíc náchylnější k infekcím močových cest.

Křečové žíly

Křečové žíly nejsou čistě kosmetickou záležitostí a nenajdete je jen na nohou. Možná vám to připadne podivné, ale podle výzkumu z roku 2007, jehož závěry citoval Science Daily, mohou být křečové žíly na šourku příčinou mužské neplodnosti.

Druhy neplodnosti

Primární neplodnost: pár nemůže otěhotnět při pravidelném nechráněném pohlavním styku po dobu jednoho roku.

Sekundární neplodnost: žena už dítě porodila, avšak další se jí nedaří počít i přes rok pravidelného nechráněného pohlavního styku.

Podle autorů souvisí s křečovými žilami pětatřicet procent případů primární mužské neplodnosti a osmdesát procent sekundární neplodnosti. Trpí jimi přibližně patnáct procent mužů a nejčastěji se objevují na levém varleti. Odborníci však zároveň upozorňují na to, že jejich odstranění je obvykle relativně jednoduché a po nenáročném chirurgickém zákroku pak většinou dochází k pozitivní změně.

Obezita

Mladí muži, kteří s sebou nosí kilogramy nadváhy, mají nižší počet spermií než jejich vrstevníci s normální váhou. Tvrdí to alespoň studie z roku 2010, kterou zveřejnil magazín Fertility and Sterility. Výzkum navázal na řadu menších studií, které potvrdily, že obézní muži mají nejen méně spermií, ale jejich spermie jsou i méně pohyblivé.

Tlustí muži mají šedesátiprocentní pravděpodobnost, že jejich ejakulát bude obsahovat méně spermií, a čtyřicetiprocentní pravděpodobnost, že se v něm objeví abnormality.

Autor:


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Sebevědomý lev jsem proto, že makám a nepodvádím, říká Terminátor Karlos

Karlose „Terminátora“ Vémolu zpovídal Jakub „Buba“ Ouvín pro pořed televize...

Lvi žerou první, zní jeho heslo, má ho ostatně vytetované na ruce. A není pochyb, že on sám se mezi lvy počítá....

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Další z rubriky

Extrémní gastronomie: Rybí hobliny katsuobushi vám zatancují na talíři

Příprava katsuobushi vyžaduje trpělivost a um.

Ryby dokážou plavat a některé i létat, ale jen tuňák pruhovaný vám zatancuje. Jen to chce trochu trpělivosti. Rybí...

Monogamie není nadřazená. Ke spokojenosti vedou i otevřené vztahy

Vědecké studie čas od času vystaví otevřeným vztahům dobrozdání.

Otevřené vztahy jsou reakcí na to, že máme od svazků stále větší očekávání, která jeden partner naplní jen těžko....

Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Najdete na iDNES.cz