Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pět věcí, které škodí mužům: krásné ženy i lifestylové magazíny

aktualizováno 
Dokáží vás vyřadit z provozu, třebaže byste to do nich neřekli. Krásné ženy vám vypnou mozek, kvůli pánským magazínům se stanete obětí posedlosti vlastním tělem a sójové výrobky zničí vaše spermie.

"Prosím, tady jsem, všimněte si mě!" Setká-li se muž s atraktivní ženou, jeho mozek podle vědců "vypne" a soustředí se především na to, aby ji zaujal. | foto: Profimedia.cz

1. Hezké ženy

Jdete na pohovor, pracovní prezentaci nebo na těžkou zkoušku do školy? Doufejte, že u toho nebude atraktivní žena. Představuje pro vás totiž, jak varují vědci, další ohrožení. Výzkum holandských odborníků z roku 2009 ukázal, že mužský mozek v přítomnosti atraktivní ženy "vypíná".

Muži, kteří přišli do styku s krásnou ženou, dosahují několik desítek minut po setkání výrazně horších výsledků v testech inteligence i výkonnosti. Autoři výzkumu se domnívají, že je tomu tak proto, že veškerý mozkový potenciál spotřebují muži na to, aby atraktivní ženu zaujali, a v ostatních oblastech u nich dochází k útlumu. Zajímavé je, že u žen k podobnému jevu nedochází.

2. Laptopy

Pracujete-li často s notebookem položeným na stehnech, ohrožujete podle lékařů svou plodnost. Souvislost mezi poškozením spermií a teplem, které produkují laptopy v chodu, prokázalo už několik studií. Naposledy, loni, se jí zabývali urologové z State University of New York. Zjistili, že už za pouhou jednu hodinu používání notebooku položeného v klíně vzrůstá teplota ve varlatech o 2,5 stupně Celsia. Nebezpečnou věcí se však laptop stává už po čtvrthodině, k poškození spermií totiž stačí, když se teplota zvýší o jeden stupeň Celsia. Nezachrání vás ani podložka pod notebookem. Zpomalí sice zvyšování teploty ve varlatech, nebezpečných hodnot však dosáhne i tak už za půl hodiny.

3. Sója

Podobně jako notebook na kolenou zacvičí s vaší plodností i přílišná vášeň pro konzumaci sójových výrobků. Naposledy zkoumali vliv pravidelného pojídání sóji na mužskou neplodnost vědci z Harvardu v roce 2008. Ze závěrů, které zveřejnili v magazínu Human Reproduction vyplývá, že muži, kteří konzumují sójové výrobky prakticky denně, mají přibližně o polovinu méně zdravých spermií než ti, kteří sóju nejedí. Nízký počet zdravých spermií je přitom jednou z hlavních příčin mužské neplodnosti. Náruživí příznivci sójových výrobků mají podle výzkumu v průměru o čtyřicet milionů spermií na mililitr krychlový méně. Podle lékařů je to proto, že chemické látky obsažené v sóji napodobují účinky estrogenu, ženského pohlavního hormonu.

4. Antidepresiva

Předepsal-li vám lékař antidepresiva, budete čelit dalšímu zabijáku plodnosti. Podle výzkumu z roku 2008, který citovala agentura Reuters, totiž běžně předepisované léky proti depresi poškozují DNA spermií. Autoři výzkumu z Cornell Medical Center v New Yorku tvrdí, že při jejich dlouhodobém užívání vzrůstá riziko poškození spermií na třicet procent. K poškození dochází už po čtyřech týdnech užívání léků.

5. Pánské magazíny

Kupujete si je? Podle psychologů tak poškozujete vnímání vlastního těla (body image). Před třemi lety zveřejnil psycholog David Giles výsledky několikaletého výzkumu, v němž se zabýval vlivem fotografií zobrazovaných v pánských magazínech na to, jaký vztah mají muži ke svému tělu. Zjistil, že se kvůli lifestylovým časopisům ocitají pod stejným tlakem jako ženy.

I muži mají pocit, že fotografie prezentují "reálné" muže a diktují tak, jak by měli vypadat oni sami. Právě média zaměřená na životní styl mohou podle psychologů za poruchu nazývanou "athletica nervosa", která se projevuje přílišnou koncentrací na svůj vzhled, posedlostí svalovou hmotou, nadměrným cvičením a zneužíváním anabolických steroidů.

Autoři: ,


Nejčtenější

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...

Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...Monogamie není nadřazená. Ke spokojenosti vedou i otevřené vztahy

Vědecké studie čas od času vystaví otevřeným vztahům dobrozdání.

Otevřené vztahy jsou reakcí na to, že máme od svazků stále větší očekávání, která jeden partner naplní jen těžko....

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Extrémní gastronomie: Rybí hobliny katsuobushi vám zatancují na talíři

Příprava katsuobushi vyžaduje trpělivost a um.

Ryby dokážou plavat a některé i létat, ale jen tuňák pruhovaný vám zatancuje. Jen to chce trochu trpělivosti. Rybí...

Další z rubriky

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...

Hlasitá hudba svádí k nezdravým jídlům, tvrdí věda

Hamburger? Asi se v restauraci hrálo hodně nahlas.

Zvuková hudební kulisa v restauracích má velký vliv na to, co si objednáte. Ta hlasitá vám napovídá, abyste místo...

Jak šíříme paniku: zlé události vnímáme zásadněji, proto je nafukujeme

Svět není tak špatný, společnost však má tendenci negativní informace zesilovat.

Negativním informacím přikládáme větší význam, proto je zdůrazňujeme, zveličujeme. Realitu nakonec překrucujeme k...

Najdete na iDNES.cz