Pět věcí, které škodí mužům: krásné ženy i lifestylové magazíny

aktualizováno 
Dokáží vás vyřadit z provozu, třebaže byste to do nich neřekli. Krásné ženy vám vypnou mozek, kvůli pánským magazínům se stanete obětí posedlosti vlastním tělem a sójové výrobky zničí vaše spermie.

"Prosím, tady jsem, všimněte si mě!" Setká-li se muž s atraktivní ženou, jeho mozek podle vědců "vypne" a soustředí se především na to, aby ji zaujal. | foto: Profimedia.cz

1. Hezké ženy

Jdete na pohovor, pracovní prezentaci nebo na těžkou zkoušku do školy? Doufejte, že u toho nebude atraktivní žena. Představuje pro vás totiž, jak varují vědci, další ohrožení. Výzkum holandských odborníků z roku 2009 ukázal, že mužský mozek v přítomnosti atraktivní ženy "vypíná".

Muži, kteří přišli do styku s krásnou ženou, dosahují několik desítek minut po setkání výrazně horších výsledků v testech inteligence i výkonnosti. Autoři výzkumu se domnívají, že je tomu tak proto, že veškerý mozkový potenciál spotřebují muži na to, aby atraktivní ženu zaujali, a v ostatních oblastech u nich dochází k útlumu. Zajímavé je, že u žen k podobnému jevu nedochází.

2. Laptopy

Pracujete-li často s notebookem položeným na stehnech, ohrožujete podle lékařů svou plodnost. Souvislost mezi poškozením spermií a teplem, které produkují laptopy v chodu, prokázalo už několik studií. Naposledy, loni, se jí zabývali urologové z State University of New York. Zjistili, že už za pouhou jednu hodinu používání notebooku položeného v klíně vzrůstá teplota ve varlatech o 2,5 stupně Celsia. Nebezpečnou věcí se však laptop stává už po čtvrthodině, k poškození spermií totiž stačí, když se teplota zvýší o jeden stupeň Celsia. Nezachrání vás ani podložka pod notebookem. Zpomalí sice zvyšování teploty ve varlatech, nebezpečných hodnot však dosáhne i tak už za půl hodiny.

3. Sója

Podobně jako notebook na kolenou zacvičí s vaší plodností i přílišná vášeň pro konzumaci sójových výrobků. Naposledy zkoumali vliv pravidelného pojídání sóji na mužskou neplodnost vědci z Harvardu v roce 2008. Ze závěrů, které zveřejnili v magazínu Human Reproduction vyplývá, že muži, kteří konzumují sójové výrobky prakticky denně, mají přibližně o polovinu méně zdravých spermií než ti, kteří sóju nejedí. Nízký počet zdravých spermií je přitom jednou z hlavních příčin mužské neplodnosti. Náruživí příznivci sójových výrobků mají podle výzkumu v průměru o čtyřicet milionů spermií na mililitr krychlový méně. Podle lékařů je to proto, že chemické látky obsažené v sóji napodobují účinky estrogenu, ženského pohlavního hormonu.

4. Antidepresiva

Předepsal-li vám lékař antidepresiva, budete čelit dalšímu zabijáku plodnosti. Podle výzkumu z roku 2008, který citovala agentura Reuters, totiž běžně předepisované léky proti depresi poškozují DNA spermií. Autoři výzkumu z Cornell Medical Center v New Yorku tvrdí, že při jejich dlouhodobém užívání vzrůstá riziko poškození spermií na třicet procent. K poškození dochází už po čtyřech týdnech užívání léků.

5. Pánské magazíny

Kupujete si je? Podle psychologů tak poškozujete vnímání vlastního těla (body image). Před třemi lety zveřejnil psycholog David Giles výsledky několikaletého výzkumu, v němž se zabýval vlivem fotografií zobrazovaných v pánských magazínech na to, jaký vztah mají muži ke svému tělu. Zjistil, že se kvůli lifestylovým časopisům ocitají pod stejným tlakem jako ženy.

I muži mají pocit, že fotografie prezentují "reálné" muže a diktují tak, jak by měli vypadat oni sami. Právě média zaměřená na životní styl mohou podle psychologů za poruchu nazývanou "athletica nervosa", která se projevuje přílišnou koncentrací na svůj vzhled, posedlostí svalovou hmotou, nadměrným cvičením a zneužíváním anabolických steroidů.

Autoři: ,

Nejčtenější

Líbání, sexy esemesky: muži a ženy se neshodnou, kde začíná nevěra

Příliš důvěrné polibky na večírku s cizí ženou? Pro polovinu mužů to není...

Dopustit se opilého líbání s někým cizím na večírku. Z nudy flirtovat na seznamovací aplikaci. Dopřát si intimní...

VIDEO: Svůdná těla, intimní hračky. Prahu navštívil erotický veletrh

V Praze se konal další ročník Erotického veletrhu

Erotické pomůcky, spodní prádlo, ale též šperky, afrodiziaka, moderní aplikace, které spojují erotiku s technologií....

Niño sicario: fenomén dětských vrahů ovládá drogové kartely

Klučina s rukama od krve. Edgar Jimenez Lugo dělal pro kartel tu nejšpinavější...

Jsou mladí, vlastně ještě děti. Přesto už pracují v žoldu drogových kartelů. Nejen jako kurýři nebo pašeráci. Zabíjejí,...

Další ochutnávka z kalendáře Pirelli: dražte ho 19. prosince

Postava zosobněná topmodelkou Gigi Hadidovou čtenářům připomíná, že ne každý...

Je intimní, ale ne lacině. Oslavuje krásu žen, ale i sílu jejich osobností. Kalendář Pirelli pro rok 2019 vypráví čtyři...

Zkáza Franklinovy výpravy: mráz, beznaděj a kanibalismus

Někteří členové výpravy se rozhodli vydat pěšky na jih. Po prvních úmrtích se...

Měla to být výjimečná výprava plná objevů. Jenže britská Franklinova námořní expedice mířící do země arktického ledu...

Další z rubriky

OBRAZEM: Lovec a jeho dravec. Fotky lovců s orly jsou ikonické

Gigantické rozpětí křídel, mohutný zobák, silné spáry. Orel skalní je robustní,...

Gigantické rozpětí křídel, mohutný zobák, silné spáry. Orel skalní je robustní, výhružný predátor. V mongolských...

Atropia: americké vojáky připravuje na boj fiktivní země

Výcvik ve Fort Irwing má být co nejautentičtější.

Prašné ulice lemované domky, stánky s trhovci nabízejícími zboží. V davu halasících civilistů se však skrývá terorista....

VIDEO: Mirek se vystavil nahý. Užil si se čtyřmi slečnami naráz

Miroslav se ukázal bez oblečení na Výstavě skutečných nahých mužů.

Miluje nahotu, bez oblečení chodí i doma před návštěvami a když se v Praze konala Výstava skutečných nahých mužů,...

Najdete na iDNES.cz