Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pět zásad dobrého vztahu s jejími rodiči

aktualizováno 
Jde o hodně. Ztratíte-li cenné body, budete svou reputaci napravovat jen těžko a poznamená to i váš vztah s přítelkyní. Chcete-li na její rodiče zapůsobit hned napoprvé, dejte najevo, že se k jejich dceři chováte s respektem, vyhněte se křečovité žoviálnosti a nemluvte jim do rodinných záležitostí.

A ven! Paní matka se tváří přehlíživě, pan otec to řekne i za ni. I tak to může dopadnout, když přestřelíte s nemístným vtipkováním. | foto: Profimedia.cz

"Když jsem se přijel poprvé seznámit s Janinými rodiči, byl jsem nervózní jako pingpongový míček. A kdykoli jsem nervózní, snažím se vtipkovat, abych to zamaskoval," vzpomíná Pavel H. "Jana bydlí na vesnici a byl jsem pozvaný na klasický nedělní oběd. Když jsem, po tradičních uvítacích tanečcích, vešel do kuchyně, všiml jsem si, že na plotně stojí hrnec se zbytky, očividně pro slepice.

Než jsem si uvědomil, co říkám, prohodil jsem konverzačním tónem: 'To je pro mě? No nevadí, já sním všechno!' Jen jsem to dořekl, už bych si nafackoval, protože z pohledu paní domu bylo úplně jasné, co si o mně myslí. Teď už jsme s Janou svoji a s jejími rodiči mám vynikající vztah, ale kdykoli si na první oběd vzpomenu, dělá se mi fyzicky nevolno."

Vztah s jejími rodiči není nic, co byste mohli brát na lehkou váhu. Jak jej zvládnout, abyste získali jen kladné body?

1. Chovejte se k ní s respektem

Je jasné, že jste nervózní a snažíte se situaci odlehčit. Pokud si však za cíl svých křečovitých vtípků vyberete svou partnerku a budete její matce vyprávět historky o tom, jak její dcera připálí i čaj, můžete na dobré vztahy do budoucna zapomenout.

"Každý rodič, má-li ke svému dítěti normální vztah, je bez výjimky citlivý na negativní poznámky o něm. Zejména matky si takové chování ke svému dítěti pamatují velmi dlouho a nerady je odpouštějí," říká psycholožka Zdena Dušková. Jestliže se k jejich dceři budete chovat hezky a s respektem, první podání se vám povedlo.

2. Šetřete s intimitou

To, že se budete k jejich dceři chovat hezky, neznamená, že se rodiče budou rádi dívat na detaily vašeho francouzského polibku. Stejně tak jen málokterý otec bude s radostí sledovat, jak poplácáváte jeho dceru po zadku. Respektujte nejen zásady slušného chování, ale i skutečnost, že pro většinu rodičů je poměrně těžké zvyknout si na myšlenku, že jejich potomek už je dospělý a žije svým vlastním sexuálním životem. Ušetřete je detailů a buďte si jisti, že to ocení.

3. Nevměšujte se

Víte, že její rodina má neustálé spory s problematickou babičkou, vaše přítelkyně nemá nejlepší vztah se svým otcem nebo se před vámi probírá černá ovce rodiny? Mlčte, mlčte a ještě jednou mlčte. Rodinné vztahy jsou věc, kterou vám v žádném případě nepřísluší komentovat. Můžete se k ní vyjadřovat pouze za předpokladu, že se vás někdo zeptá na názor.

Fajn vztah s partnerčinými rodiči se vám nepovede vybudovat bez vašeho empatického angažmá.

Fajn vztah s partnerčinými rodiči se vám nepovede vybudovat bez vašeho empatického angažmá.

Nevyžádané vměšování do rodinných vztahů nebude nikdy hodnoceno kladně. "Platí však pravidlo, že ve sporu partnerky a jejích rodičů by měl v naprosté většině případů stát partner na její straně," říká psycholožka. "Pokud s jejím stanoviskem nesouhlasí, je vždy lepší vyříkat si to mezi čtyřmi očima než ji kárat před rodiči a vlastně ji tak ponižovat."

4. Najděte společné téma

Ještě před první návštěvou se zkuste teoreticky připravit. Zeptejte se partnerky, jací její rodiče jsou, co je zajímá a co naopak nemají rádi. Jestliže je váš potenciální tchán vášnivým milovníkem leguánů, zjistěte si alespoň, kde objekt jeho zájmu žije a čím se živí. Když už nic jiného, alespoň nebudete vypadat jako ignorant.

"Osvědčeným způsobem, jak získat sympatie druhého člověka, je projevení zájmu. Pokládejte doplňující otázky, zajímejte se o detaily toho, co říká, dávejte přikyvováním a dalšími neverbálními signály najevo, že ho pozorně posloucháte," radí psycholožka.

5. Buďte přirození

Trousíte křečovité vtipy a nemístné poznámky? Pokud rovnou přiznáte, že nervozitou nemůžete sestavit ani pořádnou větu, rozhodně budete působit sympatičtěji. Nesnažte se nic předstírat a buďte přirození.

"Většina lidí dokáže pózy v chování ostatních odhalit a reaguje na ně velmi citlivě. Přirozenost mohou doprovázet rozpaky, nervozita nebo i strach, ale vždy působí mnohem lépe než křečovitá póza. Vaše okolí pak nemá pocit, že se je snažíte obelhat, a přistupuje k vám mnohem otevřeněji," uzavírá psycholožka.

Autor:


Témata: kuchyně, Li Na

Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Další z rubriky

Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...

Extrémní gastronomie: brouci jumiles se vám snaží utéct z placky

Jumiles se rekrutují například z čeledi kněžicovitých.

Svěží chuť, vynikající aroma a doslova hemživá konzistence charakterizuje regionální mexickou lahůdku jumiles. Viděno...

Najdete na iDNES.cz