Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pět zásad dobrého vztahu s jejími rodiči

aktualizováno 
Jde o hodně. Ztratíte-li cenné body, budete svou reputaci napravovat jen těžko a poznamená to i váš vztah s přítelkyní. Chcete-li na její rodiče zapůsobit hned napoprvé, dejte najevo, že se k jejich dceři chováte s respektem, vyhněte se křečovité žoviálnosti a nemluvte jim do rodinných záležitostí.

A ven! Paní matka se tváří přehlíživě, pan otec to řekne i za ni. I tak to může dopadnout, když přestřelíte s nemístným vtipkováním. | foto: Profimedia.cz

"Když jsem se přijel poprvé seznámit s Janinými rodiči, byl jsem nervózní jako pingpongový míček. A kdykoli jsem nervózní, snažím se vtipkovat, abych to zamaskoval," vzpomíná Pavel H. "Jana bydlí na vesnici a byl jsem pozvaný na klasický nedělní oběd. Když jsem, po tradičních uvítacích tanečcích, vešel do kuchyně, všiml jsem si, že na plotně stojí hrnec se zbytky, očividně pro slepice.

Než jsem si uvědomil, co říkám, prohodil jsem konverzačním tónem: 'To je pro mě? No nevadí, já sním všechno!' Jen jsem to dořekl, už bych si nafackoval, protože z pohledu paní domu bylo úplně jasné, co si o mně myslí. Teď už jsme s Janou svoji a s jejími rodiči mám vynikající vztah, ale kdykoli si na první oběd vzpomenu, dělá se mi fyzicky nevolno."

Vztah s jejími rodiči není nic, co byste mohli brát na lehkou váhu. Jak jej zvládnout, abyste získali jen kladné body?

1. Chovejte se k ní s respektem

Je jasné, že jste nervózní a snažíte se situaci odlehčit. Pokud si však za cíl svých křečovitých vtípků vyberete svou partnerku a budete její matce vyprávět historky o tom, jak její dcera připálí i čaj, můžete na dobré vztahy do budoucna zapomenout.

"Každý rodič, má-li ke svému dítěti normální vztah, je bez výjimky citlivý na negativní poznámky o něm. Zejména matky si takové chování ke svému dítěti pamatují velmi dlouho a nerady je odpouštějí," říká psycholožka Zdena Dušková. Jestliže se k jejich dceři budete chovat hezky a s respektem, první podání se vám povedlo.

2. Šetřete s intimitou

To, že se budete k jejich dceři chovat hezky, neznamená, že se rodiče budou rádi dívat na detaily vašeho francouzského polibku. Stejně tak jen málokterý otec bude s radostí sledovat, jak poplácáváte jeho dceru po zadku. Respektujte nejen zásady slušného chování, ale i skutečnost, že pro většinu rodičů je poměrně těžké zvyknout si na myšlenku, že jejich potomek už je dospělý a žije svým vlastním sexuálním životem. Ušetřete je detailů a buďte si jisti, že to ocení.

3. Nevměšujte se

Víte, že její rodina má neustálé spory s problematickou babičkou, vaše přítelkyně nemá nejlepší vztah se svým otcem nebo se před vámi probírá černá ovce rodiny? Mlčte, mlčte a ještě jednou mlčte. Rodinné vztahy jsou věc, kterou vám v žádném případě nepřísluší komentovat. Můžete se k ní vyjadřovat pouze za předpokladu, že se vás někdo zeptá na názor.

Fajn vztah s partnerčinými rodiči se vám nepovede vybudovat bez vašeho empatického angažmá.

Fajn vztah s partnerčinými rodiči se vám nepovede vybudovat bez vašeho empatického angažmá.

Nevyžádané vměšování do rodinných vztahů nebude nikdy hodnoceno kladně. "Platí však pravidlo, že ve sporu partnerky a jejích rodičů by měl v naprosté většině případů stát partner na její straně," říká psycholožka. "Pokud s jejím stanoviskem nesouhlasí, je vždy lepší vyříkat si to mezi čtyřmi očima než ji kárat před rodiči a vlastně ji tak ponižovat."

4. Najděte společné téma

Ještě před první návštěvou se zkuste teoreticky připravit. Zeptejte se partnerky, jací její rodiče jsou, co je zajímá a co naopak nemají rádi. Jestliže je váš potenciální tchán vášnivým milovníkem leguánů, zjistěte si alespoň, kde objekt jeho zájmu žije a čím se živí. Když už nic jiného, alespoň nebudete vypadat jako ignorant.

"Osvědčeným způsobem, jak získat sympatie druhého člověka, je projevení zájmu. Pokládejte doplňující otázky, zajímejte se o detaily toho, co říká, dávejte přikyvováním a dalšími neverbálními signály najevo, že ho pozorně posloucháte," radí psycholožka.

5. Buďte přirození

Trousíte křečovité vtipy a nemístné poznámky? Pokud rovnou přiznáte, že nervozitou nemůžete sestavit ani pořádnou větu, rozhodně budete působit sympatičtěji. Nesnažte se nic předstírat a buďte přirození.

"Většina lidí dokáže pózy v chování ostatních odhalit a reaguje na ně velmi citlivě. Přirozenost mohou doprovázet rozpaky, nervozita nebo i strach, ale vždy působí mnohem lépe než křečovitá póza. Vaše okolí pak nemá pocit, že se je snažíte obelhat, a přistupuje k vám mnohem otevřeněji," uzavírá psycholožka.

Autor:


Témata: kuchyně, Li Na

Nejčtenější

Nebezpečná masturbace: v Německu stojí život sto lidí ročně

Cesta za orgasmem může být i velmi nebezpečná.

V lékařských záznamech za sebou nechávají zápis „úmrtí kvůli autoerotice“. Ano, i touha po co nejintenzivnějším...

VIDEO: Splašky v puse, červi a tuk. Omdléval jsem při čištění kanálů

Nejužší stoky mají 60 na 110 centimetrů, musíte se v nich plazit a přitom ještě...

Nejen splašky, ale i červi, kameny nebo hroudy tuku. To všechno plave v pražské kanalizaci. Každý den proto vstupuje do...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Rapeři v ringu. Marpo vyslyšel Rytmusovu výzvu a utká se s ním

Velký zápas. Duel mezi Marpem a Rytmusem znamená velké peníze a velkou...

„Takže Marpo, vyzývám tě na boxerský zápas,“ zaznělo z jednoho rohu pomyslného ringu. „Přijímám – a začni trénovat,...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Další z rubriky

Extrémní gastronomie: „škvarky“ z vybíjených delfínů mají příchuť rtuti

Postoj úřadů k zabíjení delfínů je v Peru vlažný. I proto tam delfíní maso...

Sytě červené a tučné maso „chancho marino“, které vám nabídnou v přímořských rybích restauracích Peru jako předkrm,...

Čech prodal Eiffelovu věž. Viktor Lustig inovoval klasický podvodný trik

„Nejslizčí fixlař, který kdy žil.“ Tak popsali tajní agenti českého podvodníka...

Na začátku se králík v pytli měnil v kočku, později se prodávaly falešné zlaté cihly nebo housle od Stradivariho. Onen...

CIA v Himálaji: američtí špioni na střeše světa ztratili plutonium

Zvládneme to také! Čínští technici a dělníci oslavují úspěšný jaderný test....

Aby mohla sledovat první čínské krůčky na poli jaderného zbrojení, spustila CIA v polovině šedesátých neobvyklou...

Najdete na iDNES.cz