Pět zkoušek, které prověří váš vztah. Jak je zvládnout?

aktualizováno  0:02
První společné ráno, seznámení s jejími rodiči nebo výpověď z práce. V životě jsou momenty, které jsou pro vás i partnerku mnohem důležitější než jiné. Jsou to zátěžové zkoušky, které váš vztah buď posílí, nebo rozloží.

Nezvládnete-li některý z klíčových okamžiků vašeho vztahu, skončí to přinejmenším takhle | foto: Profimedia.cz

První společné ráno

Je jedno, kolik partnerek jste už za svůj život měli, první společné ráno po prožitém sexu bude mít vždy zcela výsadní postavení. Sexuální styk měl z evolučního hlediska vždy mimořádný význam a to, jak se zachováte poté, co dostanete ženu do postele, jí napoví, co od vás může očekávat v budoucnu a zda budete ochotni a schopni postarat se o vaše případné potomky.

"Je logické, že ženy vyžadují víc záruk z citového i materiálního hlediska než muži," říká psycholožka Edita Kloubková. "Velmi pragmaticky řečeno, muž si v případě neúspěchu může najít novou partnerku a zplodit s ní další děti. Odvržená žena ale zůstane sama s potomky, o něž se musí starat a kteří ji v jistém smyslu ´komplikují´ navazování nových vztahů. Odborníci se domnívají, že právě to je důvodem, proč ženy mnohem více otálejí se sexem a vyžadují od muže emoční zainteresovanost."

Pokud se tedy ráno po prvním sexu budete nejvíc ze všeho zajímat o snídani, případně o další číslo, příliš kladných bodů nezískáte.

Seznámení s rodiči

Jen málo událostí souvisejících se vztahem má tak zoufalou pověst jako první povinný nedělní oběd u rodičů partnerky. Jenže právě první dojem, který zanecháte, bude pro váš vztah zcela klíčový.

"Je prokázané, že pro utváření prvního dojmu jsou nejdůležitější první čtyři minuty kontaktu. Pokud v této době nezapůsobíte kladně, budete to jen velmi obtížně měnit, protože prvního dojmu se lidé jen neradi vzdávají a platí tím víc, pokud jde o dojem negativní," uvádí psycholožka.

"Přitom se většinou uvádí, že osmdesát až devadesát procent prvního dojmu tvoří neverbální složky. Mimořádně důležitý je tedy váš vzhled, postoj, mimika a gestika."

Snažte se být co nejvíc přirození a na nic si nehrát. Jestliže jste nervózní nebo nejistí, mnohem lépe zapůsobíte, pokud tuto skutečnost přiznáte. Jak dokazuje výzkum provedený na University of Columbia, většina lidí je schopna okamžitě a spolehlivě odhalit nepřirozený "hraný" úsměv a jeho nositeli a priori přisoudí negativní vlastnosti, jako je nedůvěryhodnost, lstivost či neupřímnost.

První dovolená

Myslíte si, že když spolu bydlíte, nemůže vás první společná dovolená překvapit, protože přece sdílíte společnou domácnost a víte, co od sebe čekat? Omyl. Podle psychologů je první společná dovolená skutečným prubířským kamenem vztahu.

Nezvládnete-li některý z klíčových okamžiků vašeho vztahu, skončí to přinejmenším takhle

"I když spolu dva lidé bydlí, při společné dovolené se dostávají do poněkud odlišné situace," vysvětluje psycholožka. "Jednak jsou spolu naprostou většinu dne, což představuje zvýšené požadavky na toleranci a vzájemný respekt. Detaily, které se v běžném životě jevily jako nepodstatné, mohou po několika dnech těsného kontaktu nabýt na extrémní důležitosti.

Dalším faktorem je potom očekávání, která partneři na dovolenou kladou. Předem si naplánují a vysní, jak idylicky bude všechno probíhat, a případné problémy či neshody pak nesou mnohem hůř, než by tomu bylo v běžném životě."

Zkuste se na svou dovolenou podívat s nadhledem, plánujte jen rámcově a raději nechte událostem volný průběh. Budete tak minimalizovat zklamání a zvýšíte naději, že spolu budete chtít zůstat i po vybalení kufrů.

Výpověď jednomu z partnerů

Ať už spolu chodíte, nebo jste manželé, pokud jeden z vás dostane výpověď, na vašem vztahu se to zcela jistě odrazí. "Z mých zkušeností nesou výpověď hůř muži než ženy. Souvisí to zřejmě s tím, že muž vnímá sám sebe jako živitele rodiny a ztrátu této pozice nese velmi těžce. Výpověď si bere osobně, vnímá ji jako křivdu a ostudu. Častou reakcí jsou pocity viny, ale třeba i agresivita obrácená ke své rodině, která je nejbližším cílem, na němž se může vybít."

Logickým důsledkem jsou hádky a konflikty. Ztrátu práce snášejí přirozeně lépe lidé, kteří jsou materiálně zajištění a jimž výpověď neohrožuje uspokojení základních potřeb. V každém případě se však pokuste zůstat co nejvíc nad věcí a přistupujte k problému pragmaticky a racionálně. Jestliže přijde o práci vaše partnerka, je nutné, aby zaznělo, že se o ni postaráte, že má vaši podporu a společnými silami nepříjemnou situaci zvládnete.

Narození dítěte

Narození dítěte představuje jednu z nejtěžších zkoušek, kterou partnerský vztah projde. "Změna dosavadního stylu života je po narození dítěte zcela zásadní. Mění se i množství času a energie, které si partneři mohou navzájem věnovat. Žena je unavená po porodu, ale musí veškerou svou energii věnovat péči o dítě. Muž zase většinou očekává, že se po narození dítěte obnoví pozornost, kterou mu žena upírala v posledních týdnech těhotenství. Nenaplněná očekávání poté vedou ke konfliktům a pocitům nespokojenosti," říká psycholožka.

Po narození dítěte je potřeba najít si nový životní styl, sladit znovu svoje potřeby a nároky. V jistém smyslu je to stejné, jako kdybyste spolu znovu začínali chodit, hledali kompromisy a vytyčovali si hranice. "Říká se, že největší zkouškou pro vztah je první rok po porodu prvního dítěte. Pokud tuto zkoušku vztah zvládne, vypovídá to o zralosti partnerů," uzavírá psycholožka.

Autor:

Nejčtenější

Líbání, sexy esemesky: muži a ženy se neshodnou, kde začíná nevěra

Příliš důvěrné polibky na večírku s cizí ženou? Pro polovinu mužů to není...

Dopustit se opilého líbání s někým cizím na večírku. Z nudy flirtovat na seznamovací aplikaci. Dopřát si intimní...

VIDEO: Mirek se vystavil nahý. Užil si se čtyřmi slečnami naráz

Miroslav se ukázal bez oblečení na Výstavě skutečných nahých mužů.

Miluje nahotu, bez oblečení chodí i doma před návštěvami a když se v Praze konala Výstava skutečných nahých mužů,...

Niño sicario: fenomén dětských vrahů ovládá drogové kartely

Klučina s rukama od krve. Edgar Jimenez Lugo dělal pro kartel tu nejšpinavější...

Jsou mladí, vlastně ještě děti. Přesto už pracují v žoldu drogových kartelů. Nejen jako kurýři nebo pašeráci. Zabíjejí,...

Další ochutnávka z kalendáře Pirelli: dražte ho 19. prosince

Postava zosobněná topmodelkou Gigi Hadidovou čtenářům připomíná, že ne každý...

Je intimní, ale ne lacině. Oslavuje krásu žen, ale i sílu jejich osobností. Kalendář Pirelli pro rok 2019 vypráví čtyři...

Zkáza Franklinovy výpravy: mráz, beznaděj a kanibalismus

Někteří členové výpravy se rozhodli vydat pěšky na jih. Po prvních úmrtích se...

Měla to být výjimečná výprava plná objevů. Jenže britská Franklinova námořní expedice mířící do země arktického ledu...

Další z rubriky

Oslavuje ženskou krásu, sny, ambice. Kalendář Pirelli dražte 19. prosince

Herečka a modelka Laetitia Casta představuje  ženu, která sní o umělecké dráze....

Skvostné fotografie, krásné a silné ženy i muži, působivé poselství. Kalendář Pirelli pro rok 2019 se stal zásluhou...

Atropia: americké vojáky připravuje na boj fiktivní země

Výcvik ve Fort Irwing má být co nejautentičtější.

Prašné ulice lemované domky, stánky s trhovci nabízejícími zboží. V davu halasících civilistů se však skrývá terorista....

Další ochutnávka z kalendáře Pirelli: dražte ho 19. prosince

Postava zosobněná topmodelkou Gigi Hadidovou čtenářům připomíná, že ne každý...

Je intimní, ale ne lacině. Oslavuje krásu žen, ale i sílu jejich osobností. Kalendář Pirelli pro rok 2019 vypráví čtyři...

Najdete na iDNES.cz