Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pět zkoušek, které prověří váš vztah. Jak je zvládnout?

aktualizováno  0:02
První společné ráno, seznámení s jejími rodiči nebo výpověď z práce. V životě jsou momenty, které jsou pro vás i partnerku mnohem důležitější než jiné. Jsou to zátěžové zkoušky, které váš vztah buď posílí, nebo rozloží.

Nezvládnete-li některý z klíčových okamžiků vašeho vztahu, skončí to přinejmenším takhle | foto: Profimedia.cz

První společné ráno

Je jedno, kolik partnerek jste už za svůj život měli, první společné ráno po prožitém sexu bude mít vždy zcela výsadní postavení. Sexuální styk měl z evolučního hlediska vždy mimořádný význam a to, jak se zachováte poté, co dostanete ženu do postele, jí napoví, co od vás může očekávat v budoucnu a zda budete ochotni a schopni postarat se o vaše případné potomky.

"Je logické, že ženy vyžadují víc záruk z citového i materiálního hlediska než muži," říká psycholožka Edita Kloubková. "Velmi pragmaticky řečeno, muž si v případě neúspěchu může najít novou partnerku a zplodit s ní další děti. Odvržená žena ale zůstane sama s potomky, o něž se musí starat a kteří ji v jistém smyslu ´komplikují´ navazování nových vztahů. Odborníci se domnívají, že právě to je důvodem, proč ženy mnohem více otálejí se sexem a vyžadují od muže emoční zainteresovanost."

Pokud se tedy ráno po prvním sexu budete nejvíc ze všeho zajímat o snídani, případně o další číslo, příliš kladných bodů nezískáte.

Seznámení s rodiči

Jen málo událostí souvisejících se vztahem má tak zoufalou pověst jako první povinný nedělní oběd u rodičů partnerky. Jenže právě první dojem, který zanecháte, bude pro váš vztah zcela klíčový.

"Je prokázané, že pro utváření prvního dojmu jsou nejdůležitější první čtyři minuty kontaktu. Pokud v této době nezapůsobíte kladně, budete to jen velmi obtížně měnit, protože prvního dojmu se lidé jen neradi vzdávají a platí tím víc, pokud jde o dojem negativní," uvádí psycholožka.

"Přitom se většinou uvádí, že osmdesát až devadesát procent prvního dojmu tvoří neverbální složky. Mimořádně důležitý je tedy váš vzhled, postoj, mimika a gestika."

Snažte se být co nejvíc přirození a na nic si nehrát. Jestliže jste nervózní nebo nejistí, mnohem lépe zapůsobíte, pokud tuto skutečnost přiznáte. Jak dokazuje výzkum provedený na University of Columbia, většina lidí je schopna okamžitě a spolehlivě odhalit nepřirozený "hraný" úsměv a jeho nositeli a priori přisoudí negativní vlastnosti, jako je nedůvěryhodnost, lstivost či neupřímnost.

První dovolená

Myslíte si, že když spolu bydlíte, nemůže vás první společná dovolená překvapit, protože přece sdílíte společnou domácnost a víte, co od sebe čekat? Omyl. Podle psychologů je první společná dovolená skutečným prubířským kamenem vztahu.

Nezvládnete-li některý z klíčových okamžiků vašeho vztahu, skončí to přinejmenším takhle

"I když spolu dva lidé bydlí, při společné dovolené se dostávají do poněkud odlišné situace," vysvětluje psycholožka. "Jednak jsou spolu naprostou většinu dne, což představuje zvýšené požadavky na toleranci a vzájemný respekt. Detaily, které se v běžném životě jevily jako nepodstatné, mohou po několika dnech těsného kontaktu nabýt na extrémní důležitosti.

Dalším faktorem je potom očekávání, která partneři na dovolenou kladou. Předem si naplánují a vysní, jak idylicky bude všechno probíhat, a případné problémy či neshody pak nesou mnohem hůř, než by tomu bylo v běžném životě."

Zkuste se na svou dovolenou podívat s nadhledem, plánujte jen rámcově a raději nechte událostem volný průběh. Budete tak minimalizovat zklamání a zvýšíte naději, že spolu budete chtít zůstat i po vybalení kufrů.

Výpověď jednomu z partnerů

Ať už spolu chodíte, nebo jste manželé, pokud jeden z vás dostane výpověď, na vašem vztahu se to zcela jistě odrazí. "Z mých zkušeností nesou výpověď hůř muži než ženy. Souvisí to zřejmě s tím, že muž vnímá sám sebe jako živitele rodiny a ztrátu této pozice nese velmi těžce. Výpověď si bere osobně, vnímá ji jako křivdu a ostudu. Častou reakcí jsou pocity viny, ale třeba i agresivita obrácená ke své rodině, která je nejbližším cílem, na němž se může vybít."

Logickým důsledkem jsou hádky a konflikty. Ztrátu práce snášejí přirozeně lépe lidé, kteří jsou materiálně zajištění a jimž výpověď neohrožuje uspokojení základních potřeb. V každém případě se však pokuste zůstat co nejvíc nad věcí a přistupujte k problému pragmaticky a racionálně. Jestliže přijde o práci vaše partnerka, je nutné, aby zaznělo, že se o ni postaráte, že má vaši podporu a společnými silami nepříjemnou situaci zvládnete.

Narození dítěte

Narození dítěte představuje jednu z nejtěžších zkoušek, kterou partnerský vztah projde. "Změna dosavadního stylu života je po narození dítěte zcela zásadní. Mění se i množství času a energie, které si partneři mohou navzájem věnovat. Žena je unavená po porodu, ale musí veškerou svou energii věnovat péči o dítě. Muž zase většinou očekává, že se po narození dítěte obnoví pozornost, kterou mu žena upírala v posledních týdnech těhotenství. Nenaplněná očekávání poté vedou ke konfliktům a pocitům nespokojenosti," říká psycholožka.

Po narození dítěte je potřeba najít si nový životní styl, sladit znovu svoje potřeby a nároky. V jistém smyslu je to stejné, jako kdybyste spolu znovu začínali chodit, hledali kompromisy a vytyčovali si hranice. "Říká se, že největší zkouškou pro vztah je první rok po porodu prvního dítěte. Pokud tuto zkoušku vztah zvládne, vypovídá to o zralosti partnerů," uzavírá psycholožka.

Autor:Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Další z rubriky

VIDEO: Park plný penisů. Korejská atrakce oslavuje sexualitu a plodnost

V parku Haesindang jsou penisy mnohých barev i velikostí. O samotě, nebo ve...

Padesát soch ve tvaru penisu je unikátem. Mají podobu totemů, laviček, lamp, zvonů, v některých jsou vyřezaná znamení...

CIA v Himálaji: američtí špioni na střeše světa ztratili plutonium

Zvládneme to také! Čínští technici a dělníci oslavují úspěšný jaderný test....

Aby mohla sledovat první čínské krůčky na poli jaderného zbrojení, spustila CIA v polovině šedesátých neobvyklou...

VIDEO: Sedí mi sexy, dominantní role, říká tanečnice burlesky Angelina

Burleska má i usměvavou tvář.

Burleska ji zlákala zdůrazněním ženskosti, fantazií. „Líbí se mi, že jejím ideálem je sebevědomá žena, která má šmrnc a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz