Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pivní břicho a chlupatá záda aneb co hyzdí muže

aktualizováno 
Neohrožují váš život, ale dokážou ho pořádně znepříjemnit. Některých mužských "kosmetických" problémů se ale můžete zbavit. S pivním břichem nezatočíte jinak než cvičením a dietou, ale například na nadměrné pocení zabere injekce botulotoxinu a chlupatá záda si můžete nechat "opravit" laserem.

Možná vypadáte jako macho, podle žen ale ochlupená záda sexy rozhodně nejsou. | foto: Profimedia.cz

Chlupatá záda

 Pokud žijete v domnění, že chlupatá záda jsou výrazem mužnosti a ženy po nich v podstatě šílí, měli byste změnit názory. Průzkum provedený agenturou Harris Interactive v roce 2002 zjistil, že devadesáti procentům žen připadají chlupy na mužských zádech nepřitažlivé. Sedmdesát procent považuje záda za nejhorší místo, kde mohou muži chlupy vůbec mít. Jen čtyřicet procent žen vám to však řekne nahlas.

I proto asi patří odstranění ochlupení zad ke stále žádanějším kosmetickým zákrokům. Na téhle tělesné partii vám asi žiletka příliš nepomůže, takže zbývá laser. Počítejte ale s tím, že budete potřebovat minimálně tři sezení a za jednu návštěvu zaplatíte od čtyř do deseti tisíc v závislosti na tom, jaký typ depilace si vyberete a kde ji podstoupíte.

Nadměrné pocení

I když se samozřejmě potí i ženy, muži jsou na tom o dost hůř. Podle výzkumu provedeného v roce 2010 na Osaka International University a Kobe University se muži začínají potit dříve než ženy a potí se zhruba dvakrát víc.

Nejčastěji používaným prostředkem proti pocení jsou deodoranty a antiperspiranty. Deodoranty však pouze překrývají zápach provázející rozkládání potu. Antiperspiranty tvorbu potu omezují, ale nadměrné pocení zvládnout nedokáží. Stále častěji se proto ke "zkrocení" nadměrného pocení používají injekce botulotoxinu, který se váže k nervovým zakončením potních žláz a blokuje produkci potu. Odstranění nadměrného pocení pomocí botulotoxinu vás vyjde na pět až dvacet tisíc v závislosti na klinice, na níž se rozhodnete zákrok podstoupit. Ceny se liší i podle tělesných oblastí, kam jsou injekce aplikovány.

Pivní břicho

 I přes své pojmenování nemá nic společného s konzumací piva. Výzkumu provedeného v roce 2009, který citoval deník Daily Mail, se zúčastnilo víc než dvacet tisíc respondentů. Lékaři při něm sledovali osm let jejich zdravotní stav a zjistili, že intenzivní pití alkoholu sice souvisí s nadváhou, ale nemá žádný vliv na zvýšené ukládání tuku v oblasti břicha.

Alkohol vaší váze rozhodně nepomůže. Nejhorší je ale prý jednorázové popíjení.

Podle závěrů šetření, které zveřejnil v roce 2006 list The Daily Telegraph, přispívají k růstu pivního břicha nejvíc mejdany a další jednorázové alkoholické akce. Muži, kteří holdují nárazovému popíjení, mají podle autorů studie v pase v průměru o šest centimetrů víc než jejich kolegové. Tuk uložený v oblasti břicha je však pro vaše tělo nejnebezpečnější, protože je dáván do souvislosti s cukrovkou a kardiovaskulárními onemocněními. A jak se téhle tělesné disproporce zbavit? Kromě změny jídelníčku a pohybového režimu vám od pivního břicha žádné zázračné metody bohužel nepomohou.

Plešatost

Pokud vám denně vypadne sto až sto padesát vlasů, jste v normě. Když se vám ale dělá na temeni kolečko nebo se zvětšují kouty, zařadili jste se mezi miliony mužů, které ztráta vlasů postihne. Podle statistik jí trpí přibližně čtvrtina mužů ve věku kolem dvaceti let, dvě třetiny šedesátníků a tři čtvrtiny pánů starších osmdesáti let. Plešatění mužů neboli androgenní alopecie je vázána na mužský pohlavní hormon testosteron.

V naprosté většině případů je ztráta vlasů u mužů způsobena geneticky, takže možnosti její prevence jsou prakticky nulové. Zázraky si neslibujte ani od volně dostupných pilulek, po nichž se vám podle reklamních sloganů obnoví vlasový porost. Chcete-li své vlasy zachránit, musíte si vyžádat odbornou pomoc. Zkouší se fototerapie, hormonální léčba nebo transplantace vlasů. Je však potřeba si uvědomit, že žádná z těchto metod není stoprocentní. Například účinky fototerapie za několik měsíců odeznívají, u transplantace vlasů se určité procento štěpů odhojí. Navíc jde o finančně nákladnou metodu, transplantace stojí kolem padesáti tisíc korun.

Chrápání

Chrápání sice není vadou na kráse, ale může značně narušit partnerskou idylu. Trpí jím přibližně patnáct procent žen a pětadvacet procent mužů. Jeho příčinou může být chronická rýma, obezita, vysoký krevní tlak, ale například i spánková apnoe, která se dává do souvislosti se zvýšeným rizikem infarktů a cévních mozkových příhod.

Studie provedená na univerzitě v Budapešti v roce 2008 zjistila, že lidé, kteří intenzivně chrápou, mají o čtyřiatřicet procent větší riziko, že je postihne srdeční záchvat, a o sedmašedesát procent větší riziko, že dostanou mozkovou mrtvici. I když se prodává řada "zaručených" receptů na odstranění chrápání od nosních klipů a vycpávek až po polohovací polštáře, nejspolehlivější metodou je laserový zákrok na měkkém patře, který má účinnost kolem devadesáti procent. Zaplatíte za něj kolem deseti tisíc korun.

Autor:


Nejčtenější

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...

Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...Monogamie není nadřazená. Ke spokojenosti vedou i otevřené vztahy

Vědecké studie čas od času vystaví otevřeným vztahům dobrozdání.

Otevřené vztahy jsou reakcí na to, že máme od svazků stále větší očekávání, která jeden partner naplní jen těžko....

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Extrémní gastronomie: Rybí hobliny katsuobushi vám zatancují na talíři

Příprava katsuobushi vyžaduje trpělivost a um.

Ryby dokážou plavat a některé i létat, ale jen tuňák pruhovaný vám zatancuje. Jen to chce trochu trpělivosti. Rybí...

Další z rubriky

Hlasitá hudba svádí k nezdravým jídlům, tvrdí věda

Hamburger? Asi se v restauraci hrálo hodně nahlas.

Zvuková hudební kulisa v restauracích má velký vliv na to, co si objednáte. Ta hlasitá vám napovídá, abyste místo...

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Najdete na iDNES.cz