Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pivní břicho vás může i zabít

aktualizováno 
Způsobí vám demenci či cukrovku, zničí vám srdce, přivodí vám mrtvici a nakonec vás zabije. Pivní břicho je v Česku v podstatě fenoménem, tím spíš byste ale měli vědět o zdravotních rizicích, která s sebou nese.

Pivní břicho nehyzdí jen postavu, zavaří vám i po zdravotní stránce. | foto: Profimedia.cz

Podle výzkumu agentury STEM/MARK z roku 2010 se v současné době potýká s nadváhou čtyřiatřicet procent Čechů a s obezitou bojuje jednadvacet procent populace. Nadváhou trpí o dvanáct procent víc mužů než žen, tři čtvrtiny pánů ji však nevnímá jako problém. Jenže pivní břicho problémem je.

1. Přihraje vám demenci

Pokud si zálibně hladíte pivní břicho s tím, že jde o nezbytnou charakteristiku správného chlapa, možná byste měli začít pozorněji sledovat své mentální aktivity. Podle studie z roku 2009, která byla zveřejněna v magazínu Neurology, jsou lidé s nadměrným obvodem pasu dvakrát víc ohroženi demencí než ostatní.

V současné době jí trpí každý dvacátý Evropan starší pětašedesáti let a souvislost mezi ní a nadměrným množství tuku v oblasti břicha potvrdily i další výzkumy. Vědci předpokládají, že je tomu tak proto, že břišní tuk produkuje jistý typ hormonů, které mají nepříznivý dopad na lidské zdraví.

2. Zničí vám srdce

Utěšujete se tím, že nemáte nadváhu, pouze větší břicho? Podle výzkumu zveřejněného v letošním roce v Journal of American College of Cardiology je to úplně jedno, protože samotné pivní břicho stačí k tomu, aby vás sklátila srdeční choroba. Riziko významně stoupá, pokud již nějakou kardiovaskulární nemocí trpíte, a je mnohem větší v případě mužů než žen.

Výzkum, jehož se zúčastnilo téměř šestnáct tisíc respondentů s kardiovaskulárním onemocněním zjistil, že lidé, kteří mají tuk uložený převážně v oblasti břicha, mají dvakrát větší pravděpodobnost, že zemřou právě na selhání srdce. Viscerální (břišní) tuk totiž stojí za zvyšováním cholesterolu, krevního tlaku i cukru. U lidí, kteří mají tuk uložený například převážně na nohou nebo na hýždích, se toto riziko nijak nezvyšuje.

3. Způsobí vám cukrovku

Pěstujete-li si pivní břicho, měli byste počítat s tím, že za nějaký čas možná sklidíte diabetes. Podle údajů American Diabetes Association z roku 2008 dokázala série výzkumů provedená na University of Southern California, že viscerální tuk významně zvyšuje riziko onemocnění diabetem typu 2. Zdá se, že toto riziko souvisí s uvolňováním lipidů, které vede k inzulinové rezistenci.

4. Způsobí vám mrtvici

Nadprůměrný obvod pasu významně zvyšuje riziko, že vás potká cévní mozková příhoda neboli mrtvice. Dokázal to mimo jiné i výzkum z Columbia University z roku 2003. Skutečnost, že obezita je v případě cévní mozkové příhody rizikovým faktorem, je známá už dlouho. Vědci ale prokázali, že nadměrné množství viscerálního tuku je v tomhle ohledu ještě mnohem nebezpečnější. Navíc se toto riziko týká i mnohem mladších lidí než v případě "pouhé" obezity.

5. Zabije vás

Zdaleka vyhráno nemáte ani v případě, že vás žádná z výše uvedených zdravotních komplikací nedostihne. Podle studie zveřejněné v roce 2008 v The New England Journal of Medicine totiž pivní břicho zdvojnásobuje riziko předčasného úmrtí. Výzkumu se zúčastnilo 360 tisíc Evropanů, které odborníci sledovali po dobu deseti let, a jeho závěry potvrdily silnou souvislost mezi nadměrným množstvím viscerálního tuku a předčasným úmrtím.

Jeho autoři opět zdůrazňují, že z tohoto pohledu je lhostejné, zda má člověk normální váhu, podstatný je jeho obvod pasu. Podle vědců zvyšuje u mužů každých pět centimetrů kolem pasu nad normu riziko předčasného úmrtí o sedmnáct procent.

Autoři: , pro iDNES.cz


Nejčtenější

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Další z rubriky

Extrémní gastronomie: brouci jumiles se vám snaží utéct z placky

Jumiles se rekrutují například z čeledi kněžicovitých.

Svěží chuť, vynikající aroma a doslova hemživá konzistence charakterizuje regionální mexickou lahůdku jumiles. Viděno...

Hlasitá hudba svádí k nezdravým jídlům, tvrdí věda

Hamburger? Asi se v restauraci hrálo hodně nahlas.

Zvuková hudební kulisa v restauracích má velký vliv na to, co si objednáte. Ta hlasitá vám napovídá, abyste místo...

Jak šíříme paniku: zlé události vnímáme zásadněji, proto je nafukujeme

Svět není tak špatný, společnost však má tendenci negativní informace zesilovat.

Negativním informacím přikládáme větší význam, proto je zdůrazňujeme, zveličujeme. Realitu nakonec překrucujeme k...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz