Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pivní břicho vás může i zabít

aktualizováno 
Způsobí vám demenci či cukrovku, zničí vám srdce, přivodí vám mrtvici a nakonec vás zabije. Pivní břicho je v Česku v podstatě fenoménem, tím spíš byste ale měli vědět o zdravotních rizicích, která s sebou nese.

Pivní břicho nehyzdí jen postavu, zavaří vám i po zdravotní stránce. | foto: Profimedia.cz

Podle výzkumu agentury STEM/MARK z roku 2010 se v současné době potýká s nadváhou čtyřiatřicet procent Čechů a s obezitou bojuje jednadvacet procent populace. Nadváhou trpí o dvanáct procent víc mužů než žen, tři čtvrtiny pánů ji však nevnímá jako problém. Jenže pivní břicho problémem je.

1. Přihraje vám demenci

Pokud si zálibně hladíte pivní břicho s tím, že jde o nezbytnou charakteristiku správného chlapa, možná byste měli začít pozorněji sledovat své mentální aktivity. Podle studie z roku 2009, která byla zveřejněna v magazínu Neurology, jsou lidé s nadměrným obvodem pasu dvakrát víc ohroženi demencí než ostatní.

V současné době jí trpí každý dvacátý Evropan starší pětašedesáti let a souvislost mezi ní a nadměrným množství tuku v oblasti břicha potvrdily i další výzkumy. Vědci předpokládají, že je tomu tak proto, že břišní tuk produkuje jistý typ hormonů, které mají nepříznivý dopad na lidské zdraví.

2. Zničí vám srdce

Utěšujete se tím, že nemáte nadváhu, pouze větší břicho? Podle výzkumu zveřejněného v letošním roce v Journal of American College of Cardiology je to úplně jedno, protože samotné pivní břicho stačí k tomu, aby vás sklátila srdeční choroba. Riziko významně stoupá, pokud již nějakou kardiovaskulární nemocí trpíte, a je mnohem větší v případě mužů než žen.

Výzkum, jehož se zúčastnilo téměř šestnáct tisíc respondentů s kardiovaskulárním onemocněním zjistil, že lidé, kteří mají tuk uložený převážně v oblasti břicha, mají dvakrát větší pravděpodobnost, že zemřou právě na selhání srdce. Viscerální (břišní) tuk totiž stojí za zvyšováním cholesterolu, krevního tlaku i cukru. U lidí, kteří mají tuk uložený například převážně na nohou nebo na hýždích, se toto riziko nijak nezvyšuje.

3. Způsobí vám cukrovku

Pěstujete-li si pivní břicho, měli byste počítat s tím, že za nějaký čas možná sklidíte diabetes. Podle údajů American Diabetes Association z roku 2008 dokázala série výzkumů provedená na University of Southern California, že viscerální tuk významně zvyšuje riziko onemocnění diabetem typu 2. Zdá se, že toto riziko souvisí s uvolňováním lipidů, které vede k inzulinové rezistenci.

4. Způsobí vám mrtvici

Nadprůměrný obvod pasu významně zvyšuje riziko, že vás potká cévní mozková příhoda neboli mrtvice. Dokázal to mimo jiné i výzkum z Columbia University z roku 2003. Skutečnost, že obezita je v případě cévní mozkové příhody rizikovým faktorem, je známá už dlouho. Vědci ale prokázali, že nadměrné množství viscerálního tuku je v tomhle ohledu ještě mnohem nebezpečnější. Navíc se toto riziko týká i mnohem mladších lidí než v případě "pouhé" obezity.

5. Zabije vás

Zdaleka vyhráno nemáte ani v případě, že vás žádná z výše uvedených zdravotních komplikací nedostihne. Podle studie zveřejněné v roce 2008 v The New England Journal of Medicine totiž pivní břicho zdvojnásobuje riziko předčasného úmrtí. Výzkumu se zúčastnilo 360 tisíc Evropanů, které odborníci sledovali po dobu deseti let, a jeho závěry potvrdily silnou souvislost mezi nadměrným množstvím viscerálního tuku a předčasným úmrtím.

Jeho autoři opět zdůrazňují, že z tohoto pohledu je lhostejné, zda má člověk normální váhu, podstatný je jeho obvod pasu. Podle vědců zvyšuje u mužů každých pět centimetrů kolem pasu nad normu riziko předčasného úmrtí o sedmnáct procent.

Autoři: , pro iDNES.czNejčtenější

Nebezpečná masturbace: v Německu stojí život sto lidí ročně

Cesta za orgasmem může být i velmi nebezpečná.

V lékařských záznamech za sebou nechávají zápis „úmrtí kvůli autoerotice“. Ano, i touha po co nejintenzivnějším...

VIDEO: Splašky v puse, červi a tuk. Omdléval jsem při čištění kanálů

Nejužší stoky mají 60 na 110 centimetrů, musíte se v nich plazit a přitom ještě...

Nejen splašky, ale i červi, kameny nebo hroudy tuku. To všechno plave v pražské kanalizaci. Každý den proto vstupuje do...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Rapeři v ringu. Marpo vyslyšel Rytmusovu výzvu a utká se s ním

Velký zápas. Duel mezi Marpem a Rytmusem znamená velké peníze a velkou...

„Takže Marpo, vyzývám tě na boxerský zápas,“ zaznělo z jednoho rohu pomyslného ringu. „Přijímám – a začni trénovat,...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Další z rubriky

Extrémní gastronomie: drůbeží pařátky se v Indonésii jedí jako sušenky

Ne, pařátky se v Indonésii rozhodně nevyhazují. Tamní kuchaři je připravují...

V Indonésii se dojídá a zbytky se nenechávají. I zdánlivě nechutné části drůbeže se tu setkají s nadšením strávníků. K...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Čech prodal Eiffelovu věž. Viktor Lustig inovoval klasický podvodný trik

„Nejslizčí fixlař, který kdy žil.“ Tak popsali tajní agenti českého podvodníka...

Na začátku se králík v pytli měnil v kočku, později se prodávaly falešné zlaté cihly nebo housle od Stradivariho. Onen...

Najdete na iDNES.cz