Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Plážový fotbal: písek, rychlost a parádičky jako z PC hry

  13:00aktualizováno  13:00
Střely z otočky, z výskoku, ladné přihrávky vzduchem. Zatímco ve fotbalovém utkání na trávě uvidíte tyhle parádičky sporadicky, plážová kopaná je nabízí jednu za druhou. Sportu, který dá vyniknout hráčské technice, zatím kralují Brazilci, na lepší časy se ale blýská i v Česku.

Přestože beach soccer váleli kluci a muži na plážích řadu let dozadu, na svá oficiální pravidla si sport musel počkat až do roku 1992.

Od té doby si však získal nejen oblibu mnoha fanoušků, ale i bohaté sponzory a s podporou takových hvězd, jako je Eric Cantona, se postupně šíří po celém světě.

Fotbalové srdce jásá

Není divu, tempo hry je mnohem rychlejší než v klasickém fotbalu. Míč létá od branky k brance, hlavně díky dlouhým výhozům brankářů, a na branku se střílí většinou po dvou třech přihrávkách.

Některé statistiky uvádějí, že na velkých turnajích bývá k vidění až 60 střel za jeden jediný zápas. V Gambrinus lize byste na to potřebovali snad celé jedno kolo. I to je jeden z důvodů, proč si fotbal na pláži získává nové a nové fanoušky.

Přestup z trávy na písek ale není jednoduchý. Nohy se boří do písku a brzy začnete mít pocit, jako byste šlapali v bahně. Docela brzy se unavíte, i kvůli tomu, že namáháte trochu jiné svalové partie než při "klasice".

pravidla

Zápasy se hrají na třetiny, každá z nich má dvanáct minut. Tým tvoří pět hráčů včetně brankáře, na lavičce může sedět dalších pět fotbalistů. Stejně jako ve futsalu má každé mužstvo neomezený počet střídání. Po červené kartě musí hráč opustit hřiště a po dvouminutovém trestu ho může nahradit jiný hráč, vyloučený však už do zápasu nemůže zasáhnout.

Stáhněte si oficiální pravidla plážového fotbalu v češtině

I profesionálním fotbalistům trvá dobré dva týdny, než si zvyknou. "Je to ale skvělá příprava. Pořád lepší než běhání v lese a jízda na kole," říká český reprezentant v beach socceru Martin Dlouhý.

Klasické přihrávky po zemi nejsou na písku tak efektivní jako na trávě. Míč neustále mění směr, špatně se odhaduje načasování přihrávky a samotné vedení míče po písku je katastrofou. Proto hrají zkušení hráči převážně vzduchem.

Nejde ale o to, aby obránci překopávali zálohu v naději, že vepředu s tím někdo něco udělá.

Technika hry je jiná a pro oko diváka mnohem působivější

V zápasech špičkové úrovně uvidíte dokonale secvičenou souhru vzduchem přes několik hráčů, a i když nepadne gól, fotbalové srdce jásá.

Střílí se z výskoků, z otočky, z boku, nůžky střihají hráči jako na běžícím pásu. Zhlédnete kousky, které jste dosud viděli jen při utkáních na playstationu.

Díky změnám směru, za něž může nerovný povrch pláže, lze vstřelit gól klidně i z velké vzdálenosti.

Žádné hrubosti

Oproti klasickému je plážový fotbal téměř nekontaktním sportem. Písek vám dá sice jistotu, klidně půjdete do skluzu a dovolíte si mnohem víc než na trávě, ale žádné zajíždění do hráčů nebo likvidační skluzy zde neuvidíte.

"Z vlastních zkušeností vím, že fotbal na trávě je mnohem rizikovější," říká propagátor plážového fotbalu u nás Jan Dámec. Měkký písek podle něj ochrání nejen vaše kolena, ale i kotníky.

Nejčastějším zraněním tak bývá nakopnutý palec a menší oděrky od písku.

míč

Každý ví, jaké to je nakopnout klasický míč bosou nohou. Ale i na to plážový fotbal myslí. Míč je speciálně upravený, na povrchu měkčený (pohodlně ho zmáčknete palcem), takže kopy tolik nebolí. V letu si však míč, který má standardní fotbalové rozměry, zachovává razanci.

Největším problémem tak zůstává písek v očích. Podle Martina Dlouhého vás může vyřadit i na celou třetinu. "Není to nic příjemného, brankáři by o tom mohli vyprávět."

Brazilci vedou

Počasí u nás plážovému fotbalu moc nepřeje. Hrát se sice může i za deště, problémem je však teplota písku. I proto se zápasy hrají jen od května do konce srpna.

"Když je studený písek, moc se na něm hrát nedá, po několika minutách začnou pěkně mrznout nohy," říká Martin Dlouhý.

Jan Dámec a Martin Dlouhý dělají pro plážový fotbal maximum

Jan Dámec a Martin Dlouhý dělají pro plážový fotbal maximum

Oficiální zápasy se v Česku zatím mohou hrát na sedmi hřištích, která najdete v Praze na Císařské louce, v Brně, Doksech, Písku, Plzni, Pňovu-Předhradí a v Semicích. Vyhřívaná hřiště nebo kryté haly, které by umožňovaly hrát po celý rok, jsou u nás pouhým snem.

Mistrovství světa v plážovém fotbalu zatím ovládají Brazilci. Koná se teprve od roku 1995, a to dosud výhradně jen v Brazílii na nejslavnější pláži světa Copa Cabana. Domácí mají na svém kontě neuvěřitelných dvanáct titulů. Portugalsko a Francie mají společně po jednom, zbytek světa zatím jenom sekunduje.

šampionáty

Vyvrcholení české sezony plážového fotbalu můžete vidět již tento pátek v rámci festivalu Joy Ride v Praze na Císařské louce. Pokud byste měli zájem zaregistrovat svůj tým do oficiálních soutěží v rámci české asociace plážové kopané, navštivte její stránky www.plazovakopana.cz.

Letošní mistrovství světa se bude hrát v listopadu v Dubaji, aktuální rozlosování týmů do skupin najdete ZDE.Témata: Eric Cantona

Nejčtenější

Nebezpečná masturbace: v Německu stojí život sto lidí ročně

Cesta za orgasmem může být i velmi nebezpečná.

V lékařských záznamech za sebou nechávají zápis „úmrtí kvůli autoerotice“. Ano, i touha po co nejintenzivnějším...

VIDEO: Splašky v puse, červi a tuk. Omdléval jsem při čištění kanálů

Nejužší stoky mají 60 na 110 centimetrů, musíte se v nich plazit a přitom ještě...

Nejen splašky, ale i červi, kameny nebo hroudy tuku. To všechno plave v pražské kanalizaci. Každý den proto vstupuje do...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Rapeři v ringu. Marpo vyslyšel Rytmusovu výzvu a utká se s ním

Velký zápas. Duel mezi Marpem a Rytmusem znamená velké peníze a velkou...

„Takže Marpo, vyzývám tě na boxerský zápas,“ zaznělo z jednoho rohu pomyslného ringu. „Přijímám – a začni trénovat,...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Další z rubriky

VIDEO: Špičková yoya stojí i tři tisíce korun, říká český mistr

Robert Kučera

Není to jen dětská hračka. Špičková yoya jsou sofistikovanými technologickými kusy a dělají se s nimi složité triky,...

VIDEO: Parašutistický tandem dělal ve vzduchu kotrmelce

Ano, vidíte dobře. Ten parašutista je vzhůru nohama

Kotrmelců bylo celkem dvacet a tandem parašutistů s nimi začal ve třech stovkách metrů nad zemí. Nad tureckým pohořím...

VIDEO: Basejumpeři skočili ze skály a ve vzduchu vpluli do letadla

Podívejte se, jak wingsuitisty nad Alpami vcuclo letadlo

Onen manévr musel být naprosto přesný, jeden po druhém museli ve vzduchu připlachtit k letounu, přiblížit se k němu ze...

Najdete na iDNES.cz