Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Plážový fotbal: písek, rychlost a parádičky jako z PC hry

  13:00aktualizováno  13:00
Střely z otočky, z výskoku, ladné přihrávky vzduchem. Zatímco ve fotbalovém utkání na trávě uvidíte tyhle parádičky sporadicky, plážová kopaná je nabízí jednu za druhou. Sportu, který dá vyniknout hráčské technice, zatím kralují Brazilci, na lepší časy se ale blýská i v Česku.

Přestože beach soccer váleli kluci a muži na plážích řadu let dozadu, na svá oficiální pravidla si sport musel počkat až do roku 1992.

Od té doby si však získal nejen oblibu mnoha fanoušků, ale i bohaté sponzory a s podporou takových hvězd, jako je Eric Cantona, se postupně šíří po celém světě.

Fotbalové srdce jásá

Není divu, tempo hry je mnohem rychlejší než v klasickém fotbalu. Míč létá od branky k brance, hlavně díky dlouhým výhozům brankářů, a na branku se střílí většinou po dvou třech přihrávkách.

Některé statistiky uvádějí, že na velkých turnajích bývá k vidění až 60 střel za jeden jediný zápas. V Gambrinus lize byste na to potřebovali snad celé jedno kolo. I to je jeden z důvodů, proč si fotbal na pláži získává nové a nové fanoušky.

Přestup z trávy na písek ale není jednoduchý. Nohy se boří do písku a brzy začnete mít pocit, jako byste šlapali v bahně. Docela brzy se unavíte, i kvůli tomu, že namáháte trochu jiné svalové partie než při "klasice".

pravidla

Zápasy se hrají na třetiny, každá z nich má dvanáct minut. Tým tvoří pět hráčů včetně brankáře, na lavičce může sedět dalších pět fotbalistů. Stejně jako ve futsalu má každé mužstvo neomezený počet střídání. Po červené kartě musí hráč opustit hřiště a po dvouminutovém trestu ho může nahradit jiný hráč, vyloučený však už do zápasu nemůže zasáhnout.

Stáhněte si oficiální pravidla plážového fotbalu v češtině

I profesionálním fotbalistům trvá dobré dva týdny, než si zvyknou. "Je to ale skvělá příprava. Pořád lepší než běhání v lese a jízda na kole," říká český reprezentant v beach socceru Martin Dlouhý.

Klasické přihrávky po zemi nejsou na písku tak efektivní jako na trávě. Míč neustále mění směr, špatně se odhaduje načasování přihrávky a samotné vedení míče po písku je katastrofou. Proto hrají zkušení hráči převážně vzduchem.

Nejde ale o to, aby obránci překopávali zálohu v naději, že vepředu s tím někdo něco udělá.

Technika hry je jiná a pro oko diváka mnohem působivější

V zápasech špičkové úrovně uvidíte dokonale secvičenou souhru vzduchem přes několik hráčů, a i když nepadne gól, fotbalové srdce jásá.

Střílí se z výskoků, z otočky, z boku, nůžky střihají hráči jako na běžícím pásu. Zhlédnete kousky, které jste dosud viděli jen při utkáních na playstationu.

Díky změnám směru, za něž může nerovný povrch pláže, lze vstřelit gól klidně i z velké vzdálenosti.

Žádné hrubosti

Oproti klasickému je plážový fotbal téměř nekontaktním sportem. Písek vám dá sice jistotu, klidně půjdete do skluzu a dovolíte si mnohem víc než na trávě, ale žádné zajíždění do hráčů nebo likvidační skluzy zde neuvidíte.

"Z vlastních zkušeností vím, že fotbal na trávě je mnohem rizikovější," říká propagátor plážového fotbalu u nás Jan Dámec. Měkký písek podle něj ochrání nejen vaše kolena, ale i kotníky.

Nejčastějším zraněním tak bývá nakopnutý palec a menší oděrky od písku.

míč

Každý ví, jaké to je nakopnout klasický míč bosou nohou. Ale i na to plážový fotbal myslí. Míč je speciálně upravený, na povrchu měkčený (pohodlně ho zmáčknete palcem), takže kopy tolik nebolí. V letu si však míč, který má standardní fotbalové rozměry, zachovává razanci.

Největším problémem tak zůstává písek v očích. Podle Martina Dlouhého vás může vyřadit i na celou třetinu. "Není to nic příjemného, brankáři by o tom mohli vyprávět."

Brazilci vedou

Počasí u nás plážovému fotbalu moc nepřeje. Hrát se sice může i za deště, problémem je však teplota písku. I proto se zápasy hrají jen od května do konce srpna.

"Když je studený písek, moc se na něm hrát nedá, po několika minutách začnou pěkně mrznout nohy," říká Martin Dlouhý.

Jan Dámec a Martin Dlouhý dělají pro plážový fotbal maximum

Jan Dámec a Martin Dlouhý dělají pro plážový fotbal maximum

Oficiální zápasy se v Česku zatím mohou hrát na sedmi hřištích, která najdete v Praze na Císařské louce, v Brně, Doksech, Písku, Plzni, Pňovu-Předhradí a v Semicích. Vyhřívaná hřiště nebo kryté haly, které by umožňovaly hrát po celý rok, jsou u nás pouhým snem.

Mistrovství světa v plážovém fotbalu zatím ovládají Brazilci. Koná se teprve od roku 1995, a to dosud výhradně jen v Brazílii na nejslavnější pláži světa Copa Cabana. Domácí mají na svém kontě neuvěřitelných dvanáct titulů. Portugalsko a Francie mají společně po jednom, zbytek světa zatím jenom sekunduje.

šampionáty

Vyvrcholení české sezony plážového fotbalu můžete vidět již tento pátek v rámci festivalu Joy Ride v Praze na Císařské louce. Pokud byste měli zájem zaregistrovat svůj tým do oficiálních soutěží v rámci české asociace plážové kopané, navštivte její stránky www.plazovakopana.cz.

Letošní mistrovství světa se bude hrát v listopadu v Dubaji, aktuální rozlosování týmů do skupin najdete ZDE.Témata: Eric Cantona

Nejčtenější

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Další z rubriky

Světový rekordman i zázračný mladík: nejlepší skokani Highjumpu 2018

Highjump 2018

I letos přijede světová elita. V zatopeném lomu v Hřiměždicích u Příbrami poměří přední cliffdiveři planety síly při...

VIDEO: Na prkně stokilometrovou rychlostí. Česko čeká drsný závod

IDF KOZAKOV CHALLENGE

Místy naberou až stokilometrovou rychlost, serpentiny pak prověří jejich technickou zdatnost. Do závodů navíc jezdci na...

VIDEO: „Hlavu mi opřeš o rameno.“ Takto se skáče v tandemu z letadla

Reportér rádia Impuls vyzkoušel tandemový seskok

Vypadá to bezpracně, ale i při tandemovém seskoku je třeba vědět, co dělat. Reportér radia Impuls Aleš Růžička musel...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz