Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pleš a vypadávání zubů aneb překvapivé důsledky kouření

aktualizováno 
Kouření a rakovina plic se omílají pořád dokola. Měli byste ale vědět, že vám kvůli holdování nikotinu začnou padat vlasy i zuby, penis vám vypoví službu a zmenší se vám mozek.

Plešatí, vrásčití. Takhle podle vědců dopadnete, neskončíte-li s kouřením. | foto: Profimedia.cz

Začneme vzhledem. Možná nedisponujete několika sporťáky ani intelektuálními zálibami a děláte si naděje, že ženu svých snů ulovíte na to, jak vypadáte. Pokud ale kouříte, raději začněte šetřit nebo se vzdělávat.

V první řadě se cigarety podepíší na vaší pokožce, přihrají vám vrásky i žlutavý nádech kůže. Jenže podle výzkumu z roku 2007, zveřejněného v Archives of Dermatology, se to nebude týkat jen vašeho obličeje, ale celého těla. Vědci testy zjistili, že kůže kuřáků byla dokonce mnohem vrásčitější a zničenější než kůže lidí, kteří se intenzivně vystavovali slunečnímu záření.

Tím to však nekončí. Vědci totiž přišli i na to, že kouření ničí vlasové folikuly, omezuje jejich zásobení krví, čímž zrychluje řídnutí vlasového porostu.

A aby toho nebylo málo, kromě toho, že coby kuřáci budete vrásčití, zažloutlí a plešatí, vám budou též scházet zuby. Tvrdí to studie z roku 2005, kterou zveřejnil magazín Science Daily. Jestliže si nedokážete odepřít cigaretu, očekávejte záněty a další onemocnění dásní, povětšinou chronického charakteru (kuřáci jimi trpí šestkrát častěji než nekuřáci) a vypadávání zubů. Po ukončení kouření se podle výzkumu stav ústní dutiny bývalých kuřáků výrazně zlepšil.

Fiasko v posteli

Vzhledem tedy svou vyvolenou příliš neuhranete, můžete ji ale zkusit oslnit svými postelovými výkony, výdrží a skalní erekcí. Tedy v případě, že vám to opět nepřekazí cigarety. Moc šancí však mít nebudete, protože podle lékařských statistik trpí víc než polovina kuřáků poruchou erekce. Na druhou stranu vás může těšit, že jakmile típnete poslední cigaretu, máte devadesátiprocentní šanci, že se váš penis dostane zpátky do kondice.

Nejrizikovější období jsou první dva týdny bez cigarety, kdy jsou abstinenční

Nejrizikovější období jsou první dva týdny bez cigarety, kdy jsou abstinenční příznaky nejsilnější. Ale rozhodnutí přestat kouřit je krokem dobrým směrem.

Pokud vám však nepostačí ani toto varování, které k vám penis vyšle, a budete pokračovat v kouření dál, dalším stupněm může být úplná impotence. Hlavním důvodem bude pravděpodobně nedostatečné krevní zásobení penisu, za které budete moci poděkovat cigaretám. Podle studie z roku 2001 má s impotencí zkušenost čtyřicet procent kuřáků, zatímco mezi nekuřáky je to jen pětadvacet procent mužů.

Kromě toho ovlivňují cigarety negativně i libido. A jako bonus navíc snižují i kvalitu spermií, takže rapidně klesá vaše schopnost počít potomka.

Menší mozek a horší nálada

Zakládáte si na své mozkové kapacitě? Užívejte si ji, dokud ještě můžete. Kuřáci totiž mají tenčí šedou kůru mozkovou, jak tvrdí studie z roku 2010, kterou citoval magazín Biological Psychiatry. Lékaři zkoumali za použití magnetické rezonance mozek kuřáků a porovnávali ho s mozkem těch, kdo svodům nikotinu odolali.

Ukázalo se, že kuřáci měli určité oblasti kortexu významně tenčí než nekuřáci. A čím déle kouřili, tím bylo zeslabení výraznější. K podobným změnám v mozkové kůře dochází i u lidí, kteří jsou závislí na drogách nebo trpí některými duševními poruchami a je jimi podle vědců postižena schopnost rozhodování, kontrola impulzivního chování, paměť nebo pevná vůle.

A pokud náhodou vaši paměť nezlikvidují přímo cigarety, udělá to za ně nejspíš Alzheimerova choroba. Riziko jejího vzniku zvyšuje kouření o 157 procent. Dokázal to výzkum z roku 2010, zveřejněný v Archives of Internal Medicine. Lékaři při něm sledovali víc než dvacet tisíc lidí po dobu třiadvaceti let a potvrdili, že kuřáci by si měli začít střádat peníze na ošetřovatelku, která se o ně bude za pár let starat. Kromě alzheimera se totiž mohou "těšit" na vaskulární demenci (riziko jejího vzniku je o 172 procent vyšší než u nekuřáků).

Nestačí-li vám ani jedno z uvedených rizik, můžete přestat kouřit jen kvůli svému dobrému pocitu a pozitivnímu naladění. Podle vědců z Brown University se vám totiž poté, co přestanete kouřit a zbavíte se abstinenčních příznaků, rapidně vylepší nálada a stoupne pocit spokojenosti se sebou samými. Kouříte-li tedy, abyste neměli depresi nebo netrpěli úzkostí, mnohem lepšího efektu dosáhnete, když cigarety naopak navždy odložíte.

Autor:


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Hodiny jeho práce smyje déšť. Život je taky jen dočasný, říká umělec

Sklad pro Sněhurku, Mogilovo, Bulharsko: Malba vznikla v prostorách vinařství...

Jezdí po světě a maluje na zdi a chodníky. Jeho projekty vedou diváky k úžasu, ale také nutí přemýšlet nad smyslem...

Další z rubriky

Extrémní gastronomie: brouci jumiles se vám snaží utéct z placky

Jumiles se rekrutují například z čeledi kněžicovitých.

Svěží chuť, vynikající aroma a doslova hemživá konzistence charakterizuje regionální mexickou lahůdku jumiles. Viděno...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Hlasitá hudba svádí k nezdravým jídlům, tvrdí věda

Hamburger? Asi se v restauraci hrálo hodně nahlas.

Zvuková hudební kulisa v restauracích má velký vliv na to, co si objednáte. Ta hlasitá vám napovídá, abyste místo...

Najdete na iDNES.cz