Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pleš a vypadávání zubů aneb překvapivé důsledky kouření

aktualizováno 
Kouření a rakovina plic se omílají pořád dokola. Měli byste ale vědět, že vám kvůli holdování nikotinu začnou padat vlasy i zuby, penis vám vypoví službu a zmenší se vám mozek.

Plešatí, vrásčití. Takhle podle vědců dopadnete, neskončíte-li s kouřením. | foto: Profimedia.cz

Začneme vzhledem. Možná nedisponujete několika sporťáky ani intelektuálními zálibami a děláte si naděje, že ženu svých snů ulovíte na to, jak vypadáte. Pokud ale kouříte, raději začněte šetřit nebo se vzdělávat.

V první řadě se cigarety podepíší na vaší pokožce, přihrají vám vrásky i žlutavý nádech kůže. Jenže podle výzkumu z roku 2007, zveřejněného v Archives of Dermatology, se to nebude týkat jen vašeho obličeje, ale celého těla. Vědci testy zjistili, že kůže kuřáků byla dokonce mnohem vrásčitější a zničenější než kůže lidí, kteří se intenzivně vystavovali slunečnímu záření.

Tím to však nekončí. Vědci totiž přišli i na to, že kouření ničí vlasové folikuly, omezuje jejich zásobení krví, čímž zrychluje řídnutí vlasového porostu.

A aby toho nebylo málo, kromě toho, že coby kuřáci budete vrásčití, zažloutlí a plešatí, vám budou též scházet zuby. Tvrdí to studie z roku 2005, kterou zveřejnil magazín Science Daily. Jestliže si nedokážete odepřít cigaretu, očekávejte záněty a další onemocnění dásní, povětšinou chronického charakteru (kuřáci jimi trpí šestkrát častěji než nekuřáci) a vypadávání zubů. Po ukončení kouření se podle výzkumu stav ústní dutiny bývalých kuřáků výrazně zlepšil.

Fiasko v posteli

Vzhledem tedy svou vyvolenou příliš neuhranete, můžete ji ale zkusit oslnit svými postelovými výkony, výdrží a skalní erekcí. Tedy v případě, že vám to opět nepřekazí cigarety. Moc šancí však mít nebudete, protože podle lékařských statistik trpí víc než polovina kuřáků poruchou erekce. Na druhou stranu vás může těšit, že jakmile típnete poslední cigaretu, máte devadesátiprocentní šanci, že se váš penis dostane zpátky do kondice.

Nejrizikovější období jsou první dva týdny bez cigarety, kdy jsou abstinenční

Nejrizikovější období jsou první dva týdny bez cigarety, kdy jsou abstinenční příznaky nejsilnější. Ale rozhodnutí přestat kouřit je krokem dobrým směrem.

Pokud vám však nepostačí ani toto varování, které k vám penis vyšle, a budete pokračovat v kouření dál, dalším stupněm může být úplná impotence. Hlavním důvodem bude pravděpodobně nedostatečné krevní zásobení penisu, za které budete moci poděkovat cigaretám. Podle studie z roku 2001 má s impotencí zkušenost čtyřicet procent kuřáků, zatímco mezi nekuřáky je to jen pětadvacet procent mužů.

Kromě toho ovlivňují cigarety negativně i libido. A jako bonus navíc snižují i kvalitu spermií, takže rapidně klesá vaše schopnost počít potomka.

Menší mozek a horší nálada

Zakládáte si na své mozkové kapacitě? Užívejte si ji, dokud ještě můžete. Kuřáci totiž mají tenčí šedou kůru mozkovou, jak tvrdí studie z roku 2010, kterou citoval magazín Biological Psychiatry. Lékaři zkoumali za použití magnetické rezonance mozek kuřáků a porovnávali ho s mozkem těch, kdo svodům nikotinu odolali.

Ukázalo se, že kuřáci měli určité oblasti kortexu významně tenčí než nekuřáci. A čím déle kouřili, tím bylo zeslabení výraznější. K podobným změnám v mozkové kůře dochází i u lidí, kteří jsou závislí na drogách nebo trpí některými duševními poruchami a je jimi podle vědců postižena schopnost rozhodování, kontrola impulzivního chování, paměť nebo pevná vůle.

A pokud náhodou vaši paměť nezlikvidují přímo cigarety, udělá to za ně nejspíš Alzheimerova choroba. Riziko jejího vzniku zvyšuje kouření o 157 procent. Dokázal to výzkum z roku 2010, zveřejněný v Archives of Internal Medicine. Lékaři při něm sledovali víc než dvacet tisíc lidí po dobu třiadvaceti let a potvrdili, že kuřáci by si měli začít střádat peníze na ošetřovatelku, která se o ně bude za pár let starat. Kromě alzheimera se totiž mohou "těšit" na vaskulární demenci (riziko jejího vzniku je o 172 procent vyšší než u nekuřáků).

Nestačí-li vám ani jedno z uvedených rizik, můžete přestat kouřit jen kvůli svému dobrému pocitu a pozitivnímu naladění. Podle vědců z Brown University se vám totiž poté, co přestanete kouřit a zbavíte se abstinenčních příznaků, rapidně vylepší nálada a stoupne pocit spokojenosti se sebou samými. Kouříte-li tedy, abyste neměli depresi nebo netrpěli úzkostí, mnohem lepšího efektu dosáhnete, když cigarety naopak navždy odložíte.

Autor:Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

VIDEO: Splašky v puse, červi a tuk. Omdléval jsem při čištění kanálů

Nejužší stoky mají 60 na 110 centimetrů, musíte se v nich plazit a přitom ještě...

Nejen splašky, ale i červi, kameny nebo hroudy tuku. To všechno plave v pražské kanalizaci. Každý den proto vstupuje do...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Další z rubriky

VIDEO: Sedí mi sexy, dominantní role, říká tanečnice burlesky Angelina

Burleska má i usměvavou tvář.

Burleska ji zlákala zdůrazněním ženskosti, fantazií. „Líbí se mi, že jejím ideálem je sebevědomá žena, která má šmrnc a...

Extrémní gastronomie: drůbeží pařátky se v Indonésii jedí jako sušenky

Ne, pařátky se v Indonésii rozhodně nevyhazují. Tamní kuchaři je připravují...

V Indonésii se dojídá a zbytky se nenechávají. I zdánlivě nechutné části drůbeže se tu setkají s nadšením strávníků. K...

Vosy a Noční čarodějnice. Do války proti nacistům zasáhly i pilotky

Hrdinky. Rufina Gaševová a Natalie Meklinová patřily do bombardovacího...

Sovětské pilotky létaly za druhé světové války bojové mise, jejich americké kolegyně přepravovaly náklady nebo...

Najdete na iDNES.cz