Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pleš vám může dodat charizma a úspěch

aktualizováno 
Cítí se znevýhodněni, a proto se v životě mnohem více snaží. Často tak mohou být úspěšnější, než kdyby měli vlasy. A neustálá připravenost dokazovat, že jsou stejně dobří jako ostatní, navíc dodává „plešounům“ osobité charizma.

Bez vlasů, ale zato s energií, šarmem a sex-appealem | foto: Profimedia.cz

Plešatost je muži mnohdy vnímána jako viditelná slabost. Bez vlasů se často cítí méně jistí u žen i zranitelnější třeba v pracovním kolektivu. "Povede-li se jim však přistoupit k nové situaci z té správné strany, mohou handicap proměnit ve zdroj svého úspěchu," upozorňuje Olga Kučerová z pražské poradny Tamara Polanski.

Plešatý a hrdý

Klíčem je podle amerického sdružení Bratrstvo plešatých přestat se soustředit na marné snahy o zamaskování "plešky" a nedělat si iluze, že vlasy zase narostou.

Ačkoli může být nelehké říci někdejší hřívě sbohem, neznamená to, že bez ní nemůžete vypadat dobře, zdůrazňují angažovaní američtí plešatci, jejichž webová stránka připomíná, že na světě žije téměř 1,5 miliardy plešatých lidí.

A doporučují rázný start: Netrapte se a oholte si rovnou celou hlavu. Dáte tím najevo, že jste schopni zvládat nové situace, že s vaším porostem vaše identita nevypadala a že máte kuráž prosadit se takoví, jací jste.

Není na místě začít se litovat ani přestat si sama sebe vážit. Naopak, vsaďte na humor a využijte vizuální změny k tomu, abyste se pustili do nových věcí, které dlouho odkládáte.

Zaměřit se na prohlubování svých dovedností a schopností doporučuje i Olga Kučerová. Právě vlastním sebezdokonalováním může plešatý muž svůj zdánlivý handicap vyrovnat.

Méně vlasů, více charizmatu

Z plešatého muže, neustále připraveného bojovat proti všem "vlasáčům" s využitím veškerého svého potenciálu, se tak může stát daleko úspěšnější a charizmatičtější muž, než kdyby zůstala jeho hlava porostlá hustou kšticí.

Právě charizma je přitom to, co se na rozdíl od počtu vlasových cibulek na lebce počítá. "Sebejistota, šarm, síla, přirozenost," vyjmenovává atributy, které ji na mužích oslovují, třicetiletá právnička Lenka. "Takový Bruce Willis má pro mne kouzlo s vlasy i bez."

A Olga Kučerová dodává: "Součástí mužského charizmatu je jeho věčná nespokojenost, která ho žene stále dál a výš. Strach a obavy na podvědomé úrovni mohou být někdy paradoxně velkým motorem úspěchu."

"Plešatí chlapi jsou drsnější," dodává další kamínek do mozaiky osmadvacetiletá Lucie a něco na tom bude. Jednou z nejčastějších forem plešatění je totiž androgenní alopecie, kterou způsobuje vyšší přítomnost mužských pohlavních hormonů a genetická výbava. Pleš u mužů je tedy mnohdy znakem vysoké hladiny testosteronu. A právě ten dělá z muže "chlapáka", statného a výkonného samce vždy ochotného bojovat.

Slavní "plešouni"

Holohlavý sir Connery
Nejvíce jej proslavila série filmů, v nichž ztvárnil agenta Jamese Bonda, ale též fakt, že ať hraje postavu jakékoli národnosti, vždy jí vnutí svůj skotský přízvuk. V roce 2000 jej královna Alžběta II. povýšila do šlechtického stavu, opakovaně bývá volen nejpřitažlivějším mužem světa. V roce 1989 byl jako devětapadesátiletý vyhlášen Nejvíc sexy mužem časopisem People, o deset let později byl zvolen Nejvíc sexy mužem století.

Drsňák Bruce
Když začal být slavný, měl tenhle německo-americký herec už pořádné kouty. Ty však při sledování filmu Smrtonosná past nikdo ani nepostřehl. Dnes už pětapadesátiletý a dokonale holohlavý Bruce Willis si s každou rolí (a vypadnutým vlasem) získává srdce dalších žen a obdiv mužů. Vedle drsného plešatého chlapa se navíc ještě lépe vyjímají jeho atraktivní partnerky, ve filmu i v životě.

Kapitán Picard

Anglický herec Patrick Stewart ztratil většinu svých vlasů už v devatenácti letech. Jenže místo toho, aby se trápil, udělal z plešatosti svou přednost. Na jednom divadelním konkursu uspěl totiž i díky tomu, že se dokázal prodat jako "dva herci za cenu jednoho", tedy jednou s nasazenou parukou a podruhé bez ní.

Celosvětově jej proslavila role odvážného a zásadového kapitána Jeana Luca Picarda, kterého obdivují všichni podřízení i diváci. Jeho plešatosti se zastal i sám scenárista seriálu Star Trek Gene Roddenberry, když reagoval na kousavou poznámku jednoho reportéra, podle nějž "by ve 24. století už určitě dokázali plešatost léčit". "Ve 24. století by plešatost už nikdo neřešil," odvětil suše Roddenberry.

V roce 1992 byl dvaapadesátiletý bezvlasý Stewart magazínem TV Guide dokonce zvolen "Nejvíc sexy mužem v televizi".

"Nový" Travolta: pleš a bradka

Pro roli ve filmu From Paris With Love, který přijde do českých kin v dubnu, ze sebe udělal plešatého drsňáka i takový "napomádovaný vlasáč" jako John Travolta. A světe div se, lidem se tak líbí víc. "Pro mě to byla docela radikální změna vizáže a měl jsem trochu obavy, co na to řeknou lidé. Nejenže se to líbí manželce Kelly, udělali dokonce nějaký on-line průzkum, a že se jim tak líbím víc, uvedlo 99 procent lidí. Možná zůstanu plešatý a s bradkou už napořád," přiznal John Travolta magazínu Absolute Now.

Úspěch Travolty s vlasy i bez dokazuje, že pleš v životě herců ani ostatních mužů nehraje podstatnou roli, pokud ji do ní neobsadí oni sami.

Ostrý Kraus

Je zářným příkladem toho, že aby byl muž v něčem úspěšný, nemusí být žádným krasavcem. Vedle skoro plešaté hlavy ho krášlí také nepřehlédnutelný obří nos. Přesto se nebojí klást otázky na tělo i mužům s hustou kšticí a dokonce byl obsazen i do role svůdníka.


Autor:


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...Sebevědomý lev jsem proto, že makám a nepodvádím, říká Terminátor Karlos

Karlose „Terminátora“ Vémolu zpovídal Jakub „Buba“ Ouvín pro pořed televize...

Lvi žerou první, zní jeho heslo, má ho ostatně vytetované na ruce. A není pochyb, že on sám se mezi lvy počítá....

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Další z rubriky

Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

VIDEO: Žena uřízla manželovi penis. Kvůli nevěře

Žárlivá žena uřízla manželovi penis

Když zjistila, že ji muž podvádí s mnoha ženami, zuřila. A nezvládla se uklidnit. Proto vymyslela plán pomsty. Vykonala...

Hlasitá hudba svádí k nezdravým jídlům, tvrdí věda

Hamburger? Asi se v restauraci hrálo hodně nahlas.

Zvuková hudební kulisa v restauracích má velký vliv na to, co si objednáte. Ta hlasitá vám napovídá, abyste místo...

Najdete na iDNES.cz