Plešatění: kam mizí vaše vlasy

aktualizováno 
Holá hlava je noční můrou všech mužů. Jenže vědců též, nemohou se totiž shodnout na tom, co plešatění způsobuje. Někteří sázejí na úbytek progenitorů, jiní například na vysokou hladinu jednoho z proteinů.

Pro řadu mužů je plešatění příčinou komplexů. | foto: Profimedia.cz

Hned na úvod vás můžeme utěšit tím, že v plešatění rozhodně nejste sami. Podle statistik se s některou z jejích forem potýká polovina mužů ve věku padesáti let. Další zdroje mluví dokonce o pětaosmdesáti procentech postižených. Nejčastější příčinou řídnutí vlasů je takzvaná androgenní alopecie (v menšině případů může být příčinou infekce vlasové pokožky, autoimunitní onemocnění či například medikace), která stojí za pětadevadesáti procenty případů plešatění. A navzdory všeobecnému přesvědčení to není záležitost stárnoucích mužů, čtvrtina mužů začne plešatět před dosažením jednadvacátého roku.

I když přesnou příčinu plešatění vědci zatím neznají, zřejmé je, že vlasový folikul, tedy tkáň, která vlas obaluje a z níž vlas vyrůstá, se u plešatých mužů zmenší, tudíž produkuje tenčí a kratší vlasy. Postupem času už z nich vyrůstají vlasy tak krátké, že se ani nedostanou nad povrch pokožky a jsou tedy okem neviditelné. Proč tomu tak je však zatím zůstává neobjasněné, respektive existuje hned několik nepotvrzených teorií.

Příčina? Neznámá

V roce 2011 zveřejnila média výsledky amerického výzkumu, který odhalil, že problém u plešatících mužů spočívá v kmenových buňkách, které zodpovídají za růst nových vlasů. Z této teorie také vychází léčba s pomocí kmenových buněk.

Vědci zjistili, že ačkoli vlasová pokožka plešatících mužů obsahuje stejné množství vlasových kmenových buněk jako vlasová pokožka ostatních mužů, je v ní obsaženo menší množství takzvaných progenitorů. To je právě důvod, proč se vlasové folikuly smrští a ačkoli z nich vlasy vyrůstají dál, dosahují jen mikroskopických rozměrů. Autoři výzkumu proto radí, aby se odborníci při léčbě plešatění u mužů zaměřili na způsob, jímž by bylo možné tyto buňky znovu zaktivovat.

Výzkum z roku 2012 však zase zjistil, že za plešatění zřejmě může vysoká hladina proteinu prostaglandinu D2, který blokuje růst nových vlasů. Jiné zdroje mluví o geneticky dané přecitlivělosti proti dihydrotestosteronu (DHT), který negativně ovlivňuje činnost vlasových folikulů.

Zázračný prostředek neexistuje

Typicky začnou vlasy nejdříve ubývat nad čelem, na spáncích a na temeni hlavy, postupně však může pleš zasáhnout celou vlasovou pokožku. Snahy o vyvinutí zázračného krému či pilulky, které by spolehlivě, rychle a bezbolestně navrátily mužům jejich ztracenou hřívu, však zatím selhávají. V současné době se proto nejvíce sází na transplantaci vlasů, prostředky zpomalující průběh alopecie nebo již zmíněnou léčbu kmenovými buňkami.

Ačkoli vás alopecie samozřejmě neohrožuje na životě, je ztráta vlasů spojena s nepříjemnými psychickými dopady, jako je ztráta sebevědomí, stres a komplexy z vlastního vzhledu. Kromě toho byste měli lékaře navštívit vždy, když je ztráta vlasů spojená se zarudnutím, odlupováním nebo bolestivostí pokožky.

Autor:

Nejčtenější

Líbání, sexy esemesky: muži a ženy se neshodnou, kde začíná nevěra

Příliš důvěrné polibky na večírku s cizí ženou? Pro polovinu mužů to není...

Dopustit se opilého líbání s někým cizím na večírku. Z nudy flirtovat na seznamovací aplikaci. Dopřát si intimní...

VIDEO: Svůdná těla, intimní hračky. Prahu navštívil erotický veletrh

V Praze se konal další ročník Erotického veletrhu

Erotické pomůcky, spodní prádlo, ale též šperky, afrodiziaka, moderní aplikace, které spojují erotiku s technologií....

Niño sicario: fenomén dětských vrahů ovládá drogové kartely

Klučina s rukama od krve. Edgar Jimenez Lugo dělal pro kartel tu nejšpinavější...

Jsou mladí, vlastně ještě děti. Přesto už pracují v žoldu drogových kartelů. Nejen jako kurýři nebo pašeráci. Zabíjejí,...

Další ochutnávka z kalendáře Pirelli: dražte ho 19. prosince

Postava zosobněná topmodelkou Gigi Hadidovou čtenářům připomíná, že ne každý...

Je intimní, ale ne lacině. Oslavuje krásu žen, ale i sílu jejich osobností. Kalendář Pirelli pro rok 2019 vypráví čtyři...

Zkáza Franklinovy výpravy: mráz, beznaděj a kanibalismus

Někteří členové výpravy se rozhodli vydat pěšky na jih. Po prvních úmrtích se...

Měla to být výjimečná výprava plná objevů. Jenže britská Franklinova námořní expedice mířící do země arktického ledu...

Další z rubriky

VIDEO: Pětiletý thajský kluk jezdí do školy na motorové lodi

Do školy na lodi. Pětiletý kluk z Bangkoku umí sám kormidlovat člun.

Teprve začal chodit do školy, už do ní však jezdí rovnou jako kapitán motorové lodi. Pětiletý školák Tanadet Petnoi...

Zkáza Franklinovy výpravy: mráz, beznaděj a kanibalismus

Někteří členové výpravy se rozhodli vydat pěšky na jih. Po prvních úmrtích se...

Měla to být výjimečná výprava plná objevů. Jenže britská Franklinova námořní expedice mířící do země arktického ledu...

Niño sicario: fenomén dětských vrahů ovládá drogové kartely

Klučina s rukama od krve. Edgar Jimenez Lugo dělal pro kartel tu nejšpinavější...

Jsou mladí, vlastně ještě děti. Přesto už pracují v žoldu drogových kartelů. Nejen jako kurýři nebo pašeráci. Zabíjejí,...

Najdete na iDNES.cz