Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Podívejte se do továrny, kde designují nejlepší surfy světa

  0:23aktualizováno  0:23
XMAN.cz navštívil designovou manufakturu, která připravuje surfy největším hvězdám tohoto sportu. Máte-li zbytečných několik set euro a milujete-li jízdu na vlně, možná vás článek inspiruje. Kelly Slater se bez hossegorské fabriky na světovém poháru neobejde.

Kelly Slater - nejlepší surfař současnosti věří hochům z Hossegoru. A vy?

Městečko Hossegor, které leží ve francouzském Baskitsku na jihozápadní hranici Francie se Španělskem, je historicky první místo v Evropě, jehož vlny poznaly surfové prkno.

Vděčí za to hollywoodské hvězdě, která byla začátkem 50. let minulého století ubytovaná jen pár kilometrů od tohoto fantastického spotu, kde se dnes pravidelně koncem září koná světový pohár za účasti hvězd jako Kelly Slater. Akce pravidelně přiláká i několik Čechů. A je opravdu na co koukat.

Designová továrna na surfy v Hossegoru

Půl hodiny autem z centra Hossegoru je továrna, v níž všem těmhle hvězdám designujou prkna, přesně jak je napadne v tunelu nebo na vlně. A budete se divit, ale není nemožné si tady nechat udělat váš surf. Stačí na to mít.

Parta pohodářů (celý den dýchají nejrůznější výpary ze sprejů, lepidel, ředidel) vám ho vymazlí i podle nákresu vašeho syna. Všechno ruční práce, poctivá desetihlavá manufaktura party frantíků, co má kámoše v australské manufaktuře Quicksilveru a ta jim posílá svoje ridery ze stáje. Týpci jim udělají všechno, na co si vzpomenou.

Designová továrna na surfy v Hossegoru

Já jsem se do design centra bohužel nedostal, když jsem tam šel utratit blíže nespecifikovaný obnos několika set eur, ale když jsem loni pro iDNES.cz dělal reportáž o Nikita Surf Campu, na němž vyučuje bývalý prorider a trenér jihoafrické reprezentace Kevin Olsen. - čtěte více o surfování v Hossegoru

Surf podepsaný Kellym S.
Na stěnách na vás dýchne opravdová historie. O pár kiláků dál v Biarritzu je, sice v muzeu, to v úvodu zmiňované surfové prkno amerického režiséra Petera Viertela, kterého překvapilo, že se v takových podmínkách nesurfuje. Neváhal a nechal si surf poslat z Miami.

Designová továrna na surfy v Hossegoru

V Hossegoru ovšem vidíte prkna lidí, které znáte z časopisů, YouTube.com a máte k nim logicky mnohem blíž. Navíc, když všem, kteří se na vzniku surfu podílí, vidíte pod ruce... Být prorider, neváhám ani minutu. Kelly Slater, asi největší hvězda současnosti, designerům jeden surf po závodech nechal a podepsal na památku.

Továrna surfy v Hossegoru

Patrová, nenápadná továrna asi třicet kilometrů z Hossegoru je rozdělená do několika provozů. V prvním vám surf připraví na laminování, v dalším vybrousí ideální tvar a vyčistí vám ho. Před tím se ovšem autor této procedury nezapomene podepsat.

Designová továrna na surfy v Hossegoru

O kus dál začne designér dávat základ šabloně, přes níž na surf nastříká vámi dodaný obrázek. Velmistr je připraven i na největší vychytávky, jarem dopracovává detaily. Tím také majitel získá na výsostném pocitu, že má opravdový originál, protože všechny výmysly výtvarník dodělává ručně štětečkem.

Designová továrna na surfy v Hossegoru

Pak už majitele dělí od první jízdy na novém miláčkovi několik hodin. V tu chvíli mu šéf party volá, že si surf druhý den ráno může cestou na spot vyzvednout. Od poslední kapky jarem prkno čeká jen desetiminutové schnutí, montování ploutví a sprchování.

Autor:


Nejčtenější

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

VIDEO: Budujeme funkční sílu, která si rozumí se zdravím, říká instruktor

Pavel Macek je prvním certifikovaným instruktorem systému StrongFirst v Česku.

Sílu neodděluje od správného pohybu a fyzickou kondici od dlouhodobého zdraví. „Fitness by mělo znamenat, že vše je...

Další z rubriky

Po úrazu ochrnul, teď jezdí na surfu. Člověk zvládne vše, co chce, tvrdí

Je ochrnut. Pořádnou porci adrenalinu si však Heřman Volf najde.

Heřman Volf vedl do roku 2006 hektický život čtyřicátníka. Pak přišel úraz, po kterém ochrnul. Uvědomil si, že odkládat...

VIDEO: Zápasy v kleci se v Praze představí s famózní sestavou

Petr „Monster“ Kníže je legendou českého MMA. Nebude scházet ani na jedenáctém...

Největšímu taháky bude jistě Sandra Mašková, policista Jaroslav Pokorný a Ivan Buchinger, který se utkal s Conorem...

VIDEO: Budujeme funkční sílu, která si rozumí se zdravím, říká instruktor

Pavel Macek je prvním certifikovaným instruktorem systému StrongFirst v Česku.

Sílu neodděluje od správného pohybu a fyzickou kondici od dlouhodobého zdraví. „Fitness by mělo znamenat, že vše je...

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.

Najdete na iDNES.cz