Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Podívejte se do továrny, kde designují nejlepší surfy světa

  0:23aktualizováno  0:23
XMAN.cz navštívil designovou manufakturu, která připravuje surfy největším hvězdám tohoto sportu. Máte-li zbytečných několik set euro a milujete-li jízdu na vlně, možná vás článek inspiruje. Kelly Slater se bez hossegorské fabriky na světovém poháru neobejde.

Kelly Slater - nejlepší surfař současnosti věří hochům z Hossegoru. A vy?

Městečko Hossegor, které leží ve francouzském Baskitsku na jihozápadní hranici Francie se Španělskem, je historicky první místo v Evropě, jehož vlny poznaly surfové prkno.

Vděčí za to hollywoodské hvězdě, která byla začátkem 50. let minulého století ubytovaná jen pár kilometrů od tohoto fantastického spotu, kde se dnes pravidelně koncem září koná světový pohár za účasti hvězd jako Kelly Slater. Akce pravidelně přiláká i několik Čechů. A je opravdu na co koukat.

Designová továrna na surfy v Hossegoru

Půl hodiny autem z centra Hossegoru je továrna, v níž všem těmhle hvězdám designujou prkna, přesně jak je napadne v tunelu nebo na vlně. A budete se divit, ale není nemožné si tady nechat udělat váš surf. Stačí na to mít.

Parta pohodářů (celý den dýchají nejrůznější výpary ze sprejů, lepidel, ředidel) vám ho vymazlí i podle nákresu vašeho syna. Všechno ruční práce, poctivá desetihlavá manufaktura party frantíků, co má kámoše v australské manufaktuře Quicksilveru a ta jim posílá svoje ridery ze stáje. Týpci jim udělají všechno, na co si vzpomenou.

Designová továrna na surfy v Hossegoru

Já jsem se do design centra bohužel nedostal, když jsem tam šel utratit blíže nespecifikovaný obnos několika set eur, ale když jsem loni pro iDNES.cz dělal reportáž o Nikita Surf Campu, na němž vyučuje bývalý prorider a trenér jihoafrické reprezentace Kevin Olsen. - čtěte více o surfování v Hossegoru

Surf podepsaný Kellym S.
Na stěnách na vás dýchne opravdová historie. O pár kiláků dál v Biarritzu je, sice v muzeu, to v úvodu zmiňované surfové prkno amerického režiséra Petera Viertela, kterého překvapilo, že se v takových podmínkách nesurfuje. Neváhal a nechal si surf poslat z Miami.

Designová továrna na surfy v Hossegoru

V Hossegoru ovšem vidíte prkna lidí, které znáte z časopisů, YouTube.com a máte k nim logicky mnohem blíž. Navíc, když všem, kteří se na vzniku surfu podílí, vidíte pod ruce... Být prorider, neváhám ani minutu. Kelly Slater, asi největší hvězda současnosti, designerům jeden surf po závodech nechal a podepsal na památku.

Továrna surfy v Hossegoru

Patrová, nenápadná továrna asi třicet kilometrů z Hossegoru je rozdělená do několika provozů. V prvním vám surf připraví na laminování, v dalším vybrousí ideální tvar a vyčistí vám ho. Před tím se ovšem autor této procedury nezapomene podepsat.

Designová továrna na surfy v Hossegoru

O kus dál začne designér dávat základ šabloně, přes níž na surf nastříká vámi dodaný obrázek. Velmistr je připraven i na největší vychytávky, jarem dopracovává detaily. Tím také majitel získá na výsostném pocitu, že má opravdový originál, protože všechny výmysly výtvarník dodělává ručně štětečkem.

Designová továrna na surfy v Hossegoru

Pak už majitele dělí od první jízdy na novém miláčkovi několik hodin. V tu chvíli mu šéf party volá, že si surf druhý den ráno může cestou na spot vyzvednout. Od poslední kapky jarem prkno čeká jen desetiminutové schnutí, montování ploutví a sprchování.

Autor:Nejčtenější

Nebezpečná masturbace: v Německu stojí život sto lidí ročně

Cesta za orgasmem může být i velmi nebezpečná.

V lékařských záznamech za sebou nechávají zápis „úmrtí kvůli autoerotice“. Ano, i touha po co nejintenzivnějším...

VIDEO: Splašky v puse, červi a tuk. Omdléval jsem při čištění kanálů

Nejužší stoky mají 60 na 110 centimetrů, musíte se v nich plazit a přitom ještě...

Nejen splašky, ale i červi, kameny nebo hroudy tuku. To všechno plave v pražské kanalizaci. Každý den proto vstupuje do...Rapeři v ringu. Marpo vyslyšel Rytmusovu výzvu a utká se s ním

Velký zápas. Duel mezi Marpem a Rytmusem znamená velké peníze a velkou...

„Takže Marpo, vyzývám tě na boxerský zápas,“ zaznělo z jednoho rohu pomyslného ringu. „Přijímám – a začni trénovat,...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

VIDEO: Sedí mi sexy, dominantní role, říká tanečnice burlesky Angelina

Burleska má i usměvavou tvář.

Burleska ji zlákala zdůrazněním ženskosti, fantazií. „Líbí se mi, že jejím ideálem je sebevědomá žena, která má šmrnc a...

Další z rubriky

VIDEO: Reportér Rádia Impuls sjel divokou Sázavu a rozrážel ledy na Vltavě

Zuřivý reportér - adrenalin

Vzduch minus dva stupně, voda ve Vltavě mezi jedním a dvěma nad nulou a ledová vrstva na hladině. Zuřivý reportér Rádia...

VIDEO: Splašky v puse, červi a tuk. Omdléval jsem při čištění kanálů

Nejužší stoky mají 60 na 110 centimetrů, musíte se v nich plazit a přitom ještě...

Nejen splašky, ale i červi, kameny nebo hroudy tuku. To všechno plave v pražské kanalizaci. Každý den proto vstupuje do...

VIDEO: Špičková yoya stojí i tři tisíce korun, říká český mistr

Robert Kučera

Není to jen dětská hračka. Špičková yoya jsou sofistikovanými technologickými kusy a dělají se s nimi složité triky,...

Najdete na iDNES.cz