Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Poměr se sekretářkou a jak ho přežít

aktualizováno 
Šéf a jeho asistentka. Větší klišé už si snad ani nelze představit, přesto se takových vztahů odehrává v reálném životě spousta. Chcete-li takový milenecký poměr "ustát", měli byste ho z pracovního života co nejvíc eliminovat. Své soukromí mezi kolegy nevynášejte a pro všechny případy si připravte únikovou cestu do jiného zaměstnání.

Tajený milenecký poměr na pracovišti vám může přinést spoustu horkých chvilek. A možná zjistíte, že tajný vlastně vůbec není. | foto: Profimedia.cz

Situace jako z průměrného filmu: šéf začne flirtovat se svou sekretářkou nebo jinou podřízenou, při nejbližší příležitosti spolu skončí v posteli a následujících několik týdnů, měsíců až let spolu udržují poměr. I když si nalhávají, že jsou dokonale nenápadní, ví o tom všichni ve firmě od uklízečky po recepční.

V romantických filmech všechny překážky překonají a souznění duší jim vydrží až do smrti, ve skutečnosti idylka nemívá šťastný závěr. Končí v kolotoči hysterických scén, ublížených pohledů a dusné pracovní atmosféry. Jaká pravidla je nutné dodržovat, abyste svůj poměr s podřízenou kolegyní přestáli se ctí?

Nevhodný vztah

Vyprávět by o tom mohli například Bill Clinton a Monica Lewinska nebo Michael Kocáb a Lejla Abbasová. A nejen oni. Romantický vztah na pracovišti prožilo čtyřicet procent zaměstnanců, zjistila organizace American Management Association. Ženy jsou podle výzkumu intimním vztahům s kolegy nakloněny více. K románku na pracovišti se jich přiznalo třiačtyřicet procent.

Jenže zatímco k aférám s kolegyněmi na zhruba téže úrovni firemní hierarchie se lidé staví poměrně tolerantně, na tom, že si nadřízený začne se svou podřízenou, nevidí podle průzkumu National Business Ethics Survey z roku 2009 nic špatného jen patnáct procent lidí. Není překvapující, že tolerantnější jsou v tomto ohledu muži.

I když neexistuje zákon, který by sexuální poměr mezi šéfem a jeho podřízenou zakazoval, ve hře je mnoho. Případnou aférkou riskujete svou autoritu i profesní pověst. A vůbec je to chůze po tenkém ledu. Nebudete-li si počínat dostatečně ohleduplně (nepředpokládáme, že byste do toho šli se zlým úmyslem), můžete se dopustit sexuálního obtěžování. To řeší zákoník práce i občanský a trestní zákoník. "Nikdo nesmí zneužívat výkonu práv a povinností k ponižování lidské důstojnosti účastníka pracovněprávního vztahu. Za ponižování se pokládá i nežádoucí chování sexuální povahy na pracovišti, které je nevítané, nevhodné nebo urážlivé," říká například zákoník práce.

Nemíchejte pracovní a osobní oblast

Pokud se i přes všechna rizika a mínusy rozhodnete podlehnout hlubokému výstřihu své podřízené, měli byste respektovat alespoň základní pravidla, která minimalizují škody. V první řadě se pokuste zjistit, zda se k sexuálním poměrům mezi zaměstnanci nějakým způsobem nevyjadřují vnitřní pravidla vaší firmy. I když zákon podobné chování nijak nepostihuje, neznamená to, že se k němu bude stavět tolerantně váš zaměstnavatel.

A rozhodně nekalkulujte s tím, že se vám podaří románek utajit, spíše předem předpokládejte, že to praskne v nejméně očekávané chvíli. "Moje šéfová v bývalém zaměstnání si něco začala s mým kolegou. Žhavé zprávy si vyměňovali firemním mailem a jednu z nich poslala omylem mé kolegyni. Bohužel měla tu smůlu, že šlo o největší drbnu z kanceláře, která si to nenechala pro sebe ani deset vteřin. Detaily z jejich předešlé noci se šířily rychlostí blesku. Šéfová byla nejvýše postaveným člověkem ve firmě, takže to pro ni žádné následky ve formě postihů nemělo, ale její autorita utrpěla hodně vážnou ránu," vypráví Karel J. z Prahy.

I kdyby však byli vaši nadřízení ti nejtolerantnější lidé na severní polokouli, žádný soudný člověk vám nebude tolerovat, pokud se váš románek začne odrážet na pracovní výkonnosti. "Hlavním problémem vztahů na pracovišti je skutečnost, že jen málokteří lidé dokáží důsledně oddělit soukromou sféru od pracovní oblasti," říká psycholožka Eva Malá.

"Problémy z osobního života se pak často negativně promítají i do pracovních výkonů. Je potřeba si hned od počátku vyjasnit, že jiná pravidla platí v partnerském vztahu a zcela odlišná zase v pracovních záležitostech. To je zásada, kterou by se měli řídit například i manželé, kteří spolu pracují."

Zůstaňte profesionálem

"Ustát" milenecký vztah na pracovní úrovni je poměrně obtížné. Ať už budete milenku protežovat, nebo na ni naopak zvýšíte nároky, abyste nemohli být nařčeni z nadržování, ani jedno nebude dělat dobrotu. Pokuste se stále si připomínat, jak jste se k ní chovali před tím, než jste spolu začali spát, jaké měla povinnosti a do jaké míry jste lpěli na jejich splnění.

Samozřejmostí by mělo být, že se v kanceláři neoslovujete "kočičko" a "broučku" a žádným podobným způsobem nevynášíte své soukromí mezi kolegy. Stejně tak není dobrý nápad zanechávat důkazy ve formě soukromých zpráv ve firemním e-mailu, srdíček namalovaných prstem do prachu na vašem monitoru a podobně.

Pokuste se také ujasnit si pravidla a definovat, co od vztahu vzájemně očekáváte. V každém případě si ale začněte hned od začátku promýšlet únikovou cestu a poohlížet se po náhradním zaměstnání, kde byste se ucházeli o místo v případě, že jeden z vás bude muset vyklidit pole.

"Velkým rizikem vztahů na pracovišti je možnost, že se partneři nerozejdou v dobrém. Ze svých osobních zkušeností mohu potvrdit, že v takovém případě je další pracovní spolupráce prakticky nemožná," varuje psycholožka.

Autor:


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Sebevědomý lev jsem proto, že makám a nepodvádím, říká Terminátor Karlos

Karlose „Terminátora“ Vémolu zpovídal Jakub „Buba“ Ouvín pro pořed televize...

Lvi žerou první, zní jeho heslo, má ho ostatně vytetované na ruce. A není pochyb, že on sám se mezi lvy počítá....

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Další z rubriky

Extrémní gastronomie: mrtvá oliheň utíká z talíře

Živá chobotnice na talíři

Ujištění, že v oblíbené asijské pochoutce katsu ika odori-don, míse mořských plodů, se nenachází žádné živé zvíře, vás...

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Hlasitá hudba svádí k nezdravým jídlům, tvrdí věda

Hamburger? Asi se v restauraci hrálo hodně nahlas.

Zvuková hudební kulisa v restauracích má velký vliv na to, co si objednáte. Ta hlasitá vám napovídá, abyste místo...

Najdete na iDNES.cz