Poměr se sekretářkou a jak ho přežít

aktualizováno 
Šéf a jeho asistentka. Větší klišé už si snad ani nelze představit, přesto se takových vztahů odehrává v reálném životě spousta. Chcete-li takový milenecký poměr "ustát", měli byste ho z pracovního života co nejvíc eliminovat. Své soukromí mezi kolegy nevynášejte a pro všechny případy si připravte únikovou cestu do jiného zaměstnání.

Tajený milenecký poměr na pracovišti vám může přinést spoustu horkých chvilek. A možná zjistíte, že tajný vlastně vůbec není. | foto: Profimedia.cz

Situace jako z průměrného filmu: šéf začne flirtovat se svou sekretářkou nebo jinou podřízenou, při nejbližší příležitosti spolu skončí v posteli a následujících několik týdnů, měsíců až let spolu udržují poměr. I když si nalhávají, že jsou dokonale nenápadní, ví o tom všichni ve firmě od uklízečky po recepční.

V romantických filmech všechny překážky překonají a souznění duší jim vydrží až do smrti, ve skutečnosti idylka nemívá šťastný závěr. Končí v kolotoči hysterických scén, ublížených pohledů a dusné pracovní atmosféry. Jaká pravidla je nutné dodržovat, abyste svůj poměr s podřízenou kolegyní přestáli se ctí?

Nevhodný vztah

Vyprávět by o tom mohli například Bill Clinton a Monica Lewinska nebo Michael Kocáb a Lejla Abbasová. A nejen oni. Romantický vztah na pracovišti prožilo čtyřicet procent zaměstnanců, zjistila organizace American Management Association. Ženy jsou podle výzkumu intimním vztahům s kolegy nakloněny více. K románku na pracovišti se jich přiznalo třiačtyřicet procent.

Jenže zatímco k aférám s kolegyněmi na zhruba téže úrovni firemní hierarchie se lidé staví poměrně tolerantně, na tom, že si nadřízený začne se svou podřízenou, nevidí podle průzkumu National Business Ethics Survey z roku 2009 nic špatného jen patnáct procent lidí. Není překvapující, že tolerantnější jsou v tomto ohledu muži.

I když neexistuje zákon, který by sexuální poměr mezi šéfem a jeho podřízenou zakazoval, ve hře je mnoho. Případnou aférkou riskujete svou autoritu i profesní pověst. A vůbec je to chůze po tenkém ledu. Nebudete-li si počínat dostatečně ohleduplně (nepředpokládáme, že byste do toho šli se zlým úmyslem), můžete se dopustit sexuálního obtěžování. To řeší zákoník práce i občanský a trestní zákoník. "Nikdo nesmí zneužívat výkonu práv a povinností k ponižování lidské důstojnosti účastníka pracovněprávního vztahu. Za ponižování se pokládá i nežádoucí chování sexuální povahy na pracovišti, které je nevítané, nevhodné nebo urážlivé," říká například zákoník práce.

Nemíchejte pracovní a osobní oblast

Pokud se i přes všechna rizika a mínusy rozhodnete podlehnout hlubokému výstřihu své podřízené, měli byste respektovat alespoň základní pravidla, která minimalizují škody. V první řadě se pokuste zjistit, zda se k sexuálním poměrům mezi zaměstnanci nějakým způsobem nevyjadřují vnitřní pravidla vaší firmy. I když zákon podobné chování nijak nepostihuje, neznamená to, že se k němu bude stavět tolerantně váš zaměstnavatel.

A rozhodně nekalkulujte s tím, že se vám podaří románek utajit, spíše předem předpokládejte, že to praskne v nejméně očekávané chvíli. "Moje šéfová v bývalém zaměstnání si něco začala s mým kolegou. Žhavé zprávy si vyměňovali firemním mailem a jednu z nich poslala omylem mé kolegyni. Bohužel měla tu smůlu, že šlo o největší drbnu z kanceláře, která si to nenechala pro sebe ani deset vteřin. Detaily z jejich předešlé noci se šířily rychlostí blesku. Šéfová byla nejvýše postaveným člověkem ve firmě, takže to pro ni žádné následky ve formě postihů nemělo, ale její autorita utrpěla hodně vážnou ránu," vypráví Karel J. z Prahy.

I kdyby však byli vaši nadřízení ti nejtolerantnější lidé na severní polokouli, žádný soudný člověk vám nebude tolerovat, pokud se váš románek začne odrážet na pracovní výkonnosti. "Hlavním problémem vztahů na pracovišti je skutečnost, že jen málokteří lidé dokáží důsledně oddělit soukromou sféru od pracovní oblasti," říká psycholožka Eva Malá.

"Problémy z osobního života se pak často negativně promítají i do pracovních výkonů. Je potřeba si hned od počátku vyjasnit, že jiná pravidla platí v partnerském vztahu a zcela odlišná zase v pracovních záležitostech. To je zásada, kterou by se měli řídit například i manželé, kteří spolu pracují."

Zůstaňte profesionálem

"Ustát" milenecký vztah na pracovní úrovni je poměrně obtížné. Ať už budete milenku protežovat, nebo na ni naopak zvýšíte nároky, abyste nemohli být nařčeni z nadržování, ani jedno nebude dělat dobrotu. Pokuste se stále si připomínat, jak jste se k ní chovali před tím, než jste spolu začali spát, jaké měla povinnosti a do jaké míry jste lpěli na jejich splnění.

Samozřejmostí by mělo být, že se v kanceláři neoslovujete "kočičko" a "broučku" a žádným podobným způsobem nevynášíte své soukromí mezi kolegy. Stejně tak není dobrý nápad zanechávat důkazy ve formě soukromých zpráv ve firemním e-mailu, srdíček namalovaných prstem do prachu na vašem monitoru a podobně.

Pokuste se také ujasnit si pravidla a definovat, co od vztahu vzájemně očekáváte. V každém případě si ale začněte hned od začátku promýšlet únikovou cestu a poohlížet se po náhradním zaměstnání, kde byste se ucházeli o místo v případě, že jeden z vás bude muset vyklidit pole.

"Velkým rizikem vztahů na pracovišti je možnost, že se partneři nerozejdou v dobrém. Ze svých osobních zkušeností mohu potvrdit, že v takovém případě je další pracovní spolupráce prakticky nemožná," varuje psycholožka.

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Mirek se vystavil nahý. Užil si se čtyřmi slečnami naráz

Miroslav se ukázal bez oblečení na Výstavě skutečných nahých mužů.

Miluje nahotu, bez oblečení chodí i doma před návštěvami a když se v Praze konala Výstava skutečných nahých mužů,...

Niño sicario: fenomén dětských vrahů ovládá drogové kartely

Klučina s rukama od krve. Edgar Jimenez Lugo dělal pro kartel tu nejšpinavější...

Jsou mladí, vlastně ještě děti. Přesto už pracují v žoldu drogových kartelů. Nejen jako kurýři nebo pašeráci. Zabíjejí,...

Další ochutnávka z kalendáře Pirelli: dražte ho 19. prosince

Postava zosobněná topmodelkou Gigi Hadidovou čtenářům připomíná, že ne každý...

Je intimní, ale ne lacině. Oslavuje krásu žen, ale i sílu jejich osobností. Kalendář Pirelli pro rok 2019 vypráví čtyři...

Jsem akční, romantická a naivní, prozrazuje MOgirl Vendy

Jsem romantická a snad i naivní, říká MOgirl Vendy.

Pochází z Chebu, nakonec si však splnila sen a začala tak trochu nový život v Praze. „Otevřelo se mi víc možností...

Chlapská proměna proti proudu: muž chtěl postavu medvěda s břichem

Ideální chlapské tělo má propozice medvěda, mohutné břicho nesmí scházet, soudí...

Byla to velká výzva. A nejen proto, že šla naprosto proti módnímu trendu. Zbavit se atletického těla s vysekaným...

Další z rubriky

Dražte kalendář Pirelli. Nabídky již překročily 50 tisíc korun

Herečka a modelka Laetitia Casta představuje  ženu, která sní o umělecké dráze....

Skvostné fotografie, krásné a silné ženy i muži, působivé poselství. Kalendář Pirelli pro rok 2019 je zásluhou...

OBRAZEM: Lovec a jeho dravec. Fotky lovců s orly jsou ikonické

Gigantické rozpětí křídel, mohutný zobák, silné spáry. Orel skalní je robustní,...

Gigantické rozpětí křídel, mohutný zobák, silné spáry. Orel skalní je robustní, výhružný predátor. V mongolských...

Zkáza Franklinovy výpravy: mráz, beznaděj a kanibalismus

Někteří členové výpravy se rozhodli vydat pěšky na jih. Po prvních úmrtích se...

Měla to být výjimečná výprava plná objevů. Jenže britská Franklinova námořní expedice mířící do země arktického ledu...

Najdete na iDNES.cz