Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Poporodní deprese: jak ji poznat a jak jí pomoci ji překonat

Oba jste se na svého potomka těšili, ale po porodu se váš život změnil v peklo a máte pocit, že vám manželku někdo vyměnil. Zjistěte, jestli náhodou netrpí poporodní depresí a přečtěte si, jak jí můžete pomoci.

Porod dá zabrat i psychice. | foto: Profimedia.cz

"O početí dítěte jsme se snažili dlouho a když manželka porodila, měli jsme obrovskou radost. Ještě pár dní po porodu bylo všechno v pohodě, ale pak to Lenka přestala zvládat. Malá hodně brečela a Lenka v podstatě brečela s ní," popisuje svou zkušenost pětatřicetiletý Libor. "Neustále opakovala, že to nezvládne, že je příšerná matka. Malou zvládala jen kojit a přebalovat, postupem času začala zanedbávat svou osobní hygienu."

"Prosil jsem ji, domlouval, dokonce i vyhrožoval, nepomohlo vůbec nic. Vzal jsem si dva týdny dovolenou a o dceru jsem se staral v podstatě jen já. Manželka pak sama z vlastní iniciativy navštívila psychologa. Vrátila se s tím, že trpí poporodní depresí, podstoupila terapii a postupně se to začalo zlepšovat. Celé mě to ale zaskočilo, partnerka byla vždycky velmi výkonná, organizačně schopná a zastávala pozici vysoké manažerky."

Vztek a úzkost

Poznáváte se v Liborově příběhu? Možná jste si i vy z porodnice přivezli spolu s novým potomkem pouze trosku své bývalé partnerky. Takzvaná poporodní deprese je totiž mnohem častější, než si většina lidí myslí, a hlavně nemá vůbec žádnou souvislost s tím, kolik toho vaše partnerka zvládala a stíhala před porodem.

"Poporodní deprese se může objevit u kohokoli a skutečnost, že žena byla před porodem zcela racionální, realistická a bezproblémová, v tomto ohledu vůbec nic neznamená," upozorňuje psycholožka Zdeňka Dušková. "Naopak je možné, že výkonná manažerka, která měla doposud svůj život pevně v rukou a pod kontrolou, bude nekontrolovatelný chaos s kojencem zvládat hůře. Se ztrátou kontroly a pevného řádu totiž snadněji ztratí i svou sebejistotu." A pozor, odborníci upozorňují na to, že ani skutečnost, že vaše partnerka netrpěla poporodní depresí u prvního dítěte, neznamená, že se u ní neobjeví u dalších dětí.

Skutečnost, že vaše partnerka trpí poporodní depresí nebo poporodním blues (mírnější stupeň poporodní deprese), nemůžete přehlédnout, i kdybyste se o to snažili. Zkuste si nejprve zformulovat svá očekávání, jak by se podle vás měla matka ke svému novorozenému dítěti chovat.

Pravděpodobně vás napadnou taková slova jako radost, štěstí, optimismus, smích, láska, hýčkání a podobně. Potom je všechny znegujte a dostanete popis symptomů poporodní deprese. "Pro ženy s poporodní depresí je typický negativní vztah k dítěti. Často se objevuje úzkost, že je nezvládnou zaopatřit, že jsou špatné matky nebo že mu dokonce ublíží. Přítomný může být i vztek na dítě. Pocity viny navíc zvyšuje fakt, že žena ví, co se od ní očekává, a ví, že by měla mít samé pozitivní pocity. Ale nemá je a ty negativní její pocit provinění jen prohlubují," vysvětluje psycholožka.

O dítě se nepostarám

To všechno však mohou být symptomy "pouze" poporodního blues, které je normální a dočasnou záležitostí v důsledku rozjitřených hormonů. Pokud však tyto varovné signály přetrvávají po dobu několika týdnů, nelepší se a spíše pozorujete zhoršení, na scénu bohužel velmi pravděpodobně nastoupila poporodní deprese. Mohou se k tomu připojit problémy se spánkem, koncentrací, náladovost, podrážděnost, nechuť k jídlu, nezájem o dítě, nadměrná spavost nebo únava.

"Ženy s poporodní depresí často nejsou schopné se o dítě vůbec postarat a mohou trávit celé dny ležením v posteli nebo například díváním se z okna. Uvědomují se, že to není v pořádku, ale nejsou schopny situaci svou vůlí zvládnout a změnit ji," vysvětluje psycholožka. "Velmi varovným signálem je dlouhodobé přetrvávání symptomů. Pokud trvají i několik týdnů se stejnou nebo zvětšující se intenzitou, je nutné vyhledat odbornou pomoc."

A ještě jednu špatnou zprávu pro vás máme: poporodní deprese se může objevit okamžitě po narození dítěte a rozvinout se postupně v průběhu několika měsíců, ale stejně tak se může objevit náhle až po několika měsících od porodu. Její příčina totiž bohužel není známá, pravděpodobně se jedná o kombinaci hormonálních změn po porodu, stresu a tělesných i emočních změn, které s sebou narození dítěte přináší.

Ulehčete jí a buďte jí oporou

"Je těžké jednoznačně říci, kdy už je potřeba vyhledat odbornou pomoc. Bez diskuse jsou to situace, kdy matka ohrožuje svým chováním sebe nebo dítě," říká psycholožka. "Odborník by měl zasáhnout i v případě, že matka není schopná plnit běžné každodenní povinnosti, jako je například péče o dítě. Terapeutickou intervenci bych doporučovala i v případě, že se mírnější obtěžující symptomy, jako je například plačtivost, úzkost nebo podrážděnost, nezmírňují ani po dvou až třech měsících."

Je však samozřejmé, že hlavní podpora bude na vás. Snažte se zařídit si program tak, aby vaše partnerka mohla co nejvíce spát. Nedostatek spánku je jedním z nejvíce frustrujících faktorů, které se po narození dítěte objevují. Povzbuzujte svou partnerku, aby spala tehdy, pokud spí dítě, a snažte se jí pro to vytvořit maximální podmínky. Zapojte se do domácích prací, požádejte o pomoc příbuzenstvo nebo najměte paní na úklid. Spánek pomůže vaší partnerce v rychlejší regeneraci.

Lidé v depresi mají sníženou chuť k jídlu a zdravá strava tak rozhodně nepatří mezi jejich priority. Dbejte na to, aby vaše partnerka jedla kvalitní a výživné jídlo, které jí dodá energii a které navíc má vliv na kvalitu mateřského mléka. Ujišťujte ji o svých citech i o tom, že to společně zvládnete. Jistota, že stojíte stále po jejím boku a může se na vás spolehnout, je v těchto okamžicích klíčová. Stejně tak jí dejte možnost, aby se vám vypovídala a svěřila.

Pokud vaše partnerka trpí poporodní depresí, je samozřejmě velmi pravděpodobné, že sex bude to poslední, na co bude mít náladu. Netlačte na ni a dejte jí dostatek času, aby se s nastalou situací vyrovnala. V neposlední řadě jí zajistěte čas, který bude moci strávit sama se sebou. Je lhostejné, jestli si půjde večer na hodinu zacvičit nebo si lehne s knihou do vany. Podstatné je, aby své myšlenky mohla přeladit na jiné téma a mohla si od stresu spojeného s péčí o dítě psychicky si odpočinout.

Zažila vaše partnerka poporodní depresi?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 31. srpna 2012. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 388
Ne
Ne 225
Autor:
  • Nejčtenější

Cvičit ráno, nebo večer? Při obezitě hraje načasování roli, říká studie

19. dubna 2024

Přínosná je fyzická aktivita v jakoukoli dobu, pomáhá duševnímu i tělesnému zdraví, vyplatí se....

Vidí lidi jako démony. Vzácná choroba deformuje pohled na tváře ostatních

18. dubna 2024

Jako by se jednoho dne probudili do světa, v němž žijí démoni. Lidi kolem sebe vidí s ústy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyvrcholení ženy neočekávají. Studie zkoumala příčiny orgasmické nerovnosti

15. dubna 2024

Nemůže za to jen technika, ani pouze přehlíživost, sobeckost některých pánů. Problém orgasmické...

Už nakoupili hroby na těla zavražděných. Vaňura nejen o nástupcích Stodolových

18. dubna 2024

Premium Kdysi vsadil na to, že diváky bude bavit pořad o tom, jak policie něco dělá dobře. Teď Mirek Vaňura...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Občas se najde hlupák, který cizincům radí, aby mluvili hezky česky, říká etnolog

15. dubna 2024

Premium Etnolog Leoš Šatava přes půl století putuje za nejrůznějšími etniky, regionálními skupinami a...

OBRAZEM: Příroda nabízí krásu, útěchu i boj, ukazuje světová soutěž

20. dubna 2024

Překrásné momenty, spontánní, ale mnohdy tak dokonalé, jako by byly naaranžované. Svádějí svou...

Cvičit ráno, nebo večer? Při obezitě hraje načasování roli, říká studie

19. dubna 2024

Přínosná je fyzická aktivita v jakoukoli dobu, pomáhá duševnímu i tělesnému zdraví, vyplatí se....

Děs z nástrah digitální doby? Možná trpíte neofobií či technostresem

18. dubna 2024

Premium Říkal jsem, že to bude k ničemu. Hele, zase jim to spadlo. My, kteří používáme starou dobrou tužku...

Vidí lidi jako démony. Vzácná choroba deformuje pohled na tváře ostatních

18. dubna 2024

Jako by se jednoho dne probudili do světa, v němž žijí démoni. Lidi kolem sebe vidí s ústy...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...