Poradna: Chce mě jen jako milence, ale já toužím po vztahu

aktualizováno 
Začal jsem si se svou kamarádkou, která má přítele. Zamiloval jsem se do ní, nicméně ona to, co mezi námi bylo, bere jen jako flirt, píše čtenář Martin.

I milenecký vztah může bolet, pokud chce jedna ze stran něco víc. | foto: Profimedia.cz

Dobrý den, Báro.

Když jsem si na Xman.cz četl vaši poradnu, vždy jsem si říkal, že vaše rady nebudu snad nikdy potřebovat. Opak se stal pravdou a já prosím o pomoc.

Asi bych měl začít od začátku. V prváku na vysoké škole jsem potkal spolužačku. Věděl jsem, že je zadaná, ale i tak nás to k sobě táhlo. Rozuměl jsem si s ní jako s nikým jiným předtím, měli jsme si pořád co povídat, byli jsme spolu každý den, psali si od rána do večera a bylo to krásné. Pak přišel okamžik, kdy jsem si uvědomil, že chci víc - a i to se později stalo. Tajně jsme se začali scházet, aby o nás nikdo nevěděl. A já si přiznal, že jsem se do ní zamiloval.

Nebudu popisovat, co se mnou měla, ale k něčemu došlo a ona to vůbec nebrala, jako že podvedla přítele. Brala to jen jako flirt, bere to tak pořád a mě to hodně tíží, jelikož bych s ní chtěl být navždy. Já vím, že je s přítelem jen ze zvyku a kvůli zázemí. Něco takového mi kdysi řekla a já si kladu otázku, proč s ním vůbec je, když ho nejspíš nemiluje a ještě podvádí. Nevím, jestli se mám dál snažit a doufat, že jednou bude se mnou, nebo to vzdát.

Děkuji za odpověď,

Martin

Martine,

děkujeme vám za dotaz. Chápu, že nejistota, kdy nevíte, na čem vlastně jste a co můžete očekávat, je značně nepříjemná a vysilující. Zkuste proto vnést do vašeho vztahu jasná pravidla. I když vám vaše kamarádka tvrdí, že ve svém stávajícím vztahu setrvává prakticky jen ze zvyku, neznamená to, že tomu tak je ve skutečnosti. Skutečný stav jejich partnerství i motivaci, proč se svým přítelem zůstává, zná pouze ona a vám nepřísluší to soudit. Rozhodně však máte právo na to, aby s vámi vaše kamarádka jednala na rovinu a řekla vám, co můžete očekávat.

Poradna

Vaše otázky a problémy nám pište na e-mail redakce@xman.cz. Zodpoví je psycholožka Bára.

Současná situace svádí k domněnce, že jí v podstatě současný partnerský vztah vyhovuje a nedostatek vzrušení a pozornosti si vynahrazuje poměrem s vámi. Tento stav je však dlouhodobě neudržitelný a minimálně pro vás velmi bolestný a neuspokojivý. Promluvte si s ní na rovinu o tom, jak váš vztah vnímá a jak vidí jeho budoucnost. Řekněte jí o tom, co k ní cítíte a jak byste si váš vztah představoval do budoucna vy (tedy že byste stál o legitimní, dlouhodobý vztah).

Na druhou stranu však zdůrazněte, že současná situace je pro vás neakceptovatelná a značně vysilující. Nechtějte po ní, aby vám vysvětlovala, proč se svým přítelem i nadále zůstává, protože ve vaší situaci je mnohem podstatnější, zda chce v budoucnu být s vámi, nebo s ním.

Je zcela legitimní, pokud nechcete být pouze v roli milence, s nímž podvádí svého partnera, ale při této konfrontaci musíte přirozeně počítat s variantou, že to nebudete vy, pro koho se rozhodne. V každém případě však budete vědět, na čem jste a co můžete od vztahu očekávat. Pokud se rozhodne zůstat ve svém současném vztahu, určitě vám prospěje, pokud s ní minimálně na čas přerušíte kontakty a získáte větší odstup. Postupem času sám zjistíte, zda jste schopný udržovat váš vztah v čistě kamarádské rovině, nebo zda pro vás bude styk s ní natolik bolestný, že ho raději maximálně omezíte.

Psycholožka Bára

Autor:

Nejčtenější

Líbání, sexy esemesky: muži a ženy se neshodnou, kde začíná nevěra

Příliš důvěrné polibky na večírku s cizí ženou? Pro polovinu mužů to není...

Dopustit se opilého líbání s někým cizím na večírku. Z nudy flirtovat na seznamovací aplikaci. Dopřát si intimní...

VIDEO: Svůdná těla, intimní hračky. Prahu navštívil erotický veletrh

V Praze se konal další ročník Erotického veletrhu

Erotické pomůcky, spodní prádlo, ale též šperky, afrodiziaka, moderní aplikace, které spojují erotiku s technologií....

Niño sicario: fenomén dětských vrahů ovládá drogové kartely

Klučina s rukama od krve. Edgar Jimenez Lugo dělal pro kartel tu nejšpinavější...

Jsou mladí, vlastně ještě děti. Přesto už pracují v žoldu drogových kartelů. Nejen jako kurýři nebo pašeráci. Zabíjejí,...

Další ochutnávka z kalendáře Pirelli: dražte ho 19. prosince

Postava zosobněná topmodelkou Gigi Hadidovou čtenářům připomíná, že ne každý...

Je intimní, ale ne lacině. Oslavuje krásu žen, ale i sílu jejich osobností. Kalendář Pirelli pro rok 2019 vypráví čtyři...

Zkáza Franklinovy výpravy: mráz, beznaděj a kanibalismus

Někteří členové výpravy se rozhodli vydat pěšky na jih. Po prvních úmrtích se...

Měla to být výjimečná výprava plná objevů. Jenže britská Franklinova námořní expedice mířící do země arktického ledu...

Další z rubriky

Slunce je proti nám: americké miny zneškodnila solární bouře

Miny, které nevybuchly, byly ničeny při operaci End Sweep v roce 1973.

Američané ve vietnamské válce strategicky zablokovali přístavy protivníka námořními minami. Nepočítali však s tím, že...

Hmyz ve zbrani: šestinozí spojenci válek a terorismu

Zatím jen umělecká fantazie. Takto by mohli vypadat hmyzí válečníci vylepšení...

Jeho produkce je levná, nasazení jednoduché a následky velmi efektivní. Ničivé a smrtící. Hmyz ve válečných nebo...

Odtržená klepeta krabům dorostou, tvrdí na Floridě. Vědci to zpochybňují

Kdo sní pětadvacet krabů co nejrychleji? Účastníci soutěže Keys Fisheries Stone...

Stát Florida propaguje praxi udržitelné krabí sklizně. Idea, že odlomená klepeta budou krabům bez obtíží dorůstat, však...

Najdete na iDNES.cz