Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Poradna: Chce mě jen jako milence, ale já toužím po vztahu

aktualizováno 
Začal jsem si se svou kamarádkou, která má přítele. Zamiloval jsem se do ní, nicméně ona to, co mezi námi bylo, bere jen jako flirt, píše čtenář Martin.

I milenecký vztah může bolet, pokud chce jedna ze stran něco víc. | foto: Profimedia.cz

Dobrý den, Báro.

Když jsem si na Xman.cz četl vaši poradnu, vždy jsem si říkal, že vaše rady nebudu snad nikdy potřebovat. Opak se stal pravdou a já prosím o pomoc.

Asi bych měl začít od začátku. V prváku na vysoké škole jsem potkal spolužačku. Věděl jsem, že je zadaná, ale i tak nás to k sobě táhlo. Rozuměl jsem si s ní jako s nikým jiným předtím, měli jsme si pořád co povídat, byli jsme spolu každý den, psali si od rána do večera a bylo to krásné. Pak přišel okamžik, kdy jsem si uvědomil, že chci víc - a i to se později stalo. Tajně jsme se začali scházet, aby o nás nikdo nevěděl. A já si přiznal, že jsem se do ní zamiloval.

Nebudu popisovat, co se mnou měla, ale k něčemu došlo a ona to vůbec nebrala, jako že podvedla přítele. Brala to jen jako flirt, bere to tak pořád a mě to hodně tíží, jelikož bych s ní chtěl být navždy. Já vím, že je s přítelem jen ze zvyku a kvůli zázemí. Něco takového mi kdysi řekla a já si kladu otázku, proč s ním vůbec je, když ho nejspíš nemiluje a ještě podvádí. Nevím, jestli se mám dál snažit a doufat, že jednou bude se mnou, nebo to vzdát.

Děkuji za odpověď,

Martin

Martine,

děkujeme vám za dotaz. Chápu, že nejistota, kdy nevíte, na čem vlastně jste a co můžete očekávat, je značně nepříjemná a vysilující. Zkuste proto vnést do vašeho vztahu jasná pravidla. I když vám vaše kamarádka tvrdí, že ve svém stávajícím vztahu setrvává prakticky jen ze zvyku, neznamená to, že tomu tak je ve skutečnosti. Skutečný stav jejich partnerství i motivaci, proč se svým přítelem zůstává, zná pouze ona a vám nepřísluší to soudit. Rozhodně však máte právo na to, aby s vámi vaše kamarádka jednala na rovinu a řekla vám, co můžete očekávat.

Poradna

Vaše otázky a problémy nám pište na e-mail redakce@xman.cz. Zodpoví je psycholožka Bára.

Současná situace svádí k domněnce, že jí v podstatě současný partnerský vztah vyhovuje a nedostatek vzrušení a pozornosti si vynahrazuje poměrem s vámi. Tento stav je však dlouhodobě neudržitelný a minimálně pro vás velmi bolestný a neuspokojivý. Promluvte si s ní na rovinu o tom, jak váš vztah vnímá a jak vidí jeho budoucnost. Řekněte jí o tom, co k ní cítíte a jak byste si váš vztah představoval do budoucna vy (tedy že byste stál o legitimní, dlouhodobý vztah).

Na druhou stranu však zdůrazněte, že současná situace je pro vás neakceptovatelná a značně vysilující. Nechtějte po ní, aby vám vysvětlovala, proč se svým přítelem i nadále zůstává, protože ve vaší situaci je mnohem podstatnější, zda chce v budoucnu být s vámi, nebo s ním.

Je zcela legitimní, pokud nechcete být pouze v roli milence, s nímž podvádí svého partnera, ale při této konfrontaci musíte přirozeně počítat s variantou, že to nebudete vy, pro koho se rozhodne. V každém případě však budete vědět, na čem jste a co můžete od vztahu očekávat. Pokud se rozhodne zůstat ve svém současném vztahu, určitě vám prospěje, pokud s ní minimálně na čas přerušíte kontakty a získáte větší odstup. Postupem času sám zjistíte, zda jste schopný udržovat váš vztah v čistě kamarádské rovině, nebo zda pro vás bude styk s ní natolik bolestný, že ho raději maximálně omezíte.

Psycholožka Bára

Autor:


Nejčtenější

Vyšehradští jezdci: sígři, kteří v padesátých letech děsili Prahu

„Páskovská“ móda Vyšehradských jezdců zahrnovala speciální účes „eman“. Nosil...

Královští vyšehradští jezdci. Skupina sígrů, která se v padesátých letech stala legendou. Frajírci, rebelové, rváči....

VIDEO: Moje sexuální robotka mi bude partnerkou, říká Američan

Toto je Harmony. Sexuální robotka, ale „nejživější“ ze všech.

Před deseti lety se rozvedl a nelituje. Tím spíš, že má novou přítelkyni. Jmenuje se Harmony. Není živá, ale jako by...Lidé neumějí využívat svou sexuální energii, říká MOgirl Klára

„Jsem hrdá na to, že jsem se vydala vlastní cestou a že žiji život podle sebe,“...

Většina lidí neví, co vše jim může dát sexuální energie, a neumějí s ní pracovat, říká MOgirl Klára. Snaží se to proto...

VIDEO: Foglar ze mě udělal pořádného kluka, řekl Jindra Hojer v Rozstřelu

Chemik Ing. Jindřich Hojer, CSc. inspiroval spisovatele Jaroslava Foglara k...

Šanci vstoupit do příběhů Rychlých šípů považuje za vyznamenání. A velmi si cení zážitků i etiky, kterou mu dal oddíl...

Věčně namol: alkohol byl britským námořníkům věrným druhem

Hladinku je třeba udržovat. Námořníci čekají na svůj příděl na lodi HMS HMS...

Tlumil nudu všedních dnů, ale i strach před bitvou. A britské vojenské námořnictvo, stejně jako armády jiných zemí,...

Další z rubriky

Věčně namol: alkohol byl britským námořníkům věrným druhem

Hladinku je třeba udržovat. Námořníci čekají na svůj příděl na lodi HMS HMS...

Tlumil nudu všedních dnů, ale i strach před bitvou. A britské vojenské námořnictvo, stejně jako armády jiných zemí,...

VIDEO: Foglar ze mě udělal pořádného kluka, řekl Jindra Hojer v Rozstřelu

Chemik Ing. Jindřich Hojer, CSc. inspiroval spisovatele Jaroslava Foglara k...

Šanci vstoupit do příběhů Rychlých šípů považuje za vyznamenání. A velmi si cení zážitků i etiky, kterou mu dal oddíl...

Extrémní gastronomie: rakfisk na vánoční tabuli vás složí zápachem

Zakysaná smetana, kroužky cibule, chléb. A hlavně rakfisk, nakládaná ryba plná...

Ryby hrají v severské kuchyni ústřední roli a norské vnitrozemské specialitě rakfisk tu dokonce přiřkli čestné místo na...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz