Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


PORADNA: Chci rodinu a bojím se, že moje mladší přítelkyně ne

aktualizováno 
Je mi třiatřicet, chtěl bych dítě, ale mám jednadvacetiletou přítelkyni, která se ještě nechce vázat. Mám se s ní rozejít? ptá se čtenář David.

Debata o správném načasování založení rodiny může být komplikovaná, zvlášť když je mezi partnery větší věkový rozdíl.

"Dobrý den, chtěl bych znát váš názor na problém, se kterým si momentálně nevím moc rady. Začnu od začátku. Je mi třiatřicet let, myslím si, že jsem docela úspěšný podnikatel. V práci trávím veškerý volný čas, včetně víkendů, takže pro mě není snadné potkat ženu, která by mě zaujala a s níž bych mohl být. Poslední dva roky jsem byl sám a celkem mi to vyhovovalo, až na to, že už bych chtěl založit rodinu.

Už vidím, jak mi vaši diskutující nadávají, že jsem houby chlap, ale děti jsem měl vždycky rád, všichni kamarádi kolem mě už navíc svoje rodiny mají. Přece jen už je mi třiatřicet a nerad bych vychovával děti jako důchodce.

A teď k mému problému. Před dvěma měsíci jsem se přes kamaráda seznámil s dívkou, která mě hodně zaujala. Studuje na vysoké, máme hodně společných zájmů, je hezká, milá, vtipná, přitahujeme se navzájem a vůbec to všechno vypadá super. Problém je v tom, že je jí jen jednadvacet, i když mentálně působí jako mnohem starší a zralejší.

Už jsme spolu samozřejmě spali, takže bych řekl, že je náš vztah vážný, ale o plánech do budoucna jsem s ní ještě nemluvil. Dost se bojím, že kdybych na ni vyrukoval s tím, že chci mít brzo rodinu, lekne se a rychle vycouvá. Na druhou stranu zase vím, že už s dětmi nechci čekat do doby, než se na to bude cítit ona, protože to může být taky za deset let. Co byste mi poradili?"

David

Davide,

děkujeme za váš dotaz a především bychom chtěli zdůraznit, že se za něj rozhodně nemusíte stydět. Je naprosto v pořádku, že ve svém věku uvažujete zodpovědně o založení rodiny, a je přirozeně pochopitelné, že se těšíte na to, až budete mít vlastní děti. Na druhou stranu samozřejmě neexistuje žádný zázračný způsob, jak snížit věkový rozdíl mezi vámi.

Otázkou též zůstává, zda vůbec nějaký problém v reálu existuje. Vzhledem k délce trvání vašeho vztahu je pochopitelné, že jste spolu ještě nediskutovali o plánech pro vzdálenější budoucnost. I když je v současné době trendem těhotenství spíš odkládat na pozdější věk, zdaleka ne všechny ženy si svou budoucnost představují takto. Možná po přímém dotazu zjistíte, že právě vaše přítelkyně by preferovala těhotenství v časnějším věku. To by pro vás byla samozřejmě ideální varianta.

V případě, že vaše názory na brzké založené rodiny nebudou shodné, jste odkázáni na vyjednávání a hledání kompromisu. Pokud spolu budete chtít dál oba být a založení rodiny je pro vás skutečně prioritou, bude nutné, aby každý z vás udělal jisté ústupky. Především si se svou přítelkyní promluvte o tom, jak si představuje svůj život v horizontu několika následujících let. Pak jí objasněte své stanovisko ohledně založení rodiny a pokuste se najít kompromis. Můžete se například dohodnout na tom, že po vysoké nastoupí do práce a dejme tomu po půl roce se začnete snažit o početí dítěte, aby získala před mateřskou dovolenou praxi. Jaký kompromis zvolíte, záleží samozřejmě na celé řadě faktorů a vašich preferencích (zda ji škola baví, zda se chce vybranému oboru věnovat, jestli by chtěla budovat kariéru, nebo by jí nevadilo být alespoň nějaký čas doma s dětmi...).

Nelze však předem odhadnout, zda se vám podaří najít řešení, které by bylo přijatelné pro vás oba. Věkový rozdíl dvanácti let může být zanedbatelný, ale také velmi významný. Záleží na tom, v jaké životní fázi se každý z vás právě nachází. Stejně tak vám bohužel nikdo nezaručí, že všechny odsouhlasené dohody za několik měsíců či let se změněnou situací nepadnou. Rozhodnutí, zda chcete tohle riziko podstoupit, i za cenu, že možná "ztratíte" několik let, však musíte udělat sám, protože to budete jen vy, kdo ponese jeho následky.

Psycholožka Bára

Poradna

Své otázky a problémy nám pište na e-mail redakce@xman.cz, zodpoví je psycholožka Bára.

Autor:


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...

Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Další z rubriky

Hlasitá hudba svádí k nezdravým jídlům, tvrdí věda

Hamburger? Asi se v restauraci hrálo hodně nahlas.

Zvuková hudební kulisa v restauracích má velký vliv na to, co si objednáte. Ta hlasitá vám napovídá, abyste místo...

Jak šíříme paniku: zlé události vnímáme zásadněji, proto je nafukujeme

Svět není tak špatný, společnost však má tendenci negativní informace zesilovat.

Negativním informacím přikládáme větší význam, proto je zdůrazňujeme, zveličujeme. Realitu nakonec překrucujeme k...

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...

Najdete na iDNES.cz