Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


PORADNA: Mám jí dát druhou šanci?

aktualizováno 
Podvedla mě, rozešli jsme se a teď mě přemlouvá, abych ji vzal zpátky. Bojím se, že se to bude opakovat. Mám dát našemu vztahu druhou šanci? ptá se čtenář Marian.

Druhá šance se může povést, jedině když se za minulými prohřešky udělá tlustá čára. | foto: Profimedia.cz

"Dobrý den, budu co nejstručnější a pokusím se vás v rychlosti seznámit s problémem, na který bych chtěl znát váš názor. Je mi dvacet čtyři let a rok jsem chodil se svou bývalou spolužačkou Martinou. Alespoň z mé strany to byla opravdová láska a myslím, že jsme ve vztahu neměli žádné vážné problémy. Počítal jsem s tím, že nám to vydrží hodně dlouho a třeba spolu i zůstaneme, ale pak přišla ta osudová oslava narozenin.

Martina tam šla jen s kamarádkami, protože já zrovna tuhle partu lidí nijak zvlášť nemusím. Opila se a vyspala se tam s jedním klukem. Bylo to jen jednorázové a pod vlivem alkoholu. Popravdě nevím, jestli by mi to řekla sama od sebe, ale vědělo o tom tolik lidí a doneslo se mi to z několika stran, takže by to stejně neutajila. Udělala hroznou scénu, brečela, omlouvala se, zapřísahala, že už se to nikdy nestane, že mě miluje a chce se mnou být. Tak jsem jí odpustil.

Zůstali jsme spolu ještě skoro tři měsíce, ale já jsem se přes to nedokázal přenést. Pořád jsem při sexu s ní myslel na to, jak podržela někomu jinému, její nevěra mezi námi pořád visela. Prostě to od té doby skřípalo, hádali jsme se mnohem víc, až jsme oba uznali, že to nemá smysl. To bylo před pěti měsíci, mezi tím si našla nějakého borce, ale od našich společných kamarádů vím, že jim to moc neklapalo.

Já jsem nic vážného neměl, jen pár krátkodobých záležitostí. Před dvěma týdny jsme se náhodou potkali v hospodě, začali jsme se zase bavit a ona na mě začala tlačit, abych ji vzal zpátky. Prý na mě pořád myslí, pořád mě má ráda a chtěla by to vrátit zpátky. Já ji mám taky rád, ale kdo mi zaručí, že se to nebude opakovat a že se zase s někým nevyspí? Co myslíte, mám jí dát druhou šanci, nebo už to nechat být?"

Marian

Mariane,

děkujeme za váš dotaz a hned v úvodu odpovíme na vaši první otázku: neopakování nevěry vám nikdo nezaručí. Podobně jako vám nikdo nezaručí, že se nevěra neobjeví ve vztahu, kde ještě nikdy nebyla. Spíš, než přemýšlet o tom, kde získáte záruky partnerčiny věrnosti, byste se měl zamyslet nad tím, co se změnilo na vaší straně během těch pěti měsíců, kdy jste spolu nebyli. Vyrovnal jste se za tu dobu s jejím pochybením natolik, abyste byl schopný žít vedle ní, aniž byste jí to neustále vyčítal a připomínal?

Vztah po nevěře má jasná pravidla a jedním z nich je zásada, že oba partneři musí být schopni udělat za nevěrou tlustou čáru a víc se k ní již nevracet. Neustálými výčitkami nebudete schopni posunout svůj vztah dál a dřív nebo později opět skončí rozchodem.

Vaše bývalá partnerka udělala všechno, co v současné době může, aby vám dala najevo, že svého činu lituje a stojí o to, aby váš vztah pokračoval. Obrazně řečeno je nyní míč na vaší straně hřiště a je potřeba, abyste si sám pro sebe svůj současný stav zanalyzoval a zvážil, zda jste schopný se přes partnerčino zaváhání přenést.

Stejně tak nemá smysl navazovat znovu vztah v případě, že byste si ji chtěl "pojistit" tím, že ji budete hlídat, špehovat nebo jí zakážete chodit kamkoli bez vás. Můžete se domluvit na pravidlech, která pro vás budou vzájemně přijatelná. Můžete se například domluvit na tom, že pokud půjde na nějakou společenskou akci bez vás, nebude pít alkohol. Tím oba dva projevíte snahu najít kompromis a situaci vyřešit. Chybu udělala vaše partnerka, pokud má však mít váš vztah naději na pokračování, musíte se snažit oba dva.

PORADNA

Své otázky a problémy nám pište na e-mail redakce@xman.cz, zodpovíme je ve spolupráci s odborníky.

Dal jste někdy své partnerce druhou šanci poté, co vás podvedla?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 11. května 2011. Anketa je uzavřena.

Ne 1933
Ano 1332
Autor:


Nejčtenější

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...

Monogamie není nadřazená. Ke spokojenosti vedou i otevřené vztahy

Vědecké studie čas od času vystaví otevřeným vztahům dobrozdání.

Otevřené vztahy jsou reakcí na to, že máme od svazků stále větší očekávání, která jeden partner naplní jen těžko....Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Extrémní gastronomie: Rybí hobliny katsuobushi vám zatancují na talíři

Příprava katsuobushi vyžaduje trpělivost a um.

Ryby dokážou plavat a některé i létat, ale jen tuňák pruhovaný vám zatancuje. Jen to chce trochu trpělivosti. Rybí...

VIDEO: Budujeme funkční sílu, která si rozumí se zdravím, říká instruktor

Pavel Macek je prvním certifikovaným instruktorem systému StrongFirst v Česku.

Sílu neodděluje od správného pohybu a fyzickou kondici od dlouhodobého zdraví. „Fitness by mělo znamenat, že vše je...

Další z rubriky

VIDEO: Žena uřízla manželovi penis. Kvůli nevěře

Žárlivá žena uřízla manželovi penis

Když zjistila, že ji muž podvádí s mnoha ženami, zuřila. A nezvládla se uklidnit. Proto vymyslela plán pomsty. Vykonala...

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Monogamie není nadřazená. Ke spokojenosti vedou i otevřené vztahy

Vědecké studie čas od času vystaví otevřeným vztahům dobrozdání.

Otevřené vztahy jsou reakcí na to, že máme od svazků stále větší očekávání, která jeden partner naplní jen těžko....

Najdete na iDNES.cz