Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


PORADNA: Mám jí dát druhou šanci?

aktualizováno 
Podvedla mě, rozešli jsme se a teď mě přemlouvá, abych ji vzal zpátky. Bojím se, že se to bude opakovat. Mám dát našemu vztahu druhou šanci? ptá se čtenář Marian.

Druhá šance se může povést, jedině když se za minulými prohřešky udělá tlustá čára. | foto: Profimedia.cz

"Dobrý den, budu co nejstručnější a pokusím se vás v rychlosti seznámit s problémem, na který bych chtěl znát váš názor. Je mi dvacet čtyři let a rok jsem chodil se svou bývalou spolužačkou Martinou. Alespoň z mé strany to byla opravdová láska a myslím, že jsme ve vztahu neměli žádné vážné problémy. Počítal jsem s tím, že nám to vydrží hodně dlouho a třeba spolu i zůstaneme, ale pak přišla ta osudová oslava narozenin.

Martina tam šla jen s kamarádkami, protože já zrovna tuhle partu lidí nijak zvlášť nemusím. Opila se a vyspala se tam s jedním klukem. Bylo to jen jednorázové a pod vlivem alkoholu. Popravdě nevím, jestli by mi to řekla sama od sebe, ale vědělo o tom tolik lidí a doneslo se mi to z několika stran, takže by to stejně neutajila. Udělala hroznou scénu, brečela, omlouvala se, zapřísahala, že už se to nikdy nestane, že mě miluje a chce se mnou být. Tak jsem jí odpustil.

Zůstali jsme spolu ještě skoro tři měsíce, ale já jsem se přes to nedokázal přenést. Pořád jsem při sexu s ní myslel na to, jak podržela někomu jinému, její nevěra mezi námi pořád visela. Prostě to od té doby skřípalo, hádali jsme se mnohem víc, až jsme oba uznali, že to nemá smysl. To bylo před pěti měsíci, mezi tím si našla nějakého borce, ale od našich společných kamarádů vím, že jim to moc neklapalo.

Já jsem nic vážného neměl, jen pár krátkodobých záležitostí. Před dvěma týdny jsme se náhodou potkali v hospodě, začali jsme se zase bavit a ona na mě začala tlačit, abych ji vzal zpátky. Prý na mě pořád myslí, pořád mě má ráda a chtěla by to vrátit zpátky. Já ji mám taky rád, ale kdo mi zaručí, že se to nebude opakovat a že se zase s někým nevyspí? Co myslíte, mám jí dát druhou šanci, nebo už to nechat být?"

Marian

Mariane,

děkujeme za váš dotaz a hned v úvodu odpovíme na vaši první otázku: neopakování nevěry vám nikdo nezaručí. Podobně jako vám nikdo nezaručí, že se nevěra neobjeví ve vztahu, kde ještě nikdy nebyla. Spíš, než přemýšlet o tom, kde získáte záruky partnerčiny věrnosti, byste se měl zamyslet nad tím, co se změnilo na vaší straně během těch pěti měsíců, kdy jste spolu nebyli. Vyrovnal jste se za tu dobu s jejím pochybením natolik, abyste byl schopný žít vedle ní, aniž byste jí to neustále vyčítal a připomínal?

Vztah po nevěře má jasná pravidla a jedním z nich je zásada, že oba partneři musí být schopni udělat za nevěrou tlustou čáru a víc se k ní již nevracet. Neustálými výčitkami nebudete schopni posunout svůj vztah dál a dřív nebo později opět skončí rozchodem.

Vaše bývalá partnerka udělala všechno, co v současné době může, aby vám dala najevo, že svého činu lituje a stojí o to, aby váš vztah pokračoval. Obrazně řečeno je nyní míč na vaší straně hřiště a je potřeba, abyste si sám pro sebe svůj současný stav zanalyzoval a zvážil, zda jste schopný se přes partnerčino zaváhání přenést.

Stejně tak nemá smysl navazovat znovu vztah v případě, že byste si ji chtěl "pojistit" tím, že ji budete hlídat, špehovat nebo jí zakážete chodit kamkoli bez vás. Můžete se domluvit na pravidlech, která pro vás budou vzájemně přijatelná. Můžete se například domluvit na tom, že pokud půjde na nějakou společenskou akci bez vás, nebude pít alkohol. Tím oba dva projevíte snahu najít kompromis a situaci vyřešit. Chybu udělala vaše partnerka, pokud má však mít váš vztah naději na pokračování, musíte se snažit oba dva.

PORADNA

Své otázky a problémy nám pište na e-mail redakce@xman.cz, zodpovíme je ve spolupráci s odborníky.

Dal jste někdy své partnerce druhou šanci poté, co vás podvedla?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 11. května 2011. Anketa je uzavřena.

Ne 1933
Ano 1332
Autor:Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Další z rubriky

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

VIDEO: Park plný penisů. Korejská atrakce oslavuje sexualitu a plodnost

V parku Haesindang jsou penisy mnohých barev i velikostí. O samotě, nebo ve...

Padesát soch ve tvaru penisu je unikátem. Mají podobu totemů, laviček, lamp, zvonů, v některých jsou vyřezaná znamení...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Chystáte se na hory?
Chystáte se na hory?

Pořiďte zímní výbavu rychle a levně. V našem bazárku najdete vše, co potřebujete na zimní radovánky.

Najdete na iDNES.cz