Poradna: Mám příliš velké nároky na ženy

aktualizováno 
Nechci se spokojit jen tak s kdečím a kvůli svým vysokým nárokům nemohu najít partnerku. Nedokáži z nich však slevit, píše čtenář Martin.

Přílišné nároky na ženy mohou být znakem nezralosti a nadměrného přeceňování vlastních kvalit. | foto: Profimedia.cz

Dobrý den,

zcela upřímně nečekám, že mi poradíte, ale spíš mě zajímá, co si o mém problému myslí ostatní čtenáři. Tak tedy: je mi třicet šest let, nejsem tedy žádný zajíc a se ženami mám poměrně dost zkušeností. Mám dobrou práci (pracuji za vedoucí pozici ve velké firmě), jsem finančně zajištěný, nejsem také žádná obluda. Přesto nemůžu najít ženu na dlouhodobý vztah. Osobně by mi to ani tolik nevadilo, protože s ulovením žen na jednorázový románek jsem nikdy neměl problém. Ale uvědomuji si, že už bych ve svém věku měl mít děti a že ve svém okolí zkrátka nemám nikoho, kdo by pro tuhle roli připadal v úvahu.

Můj nejlepší kamarád tvrdí, že je to proto, že mám moc vysoké nároky, a když o tom tak přemýšlím, asi má do jisté míry pravdu. Představoval bych si, aby žena, s níž se rozhodnu strávit zbytek života, byla dostatečně atraktivní a reprezentativní, zároveň samozřejmě nechci mít po boku žádnou hlupačku nebo zlatokopku, která mě bude vysávat a které bude imponovat hlavně můj nadstandardní příjem. Představoval bych si ženu, která je dostatečně inteligentní na to, aby zvládala vlastní kariéru, ale zároveň i péči o domácnost. Prostě hezkou, chytrou a pracovitou ženu. Přijde mi, že moje nároky nejsou nijak přemrštěné, ale na druhou stranu mám pocit, že takové ženy asi vymřely. Jenže se mi nechce spokojit se s kdečím a ze svých nároků ustupovat.

Už dvakrát jsem měl pocit, že by to mohlo vyjít, ale pak se vždycky něco zvrtlo a dostal jsem kopačky. A ty ženy, které by chtěly mě, jsem zase nechtěl já. Zajímalo by mě, jestli je tak velký hřích trvat na kvalitě, nebo zda se mám spokojit s polovičatostí, která mě bude celý život štvát.

Díky za všechny názory.

Vladimír

(redakčně kráceno)

Vladimíre,

děkujeme vám za dotaz i za upřímnost, s níž předesíláte, že vás primárně zajímají názory v diskusi pod článkem. Přesto se vám pokusím nastínit i svůj pohled a názor na váš problém, možná pro vás bude další úhel pohledu užitečný. Chápu, že situace, kdy se vám nedaří najít partnerku pro dlouhodobý vztah, je pro vás značně frustrující. Na druhou stranu se však obávám, že pokud budete pokračovat v chování a uchováte si postoj, který ve svém dopise nastiňujete, bude vaše hledání potenciální matky vašich dětí velmi pravděpodobně neúspěšné.

Poradna

Vaše otázky a problémy nám pište na e-mail redakce@xman.cz. Zodpoví je psycholožka Bára.

Požadavky, které jste si při výběru budoucí partnerky stanovil, jsou skutečně maximalistické a počet žen, které vaším "sítem" projdou a dostojí jim, se tím logicky značně zužuje. A ačkoli zcela jistě existují i ženy, které by vašim kritériím vyhověly, otázkou zůstává, zda vy sám nabízíte věci, které by byly zajímavé pro ně. Jako větší problém však vnímám váš postoj, v rámci něhož vidíte svou potenciální budoucí partnerku spíše jako módní doplněk či někoho, kdo vám pomůže ve splnění společenské role, otce.

Takové odosobnění potenciální životní partnerky bývá znakem nezralosti, egocentrismu a jen těžko na něm lze stavět plnohodnotný vztah. V první řadě byste si měl ujasnit, proč vlastně partnerku hledáte a co jí můžete nabídnout vy. Pokud je vaší motivací skutečně pouze snaha mít vedle sebe reprezentativní osobu, která vám bude plodit děti a starat se o domácnost, obávám se, že budete mít s nalezením vhodné kandidátky značný problém. Tím spíš, že požadujete, aby její motivace nebyla materiálního charakteru.

Uvědomte si, že vztah je založen mimo jiné i na kompromisu a ochotě dělat ústupky. Stejně tak jako se vaše partnerka bude muset smířit s některými vašimi nedokonalostmi, měl byste být schopen toho samého i u ní. Stanovte si několik základních priorit, ze kterých nejste ochoten ustoupit (například inteligence apod.) a na zbytek vlastností a charakteristik hleďte shovívavěji a nechte zafungovat "chemii". Ženu dokonalou po všech stránkách zcela jistě neobjevíte, to však rozhodně neznamená, že s ní nebudete šťastný.

Psycholožka Bára

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Vyzkoušeli jsme první český nevěstinec se silikonovými pannami

Rebecca má mírně vyděšený výraz.

Netradiční nevěstinec otevřeli začátkem listopadu v centru Prahy. Na toho, kdo si přijde užít, čekají místo živých žen...

Sexuální závislost se šíří jako epidemie, varuje výzkum

O závislosti na sexu se vedou vědecké pře.

Jsou v téměř nepřetržitém souboji s myšlenkami na sex, vynakládají enormní množství energie na to, aby svůj sexuální...

Společnost nás stresuje požadavky na výkon, tak pijeme, říká terapeut

„Abyste se stali závislými, musíte stejně jako olympijský vítěz intenzivně a...

Narušené vztahy, odcizení, ale též stres z diktátu výkonnosti. Tam leží kořeny závislostí. „Společnost je ráda, když...

I na orální sex je třeba inteligence. Erotické hračce pomohla ta umělá

Brian Sloan a Autoblow AI. Stroj vypadá tak trochu jako varná konvice, dokáže...

Nový orální masturbátor má nabídnout co nejlidštější sex. Vyžádal si spolupráci s vědci, kteří na základě 109 hodin...

OBRAZEM: Nahota, krása, neřest, nevinnost. Česko hostilo burlesku

Dýchá z ní svět zašlé dekadence, ale i komiky, politické angažovanosti a...

Dýchá z ní svět zašlé dekadence, ale i komiky, politické angažovanosti a radikality. A stále víc se zabydluje i v...

Další z rubriky

Válečné úskoky: plastové armády a dřevěná děla

Loď HMS Centurion nejprve opravdu bojovala, pak si však dělala z Němců blázny...

Bitvy se nevyhrávají vždy jen zbraněmi, ne vždy musí zvítězit ten silnější. Někdy stačí chytrý nápad. Historií...

Je to poslání, říká o své práci sexuální asistentka

Vladana Augstenová pracuje od roku 2016 jako sexuální asistentka pro...

O sexuálních potřebách hendikepovaných lidí nemluvíme, přehlíží je rodiče, popírají sociální i zdravotní pracovnice....

Sexuální závislost se šíří jako epidemie, varuje výzkum

O závislosti na sexu se vedou vědecké pře.

Jsou v téměř nepřetržitém souboji s myšlenkami na sex, vynakládají enormní množství energie na to, aby svůj sexuální...

Najdete na iDNES.cz