Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Poradna: Mám příliš velké nároky na ženy

aktualizováno 
Nechci se spokojit jen tak s kdečím a kvůli svým vysokým nárokům nemohu najít partnerku. Nedokáži z nich však slevit, píše čtenář Martin.

Přílišné nároky na ženy mohou být znakem nezralosti a nadměrného přeceňování vlastních kvalit. | foto: Profimedia.cz

Dobrý den,

zcela upřímně nečekám, že mi poradíte, ale spíš mě zajímá, co si o mém problému myslí ostatní čtenáři. Tak tedy: je mi třicet šest let, nejsem tedy žádný zajíc a se ženami mám poměrně dost zkušeností. Mám dobrou práci (pracuji za vedoucí pozici ve velké firmě), jsem finančně zajištěný, nejsem také žádná obluda. Přesto nemůžu najít ženu na dlouhodobý vztah. Osobně by mi to ani tolik nevadilo, protože s ulovením žen na jednorázový románek jsem nikdy neměl problém. Ale uvědomuji si, že už bych ve svém věku měl mít děti a že ve svém okolí zkrátka nemám nikoho, kdo by pro tuhle roli připadal v úvahu.

Můj nejlepší kamarád tvrdí, že je to proto, že mám moc vysoké nároky, a když o tom tak přemýšlím, asi má do jisté míry pravdu. Představoval bych si, aby žena, s níž se rozhodnu strávit zbytek života, byla dostatečně atraktivní a reprezentativní, zároveň samozřejmě nechci mít po boku žádnou hlupačku nebo zlatokopku, která mě bude vysávat a které bude imponovat hlavně můj nadstandardní příjem. Představoval bych si ženu, která je dostatečně inteligentní na to, aby zvládala vlastní kariéru, ale zároveň i péči o domácnost. Prostě hezkou, chytrou a pracovitou ženu. Přijde mi, že moje nároky nejsou nijak přemrštěné, ale na druhou stranu mám pocit, že takové ženy asi vymřely. Jenže se mi nechce spokojit se s kdečím a ze svých nároků ustupovat.

Už dvakrát jsem měl pocit, že by to mohlo vyjít, ale pak se vždycky něco zvrtlo a dostal jsem kopačky. A ty ženy, které by chtěly mě, jsem zase nechtěl já. Zajímalo by mě, jestli je tak velký hřích trvat na kvalitě, nebo zda se mám spokojit s polovičatostí, která mě bude celý život štvát.

Díky za všechny názory.

Vladimír

(redakčně kráceno)

Vladimíre,

děkujeme vám za dotaz i za upřímnost, s níž předesíláte, že vás primárně zajímají názory v diskusi pod článkem. Přesto se vám pokusím nastínit i svůj pohled a názor na váš problém, možná pro vás bude další úhel pohledu užitečný. Chápu, že situace, kdy se vám nedaří najít partnerku pro dlouhodobý vztah, je pro vás značně frustrující. Na druhou stranu se však obávám, že pokud budete pokračovat v chování a uchováte si postoj, který ve svém dopise nastiňujete, bude vaše hledání potenciální matky vašich dětí velmi pravděpodobně neúspěšné.

Poradna

Vaše otázky a problémy nám pište na e-mail redakce@xman.cz. Zodpoví je psycholožka Bára.

Požadavky, které jste si při výběru budoucí partnerky stanovil, jsou skutečně maximalistické a počet žen, které vaším "sítem" projdou a dostojí jim, se tím logicky značně zužuje. A ačkoli zcela jistě existují i ženy, které by vašim kritériím vyhověly, otázkou zůstává, zda vy sám nabízíte věci, které by byly zajímavé pro ně. Jako větší problém však vnímám váš postoj, v rámci něhož vidíte svou potenciální budoucí partnerku spíše jako módní doplněk či někoho, kdo vám pomůže ve splnění společenské role, otce.

Takové odosobnění potenciální životní partnerky bývá znakem nezralosti, egocentrismu a jen těžko na něm lze stavět plnohodnotný vztah. V první řadě byste si měl ujasnit, proč vlastně partnerku hledáte a co jí můžete nabídnout vy. Pokud je vaší motivací skutečně pouze snaha mít vedle sebe reprezentativní osobu, která vám bude plodit děti a starat se o domácnost, obávám se, že budete mít s nalezením vhodné kandidátky značný problém. Tím spíš, že požadujete, aby její motivace nebyla materiálního charakteru.

Uvědomte si, že vztah je založen mimo jiné i na kompromisu a ochotě dělat ústupky. Stejně tak jako se vaše partnerka bude muset smířit s některými vašimi nedokonalostmi, měl byste být schopen toho samého i u ní. Stanovte si několik základních priorit, ze kterých nejste ochoten ustoupit (například inteligence apod.) a na zbytek vlastností a charakteristik hleďte shovívavěji a nechte zafungovat "chemii". Ženu dokonalou po všech stránkách zcela jistě neobjevíte, to však rozhodně neznamená, že s ní nebudete šťastný.

Psycholožka Bára

Autor:


Nejčtenější

Poklad! Zlato a stříbro z vraku musel Alex Storm osm měsíců tajit

Alex Storm, hledač pokladů z potopených lodí

Tisíce zlatých a stříbrných mincí vynášeli z oceánského dna dvacet dní. Byl to poklad jako z pohádky. Následujících osm...

VIDEO: Lukáš ze sebe dělá Bílou i Vondráčkovou. Podoba je neskutečná

Lukáš ze sebe umí udělat dokonalou Lucii Bílou. I její pohyby a grimasy má...

Už skoro čtvrt století se živí jako travesti umělec. Téměř denně vystupuje po celém Česku a proměňuje se ve známé...Stelete si postel? Máte víc sexu i přátel, tvrdí výzkum

Naše ranní ložnicové návyky o nás prozradí víc, než myslíme, tvrdí studie.

Jako by ostrým řezem dělil společnost na dvě opravdu odlišné skupiny. Jako by to nebyl jen pouhý ranní návyk. S tím,...

Siláci tahali kamion, zvedali auta. Českým mistrem se stal Jiří Tkadlčík

Je to jednoručka, ale jiná, než jakou znáte z fitka.

Má četné mezinárodní úspěchy, je legendou českých strongmanů, proto byl favoritem. Oprávněně. Jiří Tkadlčík první český...

Vzlétl jsem s Boeingem 737. Skoro jako doopravdy

Snili jste jako malí, že budete pilotem? Máte šanci to zkusit.

Vypadá to jako běžný obchod, jenže jakmile se za vámi zaklapnou dveře, ocitnete se v jiném světě. Jen pár kroků od...

Další z rubriky

Podvodní lékaři: na transplantace zvířecích varlat skočil i Hollywood

Pan John Romulus Brinkley. Dosáhl národního i mezinárodního věhlasu a velkého...

Mělo se jim dostat zvířecí síly a energie. Na transplantaci kozlích, beraních nebo býčích varlat skočily i osobnosti z...

Extrémní gastronomie: durian je superzdravé ovoce, které výjimečně páchne

S durianem si v Singapuru zapózoval i dvojník Kim Čong-una, během setkání hlavy...

Zlepšuje sílu svalů, kvalitu kůže, snižuje krevní tlak. Je neuvěřitelným zdrojem železa, vitaminu C, draslíku. Je to...

Poklad! Zlato a stříbro z vraku musel Alex Storm osm měsíců tajit

Alex Storm, hledač pokladů z potopených lodí

Tisíce zlatých a stříbrných mincí vynášeli z oceánského dna dvacet dní. Byl to poklad jako z pohádky. Následujících osm...

Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji
Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji

Soutěžte o dětskou lahvičku Canpol Babies. Je to snadné!

Najdete na iDNES.cz