Poradna: Mám problémy s erekcí

aktualizováno 
Mám problémy s nedostatečnou erekcí a při každém dalším sexu už se předem děsím, že to nepůjde. Mě i mou přítelkyni to velmi trápí, píše čtenář Dan.

Jedno selhání může nastartovat bludný kruh psychického stresu a dalších neúspěchů. | foto: Profimedia.cz

Dobrý den,

s přítelkyní chodím rok a půl a náš pohlavní styk byl pokaždé v pořádku, nestalo se nic nepříjemného, oběma se nám to líbilo a nic nás netrápilo. Zhruba před třemi měsíci se začal vyskytovat problém – přestal jsem mít erekci. Nevím, čím to bylo, ale s přítelkyní jsme to nějak přešli a zkoušeli to dál. Bylo to ale pořád to samé. Jen občas se nám podařilo, že mi erekce vydržela po celý styk. Už nevíme, co máme dělat. Pokaždé, když to zkusíme znovu, si už předem myslím, že to zase nedopadne dobře, a nevím, jak se toho zbavit, co dělat. Problém nás trápí, proto moc prosím o jakoukoliv radu.

Děkuji,

Dan

Dane,

děkujeme vám za dotaz. Naprosto rozumím tomu, že je pro vás současná situace značně traumatizující a frustrující. Porucha erekce, která znemožňuje úspěšný sexuální styk, vždy představuje velkou zátěž pro sebevědomí jakéhokoli muže. Nepíšete, kolik vám je let, ale předpokládám, že pravděpodobně nebudete ve věku, kdy byste měl, už ze zdravotního hlediska, na poruchu erekce "nárok". Je samozřejmě možné, že vaše problémy jsou způsobeny určitou zdravotní indispozicí, nicméně vzhledem k tomu, že víc než rok byl váš sexuální život bez komplikací, doporučovala bych vám nejprve vzít v úvahu psychické příčiny.

Poradna

Vaše otázky a problémy nám pište na e-mail redakce@xman.cz. Zodpoví je psycholožka Bára.

Je možné, že první případ nedostatečné erekce byl způsoben nějakým vnějším faktorem (únava, stres, momentální zdravotní obtíže atd.). Sám však přiznáváte, že při každém dalším pokusu o sex předem předjímáte neúspěch a v podstatě ho očekáváte. Existuje tedy možnost, že původní problém, který způsobil prvotní selhání, již dávno pominul, ale vaše tělo se chová v podstatě jen tak, jak od něj očekáváte. Vzhledem k tomu, že před každým dalším intimním sblížením předpokládáte, že bude následovat neúspěch, stresujete sám sebe a tento stres má negativní vliv na vaši erekci, čímž se bludný kruh definitivně uzavírá.

Rovněž samozřejmě rozumím tomu, že nelze na povel zrušit své negativní myšlenky. Zkuste proto se svou partnerkou pozvolnější přístup. Nesoustřeďte se primárně na sex a naopak se domluvte, že následujících několik týdnů se spolu nebudete milovat. Jinak jsou ale povolené všechny ostatní praktiky. Vychutnávejte si vzájemné dotyky, něžnosti a klidně i orální sex, nicméně ke všem těmto intimním aktivitám přistupujte s tím, že neskončí sexem.

"Obejdete" tak své tělo a získáte nad celou situací větší kontrolu a odstup. Možná za několik týdnů zjistíte, že se erekce při těchto intimnostech dostavuje samovolně a že se cítíte na sexuální styk připraven. Nechte poté situaci volný průběh, nedávejte si žádný přesný termín, kdy se začnete opět snažit o obnovení sexuálních aktivit. Důvěřujte svému tělu a nechte na něm, aby vám dalo najevo, až bude opět připravené. Pokud nedojde k úpravě vašich problémů ani po několika týdnech, navštivte raději lékaře, který vyloučí tělesnou příčinu. Přeji vám hodně štěstí.

Psycholožka Bára

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Vyzkoušeli jsme první český nevěstinec se silikonovými pannami

Rebecca má mírně vyděšený výraz.

Netradiční nevěstinec otevřeli začátkem listopadu v centru Prahy. Na toho, kdo si přijde užít, čekají místo živých žen...

Sexuální závislost se šíří jako epidemie, varuje výzkum

O závislosti na sexu se vedou vědecké pře.

Jsou v téměř nepřetržitém souboji s myšlenkami na sex, vynakládají enormní množství energie na to, aby svůj sexuální...

VIDEO: Takový je osud plastu ze žlutých popelnic. Půlka končí na skládce

Díky třídicí lince a jejím pracovnicím dokážeme plasty recyklovat. I když ne...

Když vyhodíme plastový výrobek do třídicího kontejneru, máme dobrý pocit. Reportér iDNES.tv Matěj Smlsal vyrazil do...

Prodávám v sexshopu a baví mě to, říká MOgirl Lucka

MOgirl Lucka miluje tetování a sama ráda kreslí.

Původem je holka z vesnice, po zastavení v Praze však skončila v Liberci. A zamilovala si ho. Plánuje vysokoškolské...

OBRAZEM: Nahota, krása, neřest, nevinnost. Česko hostilo burlesku

Dýchá z ní svět zašlé dekadence, ale i komiky, politické angažovanosti a...

Dýchá z ní svět zašlé dekadence, ale i komiky, politické angažovanosti a radikality. A stále víc se zabydluje i v...

Další z rubriky

VIDEO: Po ženách svléknu muže, říká organizátor provokativní výstavy

Óčko Drive - Mario Petreje

Návštěvníci si je mohli prohlížet, mohli je komentovat, ale také se jich dotýkat. Ženy na svých výstavách svlékl Mario...

Sexuální závislost se šíří jako epidemie, varuje výzkum

O závislosti na sexu se vedou vědecké pře.

Jsou v téměř nepřetržitém souboji s myšlenkami na sex, vynakládají enormní množství energie na to, aby svůj sexuální...

VIDEO: Takový je osud plastu ze žlutých popelnic. Půlka končí na skládce

Díky třídicí lince a jejím pracovnicím dokážeme plasty recyklovat. I když ne...

Když vyhodíme plastový výrobek do třídicího kontejneru, máme dobrý pocit. Reportér iDNES.tv Matěj Smlsal vyrazil do...

Najdete na iDNES.cz