Workoholismus je závislost, která umí dát rodinnému životu zabrat.

Workoholismus je závislost, která umí dát rodinnému životu zabrat. | foto: Profimedia.cz

Poradna: Manželka je workoholička

  • 91
Manželka začala podnikat a od té doby ji zajímá jen práce. Já jsem na vedlejší koleji a už spolu netrávíme téměř žádný čas, píše čtenář Martin.

Dobrý den,

ani na okamžik bych si nikdy nemyslel, že někdy budu psát do této rubriky, ale jak se říká, nikdy neříkej nikdy. Třeba mi poradíte nebo se zde objeví rada, kterou bych mohl využít.

Jsme s manželkou spolu dvacet čtyři let. Máme dvě děti (dvacet dva let a devatenáct let).

Problém je v tom, že asi před šesti lety začala manželka podnikat v obchodní sféře. I když finanční nouzí netrpíme, nechtěl jsem jí v tom bránit, ale v současnosti se to vše vyhrotilo tak, jako bychom žili každý v jiném světě. Absolutně ji to pohltilo natolik, že veškerý čas obětuje své činnosti.

Takové zdánlivě obyčejné věci, jako je trávení společného víkendu nebo večera, procházka, popovídání si o všem možném, neexistují. Skoro každý den je mezi námi napětí. Před časem jsem se jí zeptal, jak to bude dál, ale dostal jsem odpověď, že se toho nevzdá.

Napadají mě různé myšlenky, ale rozvod je asi až ten poslední způsob řešení. Navíc jsou tu ještě její rodiče, na nichž je bohužel již dvacet čtyři let natolik závislá, že co oni řeknou, to je svaté a já jsem, jak se říká, na vedlejší koleji. Již opravdu nevím, co s tím a jak dlouho to ještě vydržím. Je mi z toho smutno. Když člověk navíc vidí u jiných v mé blízkosti, jak spolu dokáží trávit volné chvíle, přijde mu to velmi líto, je to frustrující. Díky za jakoukoli radu.

Martin

Martine,

děkujeme vám za dotaz. Zcela chápu, že jste se současnou situací nespokojený a je to pro vás značně vyčerpávající stav. Vaše požadavky na společné sdílení ve vztahu (ať už sdílení společného času, aktivit, nebo psychického porozumění) jsou zcela legitimní a pochopitelné. Byť už jste spolu velmi dlouhou dobu, vztah je potřeba neustále posilovat a pracovat na něm, nemůže "běžet" pouhou setrvačností. I když je váš popis situace relativně stručný, jako vysvětlení se nabízí workoholismus, tedy závislosti na práci.

Poradna

Své otázky a problémy nám pište na e-mail redakce@xman.cz, zodpoví je psycholožka Bára.

Otázkou je, co je jeho příčinou. Jedním z možných vysvětlení je nízké sebevědomí vaší partnerky. Možná si je sama sebou vnitřně nejistá a budování kariéry a úspěch, jehož dosáhla v podnikání, jí umožňuje posílit sebevědomí a důvěru v sebe samu. V takovém případě byste se měl snažit zvednout jí sebevědomí i mimo pracovní sféru. Pochvaly, komplimenty, ocenění, to všechno jsou prostředky, jimiž můžete mínění partnerky o sobě samé zlepšit. Snažte se odvést její pozornost od práce a dokázat jí, že je stejně dobrou matkou, partnerkou i ženou.

Další variantou je možnost, že ve své práci hledá únik před vaším vztahem. Nespokojenost a dlouhodobě neřešené problémy ve vztahu mohou často vyústit právě únikem jednoho (nebo obou) partnera do zcela jiné sféry. Pokuste se zanalyzovat váš vztah a vzpomenout si, jaký byl předtím, než začala vaše partnerka podnikat. Trávili jste spolu volný čas, povídali jste si, jak fungoval váš intimní život? Jestliže se v něm objevovaly zásadnější problémy i před manželčiným podnikáním, je pravděpodobné, že její posedlost prací je únikem před nefunkčním vztahem. V takovém případě bych vám doporučovala návštěvu odborníka a partnerskou terapii, která vaše problémy pomůže rozkrýt a vyřešit.

Workoholismus však může mít i řadu dalších příčin, které není možné rozpoznat pouze na základě krátkého dopisu. Jde o regulérní závislost a stejně jako všichni závislí, má též většina workoholiků jen velmi malou motivaci k léčení. Většinou je impulsem k léčbě tělesný nebo psychický kolaps workoholika či ultimátum, které mu dají jeho nejbližší. Nechci tím říct, že byste měl dávat své manželce ultimáta, ale určitě byste si s ní měl vážně promluvit o pokračování vašeho vztahu a představách, jaké o něm má ona. Zkuste jí zároveň navrhnout návštěvu odborníka, k němuž byste šli oba. Nicméně pokud se skutečně jedná o workoholismus, je velmi pravděpodobné, že vaše partnerka odmítne, protože nebude vidět důvod, proč by měla terapii podstupovat. Snažte se ji proto přesvědčovat postupně a zvolna. Nezapomeňte jí přitom projevovat svou podporu a ujišťovat ji, že váš vztah je pro vás velmi důležitý a cenný.

Psycholožka Bára