Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Poradna: Manželka přehnaně žárlí a nic ji netěší

aktualizováno 
Jsme spolu dvacet let, ale manželka neúměrně žárlí a dělá mi ze života peklo. Nikam nechce chodit, nic ji netěší a ze všeho má obavy. Nevím, jak mám tuto situaci řešit, píše čtenář Pavel.

Z některých životních situací se dá vybruslit jen s pomocí odborníka. | foto: Profimedia.cz

Dobrý den,

s manželkou žiji dvacet let a velmi ji miluji. Náš vztah bohužel ubíjí její žárlivost. Máme již vnoučata a já stále slyším, jak bych mohl mít ještě děti s nějakou mladou. Když se v našem prostředí mihne nějaká alespoň průměrná žena – je oheň na střeše.

Zkoušel jsem společnou návštěvu poradny – pan doktor byl prý divný. Manželka se na nic netěší, nikam se jí nechce a o všechny má obavy. Za většinu problémů mohu většinou já. Nevím, jak dál a jak tuto situaci řešit. Odejít nechci, stále ji miluji, ale vztah mě netěší.

Děkuji za odpověď.

Pavel

Pavle,

děkujeme vám za dopis. Naprosto chápu, že i když svou manželku velmi milujete, stávající situace je pro vás značně vyčerpávající a únavná. Váš dopis bohužel obsahuje příliš málo informací na to, abych mohla posoudit, proč k této situaci došlo, jak dlouho trvá nebo jak se manželčina žárlivost a nechuť ke společným aktivitám projevuje. Pokusím se vám tedy odpovědět v obecnější rovině.

Žárlivost je většinou formou obrany. Nepíšete, zda manželka žárlila vždy, nebo zda se u ní tento problém vyskytl až v poslední době. Pokud však budu předpokládat, že je její žárlivost neodůvodněná (tedy nepředcházela jí žádná nevěra ani podobný poklesek) a objevila se (nebo náhle vzrostla její intenzita) až v nedávné době, je možné, že je její příčinou manželčin strach ze stárnutí a z toho, že ji opustíte. Je možné, že si už pro vás nepřipadá dostatečně atraktivní a srovnává se proto s ostatními ženami. Zkuste tedy zvýšit svou pozornost směrem k ní a přesvědčit ji, že je pro vás stále atraktivní.

Poradna

Své otázky a problémy nám pište na                     e-mail redakce@xman.cz, zodpoví je psycholožka Bára.

To je však bohužel pouze jedno z možných vysvětlení jejího chování a vzhledem k nedostatečnému množství informací nemusí být správné. Jestliže se s žárlivostí potýkáte už dlouhou dobu a provázejí ji vykonstruovaná obvinění, špehování, hysterické scény a podobně, je možné, že jde o patologickou žárlivost. S tou však žádné logické argumenty, přesvědčování ani důkazy nepohnou a je potřeba vyhledat odbornou pomoc. Jestliže se vaší partnerce nelíbil již navštívený odborník, nabídněte jí, ať psychologa vybere sama tak, aby jí vyhovoval.

Jde-li o životní skepsi a neochotu podílet se na jakýchkoli aktivitách, opět mohu usuzovat jen na základě minima informací. Píšete, že jste manželé už dvacet let a máte vnoučata, nacházíte se tudíž ve věkové hranici, které se může týkat takzvaný syndrom opuštěného hnízda. Zatímco se život rodičů doposud točil téměř výhradně kolem dětí, ty nyní rodičovský dům opouštějí, aby začaly budovat svou vlastní rodinu. Smysl dosavadního života, nyní již prarodičů, se tak ztrácí a je potřeba život restrukturalizovat a dát mu nový směr.

Partneři se musí znovu naučit spolu komunikovat a vlastně znovu začínají poznávat jeden druhého v roli partnera a nikoli "jen" v roli otce a matky. Je možné, že se tenhle problém týká i vás. Novou cestu k sobě můžete najít například přes společné koníčky, styky s přáteli, cestování a další sdílené aktivity. I v tomto ohledu by vám mohly pomoci návštěvy u psychologa, který odhalí příčinu vašeho stavu a navrhne vám adekvátní řešení. Zkuste k nim proto manželku přimět.

Psycholožka Bára

Autor:Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Další z rubriky

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

VIDEO: Park plný penisů. Korejská atrakce oslavuje sexualitu a plodnost

V parku Haesindang jsou penisy mnohých barev i velikostí. O samotě, nebo ve...

Padesát soch ve tvaru penisu je unikátem. Mají podobu totemů, laviček, lamp, zvonů, v některých jsou vyřezaná znamení...

Extrémní gastronomie: bosintang je opravdu silný psí vývar

Mnozí Korejci se bosintangu nechtějí vzdát.

Jen v samotném Soulu se kvůli masu zabijí dva miliony psů ročně. Je to především kvůli pokrmu bosintang, psímu vývaru....

Takový normální porod
Takový normální porod

O porodu s časovým odstupem, nadhledem a snad i s vtipným podextem píše uživatelka eMimino.cz.

Najdete na iDNES.cz