PORADNA: Manželka vychovává z dcery spratka

aktualizováno 
Manželka je nedůsledná, všechno jí povolí a zastává se jí proti mně, z dcery tak roste pěkný tyran. Jak tomu mám zabránit? ptá se čtenář Vojta.

Dítě potřebuje znát hranice dovoleného. Pokud se na nich neshodnou rodiče, hledá útočiště u "slabšího článku". | foto: Profimedia.cz

"Dobrý den, rozhodl jsem se na vás obrátit s dotazem, který se týká naší dcery. I když je mi úplně jasné, že mě účastníci diskuse utlučou s tím, že pořádnej chlap takové problémy neřeší, pro mě je to důležitý problém a docela rád bych znal vyjádření někoho, kdo na to má nezávislý pohled.

S manželkou Ivou jsme spolu už skoro osm let. Vycházíme spolu dobře a troufám si říct, že jsme ještě neměli žádnou vážnější krizi. Máme čtyřletou dceru Evu. Manželka měla problémy i s tímto těhotenstvím, takže žádné další děti mít ze zdravotních důvodů nechceme ani nemůžeme, protože riziko by bylo příliš velké. A právě Eva je příčinou největšího množství našich sporů. Nemůžeme se totiž dohodnout na její výchově.

Iva jí hrozně povoluje, všechno jí dovolí, a když jí náhodou něco zakáže, stejně zákaz dlouho nevydrží. Klasický příklad je spaní v naší posteli, které Evička vyžaduje. Já ho nechci tolerovat. Pokud se chci vyspat, musím se přesunout do obýváku, protože ona se po posteli posunuje, kope a budí mě. O sexuálním životě už ani nemluvím, protože ten přestal společným spaním s dítětem existovat. Když ale něco namítnu, Iva jí to sice zakáže, ale v noci, když Eva přijde, stejně jí povolí a vezme ji zase do naší postele. Manželka je na ní hrozně fixovaná, nedokáže být důsledná a z Evy roste pěkný spratek. Samozřejmě cítí, že má v Ivě oporu, a když se jí něco pokusím zakázat já, hned se k ní letí schovat.

Neexistuje, aby dostala na zadek, když něco provede. Všechno se jí odpustí a vlastně nic nemusí. Nesouhlasím s tím, jenže když se pokusím manželce vysvětlit, že z ní vychovává spratka, který se nám v pubertě vysměje, rozbrečí se a odpoví, že jiné dítě už mít nebude a že si chce užít alespoň Evičku. Iva nepracuje (a asi už pracovat nebude, protože její místo zrušili a ona už se do práce vracet nechce) a Eva nechodí do školky (prý je to tak pro ni lepší), takže já sice můžu do manželky mluvit horem dolem, ale ve finále je to stejně ona, kdo tráví s Evou většinu času a vychovává ji. Já mám náročnou práci a vracím se domů až večer, takže prakticky do výchovy zasahuji nejvíc o víkendu. Zajímal by mě váš názor, jestli mám vůbec nějakou šanci zabránit tomu, aby z naší dcery vychovávala budoucího tyrana."

Vojta

Vojto, děkujeme vám za váš dotaz. Rozhodně si nemyslím, že problémy s výchovou dětí by měly řešit pouze ženy. Z vašeho dopisu je cítit, že vám na vaší dceři záleží a přistupujete k její výchově zodpovědně a se zralým přístupem. Máte naprostou pravdu v tom, že každé dítě potřebuje mantinely. Každý dětský psycholog vám také potvrdí, že všechny děti zkoušejí, kam až mohou zajít a kde jsou ony hranice vytyčené. Ze strany dítěte v tom není nic zlého, ani provokativního. Děti zkrátka potřebují znát řád, podle kterého se řídí lidé a věci kolem nich, a toto je jeden ze způsobů, kterým si tento řád zvnitřňují.

S tím také souvisí skutečnost, že děti dokáží velmi dobře vycítit nejednotnost rodičů ve výchově a hledat oporu ve "slabším článku". Velmi dobře vědí, že to, co jim neprojde u jednoho rodiče, jim obvykle povolí ten druhý. Kromě toho, že toho dokáží využívat ve svůj prospěch, jim toto chování ale také znemožňuje naučit se správnému chování, protože hranice, v nichž by se držely, zkrátka neexistují nebo se stále posouvají.

Píšete, že vaší dceři jsou čtyři roky, je tedy již ve věku, kdy by mohla bez problémů navštěvovat školku a vaše manželka by se mohla vrátit do práce. Troufáme si říci, že taková situace by prospěla vám všem. Vaše manželka by se mohla soustředit i na jiné "záležitosti", než je vaše dcera, a pravděpodobně by na ní přestala být do takové míry fixovaná. Vaše dcera by byla v dětském kolektivu, kde by musela začít určitá pravidla a hranice respektovat. I když pracovní místo vaší manželky zaniklo, určitě se jí podaří časem sehnat jiné, byť i na částečný úvazek na několik hodin týdně. Můžete najít kompromis a například dávat dceru do školky jen na některé dny v týdnu, aby manželka neměla pocit, že se od ní musí zcela odloučit.

Následně byste si měli s manželkou promluvit o tom, jaké hranice coby rodiče vytyčíte. Klidně si před onou diskusí sepište na list papíru situace, v nichž byste byl rád, aby manželka vaší dceři nepovolovala (například spaní s dítětem ve společné posteli). Označte si je podle důležitosti od těch, ze kterých nejste ochoten slevit, až po ty, které pro vás nejsou tolik důležité. Proberte je v klidu s manželkou a zkuste se pobavit nad tím, jaké důsledky by mohlo mít jejich nedodržování (například úplné vymizení vašeho intimního života, nezvladatelnost dítěte apod.). Můžete se také domluvit na tom, že zpočátku v inkriminované situaci nechá manželka rozhodnutí na vás. Bude tak mít čas naučit se, že je dceru někdy nutné odmítnout.

PORADNA

Své otázky a problémy nám pište na e-mail redakce@xman.cz, zodpovíme je ve spolupráci s odborníky.

Autor:

Nejčtenější

Líbání, sexy esemesky: muži a ženy se neshodnou, kde začíná nevěra

Příliš důvěrné polibky na večírku s cizí ženou? Pro polovinu mužů to není...

Dopustit se opilého líbání s někým cizím na večírku. Z nudy flirtovat na seznamovací aplikaci. Dopřát si intimní...

VIDEO: Svůdná těla, intimní hračky. Prahu navštívil erotický veletrh

V Praze se konal další ročník Erotického veletrhu

Erotické pomůcky, spodní prádlo, ale též šperky, afrodiziaka, moderní aplikace, které spojují erotiku s technologií....

Niño sicario: fenomén dětských vrahů ovládá drogové kartely

Klučina s rukama od krve. Edgar Jimenez Lugo dělal pro kartel tu nejšpinavější...

Jsou mladí, vlastně ještě děti. Přesto už pracují v žoldu drogových kartelů. Nejen jako kurýři nebo pašeráci. Zabíjejí,...

VIDEO: Mirek se vystavil nahý. Užil si se čtyřmi slečnami naráz

Miroslav se ukázal bez oblečení na Výstavě skutečných nahých mužů.

Miluje nahotu, bez oblečení chodí i doma před návštěvami a když se v Praze konala Výstava skutečných nahých mužů,...

Další ochutnávka z kalendáře Pirelli: dražte ho 19. prosince

Postava zosobněná topmodelkou Gigi Hadidovou čtenářům připomíná, že ne každý...

Je intimní, ale ne lacině. Oslavuje krásu žen, ale i sílu jejich osobností. Kalendář Pirelli pro rok 2019 vypráví čtyři...

Další z rubriky

Kalendář Pirelli 2019 se představil. Ženy v něm odhalují své sny

Fotografie Laetitie Casta se Sergejem Poluninem jsou nabité intimitou, vášní. A...

Žijí svými touhami, ambicemi, vášněmi. Mají sny, pracují na jejich naplnění. Jsou individualitami. Fotograf Albert...

OBRAZEM: Lovec a jeho dravec. Fotky lovců s orly jsou ikonické

Gigantické rozpětí křídel, mohutný zobák, silné spáry. Orel skalní je robustní,...

Gigantické rozpětí křídel, mohutný zobák, silné spáry. Orel skalní je robustní, výhružný predátor. V mongolských...

VIDEO: Pětiletý thajský kluk jezdí do školy na motorové lodi

Do školy na lodi. Pětiletý kluk z Bangkoku umí sám kormidlovat člun.

Teprve začal chodit do školy, už do ní však jezdí rovnou jako kapitán motorové lodi. Pětiletý školák Tanadet Petnoi...

Najdete na iDNES.cz