Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


PORADNA: Manželka vychovává z dcery spratka

aktualizováno 
Manželka je nedůsledná, všechno jí povolí a zastává se jí proti mně, z dcery tak roste pěkný tyran. Jak tomu mám zabránit? ptá se čtenář Vojta.

Dítě potřebuje znát hranice dovoleného. Pokud se na nich neshodnou rodiče, hledá útočiště u "slabšího článku". | foto: Profimedia.cz

"Dobrý den, rozhodl jsem se na vás obrátit s dotazem, který se týká naší dcery. I když je mi úplně jasné, že mě účastníci diskuse utlučou s tím, že pořádnej chlap takové problémy neřeší, pro mě je to důležitý problém a docela rád bych znal vyjádření někoho, kdo na to má nezávislý pohled.

S manželkou Ivou jsme spolu už skoro osm let. Vycházíme spolu dobře a troufám si říct, že jsme ještě neměli žádnou vážnější krizi. Máme čtyřletou dceru Evu. Manželka měla problémy i s tímto těhotenstvím, takže žádné další děti mít ze zdravotních důvodů nechceme ani nemůžeme, protože riziko by bylo příliš velké. A právě Eva je příčinou největšího množství našich sporů. Nemůžeme se totiž dohodnout na její výchově.

Iva jí hrozně povoluje, všechno jí dovolí, a když jí náhodou něco zakáže, stejně zákaz dlouho nevydrží. Klasický příklad je spaní v naší posteli, které Evička vyžaduje. Já ho nechci tolerovat. Pokud se chci vyspat, musím se přesunout do obýváku, protože ona se po posteli posunuje, kope a budí mě. O sexuálním životě už ani nemluvím, protože ten přestal společným spaním s dítětem existovat. Když ale něco namítnu, Iva jí to sice zakáže, ale v noci, když Eva přijde, stejně jí povolí a vezme ji zase do naší postele. Manželka je na ní hrozně fixovaná, nedokáže být důsledná a z Evy roste pěkný spratek. Samozřejmě cítí, že má v Ivě oporu, a když se jí něco pokusím zakázat já, hned se k ní letí schovat.

Neexistuje, aby dostala na zadek, když něco provede. Všechno se jí odpustí a vlastně nic nemusí. Nesouhlasím s tím, jenže když se pokusím manželce vysvětlit, že z ní vychovává spratka, který se nám v pubertě vysměje, rozbrečí se a odpoví, že jiné dítě už mít nebude a že si chce užít alespoň Evičku. Iva nepracuje (a asi už pracovat nebude, protože její místo zrušili a ona už se do práce vracet nechce) a Eva nechodí do školky (prý je to tak pro ni lepší), takže já sice můžu do manželky mluvit horem dolem, ale ve finále je to stejně ona, kdo tráví s Evou většinu času a vychovává ji. Já mám náročnou práci a vracím se domů až večer, takže prakticky do výchovy zasahuji nejvíc o víkendu. Zajímal by mě váš názor, jestli mám vůbec nějakou šanci zabránit tomu, aby z naší dcery vychovávala budoucího tyrana."

Vojta

Vojto, děkujeme vám za váš dotaz. Rozhodně si nemyslím, že problémy s výchovou dětí by měly řešit pouze ženy. Z vašeho dopisu je cítit, že vám na vaší dceři záleží a přistupujete k její výchově zodpovědně a se zralým přístupem. Máte naprostou pravdu v tom, že každé dítě potřebuje mantinely. Každý dětský psycholog vám také potvrdí, že všechny děti zkoušejí, kam až mohou zajít a kde jsou ony hranice vytyčené. Ze strany dítěte v tom není nic zlého, ani provokativního. Děti zkrátka potřebují znát řád, podle kterého se řídí lidé a věci kolem nich, a toto je jeden ze způsobů, kterým si tento řád zvnitřňují.

S tím také souvisí skutečnost, že děti dokáží velmi dobře vycítit nejednotnost rodičů ve výchově a hledat oporu ve "slabším článku". Velmi dobře vědí, že to, co jim neprojde u jednoho rodiče, jim obvykle povolí ten druhý. Kromě toho, že toho dokáží využívat ve svůj prospěch, jim toto chování ale také znemožňuje naučit se správnému chování, protože hranice, v nichž by se držely, zkrátka neexistují nebo se stále posouvají.

Píšete, že vaší dceři jsou čtyři roky, je tedy již ve věku, kdy by mohla bez problémů navštěvovat školku a vaše manželka by se mohla vrátit do práce. Troufáme si říci, že taková situace by prospěla vám všem. Vaše manželka by se mohla soustředit i na jiné "záležitosti", než je vaše dcera, a pravděpodobně by na ní přestala být do takové míry fixovaná. Vaše dcera by byla v dětském kolektivu, kde by musela začít určitá pravidla a hranice respektovat. I když pracovní místo vaší manželky zaniklo, určitě se jí podaří časem sehnat jiné, byť i na částečný úvazek na několik hodin týdně. Můžete najít kompromis a například dávat dceru do školky jen na některé dny v týdnu, aby manželka neměla pocit, že se od ní musí zcela odloučit.

Následně byste si měli s manželkou promluvit o tom, jaké hranice coby rodiče vytyčíte. Klidně si před onou diskusí sepište na list papíru situace, v nichž byste byl rád, aby manželka vaší dceři nepovolovala (například spaní s dítětem ve společné posteli). Označte si je podle důležitosti od těch, ze kterých nejste ochoten slevit, až po ty, které pro vás nejsou tolik důležité. Proberte je v klidu s manželkou a zkuste se pobavit nad tím, jaké důsledky by mohlo mít jejich nedodržování (například úplné vymizení vašeho intimního života, nezvladatelnost dítěte apod.). Můžete se také domluvit na tom, že zpočátku v inkriminované situaci nechá manželka rozhodnutí na vás. Bude tak mít čas naučit se, že je dceru někdy nutné odmítnout.

PORADNA

Své otázky a problémy nám pište na e-mail redakce@xman.cz, zodpovíme je ve spolupráci s odborníky.

Autor:Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

OBRAZEM: Nahá jóga vás zbaví stresu a zlepší sex, věří její učitelka

Jejím studiem už prošly stovky žen. Nedopřává se jim v něm však jógy v...

Jejím studiem už prošly stovky žen. Nedopřává se jim v něm však jógy v tradičním balení, před lekcí se totiž svlékají....

Další z rubriky

CIA v Himálaji: američtí špioni na střeše světa ztratili plutonium

Zvládneme to také! Čínští technici a dělníci oslavují úspěšný jaderný test....

Aby mohla sledovat první čínské krůčky na poli jaderného zbrojení, spustila CIA v polovině šedesátých neobvyklou...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Najdete na iDNES.cz